tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
13,5246
EURO
15,4809
ALTIN
789,97
BIST
2.072,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
9°C
İstanbul
9°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
6°C
Salı Çok Bulutlu
5°C
Çarşamba Az Bulutlu
9°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C

Ziraat Faizsiz Yem Bitkisi Üretimi Kredisi 2021 Şartları

Ziraat Faizsiz Yem Bitkisi Üretimi Kredisi 2021 Şartları

Ziraat faizsiz yem bitkisi üretimi kredisi, 18 ay faizsiz yem kredisi, 18 ay faizsiz yem kredisi hesaplama, Ziraat Bankası yem kredisi 18 ay, Ziraat Bankası yem kredisi başvuru sorgula, DenizBank yem kredisi, yem kredisi yorumları, Şekerbank yem kredisi, Ziraat Bankası yem kredisi 2021 Ziraat Bankasından faizsiz/ sıfır faizli yem bitkisi üretimi, İki yıllık faizsiz yem kredisi, yem kredisi şartlarını, faiz oranlarını, yem kredisi desteği başvurusu, yem bitkisi üretimi kredisi ve diğer tüm bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Ziraat Faizsiz Yem Bitkisi Üretimi Kredisi 2021 Şartları

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilerin üretim faaliyetlerine destek olmak amacıyla finansal destek sağlamaya geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da devam ediyor. Hayvansal üretim ve bitkisel üretim konuları olmak üzere büyükbaş hayvancılıktan yem bitkisi üretimine hem hayvancılık hem de tarım alanında çiftçilere destekler sunuluyor. Sektöre göre işletme ve yatırım kredi dönemleri için faiz indirimi de yapılmaktadır.

İki Yıllık Faizsiz Yem Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal üretime dair düşük faizli işletme yatırım kredisi kullandırmaya geçtiğimiz yılda olduğu gibi 2021 yılında da devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen 3 Ocak tarihli ve 2015 karar sayılı Resmi Gazete kararı ile farklı farklı sektörlerde yer alan çiftçilere üretimleri için faaliyetlerin destekler veriliyor.

Resmi gazetenin yayınlamasının ardından 25 Mart tarihinde de uygulama esasları olarak resmi gazetede Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tebliğ yayınlandı. Tebliğde kredi kullanacak kişilerin kredi şartları belirtiliyor. İşletme dönemi için farklı yatırım dönem için ayrı kredi faiz indirimi verilmektedir. Yatırım dönemleri ve işletme dönemleri faiz indirimi yanında resmi gazetede yayınlanan kararname ile sektörlerin kredi üst limitleri belirtiliyor.

18 Ay Faizsiz Yem Kredisi

Tarım Kredi Kooperatiflerinin ve Ziraat Bankasının düşük faizli kredi kullandırılması kararı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Hayvancılık ya da tarım alanlarına başvurular 31 Aralık tarihine kadar olmaktadır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandıracağı kredilerden tüzel kişiler ya da gerçek kişiler faydalanabilmektedir. Kredi türlerine bakıldığında kredi faiz indirim oranları yüzde 25 ve yüzde 100 aralığındadır. Resmi Gazetenin kararında üretim konuları için belirli kriterler yer almaktadır. Kriterlere uygun olunduğunda %100 faizli ya da sıfır faizli krediden yararlanabilirler.

Ziraat Bankası Yem Bitkisi Üretim Kredisi Faiz Oranları 2021

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandıracağı kredi türleri arasından yem bitkisi üretim kredisi de yer almaktadır. Yem bitkisi üretiminin kredi üst limiti 5 milyondur. İşletme dönemi için faiz indirim oranı yüzde 75, yatırım dönemi içinde geçerli faiz indirimi yüzde 75’tir.

