Güncel Ajans

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Faiz Oranları 2020 (Çiftçilere Özel)

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Faiz Oranları 2020 (Çiftçilere Özel)

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından verilen tarımsal kredilerde düşük faizli döneme geçildi! Ziraat Bankası tarımsal kredi faiz oranları 2020 de ne olacağı çiftçi ve üreticiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Resmi Gazete’de indirim oranları verilmiş ancak faiz oranlarından söz edilmemiştir. 2020 yılı itibari ile Ziraat Bankası Tarım kredisi faiz oranları, tarımsal kredi şartları ve indirim kriterlerini detaylı ele aldık. Ziraat Bankası Tarım kredisi faiz oranları 2020 konulu makalemizde açıklayıcı bilgiler vererek sizde tarımsal kredi alabilirsiniz!

Ziraat Bankası Tarım Kredisi

Resmi Gazete’de 3 Ocak 2020’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararına göre tarımsal üretime dair düşük faizli döneme geçiş hakkında tarımsal üretim konuları yer almaktadır. Dilerseniz öncelikle Ziraat Bankası tarımsal kredi kapsamına dahil olan tarımsal üretim konularını listeleyelim;

 1. Kontrollü Örtüaltı Tarımı
 2. Yem Bitkisi Üretimi
 3. Yurt içi Sertifikalı Fide, Fidan ve Tohum Üretimi
 4. Süs Bitkisi Üretimi
 5. Stratejik Bitkisel Üretim
 6. Meyve Yetiştiriciliği ve Bağcılık
 7. Geleneksel Bitkisel Üretim
 8. Traktör Dışında Tarım Makineleri
 9. Traktör
 10. Modern Basınçlı Sulama Sistemi Yatırımı
 11. Tarım Makineleri Parkı
 12. Arazi Alımı
 13. Lisanslı Depoculuk Yatırımları
 14. Elüs Karşılığı Kredi
 15. Soğuk Hava Deposu Yatırımları
 16. Tarımsal Ürünlerin İşlenmesi
 17. Sözleşmeli Üretim
 18. Özel Ormancılık

Yukarıdaki listeye konu olan bitkisel üretim kredilerinden yararlanmak için bilmeniz gereken şart ve koşullar yazımızın devamında olduğu gibi aynı zamanda 18 tarım üretim konusu için belirlenen faiz oranlarını da sizler için ele aldık. 18 konu arasından en çok araştırılan guncelajans.com üretim konuları hakkında detaylı bilgiler yer verdik. Buna göre vatandaşlar arasında en çok araştırılan ve tartışılan 6 tarımsal kredinin detayları;

Kontrollü Örtüaltı Tarımı Kredisi

Ziraat Bankası tarım kredisinden biri olan kontrollü örtüaltı tarımı yapmak isteyen çiftçilerimize sunulan kredi de belirlenen üst limit 25.000.000 liradır. Aynı zamanda gereken koşulları yerine getiren çiftçilere sıfır faizli tarım kredisi verilecektir. İşletmenizde jeotermal/yenilenebilir/ atık enerji kullanımı yapıyorsanız bu durumda işletme yatırım kredilerinde %20 faiz indirimi alabilirsiniz. Yurt içi olması koşulu ile fide/fidan/tohum kullanımı olması halinde yine işletme ve yatırım kredilerinde %20 indirim şansına sahip olabilirsiniz. Kontrollü örtüaltı tarımı yapıyorum ve organik tarım/iyi tarım uygulamaları da yapıyorum diyorsanız işletme kredilerinde %10 indirim alabilirsiniz. Genç çiftçi/girişimci yani 40 yaşını aşmayan bireylerin Ziraat Bankası’na kontrollü örtüaltı tarımı kredisi başvurularında yatırım ve işletme kredisinde %10’ar indirim alırken aynı zamanda kadın çiftçi olmanız halinde yine yüzde 10’ar faiz indiriminden yararlanabilirsiniz. İndirim oranlarına ait görsel Resmi Gazete’de yer almaktadır. Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararına ulaşmak için tıklayınız.

Ziraat Bankası Tarımsal Kredi Faiz Oranları 2020

Ziraat Bankası Tarımsal Kredi Faiz Oranları 2020

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile düşük faizli tarımsal kredi konularından biri olan kontrollü örtüaltı tarımı kredisinden yararlanma koşulları ise Resmi Gazete’de uygulama esasları tebliğinde yer almış ve şu şekilde sıralanmıştır;

 • Örtüaltı yetiştiriciliği yapan veya yapacak olan vatandaşların örtüaltı üretme koşullarına sahip olan ve işletmesi/serası Örtüaltı Kayıt Sistemine uygun olan kişilerin ÖKS üzerinden tespiti yapılarak en az 10 dekar olmak üzere işletme kurmaları gerekmektedir.
 • Sera modernizasyonu yapacak olan çiftçiler içinde yine en az 10 dekar ve üzeri sera kurmaları gerekmektedir.
 • İl ve İlçe Müdürlüklerince onaylanan projeler tarımsal kredi konusu olabilir.

