Güncel Ajans

Yetki Belgesiz Araç Satana Para Cezası (5 Bin TL)

Yetki Belgesiz Araç Satana Para Cezası (5 Bin TL)

Yetki belgesiz araç satan kişilere uygulanacak olan cezai işlemler, gelen yeni düzenleme ile 1 Eylül 2020 tarihinden sonra geçerli olacak ve uygulanacak olan para cezası 5 bin TL’den başlayacaktır. İkinci el araç alım satımlarında son dönemlerde fiyatlarda yaşanan ciddi sıçramalar nedeniyle araç alımı konusunda kararsızlık yaşayan kişilerin uzun süredir beklemiş olduğu konu gündeme geldi. İkinci el otomobil satış yönetmeliğinde yapılan yeni düzenlemeler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına geçtiğimiz günlerde sunuldu. Bu yeni düzenleme ile araç satışlarında yetki belgesi olmadan satış işlemlerini gerçekleştiren kişilere 5 bin TL’den başlayan para cezası uygulanacaktır. Yetki Belgesiz Araç Satana Para Cezası hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyiniz.

Yetki Belgesiz Araç Satana Para Cezası

Gündeme gelen yeni düzenleme ve para cezası vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılmış olsa da araç alım satımlarında geçerli olan yetki belgesi başvuruları yeterli seviyelerde değil. Yetki belgesi başvuruları ülke geneline bakıldığında beklentinin oldukça altında ve bu nedenle düzenleme tekrardan Cumhurbaşkanına sunuldu. Düzenlemenin onaylanmasının ardından yetki belgesi olmayan kişilerin otomobil satış ilanları, araç satış ilanlarından kaldırılacak ve çeşitli engeller konulacaktır.

Yetki Belgesi Olmadan Araç Satana 5 Bin TL Para Cezası

Yetki Belgesiz Satışlar Yapılamayacak!

2. el araç alım satımlarında ilgili kişiler için zorunluluk haline getirilen yetki belgesi, belgenin olmaması durumunda araç alım ve satışları 1 Eylül’den sonra yapılamayacaktır. Ayrıca satış işlemlerinde müşterilere sunulmuş olan günlük ekspertiz raporlarının geçerlilik sürelerine 7 gün geçerlilik şartı konulacaktır. İkinci el otomobil satan yerlerde yetki belgesiz satışlarda cezai yaptırımlar uygulanacaktır.

Yetki Belgesi Olmadan Araç Satana 5 Bin TL Para Cezası

Yetki Belgesiz Araç Satana Para Cezası. Taşıt alım ve satışlarına getirilen bu yeni düzenlemenin hayata geçirilmesine sayılı günler kala yetki belgesine başvuru oranlarının düşük olduğu gözlemlenmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayında geçecek olan düzenlemelerin yer alacağı yönetmelikle yetki belgesi olmadan satış işlemi gerçekleştiren kişilere araç başına 5 bin TL’den başlayan para cezaları kesilecektir.

Araç Alım Satım Yetki Belgesi Nereden Alınır?

Otomobil alım satımlarında gerekli olan yetki belgesi, Ticaret Bakanlığı İl / İlçe Müdürlüklerince Bakanlık, üniversiteler ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar tarafından verilmektedir.

İlginizi Çekebilir-  E-Devlet Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır? 2020

Para Cezası En Az 5 Bin TL Olacak!

“İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte” yapılan yeni düzenlemenin son hali Cumhurbaşkanın onayına sunuldu. Onaylanmasının ardından yetki belgesi olmayan kişilerin araç alım ve satış işlemlerini gerçekleştirdiğinde ilk araç için 5 bin TL, satışların yetki belgesi olmadan artması durumunda ise toplam işlem yapılmış olan araç sayısına göre katlanarak artması söz konusudur. Buna göre yetki belgesi olmayan kişinin ilk araç satışı için 5 bin TL, diğer araç satışları için para cezasının artarak kesilmesi öngörülmektedir. Ayrıca yönetmeliğin uygulanmaya başlanmasına sayılı günler kala yetki belgesi olmadan ikinci el otomobil alım ve satımı yapan kişiler, Maliye Bakanlığının denetlemeleri ile tespit edilecek ve haklarında inceleme başlatılacak, beyanname vermemelerinden dolayı para cezası kesilecektir.

Satılık Araç İlanlarında Değişiklik

Yetki belgesi olmadan internet üzerinden otomobil satış ilanı verilen ikinci el taşıtlar öncelikle Bakanlığın internet sayfasından ya da bilgi sisteminden yetki belgesi kontrolünden geçeceği biliniyor. Yetki belgesi olmayan işletmelerin internet üzerinden ilanlarına izin verilmeyecek. Yönetmelikte yapılan yeni düzenleme ile aynı 2. el motorlu kara taşıtına yönelik birden fazla kişi tarafından verilen ilanlar ise araç sahibi olan ya da o araca ilişkin araç teslim belgesi bulunan işletmenin talebi üzerine ilanların yayından kaldırılması da söz konusu oluyor.

İkinci El Araç Satışı İçin Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

2. el araç alım satım işlerini yapan kişiler için zorunlu tutulan yetki belgesi vatandaşlar tarafından oldukça fazla bir şekilde araştırılmaktadır. Yetki belgesinin nasıl alınacağını merak eden okuyucularımıza İkinci el motorlu kara taşıtı Ticareti yetki belgesi başvuru işlemleri nasıl yapılır? İETTS nedir? İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sisteminden yetki belgesi nasıl alınır? Otomobil alım satım yetki belgesi son tarih ne zaman? gibi konulara “İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? 2020” adlı yazımızdan ulaşabilir, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.