tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,2962
EURO
35,1141
ALTIN
2.407,26
BIST
10.420,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Hafif Yağmurlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

Yunus Polis Nasıl Olunur? 2023 Yunus Polis Maaşları Ne Kadar?

Yunus Polis Nasıl Olunur? 2023 Yunus Polis Maaşları Ne Kadar?

Yunus polis nasıl olunur 2023, Yunus polis maaşları, Yunus polis nedir, Yunus polis yetkileri, Yunus polisi maaşları, Yunus polisi olmak için kaç puan gerekir, Yunus polis mülakatları, Yunus polis boy sınırı, Yunus polis maaşları 2023, Yunus polis nasıl olunur bayan, Yunus polis maaşı 2023, Yunus Polis olmak için kaç puan gerekir 2023, Yunus polis başvuru 2023 gibi konularda araştırma yapan kişiler tüm merak ettiklerini yazımızda bulabilirler.

Yunus Polis Nasıl Olunur?

Polislik mesleğinin çeşitli birimlerinden biri olan Yunus Polisi, Devriye Hizmetleri Müdürlüğü‘ne bağlıdır. Yunus polislerinin özel kıyafetler giymesi ve motosikleti araç olarak kullanması, polis olmak isteyenlerin sayısını artırıyor. Yunus polisinin doğrudan olması gerekmez, önce polis olmanız gerekir.

Polis olmayanların yunus polisi olmasına izin verilmez. Polis olduktan sonra, gerekli koşulları sağlayanlar, yunus polisi olmak istediklerini ilgili makamlara bildirebilirler. Yunus polisi olmak isteyen her polis memuru mülakata ve çeşitli kurslara tabidir.

Yunus Polis Maaşları 2023

Yunus Polis maaşları, polisler ile aynıdır. Polislerin maaşları ise görev yerlerine ve hizmet süresine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre 2023 yılı polis maaşları: güncel olarak 9.600 TL maaş almaktadır. Bu maaş risk birimi, doğu tazminatı, görev tazminatları dahil edilmeden hesaplanmaktadır. Yunus polis maaşları düz hesaplandığı zaman bu miktar çıkmaktadır.

Yunus Polis Nasıl Olunur Bayan

Bayanlar için yunus polisi olma şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • Motosiklet kullanma konusunda hali hazırda sorun olmamalıdır. Motosiklet ehliyetleri bulunmalıdır.
 • Mezuniyetin hemen ardından yunus polisliğine başvurulmamaktadır. Her yunus polisinin mutlaka daha önce polislik yapıyor olması gerekir.
 • Yunus polis olmak isteyen kişinin yaşının 28 üzerinde olmaması da gerekir.
 • Bayan yunus polislerinin boy şartı 1.70 üzeri olarak belirtilmiştir.
 • Yunus polislerin sağlık açısından herhangi bir engeli bulunmaması gerekmektedir.
 • Yunus polis olmak isteyen kişilerin sportif, atletik ve belirlenmiş kilo aralığında olması gerekmektedir.
 • Kişilerin beden kitle endeksi 27’den fazla olmaması gerekir.
 • Koşma gibi bedensel aktivitelerde hızlı olmak gerekmektedir.
 • Kişinin sicilinde herhangi bir yüz kızartıcı suç, soruşturma gibi mesleki sicili zedeleyecek herhangi bir kayıt bulunmamalıdır.

Yukarıda sıralanan bu şartlar yunus polis nasıl olunur bayan ve erkek ayrımı olmadan tüm yunus polisleri için geçerli olmaktadır. Bayanlar için farklılık yalnızca boy sınırlamasıdır. Yunus polislerinde boy şartı erkeklerde 1,75 iken kadınlarda 1,70 olması gerekir.

Yunus Polis Olmak İçin Kaç Puan Gerekir? 2023

Yunus polisinin geçmek zorunda olduğu sınavlar, genel mezuniyet sınavlarının yanı sıra mülakatlar ve ek sınavlardır. Polis akademisi genel eğitim bitirme sınavı olmanın yanı sıra, yunus polisliği için ek bir yazılı ve sözlü sınavdan geçmeleri gerekmektedir. Bu sınavları geçtiği belgelenen polislere yunus polisi olma hakkı verilir. Başarılı olamayan polis memurları diğer birimlerde göreve başlar.

Yunus Polis Nedir?

