tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
11°C
İstanbul
11°C
Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
12°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
15°C
Çarşamba Çok Bulutlu
17°C

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi 2021

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi 2021

Ziraat Bankası, çiftçiliğe sıfırdan başlamak isteyen kişilere, uygun faiz oranlarıyla hayvan kredisi kullanmak isteyenlere 2021 yılında faizsiz hayvancılık kredisi veriyor. Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık kredisi, sığır kredisi, inek kredisi, 2021 faiz oranı, Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık için sıfır faizli yatırım dönemi faiz oranı, hangi büyükbaş hayvanlara sıfır faizli hayvancılık kredisi var ve Ziraat Bankası inek kredisi, Devletten inek alma şartları, Ziraat Bankası Hayvan Kredisi faiz oranları 2021, 2 yıl geri ÖDEMESİZ hayvancilik Kredisi, Ziraat Bankası inek Kredisi 2021, Büyükbaş hayvan kredisi gibi konulara yazımızda ulaşabilirsiniz.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Resmi Gazete Faiz Oranları

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin tarımsal üretimde düşük faizli yatırım ve işletme dönemi kredilerinin uzatılmasına ilişkin 2015 karar sayısı ile 3 Ocak tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlandı. Yayınlanan karar kapsamında bitkisel üretim ve hayvansal üretim gibi pek çok sektörde düşük faizli krediler sağlanacak. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliği neticesinde 2021 yılında tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere düşük faizli yatırım ve işletme dönemi kredileri ile kredi faiz indirimleri ve en yüksek limit sağlanacak. Hayvancılık sektöründe mevcut işi olanlara veya yeni girişimcilere verilecek bu kredinin koşulları da 25 Mart tarihinde yayınlanan tebliğde belirtilmiştir. Görüntülemek için tıklayınız.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları 2021

Ziraat Bankası ve tarım kredi birliklerinin tarımsal üretime düşük faizli kredi verme kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından çiftçiler meraklanmaya başladı. Hayvancılık sektöründeki kişileri yakından ilgilendiren kararın uygulanmasına ilişkin kararın yayımlanmasının ardından, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile kullanılacak kredi koşulları tüm çiftçilere duyuruldu. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere düşük faizli krediler, kredi limiti ve faiz indirimleri ile destek veriyor. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin sığır yetiştiriciliği gibi kullandıracağı hayvancılık kredi türleri aşağıda listelenmiştir.

  1. Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği
  2. Damızlık Düve Yetiştiriciliği
  3. Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği
  4. Küçükbaş Hayvancılık
  5. Arıcılık Sektörü
  6. Kanatlı Damızlık Yetiştiriciliği
  7. Kanatlı Sektörü
  8. Su Ürünleri Sektörü
  9. Geleneksel (yaygın) Hayvansal Üretim

Yukarıda sıralanan 9 farklı kredi türünde uygulanacak olan işletme dönemi ve yatırım dönemi faiz indirimleri farklı olmakta ve kredi üst limiti sığır yetiştiriciliğinde 25.000.000 TL olmaktadır.

  • Sığır yetiştiriciliği yatırım ve işletme dönemleri için faiz indirimi %50,
  • Büyükbaş hayvancılıkta her iki dönem %50,
  • Kanatlı sektöründe yatırım dönemi için yüzde 25 ve işletme dönemi %50,
  • Küçükbaş hayvancılıkta işletme ve yatırım dönemleri faiz indirimi % 75,
  • Damızlık düve yetiştiriciliği için işletme ve yatırım dönemi faiz indirimi %75,
  • Su ürünleri sektöründe her iki dönem için faiz indirimi %50,
  • Kanatlı damızlık yetiştiriciliğinde yatırım ve işletme dönemlerinde  indirim %75,
  • Arıcılık sektöründe işletme ve yatırım dönemleri için %50,
  • Geleneksel hayvansal üretim işletme ve yatırım dönemleri için %50 oranında faiz indirimi uygulanmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi

Bu faiz indirimleri haricinde sıfır faizli ya da faizsiz kredi kullanmak isteyen çiftçiler bazı kriterleri taşıması şartı aranmaktadır. Ziraat Bankasından sıfır faizli sığır yetiştiriciliği kredisi kullanmak isteyen kişiler kriterler uygun ise %50 yerine %100 faiz indiriminden yararlanacak. Bu özellikli kriterler uygun olan kişilere %100 yani faizsiz kredi verilmesinin ardından vatandaşlar özellikli kriterleri merak ediyor. Sıfır faizli sığır kredisi için belirtilen 8 adet özellikli kriter ise aşağıda listelenmiştir.

