tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
9,4866
EURO
11,0363
ALTIN
544,89
BIST
1.511
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
19°C

Ziraat Bankası 2 Yıl Ödemesiz Hayvan Kredisi Hesaplama 2021

Ziraat Bankası 2 Yıl Ödemesiz Hayvan Kredisi Hesaplama 2021

Ziraat Bankası 2 yıl ödemesiz hayvan kredisi hesaplama, hayvancılık kredisi hesaplama 2021, 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli kredi hesaplama, 2 yıl geri ödemesiz hayvancilik kredisi, Ziraat Bankası hayvan kredisi hesaplama, Ziraat Bankası 2 yıl geri ödemesiz kredi başvurusu, Ziraat Bankası hayvancilik kredisi hesaplama, Ziraat Bankası hayvan kredisi faiz oranları 2021 gibi tüm bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası 2 Yıl Ödemesiz Hayvan Kredisi Hesaplama 2021

Ziraat Bankası 2 yıl geri ödemesiz kredi ile damızlık düve kredisi kullanacak olan kişilere, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarım ve hayvancılık sektöründeki kredilerin kullandırılmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayınlandığı belirtelim. 2 yıl geri ödemesiz kredi nin kullanım şartlarını 3 Ocak tarihinde resmi gazetede yayınlana karara göre sizlere aktaracağız.

Konumuz Ziraat Bankası 2 yıl geri ödemesiz kredi, biz bu yazımızda damızlık düve kredisini ele alıyoruz. Düşük faizli yatırım ve işletme dönemi kredi kullandırılmasına ilişkin kararda üretim konularının faiz oranlarını ve kredi kullanım kriterleri tebliğ ile vatandaşların bilgisine sunuldu. 2 yıl geri ödemesiz kredi hesaplama hakkında tüm bilgiler için yazımızı okumaya devam ediniz.

Tarım Kredi Ziraat Bankası Sıfır Faizli Damızlık Düve Kredisi

Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerinin tarımsal üretime düşük faizli kredi kullanma kararının resmi gazetede yayımlanmasının ardından, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar konu hakkında derinlemesine incelemelere başladı. Dokuz hayvansal üretimde ve on sekiz bitkisel üretim sektörünü içeren kararda, çiftçiler işlerini genişletebilecek ve yeni girişimci çiftçiler hayal ettikleri işi başlayabilecek.

Her sektör için belirlenen kredi limiti farklı olduğundan, işletme dönemi ve yatırım dönemi için kredilere uygulanan faiz indirimleri de birbirinden farklıdır. Ziraat Bankası ve tarımsal kredi kooperatiflerinden kredi kullanacaklar için hayvan kredisi türleri ve bu türlere göre faiz indirimleri aşağıdaki görselde mevcuttur.

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi (Damızlık Düve)

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi (Damızlık Düve)

TKDK tarafından desteklenen 42 ilin sayısı damızlık düve için 81 ile çıkarılacak. 81 ile Damızlık Düve Hibesi Verilecek! 2021 Başvuru Şartları için tıklayınız.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği 2021

2021 yılı tarım ve hayvancılık sektörüne yeni adım atacak ya da mevcut işletmesini büyütecek olan çiftçiler, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandıracağı kredilerden yararlanabilmektedir. Söz konusu bu kredilerden yararlanmak için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 25 Mart tarihinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları resmi gazetede tebliğ olarak yayınlandı. Bu tebliğde kredi için belirlenen şartlar, özellikli kriterler ve faiz indirimlerinden faydalanabilmek için tüm esaslar yer almaktadır.