Yunus polis nedir, yunus polislerin görevleri nelerdir sorusunu soran kişilere kısaca yunus polis görevleri;

 • Silah ve patlayıcı madde yakalama.
 • El koyma.
 • Çevre güvenliği için asayişi sağlama.
 • Arama, yakalama ve tutuklama.
 • Uyuşturucu madde ile mücadele.
 • Çevre güvenliğini bozan unsurları ortadan kaldırma.
 • Yunus polisler genel olarak ekiple dolaşan polis ekipleri olmaktadır. Tek başına olan yunus polisi bulmak zordur. Ekip olarak çevrenin güvenliğinden sorumlulardır.

Yunus Polis Nasıl Olunur? 2023

Trafik yoğunluğu nedeniyle oluşturulan Yunus Polis Birimi, olayların zamanında halledilmesini sağlıyor. Motosikletleriyle suçluları araba devriyelerinden daha hızlı takip edebilirler.

Yunus polisi olmak için önce POMEM ya da PMYO okullarından mezun olmalısınız. İldeki yunus polisinin ihtiyaçları doğrultusunda POMEM ve PMYO okullarının yeni mezunları arasında alımlar yapılmaktadır.

Toplumla yakından bağlantılı olan Yunus Polisi halk tarafından seviliyor ve sempati duyuluyor. Kendileri üzerinde devlet otoritesine sahip olan yunus polisleri hoşgörü ve samimiyeti temsil ediyor. Polis imajına renk katan bir yunus polisi olmak için önce yunus polisi olmaya istekli olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Polis Nasıl Olunur? 2023 Polis Olma Şartları ve Maaşları

Yunus Polis Olmak İçin Şartlar 2023

Yunus polisi olmak isteyen adayların 28 yaşını aşmamış olması gerekir. Erkeklerde 1,75, kadınlarda ise 1,70 boy şartı aranmaktadır. Motosiklet için yeterli fiziksel özelliklere sahip olmak ve sağlık açısından herhangi bir engelin olmaması da gerekmektedir. Tüm bu özelliklere sahip Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksekokulu mezunları mülakatları geçip yunus polisi olabilmektedir.

Yunus Polisi mülakatını geçenler birkaç ay boyunca temel ve pratik eğitim alırlar. Temel ve pratik eğitime ek olarak, motosiklet kullanımı ile ilgili kurslar da alırlar. Eğitim sürecini tamamlayan Yunus Polisi adayları, sınavdan sonra atandıkları birimde göreve başlarlar. Mülakatı veya sınavı geçemeyenler, polis teşkilatının diğer birimlerinde görevlendirilir.

Yunus Polis Olma Şartları Nelerdir?

 • 28 yaşını aşmamış olmak.
 • Erkeklerde en az 1.75 cm boya sahip olmak.
 • Kadınlarda en az 1.70 cm boy uzunluğuna sahip olmak.
 • Tercihen en az 1 yabancı dil.
 • Diksiyonu düzgün olmak.
 • Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksekokulu mezunları, sınavlarda mülakatlarda başarılı olurlar ise yunus polis olabilirler.

Mülakatı geçen Yunus Polisi adayları, bir veya iki aylık temel eğitimden sonra sınavlara girilerek belirlenir. Mülakatı veya sınavı geçemeyen adaylar diğer polis birimlerine atanır.

Yunus Polis Nasıl Olunur 2023 Yunus Polis Olmanın Şartları

Yunus Polis Nasıl Olunur 2023 Yunus Polis Olmanın Şartları

Yunus Polis Yetkileri Nelerdir?

Yunus Polis ile ilgili söylentilerin farklı yetkilere sahip oldukları gösterilse de bu ne yazık ki doğru değildir. Her polis grubu aynı yetkilere sahiptir. Trafik polisi, asayiş polisi, yunus polisi, bunlar emniyet teşkilatının birer birimleri ve yapılanma isimleri olmaktadır. Yani görevleri farklı olsa da yetkileri aynı olduğu için her süreçte bu bilgilere göre davranılması gerekmektedir.

Yunus Polis Çalışma Saatleri 2023

Yunus polisi olduğunuzda çalışma saatleri bulunduğunuz il ve bulunduğunuz bölgeye göre değişir. Fazla mesai yaptığınız zaman ve sonrasında alabileceğiniz dinlenme süresi bile değişiklik gösterir. Bölge dışındaki koşullara göre değişen Yunus Polisi çalışma saatleri; 08:00 – 16:00 saatleri arasında çalışan yunus polis, bir ay sonrada sabah 10 akşam 6 olarak çalışabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.