tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi 2023 Küçükbaş Kredisi

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi 2023 Küçükbaş Kredisi

Ziraat Bankası koyun kredisi 2023, Faizsiz koyun kredisi 2023, Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisi 2023, Tarım Kredi Kooperatifi koyun kredisi, küçükbaş hayvan kredisi hesaplama, Ziraat Bankası koyun kredisi şartları, DenizBank koyun Kredisi, Koyun kredisi 2023, 100 koyun projesi şartları, Tarım Kredi Kooperatifi koyun kredisi, Ziraat Bankası hayvan kredisi faiz oranları 2023 gibi konular hakkında tüm bilgileri yazımızda bulabilir, koyun yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. 

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi 2023 Şartları

Ziraat Bankası faizsiz koyun kredisi şartları 2023 yılında da çiftçi vatandaşlarımız tarafından merakla takip edilmeye devam etmektedir.  Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da hayvancılık sektörü için verilen krediler, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi birlikteliğinde verilmektedir.

Geçtiğimiz yılın başlarında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan Tarımsal Kredi Faizlerinin yıllık oranlarındaki değişiklik koyun kredisi kullanacak olan kişiler için de oldukça önemlidir. Bu açıklamaya göre tarımsal kredilerin yıllık faiz oranları geçtiğimiz senelerde yüzde 12 iken, yüzde 9’a düşürülmüştür. Yıllık %9 olan tarımsal kredilerin aylık faiz oranları kredi için uygulanan faiz indirimine göre değişmektedir. 

2 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin düşük faizli işletme ve yatırım dönemleri için kredi kullandırılması hakkındaki karar, 3 Ocak tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen bu karar içerisinde hayvancılık alanlarında desteklenecek olan konuların faiz oranları işletme ve yatırım dönemleri olmak üzere ayrı ayrı belirtilmekte aynı zamanda kredi üst limitleri de kararda yer almaktadır.

Bu kararın uygulama tebliği ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte, tebliğ yayım tarihi ise 25 Mart olmaktadır. Küçükbaş hayvancılığında içinde bulunduğu hayvancılık konularında birden fazla alan için kredi kullandırılacaktır. Ziraat Bankası ve TKK tarafından düşük faizli ya da sıfır faizli kredi indirimleri 3 dönemlik olmakta ve bu kredilerden faydalanabilmek için yapılacak olan başvurular 31 Aralık tarihine kadar alınabilmektedir.

Küçükbaş hayvancılığın yanında;

 • büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • damızlık düve yetiştiriciliği,
 • sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliği,
 • arıcılık sektörü,
 • kanatlı sektörü,
 • su ürünleri

için düşük faizli krediler verilmektedir. Faiz indirimin en düşük olduğu oran %25 olup en fazla %100′ e kadar faiz indirimi sağlanmaktadır. Elbette %100 faiz indiriminden yararlanmak için belirli koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları sağlayan kişiler koyun kredisi alırken sıfır faizli koyun kredisi kullanabileceklerdir.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranları 2023

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından çiftçilerimize kullandırılacak olan küçükbaş hayvancılık (koyun) kredisinde kredi üst limiti resmi gazetede de yayımlandığı gibi 15 milyon olmaktadır.

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi 2023 Şartları

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi 2023 Şartları

Ziraat Bankasından 2023 yılında sıfır faizli koyun kredisi kullanabilmek için kararda belirtilen küçükbaş hayvancılığın özellikli kriterlerine uygun olması şartı bulunmaktadır. Fakat Bakanlık tarafından belirtilen kararda kriterler sağlanmadığı takdirde işletme ve yatırım dönemleri için koyun kredisinde %75 faiz indirimi uygulanacaktır. Koyun kredisi kullanırken faizsiz olarak kredi çekmek isteyen kişiler için geçerli olan altı (6) kriter ise;

 • Öncelikli bölge yatırımı
 • Atıl işletme alımı
 • Yurt içinde doğan hayvan alımı ya da kullanımı
 • Kendi yemini üretme/mera kullanımı
 • Genç çiftçi
 • Kadın çiftçi

Özellikli kriterler yukarıda maddeler halinde belirtilmiştir. Her kriterin farklı faiz indirimleri bulunmaktadır. Sıra sıra faiz oranlarını açıklayacak olursak, önceliklik bölge yatırımı için her iki dönemli %10 faiz indirimi uygulanacaktır. Belirtmeliyiz ki bu iller Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre belirlenir. Yazımızın devamında öncelikli bölge yatırımı illerine de yer verdik.

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi 2023 Şartları

Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi 2023 Şartları

Atıl işletme alımında yalnızca yatırım döneminde %10 oranında faiz indirimi belirtilmiştir.

Yurt içinde doğan hayvan kullanımında yerli hayvan şartı da bulunmaktadır. İşletme ve yatırım dönemleri için % 10 faiz indirimi sağlanacaktır.

Kendi yemini üretme/mera kullanımında ise yalnızca %10 olarak işletme dönemi için kredi kullanacak kişiler faydalanabilecektir.

Genç çiftçi kriteri, 40 yaşından küçük genç girişimciler için işletme ve yatırım dönemleri için faiz oranı %10 olarak verilmiş, başvuruda bulunan çiftçi kadın ise indirim oranları yatırım dönemi için %10, işletme dönemi için de % 10 olarak belirlenmiştir.