Sıfır Faizli Damızlık Kredisi 2021 Ziraat Bankası

Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) tarafından 2021 yılında geçerli olarak kullandırılacak damızlık düve kredisinde;

 1. Yatırım dönemi kredi kullanımı gerçekleştireceklere uygulanacak indirim oranı %75,
 2. Üreticinin işletme kredisinde uygulanacak olan faiz indirimi de % 75 olarak belirlenmekte,
 3. Damızlık düve kredisinde uygulanabilecek en yüksek faiz indirimi ise %100 olmaktadır. (sıfır faizli)

2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Hesaplama (Damızlık Düve)

Yukarıda görüldüğü gibi bu kredilerin işletme ve yatırım dönemleri için kredi faiz indirimleri birbirinden farklı olup, kullanılacak kredinin üst sınırları farklıdır. Resmi Gazete’de belirlenen faiz indirimleri tablosunu maddeler halinde belirtecek olursak;

 1. Büyükbaş hayvancılıkta her iki dönem yüzde 50, kredi limiti ise 10.000.000 TL,
 2. Sığır yetiştiriciliği yatırım ve işletme dönemleri için faiz indirimi yüzde 50 ve kredi üst limiti 25.000.000 TL,
 3. Küçükbaş hayvancılıkta işletme ve yatırım dönemleri faiz indirimi % 75, kredi üst limiti ise 15.000.000 TL,
 4. Arıcılık sektöründe işletme ve yatırım dönemleri için yüzde 50, kredi üst limiti ise 2.500.000 TL,
 5. Kanatlı sektöründe yatırım dönemi için %25 ve işletme dönemi %50, üst limit 5.000.000 TL,
 6. Kanatlı damızlık yetiştiriciliğinde işletme ve yatırım dönemlerinde indirim yüzde 75,  kredi üst limiti 10.000.000 TL,
 7. Su ürünleri sektöründe her iki dönem için faiz indirimi yüzde 50 ve kredi limiti 10.000.000 TL’dir.
 8. Geleneksel hayvansal üretim yatırım ve işletme dönemleri için 100.000 TL’ye kadar olan kredilerde faiz indirimi yüzde 100, 100.000 TL’nin üzerinde olana krediler içinde %50 indirim uygulanacaktır. Kredi üst limiti ise 1.500.000 TL’dir.

Ziraat Bankası 2 yıl geri ödemesiz kredi, damızlık düve kredisi hakkında sizlere detaylı bilgi verecek olursak; damızlık düve yetiştiriciliği için işletme ve yatırım dönemi faiz indirimi %75, kullanılacak kredi limiti de 10.000.000 TL olarak kullanıma sunulmaktadır.

Çiftçiler, 31 Aralık tarihine kadar Ziraat Bankası’na müracaat ederek, 6 başlık altında belirtilen özellikli kriterleri sağladıkları takdirde % 100 faiz indiriminden yararlanacak ve böylelikle sıfır faizli (%0) yatırım ve işletme kredilerini kullanabilecekler.

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi (Damızlık Düve)

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi (Damızlık Düve)

Sıfır faizli damızlık kredisi çekmek isteyenler yazımızın devamında sıralanmış olan özellikli kriterleri taşıdığında sıfır faizli / %100 faiz indiriminden faydalanabilecek. Her kriterin belirli indirim oranları mevcut. İşletme dönemi ve yatırım dönemi için ayrı ayrı verilecek olan bu ilave indirimleri sağlayanlara faiz indirimi  %75 yerine %100 olacaktır. Kısacası Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden sıfır faizli damızlık düve kredisi çekilebileceklerdir.

Damızlık Düve Özellikli Kriterleri

 1. Öncelikli bölge yatırımı
 2. Atıl işletme alımı
 3. Yurt içinde doğan hayvan alımı/kullanımı
 4. Kendi yemini üretme/mera kullanımı
 5. Genç girişimci/çiftçi
 6. Kadın girişimci/ çiftçi

Ziraat Bankası 2021 Damızlık Düve Kredisi

Düve yetiştiriciliği için kredi kullanmak isteyenlere verilecek kredi faiz oranı işletme dönemi için % 75, yatırım dönemi içinde % 75’dir. Kredinin üst limiti 10.000.000 TL’dir. Ancak, yukarıda sayılan belirli kriterleri sağlayanlara Ziraat Bankası tarafından sıfır faizli damızlık düve kredisi verilebilir.

Yatırım dönemi için sıfır faizli damızlık düve kredisi çekecek olan çiftçiler aşağıdaki kriterleri sağlamalıdır.

