tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1763
EURO
34,9643
ALTIN
2.502,83
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi 2023 Şartları

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi 2023 Şartları

Ziraat Bankası meyve bahçesi Kredisi, Ziraat Bankası tarımsal Sulama Kredisi 2023, Meyve bahçesi devlet desteği 2023, Meyve bahçesi kredisi, Çiftçiye faizsiz kredi 2023, Ziraat Bankası 7 yıl faizsiz kredi, Ziraat Bankası hayvancılık kredisi 2023, Tarım Kredi Kooperatifi arazi alım kredisi gibi konular hakkında tüm bilgileri Ziraat Bankası meyve bahçesi kredisi konulu yazımızda bulabilirsiniz.

Sıfır Faizli Meyve Bahçesi Kredisi Ziraat Bankasından alabilirsiniz! Uygun ödeme koşulları ve düşük faiz oranları üzerinden verilen meyve bahçesi kredisi şartlarını yerine getiren üreticilere sıfır faizli meyve bahçesi kredisi verilmektedir.

Meyve Bahçesi Devlet Desteği 2023

Ziraat Bankası ve Tarım kredi kooperatifi ortaklaşa olarak sunduğu tarımsal üretime dair düşü faizli işletme ve yatırım kredilerinden biri olan meyve bahçesi kredisi devlet desteği ile sıfır faizli olarak verilmektedir. Birçok bankanın yanı sıra Ziraat Bankası sıfır faizli %100 indirimli olarak verdiği Meyve Bahçesi kredisi şartları, 2023 faiz oranları ve hesaplama tablosu yazımızın devamında..

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Nasıl Alınır?

Resmi Gazete 25 Mart tarihinde yayımlanan Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım Ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliğinde yer alan kredi kullanım detayları hakkında vatandaşlara bilgi verilmiştir. 3 Ocak tarihinde yine Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı Kararı yayımlanmış ve kredi indirim kriterleri yer almaktadır. Meyve bahçesi kredisi için belirlenen faiz indirimine ilave olarak sunulan şartlara uygunluğu tespit edilen vatandaşlara sıfır faizli meyve bahçesi kredisi Ziraat Bankası tarafından desteklenmektedir. Ziraat Bankası tarımsal kredileri hakkında web sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi 2023 Şartları

Meyve Bahçesi Kredisi Faiz Oranları

Vatandaşların oldukça merak ettiği ve Resmi Gazete’de yalnızca indirim oranlarının verildiği üzere faiz oranı ne kadar? yüzde kaç faizle meyve bahçesi kredisi alacağım? gibi sorular sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Resmi Gazete’de yayımlanan Kararda yer alan indirim konularının daha net ve yalın olarak açıklayacak olursak;

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Şartları

Kredi indirim oranları

Yukarıdaki görsele göre önce indirim oranlarından söz edeceğiz ardından meyve bahçesi kredisi için belirlenen indirim kriterlerini sizler için detaylandırarak açıklayacağız.

 • Meyve bahçesi kredisi alacak vatandaşa için belirlenen kredi üst limiti 10.000.000 lira olacaktır. Vatandaşın işletmesinde modern basınçlı sulama sistemi kullanımının olması durumunda işletme kredilerinde %10 indirim verilecektir. Bunun yanında;
 • Yurt içi sertifikalı tohum/fide/fidan kullanımında %20 olacak şekilde hem yatırım hem de işletme kredilerinde indirim sağlanacaktır.
 • Vatandaşın mevcut işletmesi veya kuracağı işletmenin ilgili yasa ve kanunlarca sözleşmeli üretim yapması durumunda işletme kredisinde %20 indirime sahip olacak,
 • Aynı zamanda işletme faal olarak organik guncelajans.com tarım uygulanıyor veya uygulanacak ise bu durumda da yine işletme kredisinde yüzde 10 indirim sağlanacaktır.
 • Meyve bahçesi kredisi alacak olan kişinin genç çiftçi kategorisinde yer aldığı yani 40 yaşını aşmamış olanları için yatırım ve işletme kredilerinde yüzde 10 ek indirim uygulanacaktır.
 • Başvuru sahibinin kadın olması durumunda da ilave yüzde 10 indirim vatandaşa tanımlanacaktır.

Modern Basınçlı Sulama Sistemi Kullanımında %10 İndirim

İndirim kriterleri arasında yer alan modern basınçlı sulama sistemi kullanımı  hakkında sağlanacak olan indirim oranı için modern basınçlı sulama sistemi kullanımı kavramını ve yararlanma koşullarını iyi bilmek gerekir. O halde;

Kısaca sulama yöntemlerinden biri olan modern basınçlı sulama sistemi ile bitkilerin normal yağışların yetersiz kaldığı noktalarda kök bölgesine kapalı olmak üzere borular yardımıyla ve belirli bir basınç doğrultusunda dağıtılan suyun;  yağmurlama, mikro yağmurlama (mini spring) ve damla sulama yöntemleri uygulanmasıdır.

