tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1880
EURO
34,9310
ALTIN
2.502,89
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
22°C

Zeytin Destekleme Primleri Ne Kadar? 2023 Ödeme Miktarları

Zeytin Destekleme Primleri Ne Kadar? 2023 Ödeme Miktarları

Zeytin yetiştiriciliği devlet desteği 2023, Zeytin desteği ne kadar, KOSGEB zeytin destekleri, 2023 zeytin desteği, Zeytinyağı desteklemesi için gerekli evraklar, Zeytinyağı prim desteği 2023, Zeytin desteklemesi ne zaman, Zeytin desteklemesi 2023 gibi konular içeriğimizde yer almaktadır.

Zeytin Destekleme Primleri Ne Kadar? 2023 Ödeme Miktarları

Zeytin destekleme primleri ne kadar: Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal desteklemeler için verilen desteklerden bir tanesi de zeytin üretimidir. Devlet, zeytin yetiştiriciliği yapan çiftçilere 2023 yılında da vermeye devam ediyor. Zeytin destekleme primleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı incelemelisiniz.

Zeytin Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2023

Devlet tarafından zeytin desteklemeleri kapsamında üreticilere çeşitli ödemeler sağlanmakta ve bu ödemeler ise;

 1. mazot desteği,
 2. gübre desteği,
 3. organik tarım desteği,
 4. sertifikalı fidan desteği,
 5. iyi tarım uygulamaları desteğidir.

Aynı zamanda verilen bu destekler haricinde devlet, üreticilere hibe kredi desteği sağlamaktadır. Zeytin üreticileri için geçerli olan ve yetiştiricilere devlet zeytin desteği kapsamında birden fazla ödeme yapılmaktadır. Elbette bu destek ödemelerinden yararlanmak isteyen üreticilerin zeytin desteklemesi için başvuru yapması gerekir.

Zeytin Destekleme Primleri 2023

Zeytin üreticiliği yapan kişilere verilecek olan destekleme tutarları hakkında net bir açıklama yapılmasa da daha önceki yıllarda yapılan destek miktarları ile karşılaştırma yapılırsa devlet zeytin desteği için aşağıdaki ödemelerin yapılacağı tahmin edilmektedir.

 1. Gübre Desteklemesi: Dekar başı 4 TL
 2. Mazot Desteklemesi: Dekar başı 15 TL
 3. Organik Tarım Desteği: Dekar başı 70 TL
 4. İyi Tarım Uygulamaları Desteği: Dekar başı 50 TL
 5. Sertifikalı Fidan Desteklemesi: Dekar başı 100 TL

Yine zeytin üreticileri, Kosgeb haricinde, Ipard2, TKDK, Tarım Kooperatifi, Kalkınma ajansları destek ve hibe kredilerinden yararlanabilmektedir. Bu projelerde de, hibe ve teşviklerinde olduğu gibi başvuruda bulunmak gerekir. Aksi takdirde başvuruda bulunmayan üreticilere herhangi bir ödeme yapılmaz.

Zeytin Destekleme Primleri Ödeme Miktarları

Zeytin Destekleme Primleri 2023 Ödeme Miktarları

Tarım Bakanlığı ödemelerinde olduğu gibi Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modelinde öngörülen havzalarda, 2023 yılı ürünü yağlık ayçiçeği, kutlu pamuk, soya, kanola, aspir, dane mısır, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, mercimek ve nohut ürünlerine tarımsal veriler ve uydu görüntüleri, dane zeytin ve zeytinyağında ise tarımsal veriler kullanılarak belirlenecek verim değerlerine göre, kütlü pamukta yurt içinde üretilip, sertifikalandırılan tohum kullanma şartı aranarak destekleme ödemesi yapılır. Havza bazlı fark ödeme destekleri aşağıdaki görselde belirtilmiştir.