 • Öncelikli bölge yatırımı % 10 ilave faiz indirimi
 • Atıl işletme alımı % 10 faiz indirimi
 • Genç çiftçi/girişimci % 10 ilave faiz indirimi
 • Kadın çiftçi/girişimci %10 faiz indirimi

İşletme dönemi için sıfır faizli / faizsiz damızlık düve kredisi kullanmak isteyen çiftçilerde;

 • Öncelikli bölge yatırımı % 10 faiz indirimi
 • Yurt içinde doğan hayvan alımı % 10 ilave faiz indirimi
 • Kendi yemini üretme meram kullanımı %10 faiz indirimi
 • Genç çiftçi/ girişimci % 10 faiz indirim
 • Kadın girişimci/çiftçi %10 ilave faiz indirimi

uygulanacak ve belirlenen bu kriterlere uygun olunacaktır.

Damızlık Düve Kredisi Öncelikli Bölge Yatırım İlleri Hangileridir?

Aşağıdaki tabloda listelenen iller, damızlık düve kredisi öncelikli bölge yatırım uygulanacak illerdir. Bu bölgeler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenerek Resmi Gazete’de tebliğ şeklinde yayınlanır. Damızlık düve kredisini kullanmak isteyen çiftçiler için faaliyet gösterecekleri yatırım illeri;

 Adana  Muş  Denizli  Sivas  Ankara  Burdur
 Çorum  Osmaniye  Kayseri  Erzurum  Isparta  Bingöl
 Karaman  Aksaray  Konya  Yozgat  Diyarbakır  Çanakkale
 Tunceli  Afyon  Kastamonu  Erzincan  Samsun  Bursa
 Trabzon  İzmir  Eskişehir  Maraş  Aydın  Malatya
 Nereden  Kars  Elazığ  Amasya  Balıkesir  Kırklareli

Düve işletmesi, damızlık sığır işletmelerine gebe düvelerin temini amacıyla kurulan veya kurulacak, kredi kapsamında doğum ve sağım ile ilgili sabit yatırımları içermeyen ve sadece damızlık düveleri içeren Bakanlıkça tescilli şirketlerdir.

Damızlık Düve Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından sağlanan hayvansal üretim konuları içerisinde yer alan damızlık düveler için kredi başvurusu için Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Başvururken çiftçinin yanında olması gereken belgeler ise şunlardır:

 1. T.C kimlik kartı,
 2. Bankadan alınacak başvuru dilekçesi,
 3. İkametgah belgesi,
 4. ÇKS belgesi,
 5. Vergi levhası,
 6. Faaliyet gösterilecek işletmenin tapu belgesi,
 7. İşletme kira ise kira kontratı,
 8. Sosyal güvence olmadığı dair SGK’dan alınan belge.

Ziraat Bankasının resmi web sitesinde yer alan gerekli belgelere ulaşmak için tıklayınız.

Damızlık Düve Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Özellikle kırsal kesimde yetiştirilmek istenen ve bölgelerde rağbet gören damızlık düveler için düvelerin alımında destek alabileceğiniz bir alandır. Et endüstrisi yıllar içinde değer kaybetmediği ve geniş bir pazar alanına sahip olduğu için düve yetiştirmek çok karlı bir yatırımdır. Düve yetiştirmek isteyen çiftçiler, aşağıdaki şartları sağladıklarında ihtiyaç duydukları hayvan kredileri için Ziraat Bankası’na başvurarak faiz destek imkânlarından yararlanabilmektedir. Özetle tebliğ ile belirlenen koşullar;

 1. Kredi ile alınacak olan hayvanın cinsi,
 2. Alınacak hayvanın küpe numarasının HAYBİS sisteminde yer alması,
 3. İşletmeye alınacak olan hayvan sayısının mevcut sayının istenilenin üzerine çıkarılması,
 4. Alınan hayvanın konusuna göre doğum miktarı ve yaşı gibi temel kriterlerden oluşur.

Damızlık düve kredisi başvurusunda tebliğde yer alan şartlar şu şekildedir;

Karar kapsamında damızlık düve yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için; elli baş ve üzeri kapasitede işletme kurmaları veya mevcut işletme kapasitesini elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.

