tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
11°C
İstanbul
11°C
Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
12°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
15°C
Çarşamba Çok Bulutlu
17°C

Vergi Borç Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak? 2021 Ödemeli

Vergi Borç Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak? 2021 Ödemeli

Vatandaşlar tarafından merakla beklenen yapılandırma nihayet geldi. Ekim ayında meclise sunulması beklenen teklif, son dakika haberi olarak kamuoyuna duyuruldu. Buna göre birçok borca yapılandırma geliyor. AK Parti vekilleri aracılığıyla meclise taşınan borç yapılandırma ile vatandaşlar mevcut borçlarını vadelere yayarak ödeyebilecek. Borç yapılandırma kanunu kabul edildi! Ödemelerine 2021 yılında başlanacak yapılandırma kapsamındaki borçlar hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizden elde edebilirsiniz.

Vergi Borç Yapılandırma 2021

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda da bulundu. Buna göre, Mehmet Muş vergi yapılandırması teklifinin vergi, SGK, trafik, köprü borcu ve cezalarını kapsadığını belirtti. Mehmet Muş, yapılandırılan borçlara ise 18 ay taksit imkanı tanınacağını da belirtti.

İlk Taksit Şubat Ayında

AK Parti Başkanvekili Mehmet Muş şu şekilde açıklamada bulundu:

”Sosyal güvenlik primleri idari cezaları gecikme cezaları ve faiz zamları yapılandırma kapsamında. Burada da yine yıl sonuna kadar müracaat yapılacak. 18 eşit taksite bölünüyor. İlk taksitin Şubat 2020 tarihinden ödenmesi öngörülüyor. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, su, temizlik vergisi, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları muhtelif ücretlerden alacaklı kurum alacaklarıyla zam ve faizler yapılandırmaya alınan borç alanları.”

Mehmet Muş’un verdiği bilgilere göre TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerini aidat ödemeleri yapılandırma kapsamında. Ayrıca KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerin kaynaklarından alacaklar da bu yapılandırma da yer alacaktır.

Vergi Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak? 2021 Ödemeli

Vergi Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak? 2021 Ödemeli

Borç Yapılandırma Kapsamındaki Borçlar 2021

Geçtiğimiz hafta AK Parti Grup Başkan vekili Mehmet Muş’un yaptığı açıklamayla gündeme gelen borç yapılandırma kanunu mecliste kabul edildi. Mecliste kabul edilen borç yapılandırma kanununa göre; TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri, trafik cezaları, emlak vergisi ve vergi cezalarının da içinde bulunduğu geniş bir kapsam için yapılandırma gerçekleşecek. 18 taksit alternatifi sunulan ödemeler Ocak 2021’de başlayacak. Borç yapılandırma kapsamında tutulan borçlar ise;

 1. Vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları
 2. Trafik, seçim, nüfus para cezaları
 3. Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları
 4. Kara yollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları
 5. Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları
 6. Haksız alınan destekleme ödemeleri
 7. Kaynak kullanımı destekleme fonu
 8. Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı
 9. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamındaki Hazine alacakları
 10. Madenlerden alınan devlet hakkı
 11. Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’a göre takip edilen diğer alacaklar Yapılandırmadan faydalanmak
 12. Sosyal güvenlik primi idari cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamları
 13. İl özel idarelerine olan borçlar
 14. Emlak vergisi
 15. Çevre temizlik vergisi
 16. İlan ve reklam vergisi
 17. Su, atık su, katı atık ücretleri
 18. Yol katılım payları
 19. Muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri
 20. TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidat ödemeleri
 21. KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerden kaynaklananlar ile aidat alacakları
 22. İl özel idareleri, belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin yüzde 50’den fazlası bunlara ait şirketlerin taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan alacaklar
 23. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları
 24. Kalkınma ajanslarının il özel idareleri
 25. Belediye ve sanayi odalarından olan alacakları
 26. Türk Standardları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları.

Borçlarını yeniden yapılandırmak isteyenler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten yıl sonuna kadar başvurmak zorunda kalacak. Yapılandırma kapsamında maksimum 18 taksit ödenebilir. Taksitler ise iki ayda bir ödenecektir. İlk ödeme tarihine kadar erken ödeme yapılması durumunda tahakkuk eden faiz feragat edilecektir. İlk ödeme 2021 Ocak ayında yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.