  1. ÖNCELİKLİ BÖLGE YATIRIMI
  2. ATIL İŞLETME ALIMI
  3. YURT İÇİNDE DOĞAN HAYVAN KULLANIMI/ALIMI
  4. KENDİ YEMİNİ ÜRETME/MERAK KULLANIMI
  5. JEOTERMAL/ YENİLENEBİLİR/ATIK ENERJİ KULLANIMI
  6. ORGANİK TARIM/İYİ TARIM UYGULAMALARI
  7. GENÇ ÇİFTÇİ
  8. KADIN GİRİŞİMCİ

Bu kriterlere uyan kişilere sığır yetiştiriciliğine ilave kredi faiz indirimi uygulanacaktır. Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliğinin kredi üst limiti yukarıda ki görselde görüldüğü gibi 25.000.000 TL olmaktadır. İşletme ve Yatırım dönemleri için faiz indirimi ise %50’dir. Uygulanabilecek en yüksek faiz indirimi ise %100 olan sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliğinde kriterlere göre faiz indirimleri;

  1. Öncelikli bölge yatırımında işletme ve yatırım dönemi için %10,
  2. Atıl işletme alımında sadece yatırım dönemi için %10 indirim,
  3. Yurt içinde doğan hayvan alımında yatırım ve işletme dönemi için ilave %10 indirim,
  4. Kendi yemini üretmede sadece işletme döneminde %10 faiz indirimi,
  5. Atık enerji kullanımında işletme ve yatırım dönemleri için %10 faiz indirimi,
  6. Organik tarım / iyi tarım uygulamalarında sadece işletme dönemi %10 faiz indirimi,
  7. Genç çiftçi ve kadın çiftçi için işletme ve yatırım dönemlerinde %10 faiz indirimi tanınacaktır.
Ziraat Bankası Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi 2020

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi

Böylelikle bu kriterlere sahip kişiler uygulanabilecek en yüksek faiz oranı %100 olmaktadır. Özellikli kriterlere uygun olan çiftçiler Ziraat Bankasından sıfır faizli sığır kredisi çekebilecek.

Öncelikli bölge yatırımı kriterleri illeri, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Belirlenen bu iller düşük faizli kredinin tebliğinde belirtilmektedir. Yatırım illeri sığır yetiştiriciliği haricinde büyükbaş hayvancılık, damızlık düve yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvancılıkta da yer almaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tebliğde yer alan öncelikli bölge yatırım illerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

İLLER
İstanbul Manisa
Sakarya Aksaray
Afyon Antalya
Aydın Burdur
Çanakkale Bursa
Edirne Tekirdağ
Balıkesir Niğde
Kütahya Eskişehir
Isparta Bilecik
Uşak Kayseri
İzmir Kırklareli
Karaman Muğla
Adana Mersin
Denizli Konya
guncelajans.com Nevşehir

Ziraat Bankası Sığır Kredisi Şartları

25 Mart tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre Ziraat Bankasından sığır yetiştiriciliği için kredi kullanacak olan çiftçiler için belirtilen gerekli şartlar ise;

Sığır yetiştiriciliğinde üreticilere faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için; 50 baş ve üzeri kapasitede, manda veya damızlık sığır işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 50 baş ve üzerine çıkarmaları gerekir. Sığır yetiştiriciliği için kullandırılacak olan yatırım kredileri,

Sütçü ırklar (Jersey, Holstein ve Avrupa kırmızıları),

Kombine ırklar (Montbeliard, Brown Swiss ve Simental) ile manda alımları,

Barınak yapımı ve tadilatı, süt sağım ünitesi ve süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi, silaj makinesi, hayvan yatağı, travay, gübre yönetimi ile ilgili altyapı ve alet-ekipman alımı, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımları ile diğer yatırım giderlerini kapsar.