Karar kapsamında damızlık düve yetiştiriciliği kredisinden yararlanabilmek için; sütçü ırklar (Jersey, Holstein ve Avrupa kırmızıları), kombine ırklar (Montbeliard, Brown Swiss ve Simental), manda ile elli baş ve üzeri kapasitede işletme kurmaları veya işletme kapasitesini elli baş ve üzerine çıkarmaları gerekir.

İşletme kredisi ile temin edilecek damızlık sığırlar, HBS’ye kayıtlı, damızlık belgesine sahip, dört-on üç aylık yaş aralığında olmalıdır. Yurt içinden alınacak damızlık sığırlar hastalıktan ari işletmelerden alınmış olmalı veya işletme düve satışından önce arilik statüsü kazanmış olmalıdır. İl/ilçe müdürlüklerinden işletmenin ari olduğuna dair belge alınır.

Kredi ile temin edilecek mandalar ise HBS’de kayıt altına alınmış, on iki-yirmi dört aylık yaş aralığında olmalıdır.

Damızlık Düve Kredisi Yatırım Kredisi Neleri Kapsar?

 1. Barınak Yapımı
 2. Barınak Tadilatı
 3. Yem Hazırlama Ünitesi
 4. Balya Makinesi
 5. Çayır Biçme Makinesi
 6. Silaj Makinesi
 7. Hayvan Yatağı
 8. Travay
 9. Gübre Ekipmanları
 10. İşletmenin Alet ve Ekipmanları
 11. Diğer Yatırım Giderleri

bu giderler damızlık düve için kullanılacak yatırım kredisiyle karşılanmaktadır. Resmi gazetede yatırım giderleri için bu şekilde karar konulmuştur;

(3) Damızlık düve yetiştiriciliği için yatırım kredileri, barınak yapımı ve tadilatı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi, silaj makinesi, hayvan yatağı, travay, gübre yönetimi ile ilgili altyapı ve alet-ekipman alımını, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsar.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları 2021

Ziraat Bankası tarafından bu yıl tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren çiftçilerimiz için geçerli olacak şekilde belirlenen cari yıllık faiz oranı % 10 olmaktadır. Bu faiz oranında her yıl Ocak ayında Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararında belirtilen faiz indirimleri uygulanır. Yukarıda açıklanan koşulları karşılayan çiftçiler bu faiz indirimlerinden yararlanacaktır. Damızlık düve kredisinde yatırım ve işletme olmak üzere her iki dönemdeki çiftçilere %75 faiz desteğiyle;

 • Yıllık: %2.5
 • Aylık ise: %0.20

faiz oranı uygulanacaktır. Bu oranın hesaplanması % 75 faiz desteği için yapılmıştır. Yüzde 25 ve 50 oranlarında desteğe değinecek olursak;

 • % 50 destekte: Yıllık faiz oranı %5, aylık ise % 0.41 olurken,
 • % 25 destekte: Yıllık %7.5, aylık ise %0.62 olmaktadır.

Kredi hesaplamalarında uygulanacak olan faiz oranları %0.20, %0.41 ve %0.62 üzerinden yapılacaktır.

Ziraat Bankası 2 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Hesaplama 2021

%75 faiz indirimi ile aylık %0.20 faizli, 60 ay vadeli kredi hesaplama tablosundan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aylık %0.20 Faiz oranı ile 60 ay vadeli Damızlık Düve Kredisi Hesaplama Tablosu
Kredi Tutarı 3 Ayda 1 Ödeme Toplam Maliyet
25.000 TL 1.346,65 TL 26.932 TL
50.000 TL 2.693,29 TL 53.865 TL
75.000 TL 4.039,94 TL 80.798  TL
100.000 TL 5.386,58 TL 107.731 TL
125.000 TL 6.733,23 TL 134.664 TL
150.000 TL 8.079,88 TL 161.597 TL
175.000 TL 9.426,52 TL 188.530 TL
200.000 TL 10.773,17 TL 215.463 TL

Sıfır Faizli Damızlık Düve Kredisi Nasıl Alınır? 2021 (Ziraat) bilgi için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.