Üretici/çiftçilerin modern basınçlı sulama sistemleri kullanımından yararlanması için tarımsal işletmelerine damla, yüzey altı damla (sadece meyve ağaçları ve bağ sulamasında), yağmurlama veya mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulması ve bu sistemlerin otomasyonuna ilişkin teknolojik sistemler (akıllı sulama sistemleri, akıllı otomasyon sistemleri ve benzeri sistemler) ile hareketli sulama makineleri (dairesel hareketli, doğrusal ve tamburlu sistem yağmurlama sulama makinelerinin kullanmaları gerekmektedir.

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Şartları

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi 2023 Şartları

Kredi talepleri arasında şayet derin kuyu açılmasını isteyen, derin kuyu teçhizatı ve suyun kaynağından tarlaya taşınmasını talep eden veya  elektrik temini isteyenler değerlendirmeye alınacaktır.

Derin kuyu vb. açmayı talep eden kişilerin arama belgesi talep edilmektedir. 167 sayılı Kanun hükümleri gereğince Yeraltı Suları Hakkında Kanun esaslarına göre karar verilecektir.

Başvuruda bulunacak kişi öncelikle Basınçlı Sulama Sistemi Bilgi Formu doldurması gerekmektedir. 2 nüshalı olacak şekilde düzenleyeceği formun birini Ziraat Bankası ya da TKK’nın anlaşmasının bulunduğunu il müdürlüğüne göndermelidir.

Modern Basınçlı Sulama Sistemleri faiz indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşta diğer aranan şartlardan biri Çiftçi Kayıt Belgesidir. ÇKS Belgesi Çıkartma ve Yenileme İşlemleri 2023 adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Meyve Bahçesi Kredisi Faiz Hesaplama Tablosu 2023

Ziraat Bankası tarafından desteklenen tarımsal kredilere konu olan meyve bahçesi kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlara hesaplama tablosu ve yaparak meyve bahçesi faiz oranlarını araştırdık. Hesaplama tablosu yapmadan önce ihtiyacımız olanlar;

Tarımsal ve hayvansal üretim konuları için belirlenen cari faiz oranı %9

Meyve bahçesi kredisi için ham faiz indirimi 75 olduğuna göre,

 • 9*75/100 = 6,75
 • 9 – 6,75 = 2,25 yıllık faiz oranı
 • 2,25 / 12 = 0.18 aylık faiz oranı

50.000 lira meyve bahçesi kredilerinde örnek ödeme tablosu;

Kredi Tutarı Kredi Vadesi Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme
50.000 12 Ay %0.18 4.225 TL 50.704 TL
24 Ay %0.18 2.140 TL 51.361 TL
36 Ay %0.18 1.445 TL 52.023 TL
48 Ay %0.18 1.097 TL  52.690 TL
60 Ay %0.18 889 TL 53.363 TL

Meyve Bahçesi Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası ve TKK’nin üreticilere verdiği kredilerden biri olan Meyve bahçesi kredisi şartları 25 Mart tarihinde Resmi Gazete’de uygulama esasları tebliğinde yayımlandı. Sıfır faizli olarak verilen meyve bahçesi kredisi şartları ise şu şekildedir;

Meyve bahçesi kuracak kişinin üzüm yetiştiriciliği yapması durumunda aynı veya bitişik parsellerde en az 10 dekar alana sahip olması gerekmektedir. Diğer meyve türlerinde ise bu guncelajans.com alan yine aynı ve bitişik parseller üzerinde olmasına bakılarak en az 25 dekar olarak hesaplanmıştır. Asgari işletme büyüklüğüne çıkarılan meyve bahçeleri, meyve yetiştiriciliği ve bağcılık kredisinde değerlendirilebilir.

Yatırım kredi kullanımlarında meyve bahçesi için yapılacak olan harcamalardan;

 • Arazinin tesfiyesi ve drenajı ile ilgili altyapı harcamaları,
 • Fidan alımı,
 • Gölgeleme,
 • Sisleme,
 • Don ve dolu önlemeye yönelik makine ve ekipmanların alımı,
 • Boylama ve paketleme tesisi yatırımları dahildir.

25 Mart tarihli Resmi Gazete’de uygulama esasları tebliğine ulaşmak için tıklayınız.

Ziraat Bankası Meyve Bahçesi Kredisi Gereken Evraklar

Meyve bahçesi kredisi alacak olan çiftçilere Ziraat Bankası tarafından verilecek kredi için başvuru Ziraat Bankası Şubelerinden alınmaktadır. Meyve bahçesi kredi başvurusunun Ziraat Bankası Şubelerine müracaat ile gerçekleştiğini belirtmek isteriz ve aynı zamanda meyve bahçesi kredisi için başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

 • T.C Kimlik Kartı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Meyve bahçesine konu olan tarımsal işletmeyi ispat edecek/kanıtlayacak olan belgelerden kira kontratı veya tapu kaydı
 • Meyve bahçesi kredisine karşılık gösterilecek teminatların belgeleri
 • İşletmenin bilanço esasına göre faaliyet göstermesi durumunda son 3 seneye ait mali tablolar gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.