Devlet bankaları tarafından tarımla uğraşan buğday ve zeytin üreticilerine çeşitli destek kredileri de verilmektedir. Tarım ve hayvancılık için sübvansiyon ve teşvik adı altında finansmana ihtiyaç duyan zeytin yetiştiricileri, destek için bankalara veya devlet kurumlarına başvurabilir ya da kredi talebinde bulunabilirler. Ayrıca zeytinyağı için fark ödemesi yapılmaktadır.

Zeytin Yetiştiriciliği TKDK

Zeytin yetiştiriciliği yapan kişiler için TKDK tarafından destek veriliyor. Desteklenen sektörler içerisinde bitkisel üretime de yer veriliyor. Kurum tarafından sağlanan desteklemelerden yararlanabilmek için başvuru şartlarının sağlanması ve çağrı zamanında belirlenen projeyle başvuruda bulunulması gerekiyor.

 1. Denizli
 2. Malatya
 3. Manisa
 4. Afyonkarahisar
 5. Diyarbakır
 6. Yozgat
 7. Çorum
 8. Kütahya
 9. Mardin
 10. Ağrı
 11. Elazığ
 12. Van
 13. Çankırı
 14. Konya
 15. Mersin
 16. Aksaray
 17. Erzincan
 18. Uşak
 19. Çanakkale
 20. Kastamonu
 21. Muş
 22. Amasya
 23. Erzurum
 24. Trabzon
 25. Bursa
 26. Kars
 27. Nevşehir
 28. Ankara
 29. Giresun
 30. Tokat
 31. Burdur
 32. Karaman
 33. Ordu
 34. Ardahan
 35. Kahramanmaraş
 36. Şanlıurfa
 37. Balıkesir
 38. Hatay
 39.  Samsun
 40. Aydın
 41. Isparta
 42. Sivas

Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği

Zeytin yetiştiriciliği yapmakta olan üreticilere geçtiğimiz yıllarda destek verildiği benzer şekilde 2023 yılında destek ödemesi yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu desteği veriliyor. Destek kapsamında dekar başına 100 TL ödeme yapılmaktadır. Belirlenen şartlar doğrultusunda bu destekten yararlanacak yetiştiricilerin Çiftçi Kayıt Sistemi kaydının olması ve bir dekarda en az 8 ağacın bulunması gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerin belirlenmesi konusunda kararların tamamı Resmi Gazete‘de yer almaktadır. Bakanlık tarafından bitkisel üretimlere destek verilmesi için sağlanacak destekler aşağıdaki desteklerdir.

 1. Mazot ve gübre desteği,
 2. Organik Tarım Desteği,
 3. İyi Tarım Uygulamaları Desteği,
 4. Toprak Analizi Desteği,
 5. Bitkisel Üretim Gerçekleştiren Küçük Aile İşletmelerine Destek,
 6. Yem Bitkileri Desteği,
 7. Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği,
 8. Yurt İçi Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği,
 9. Bombus Arısı Kullanım Desteği,
 10. Yurt İçi Sertifikalı Fidan/ Fide ve Standart Fidan Kullanım Desteği,
 11. Yurt İçi Sertifikalı Fidan Üretim Desteği,
 12. Yurt İçi Sertifikalı Tohum Üretim Desteği,
 13. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre Fark Ödemesi Destekleri.

Zeytin Yetiştiriciliğine Ne Kadar Destek Verilir?

Zeytin yetiştiriciliği yapmakta olan kişilere 2023 yılında da destekleme ödemeleri yapılıyor. Destek çerçevesinde dekar başına 100 TL ödeme yapılıyor. Belirlenen desteklerden yararlanacak yetiştiricilerin ÇKS kaydının olması gerekmekte ve bununla birlikte bir dekarda en az 8 ağacın bulunacağı zeytinlik alanların olması gerekir.

2023 Yılı Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorumlar

 1. ahmet dedi ki:

  zeytin desteleme primi almak istiyorum