Ziraat Faizsiz Yem Bitkisi Üretimi Kredisi 2021

Ziraat Faizsiz Yem Bitkisi Üretimi Kredisi 2021

Ziraat Faizsiz Yem Bitkisi Üretimi Kredisi (2021 Şartları)

Ziraat Bankasından kullanacağınız yüzde 75 işletme ve yatırım dönemleri faiz indirimleri haricinde sıfır faizli ya da faizsiz yem bitkisi kredisi kullanabilmek için yem bitkisi üretimi için belirlenmiş olan kriterlere uygun olunması gerekmektedir. Sıfır faizli yem bitkisi kredisinden yararlanabilmek için toplam 5 kriter belirtilmektedir.

Belirlenmiş kriterlere uygunluk sağlanmadığında yem bitkisi üretiminde işletme ve yatırım dönemleri için yüzde 75 faiz indirimi, kriterler yerine getirildiği takdirde de sıfır faizli ya da yüzde 100 faiz indirimi uygulanacaktır. Sıfır faizli ya da yüzde 100 faiz indirimli yem bitkisi üretimi kredisi kullanabilmek için 5 özellikli kriter bulunmaktadır. Bunlar;

MODERN BASINÇLI SULAMA SİSTEMİ KULLANIMI

YURT İÇİ SERTİFİKALI TOHUM, FİDE, FİDAN KULLANIMI

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM

GENÇ ÇİFTÇİ

KADIN ÇİFTÇİ/GİRİŞİMCİ

Yukarıda sıralanmış 5 kriter çiftinin kullanabileceği yem kredisinin faiz oranlarını belirlemekte oldukça etkilidir.

 • Modern basınçlı sulama sistemi kullanımı için yatırım döneminde faiz oranı belirtilmemiş, işletme dönemi faiz indirimi ise yüzde 10 faiz olmaktadır.
 • Yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımı, modern basınçlı sulama sistemi kullanımında olduğu gibi yatırım dönemi  için faiz indirimi belirtilmemiş, fakat işletme dönemi için de yüzde 20 faiz indirimi belirtilmektedir.
 • Sözleşmeli üretimde yalnızca işletme kredisinde faiz indirimi yapılmakta ve bu indirim ise yüzde 20 olmaktadır.
 • Genç çiftçi kriterinde ise işletme ve yatırım dönemleri için yüzde 10 faiz indirim oranı sağlanmaktadır. Genç çifti ya da genç girişimci 40 yaş ve altı girişimciler için geçerlidir.
 • Kadın çiftçi ya da kadın girişimcinin Ziraat Bankasından kullanacağı yem kredisinin yatırım dönemi ve işletme dönemi olmak üzere ayrı ayrı yüzde 10 faiz indirimi kadın girişimciye sağlanacaktır.
 • Belirtilen kriterleri sağlayan çiftçilere yem bitkisi üretim kredisinde uygulanabilecek en yüksek faiz indirim oranı işletme dönemi için geçerlidir olmaktadır. Geçerli olacak faiz indirimi ise % 100’dür. Yüzde 95 faiz indirim oranı da yem bitkisi üretimi kredisinde yatırım dönemini kapsamaktadır.

Ziraat Bankasından yem kredisi kullanabilmek için gerekli belgeler temin edilmeli ve kredinin şartları yerine getirilmelidir.

Ziraat Bankasından Yem Bitkisi Kredi Şartları

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin resmi gazetede yayınlamış olduğu kararda çiftçilerim tek yıllık, çok yıllık yem bitkileri veya yapay çayır mera tesisine sahip olabilmeleri için Ziraat Bankası düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandıracaktır. Fakat uygulama esasları tebliğinin resmi gazetede yayınlanmasıyla kredi kullanabilmek için şartlar da gündeme gelmiştir. Ziraat Bankasından yem bitkisi kredisi çekebilmek için şartlar aşağıda tebliğ namede yayınlandığı gibidir:

1) Kaba/kesif yem üretimi yapmak amacıyla yem bitkileri ekilişi yaparak hasat etmeleri veya edecek olmaları,

2) Toplam ekiliş alanının en az on dekar olması,

3) Yapay çayır mera tesisleri için ilin ekolojisine uygun olarak hazırlanan projenin il müdürlüğünce onaylanması,

4) Gerçekte sulu şartlarda yetiştirildiği halde bazı bölgelerin iklim şartlarına uygun olarak kuru şartlarda yetiştirilen yonca için, üniversite ya da araştırma enstitülerinin görüşünün bulunduğu yazının il müdürlüklerinden alınması gerekir.