Kredi ile temin edilecek sığırların, Bakanlık kayıt sistemine kaydedilmiş, damızlık belgesine sahip, ilk yavrusuna gebe veya en fazla ilk doğumunu yapmış ve azami 36 aylık yaşta olması gerekir. Kredi ile temin edilecek mandalar ise Bakanlık kayıt sistemine kaydedilmiş, ilk yavrusuna gebe veya en fazla ilk doğumunu yapmış ve azami 48 aylık yaşta olması gerekir.

Bu kapsamda işletme ve/veya yatırım kredisi kullandırılabilmesi için, hayvan alımı amacıyla kredi kullandırılmasa dahi işletmeye alınacak hayvanların belirtilen nitelikleri taşıması gerekir. Kurulu işletmelerin hayvan alımı dışındaki işletme ve/veya yatırım kredisi taleplerinde ise hayvanların yaşı dışındaki diğer tüm kriterler (damızlık belgesine sahip olma, HBS’de kayıtlı olma) aranır.

İşletme kredisi taleplerinin değerlendirilmesinde, işletmedeki hayvanlar için damızlık belgesi yerine ilgili Damızlık Birliği tarafından onaylanmış e-ıslah veri tabanı (kulak küpe numaraları belirtilerek) kayıtları esas alınarak işlem yapılabilir.

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi 2021

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Sığır Yetiştiriciliği Kredisi 2021

Sığır Yetiştiriciliği Kredisinde İstenen Belgeler

Yukarıda Resmi Gazete’den alıntı olarak paylaşmış olduğumuz şartlar dikkate alınarak başvuru yapacak olan kişiler başvurularını Ziraat Bankası şubelerinde yapmalıdır. Sığır yetiştiriciliği kredisi başvuru sırasında kişiden istenen belgeler;

  1. Kredi başvuru dilekçesi
  2. Başvuranın T.C kimlik kartı
  3. Üreticinin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi
  4. Başvuru yapanın ikametgah belgesi
  5. İşletmenin vergi levhası
  6. Kredi için gösterilecek olan teminat belgesi
  7. Faaliyet gösterilecek yerin tapusu ve kira kontratı

Sığır Cins ve Özellikleri

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli sığır yetiştiriciliği kredisi çekmek isteyen çiftçilere hem sütçü hem de kombine sığırların cins özellikleri ise;

Sütçü sığır cins ve özellikleri;

  • Holstein (Hollanda): 1 yıl için ortalama 4000 – 5000 kg aralığında süt verir.
  • Kırmızı Holstein: 1 yıl içinde yaklaşık 8000 kg süt verir.
  • Angler: 1 yılda ortalama 4000 kg süt verir.. Sütlerindeki yağlılık oranı % 4,5’tir.
  • Guernsey: Ortalama 3500 kg süt verir. Sütteki yağlılık oranı ise % 4,5 olmaktadır.
  • Jersey: Ağırlığının ortalama 13 katına kadar süt verebilirler. Sütlerdeki yağlılık oranı ise %5’tir.

Kombine sığır cins ve özellikleri;

  • Simental: Hem etçi hem de sütçü olmalarından dolayı kombine sığır ırkında yer alırlar. Et kalitesi oldukça yüksek olan simental sığırlarının % 55, % 60 oranında et verimi sağlanır. Bu sığır ırkından yıllık ortalama 6.000 ile 10.000 litre süt verir.
  • Montofon: Kazanç bakımından oldukça verimlidir. İsviçre Esmeri olarak bilinirler. Montofon sığırları Simental gibi hem etçi hem sütçü sığır olmaktadır.
  • Sarı alaca: Bu ineklerin canlı ağırlıkları ortalama 650 – 800 kilo olmaktadır. Sarı alaca ırkı 4000 ve 5000 kilo civarında süt verir.

Koyun kredisi hakkında bilgi almak için “Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi Şartları” adlı yazımızı inceleyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.