tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,7078
EURO
10,4013
ALTIN
496,73
BIST
1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
28°C
İstanbul
28°C
Sağanak Yağışlı
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Salı Az Bulutlu
29°C

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? Taksitlendirme Başvurusu 2021

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? Taksitlendirme Başvurusu 2021

Milyonlarca vatandaş vergi affı olarak bilinen vergi düzenlemesi hakkında çıkacak son kararları yakından takip ediyor. Vergi borç yapılandırmasında gelinen son nokta ve yapılandırma kapsamı ile içeriği aynı zamanda da vergi düzenlemesinin ne zaman çıkacağı hakkında tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Vergi yapılandırması kimleri kapsıyor, başvuru ne zamana kadar yapılacak? gibi sorulara ve vergi borcu taksitlendirme e-devlet Vergi borcu yapılandırma 2021, Vergi borcu taksitlendirme 2021 Vergi borcu sorgulama, Yapılandırılmış vergi borcu ödeme, vergi borcu ödeme e-devlet gibi konulara Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? isimli içeriğimizden erişebilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma 2021

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda da bulundu. Buna göre, Mehmet Muş vergi yapılandırması teklifinin vergi, SGK, trafik, köprü borcu ve cezalarını kapsadığını belirtti. Mehmet Muş, yapılandırılan borçlara ise 18 ay taksit imkanı verileceğini de belirtti. AK Parti Başkanvekili Mehmet Muş’un yapılandırma hakkındaki açıklaması ise;

”Sosyal güvenlik primleri idari cezaları gecikme cezaları ve faiz zamları yapılandırma kapsamında. Burada da yine yıl sonuna kadar müracaat yapılacak. 18 eşit taksite bölünüyor. İlk taksitin Şubat tarihinden ödenmesi öngörülüyor. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, su, temizlik vergisi, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları muhtelif ücretlerden alacaklı kurum alacaklarıyla zam ve faizler yapılandırmaya alınan borç alanları.”

Mecliste kabul edilen borç yapılandırma kanununa göre; TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri, trafik cezaları, emlak vergisi ve vergi cezalarının da içinde bulunduğu geniş bir kapsam için yapılandırma gerçekleşecektir. 18 taksit halinde ödenecek olan ödemeler Ocak 2021’de başlayacaktır. Vergi Yapılandırma hakkında bilgi için tıklayınız.

Hangi Vergiler Yapılandırma Kapsamına Giriyor? 2021

Borç yapılandırma kapsamında tutulan borçlar ise;

 1. Vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları
 2. Trafik, seçim, nüfus para cezaları
 3. Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları
 4. Kara yollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları
 5. Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları
 6. Haksız alınan destekleme ödemeleri
 7. Kaynak kullanımı destekleme fonu
 8. Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı
 9. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları
 10. Madenlerden alınan devlet hakkı
 11. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre takip edilen diğer alacaklar Yapılandırmadan faydalanmak
 12. Sosyal güvenlik primi idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamları
 13. İl özel idarelerine olan borçlar
 14. Emlak vergisi
 15. Çevre temizlik vergisi
 16. İlan ve reklam vergisi
 17. Su, atık su, katı atık ücretleri
 18. Yol katılım payları
 19. Muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri
 20. TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri
 21. KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklananlar ile aidat alacakları
 22. İl özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin yüzde 50’den fazlası bunlara ait şirketlerin taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan alacaklar
 23. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları
 24. Kalkınma ajanslarının il özel idareleri
 25. Belediye ve sanayi odalarından olan alacakları
 26. Türk Standardları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları.

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2021

Trafik cezalarından gümrük vergilerine kadar pek çok alanda yapılandırma mevcut. Yeni onaylanan yasaya göre borcun 18 ay vadelere bölünmesi ile borç yeniden düzenleniyor ve vatandaşlar için kolay ödeme imkanı sağlanıyor. Cari borçların taksitlendirilmesi ve belli bir tarihe kadar ödenmeyen borçların kaldırılmasını kapsar. E-devlet üzerinden vergi borcu sorgulaması yapabilirsiniz.

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcunun yeniden yapılandırılmasına tabi olmak için öncelikle vergi borcu olup olmadığı bilinmelidir. Bir vergi mükellefi olarak, bir vergi borcunun varlığına ilişkin bilgi talebi çevrimiçi olarak görüntülenebilir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden yapılan talepler için “gib.gov.tr” adresini takip edebilirsiniz. “Borç Sorgulama ve Ödeme” bağlantısı ile TC kimlik numaranız, anne kızlık soyadınız ve doğum tarihiniz gibi bilgileri girerek borçlu olup olmadığınızı öğrenebilir, hangi vergi dairesine borçlu olduğunuzu bağlantıları takip ederek görebilirsiniz.

Aynı zamanda vergi borcu sorgulama süreci, vergi idaresinin mobil uygulamaları üzerinden kontrol edilebilir. GİB Mobil adı altında erişeceğiniz uygulamayı Android işletim sistemli telefonlara ve IOS işletim sistemli telefonlara indirerek hızlı ve kolay bir şekilde borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Ayrıca yukarıda belirtildiği gibi e-devlet platformu üzerinden de borçlarınızı öğrenebilir ve ödeyebilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Başvuru Nasıl Yapılır?

Kişiler başvurmadan önce vergi borçlarını öğrenmelidir. Vatandaş, borcu araştırıp hangi vergi dairesine borçlu olduğunu öğrendikten sonra, tüketici vergi dairesine giderek bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçe yazıp kuruma da iletebilirsiniz, bunun dışında dilekçenizi internet üzerinden de iletmeniz mümkündür. Dilekçelerini internet üzerinden iletmek isteyenler kimlik numaralarını girerek ve talimatları takip ederek kolaylıkla başvuru yapabilmekte ve böylelikle borç yapılandırılması sağlanmaktadır.