En güncel ve net bilgileri Ziraat Bankası şubelerinden alabilirsiniz. Genel anlamda bakıldığın yem bitkisi çiftçilerle oldukça yakında alakalıdır ve çiftçilerde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı aranmaktadır.

2021 yılı ÇKS başvuruları için tıklayınız.

Yem Kredisi Başvuruda Gerekli Evraklar 2021

Çiftçilerin Ziraat Bankasına yem kredisi için başvurmalarında istenen belgeler şu şekildedir:

 1. T.C Kimlik Kartı
 2. Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi (ÇKS)
 3. İşletmenin Tapusu
 4. Kira ise Kira Kontratı
 5. Kredi için Gösterilecek Olan Teminatın Belgesi

Bu evraklar ile Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi Kooperatiflerinin giderek yem bitkisi için kredi başvurusu yapılabilmektedir. Başvurular Tarım Kredi Kooperatiflerinin ve Ziraat Bankasının usul ve esaslarına göre değerlendirilip sonuçlandırılacaktır.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandıracak olduğu yem kredisi hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Yem bitkisinde ekimi fazla yapılan yem bitkiler yeni başlayan çiftçiler için oldukça fazla araştırılıyor. Yem bitkisi, büyükbaş ve küçük baş hayvanların besin alabilmesi için gerekli kesif ve kaba yem üretimine yönelik tek yıllık ve çok yıllık bitkiler olmaktadır.

2021 Yılı Yem Bitkisi Tohum Fiyatları

 1. Mera Ot Tohumu KG Fiyatı: 65 TL
 2. Tritikale Tohumu KG Fiyatı: 15 TL
 3. Italian Ryegrass KG Fiyatı: 20 TL
 4. Macar Fiğ Tohumu KG Fiyatı:20 TL
 5. Ot Tipi Teff Grass Rooiberg Tohumu KG Fiyatı: 50 TL
 6. Silajlık Soya Tohumu KG Fiyatı: 20 TL
 7. Yem Bezelyesi Tohumu KG Fiyatı: 19 TL
 8. Yonca Tohumu Tohumu KG Fiyatı: 35 TL
 9. Sorgum Sudan Otu Tohumu KG Fiyatı: 15 TL
 10. Korunga Tohumu KG Fiyatı: 30 TL
 11. Standart Teff Grass KG Fiyatı: 40 TL
 12. Adi Fiğ Tohumu KG Fiyatı: 20 TL

Son yıllarda en çok tercih edilen ekimi fazlaca yapılan yem bitkilerinden bahsetmek gerekirse;

 • Brom
 • Burçak
 • Domuz ayrığı
 • Fiğ ve yerli fiğ
 • Sudan otu
 • Taş yoncası
 • Üçgül
 • Yonca
 • Gazal boynuzu
 • Hayvan pancarı
 • İngiliz çimi
 • Kocadarı
 • Korunga
 • Macar
 • Yem bezelyesi
 • Yem şalgamı
 • Mavi ayrık
 • Rygrass
 • Sepetçi kamışı

Bu yem bitkileri ile büyükbaş ve küçükbaş hayvanların besinleri sağlanmaktadır. En çok tercih edilen yem bitkileri haricinde bölgelere ve tüketim süreçlerine göre farklı sayılarda yem bitkisi de yetiştirilmektedir. Yem bitkileri tamamen mevsime uygun seçilmeli ve çoğaltılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.