Sıfır Faizli Yem Bitkisi Üretimi Kredisi

Ziraat Bankası tarafından tarımsal kredi kapsamında desteklenen yem bitkisi üretim kredisi için işletme ve yatırım kredisinde %75 faiz indirimi uygulanmaktadır. Çiftçilerimizin gereken kriterleri sağlaması durumunda bu oran yatırım kredisinde %95’i bulurken işletme kredisinde sıfır faizli olarak çiftçiye verilmektedir. Sıfır Faizli yem bitkisi üretimi kredisi için verilecek olan kredinin üst limiti ise 5.000.000 lira olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Tarımsal Kredi Faiz Oranları 2020

Yukarıda verilen görsel üzerinden gidecek olursak; Yem bitkisi üretimi kredisinde modern basınçlı sulama sistemleri kullanıyorsanız işletme kredilerinde %10 indirim elde edersiniz. Yurt içi sertifikalı tohum /fide/ fidan kullanımlarında da yine işletme kredilerinde %20 indirim oranına sahip olursunuz. Şayet sözleşmeli üretim yapan bir işletme/kuruluş olmanız durumunda da işletme kredisi kapsamında %20 indirim alabilirsiniz. Genç çiftçi ve kadın girişimci olmanız durumunda ise %10 olmak üzere işletme ve yatırım kredilerinden indirim alarak sıfır faizli kredi çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir-  Tarım Kredi Kooperatifi İlaç Fiyat Listesi (Güncel)

Tek yıllık, çok yıllık yem bitkileri ve yapay çayır mera tesisi kuracak olan kişilerin yararlanabileceği yem bitkisi üretimi kredisi şartları ise;

 • Kurulacak olan tesislerin alanı en az 10 dekar olmalıdır.
 • Aynı zamada kaba kesif yemi üretimi yapmaları da ayrıca aranan koşullar arasındadır.
 • İlin ekolojise uygun olarak yapay mera tesis kurulum projeleri il/ilçe müdürlükleri tarafından onaylanmalıdır.

Yurt içi Sertifikalı Fide, Fidan ve Tohum Üretimi

Yurdun belirli kesimlerinde geçimlerini tarımsal sektör üzerinden elde eden vatandaşlara verilecek olan Yurt içi Sertifikalı Fide, Fidan ve Tohum Üretimi kredisinde sıfır faizli döneme geçilmiştir! Yurt içi sertifikalı olması koşulu ile fide, fidan ve tohum üretimi yapanlara 20.000.000 lira üst limitli sıfır faizli kredi kullandırılacaktır.

Süs Bitkisi Üretimi Kredisi %50 İndirimli

Yüzde 50 indirimli olarak süs bitkisi üretim kredisi alabileceğinizi biliyor muydunuz? Süs bitkisi üretimi yapacak olan vatandaşlar Remi Gazete’de 3 Ocak 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararında yer alan indirim oranı %50 olarak belirlenmiş ve kredi üst limiti ise 10.000.000 liradır. Süs bitkisi üretimi kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlarda aranacak ilk özelliklerden biri; Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliği esaslarına göre süs bitkisi üretici belgesine ve süs bitkileri üretim işletmesi kapasite raporuna sahip olunması gerekmektedir.

%100 İndirimli Stratejik Bitkisel Üretim

Stratejik Bitkisel üretim yaparak Ziraat Bankası tarafından sıfır faizli olarak verilen tarım kredilerinden sizde yararlanabilirsiniz. İndirim kriterlerine uygunluk taşıyan her vatandaşın sıfır faizli olarak yararlanabileceği stratejik bitkisel üretim kredisi detayları;

Ziraat Bankası Tarımsal Kredi Faiz Oranları 2020

Yukarıdaki görselin en sağında yer alan 10.000.000 lira kredi üst limitini ifade etmektedir. Üreticilerimize hiçbir kriteri sağlamadan verilecek olan stratejik bitkisel üretim kredisi faiz indirimi yatırım ve işletme kredilerine %75 olarak belirlenmiştir. Ancak belirli birtakım koşulların yerine getirilmesi durumunda sıfır faizli kredi alabileceklerdir.

 • Modern basınçlı sula sistemi kullanımı mevcut işletmede varsa ya da kurulumu gerçekleşecek işletmede kurulacaksa işletme kredisinde %10 indirimli 
 • Yurt içi sertifikalı tohum/fide/fidan kullanımlarında da işletme ve yatırım kredilerinde yüzde 20 oranında ek indirim olanağı
 • Kredi kullanacak kişinin işletmesi sözleşmeli üretim üzerine faaliyette bulunuyorsa bu durumda işletme kredilerinde %20 ek indirim alabilir.
 • Organik tarım/iyi tarım uygulamalarında işletme dönemi için %10 indirim alırken genç çiftçi olması durumunda %10 ve kadın çiftçi olması durumunda da %10 indirim alarak uygulanabilecek en yüksek indirim oranı yüzde 100‘ü bulacaktır.

Sıfır Faizli Meyve Bahçesi Kredisi

Ziraat Bankası ve TKK aracılığı ile sıfır faizli meyve bahçesi kredisi verilmektedir. Ziraat Bankası tarımsal kredileri arasında yer alan sıfır faizli meyve bahçesi kredisi için belirlenen indirim konuları ve oranları aşağıdaki görselde yer almaktadır. İndirim konuları sağlayan kişilere Ziraat Bankası tarafından sıfır faizli kredi verilemektedir.

Ziraat Bankası Tarımsal Kredi Faiz Oranları 2020

Meyve Bahçesi Kredisinden yararlanmak için gereken koşullar ise; üreticilerin aynı parsel veya bitişik yan yana parseller üzerinde üzüm yetiştiriciliğinde en az 10 dekar alan diğer meyvelerde asgari 25 dekar alan ve üzeri olması şartı aranmaktadır. Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Hibe Desteği (GÜNCEL 2020) detayları belli oldu! 2020 Yılı Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri tarihleri için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.