Bu kriterlere uygun olan kişilere uygulanabilecek en yüksek faiz indirimi ise %100 olmaktadır. Bu da demek oluyor ki Ziraat Bankasından kullanılacak olan koyun kredisi faizsiz bir şekilde çekilebilecektir.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Şartları 2023

Ziraat Bankasının koyun kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin belirli şartlar bulunmakta ve şartları sağlayan çiftçiler başvuru yapmaktadır. Bu şartlar 25 Mart tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan tebliğde yer almaktadır. Tebliğe göre Ziraat Bankasından koyun kredisi almak için gereken şartlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Hayvanın yemini kendi üretecek olan çiftçiler, koyun başına 1 dönüm yem bitkisi ekmesi gerekir.
 • Küçükbaş hayvancılık kredisinde koyun için en az 250 baş, keçide ise en az 100 baş kapasiteli işletme kurmaları ya da işletmeleri belirlenen düzeye çıkabilmesi için hayvan besiciliğinde 250 baş ve üzeri işletme kurmaları veya işletme seviyesini 250 baş üzerine çıkaracak olmaları gerekmektedir.
 • Hayvan yetiştiriciliğinde dişilerin yaşları 6 ay ile 25 ay aralığında olmalı, erkek hayvanlarda ise en az 3 aylık olmalıdır.

Küçükbaş Hayvancılık Öncelikli Bölge İlleri 2023

Öncelikli Bölge Yatırım İlleri Bursa Afyon
Diyarbakır Denizli Çanakkale Burdur Ağrı
Adana Batman Bingöl Edirne Aksaray
Erzincan Elazığ Karaman Maraş Isparta
Kars Kayseri Konya Manisa Ankara
Bitlis Balıkesir Antalya Malatya Kütahya
Erzurum Eskişehir İzmir Antep Hakkari
Sivas Siirt Mardin Tunceli Iğdır
Yozgat Mersin Urfa Şırnak Tokat
Adıyaman Niğde Muş Van Uşak

Tarım Kredi Kooperatifi Koyun Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifleri beraberliğinde verilen koyun kredisi için başvurular Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Her kredi başvurusunda olduğu gibi koyun kredisi içinde bazı istenen evraklar bulunur. Başvurular Ziraat Bankası şubelerine şahsen yapılmalı ve başvuru esnasında kişinin yanında istenen evrakları götürmesi gerekir.

Küçükbaş Hayvan Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 • T.C kimlik kartı
 • ÇKS belgesi
 • Vergi levhası
 • Bilanço / gelir tablosu
 • Oda kayıt belgesi
 • Kredi için teminat belgesi

koyun kredisi başvurusunda bulunacak olan kişilerden kredi başvuru esnasında istenmektedir.

Ziraat Bankası 100 Koyun Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası koyun kredisi hesaplamasında yazımızda bahsetmiş olduğumuz faiz indirim oranlarını ve kredi limitini tekrardan hatırlatmak gerekirse, Ziraat Bankası ve TKK tarafından kullanılacak olan koyun kredisinin üst limiti 15 milyon olmaktadır. İşletme dönemi için %75 faiz indirimi, yatırım dönemi için de %75 faiz indirimi uygulanmaktadır. Özellikli kriterlere uygun olan çiftçilere banka sıfır faizli koyun kredisi kullandırmaktadır.

100 koyun için kredisi hesaplaması yapmadan önce bilmemiz gereken hesaplama oranları;

 • tarımsal kredilerin yıllık faiz oranı; %9 ise
 • koyun kredisi %75 faiz indirimi uyguladığında tarımsal kredilerin aylık faiz oranı; 9*75/100: %6,25 oranından;
 • yıllık faiz oranı 9 – 6,75: %2,25
 • aylık faiz oranı ise 2,25/12: %0,18 olmaktadır.

100 koyun kredi hesaplaması için koyun başına 1.100 TL fiyat verirsek 100 x 1100 = 110.000 bin TL kredi kullanılacaktır. Tarımsal kredinin aylık faiz oranı %0,18 olduğuna göre 100 koyun kredi hesaplaması aşağıdaki olmaktadır.

📌110.000 TL 12 ay vadeli, %0,18 faizle kredi kullanıldığında;

Aylık taksit tutarı: 9.295,88 TL

Toplam ödenecek tutarı: 111.550,51 TL

📌110.000 TL 24 ay vadeli, %0,18 faizli koyun kredisinin;

Aylık taksit tutarı: 4.708,11 TL

Toplam ödenecek tutarı: 112.994,56 TL

📌110.000 TL 36 ay vadeli, %0,18 faiz oranlı koyun kredisinde;

Aylık taksit tutarı: 3.179,19 TL

Toplam ödenecek tutarı: 114.450,92 TL

Yapmış olduğumuz bu hesaplamalar yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Güncel ve kesin faiz oranları ile yapılacak olan koyun kredisi hesaplamalarını size en yakında Ziraat Bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Çok Tercih Edilen Koyun Türleri 2023

Romanov Güney Karaman Norduz Acıpayam
Kıvırcık Malya Hemşin Mor Karaman
Karakaya Herik Merinos İmroz
Sakız Karakaş Zom Dalgıç
Çine Çapari Tuj Tahirova Koçeri

Yukarıdaki tabloda yer alan koyun türleri yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilen koyun türleri olmaktadır. Yazımızda bahsetmiş olduğumuz koyun kredisinden yararlanmak için siz en yakın Ziraat Bankası şubelerinden koyun kredisi talebinde bulunabilirsiniz. 65 TL yem desteği hakkında bilgi için tıklayınız.

Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  100 koyun

 2. isa dedi ki:

  100 koyon