Vergi Borcu Affı

Vergi borcu bağlamında mecliste yapılan tartışmalar neticesinde vatandaşlardan oldukça meraklandı. Bu nedenle sorgulamalar başladı. İlgili kanun kapsamında; Vatandaşların birikmiş vergi borçları, vergi mükellefleri ile vergi daireleri arasındaki ihtilafların giderilmesi, pişmanlıklar veya kendiliğinden beyanlar ile gelir ve kurumlar vergisinin matrahındaki artışlar dahil edilmiştir.

TBMM Genel Kurulunda yapılan toplantılarla belirlenen vergi borcunun yeniden yapılandırılması, birikmiş vergi borçlarının faiz ve cezalarının yapılandırılmasına yönelik usuller af çerçevesinde belirlenir ve değerlendirilir. Mükellefler vergi borç sorgulamalarını, borç durumlarını takip edebilmek ve yapılandırma döneminde olan borçlarını ödemek için internet, e-devlet veya telefon aracılığıyla yapabilirler.

İnternet Üzerinden Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Vergi borcunuzu internet sistemi üzerinden oluşturmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken Gelir İdaresi web sitesine gitmektir. Giriş ekranındaki açık alanlara kimlik bilgilerinizi ve borçla ilgili istenen diğer bilgileri girmeniz gerekecektir. Daha sonra ekrandaki açık borçlardan yapılandırmak istediğiniz borcu seçmeniz ve ödeme bölümünde vade tarihlerini belirlemeniz gerekecektir.

Bir sonraki işlemde, vergi dairesini ve vergi dairesinin bağlı olduğu ili seçtikten sonra borç yapılandırması için “EVET” i seçip işlemi onaylayın. Onay sürecini tamamladıktan sonra ekrandaki açıklamaları okuyup kabul ettiğinizi buton üzerinden teyit ederek işleminizi tamamlayın. Onayınızın ardından vergi borcunuzu yapılandırma süreci sona erecektir.

Borç Yapılandırmasından Kimler Faydalanacak?

Kanuna ilişkin vergi borcu, faiz ve zamlarının yapılandırmasını kapsar. Yapılandırma işlemlerini üstelenecek olan kurumlar ise;

 1. Hazine ve Maliye Bakanlığı,
 2. Ticaret Bakanlığı,
 3. Sosyal Güvenlik Kurumu,
 4. İl Özel İdareleri,
 5. Belediyeler olmaktadır.

Borçlarını yeniden yapılandırmak isteyenler, borçlarının yapılanmaya uygun olup olmadığı sorgulama sürecinden sonra başvurdukları yerden tespit edilecek. Vergi borçları yeniden yapılandırılacak ve mevcut borçlar yeniden yapılandırılacaktır. Belediyeler de bu borç düzenlemesinden yararlanacak. Borç ödemeleri sadece vergi daireleri tarafından yapılır. Bunun dışında hiçbir yerden vadelendirme yapılmaz.

Yapılandırılmış Vergi Borcu Ödeme

Yeniden yapılanma sonrasında ilk 2 taksitin zamanında ödenmemesi ve ödenecek tutardan daha az ödenmesi durumunda borçlular yeniden yapılandırma hakkını kaybeder. Taksit tutarının % 10’unu geçmemek üzere eksik ödeme yapılırsa, örneğin 20 TL daha az ödenirse yapılandırma hakkı kullanılmaya devam edilir.

Birkaç taksitin eksik ödenmesi veya gerekli süre içerisinde zamanında ödenmemesi durumunda haklar kaybedilecektir. Daha önce süresinde zamanında ödenmemiş borçların ertelenmesi ve gecikme zammı uygulandığı halde yine gecikme ve eksik ödeme yapılıyorsa bu kez kanunlardan yararlanma hakkı ortadan kaldırılmaktadır.

Belediye Borç Yapılandırılma

Onaylanan kanun ile bireylerin belediyelere olan borçları belli bir tarihe kadar olanlar ortadan kalkacak. Sonraki borçlar yapılandırılacaktır. Yönetmeliklerin yayımlanmasından sonra vadesi gelmesine rağmen ödenmemiş; Vergi ve vergi cezaları, gümrük vergileri gibi borçlar yapılandırılacak ve motorlu taşıt vergisinin ödenmesi üzerine araç muayene izni verilecektir. Bu anlaşmadan yararlanmak istiyorsanız dava açmamış olmalısınız, yaptıysanız vazgeçmelisiniz.

Vergi Borcu Taksitlendirme 2021

Borçlarınızın düzenlenmesini istiyorsanız öncelikle ilgili makamlara gitmelisiniz. Hazine ve Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere ve büyükşehir belediyelerine borcu olanlar yazılı olarak başvurabilirler. Yazılı başvuruya ek olarak online başvuru süreci de yapılmaktadır.

Vergi idaresinin internet sitesi veya E-Devlet üzerinden başvuru yapmak mümkündür. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı mobil uygulamasını telefonunuza indirerek borcunuzu kolayca sorgulayabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Online başvuru yapmak için, Tecil ve Taksitlendirme talep formunu doldurmalısınız.

2021 yılı vergi borçlarını hakkında yeni bir gelişme ve başvuru tarihlerinin açıklanmasının ardından konu ile ilgili detayları sizlerle yeniden paylaşacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.