tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,8689
EURO
10,4740
ALTIN
499,21
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C

Uzman Çiftçilere 100 Bin TL Hibe 2021 Şartları

Uzman Çiftçilere 100 Bin TL Hibe 2021 Şartları

Uzman çiftçilere 100 Bin TL hibe 2021 şartları, Uzman Eller Projesi 2021 başvuru, Uzman Eller Projesi 2021 başvuru tarihi, Uzman Eller Projesi kazananlar, Uzman Eller Projesi 2021 ne zaman, Uzman Eller Projesi başvuru, Uzman Eller 2021, Uzman Eller son başvuru tarihi, Uzman Eller Projesi pilot iller gibi konular hakkında araştırma yapan kişiler içeriğimizde merak ettiklerini bulabilir.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi projesinde önemi düzenlemeye gidilmiştir. Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar  2 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Uzman Eller Projesi 2021 Şartları

Tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi için Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri yetiştiriciliğinde üniversite ya da yüksekokul mezunlarına 100.000 liraya kadar sübvansiyon verilecek. Bunların geçerlilik detaylarını, nereye başvuracağınızı yazımızın devamında detaylı olarak görebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ve çiftçilerin büyük ilgiyle beklediği Uzman Eller projesinin sonuçlarını, Uzman Eller kazananların ve projesi onaylananlara ne kadar destek verilecek, 100.000 TL hibe şartları, Uzman Eller Projesi 2021 başvuruları, Uzman eller arıcılık destek şartları nelerdir gibi konular hakkında içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Uzman Eller Projesi 100 Bin TL Hibe 2021 Şartları

100 bin TL olarak uzman çiftçilere hibe desteğinin kapsamış olduğu proje alanları ise;

 1. Tarım
 2. Hayvancılık
 3. Ormancılık
 4. Gıda ve Su ürünleri

Bu konulardan üniversite veya yüksekokuldan mezun olduysanız, bu hibe desteği için başvuru hakkınız bulunmakta. Başka bir koşul olarak, 20.000’den az nüfusa sahip bir yerleşim yerinde yaşamalı veya o bölgede yaşamayı taahhüt etmelisiniz.

Uzman Eller Projesi Pilot İller 2021

Proje ile ilgili bölgelerde yaşamalı veya o bölgede yaşamayı taahhüt etmelisiniz. İşte bu pilot bölgeler;

 1. İzmir
 2. Düzce
 3. Amasya
 4. Mardin

Karara göre, çiftçilerimiz 20.000’den az nüfusa sahip bu 4 pilot bölgede sübvansiyon başvurusunda bulunabilecek. Çiftçi başka bir bölgede, yani kırsal bir köyde veya nüfusu 20.000’den az olan bir kasabada yaşıyorsa, yaşadığı bölgeye başvurması gerekir. Tarım ve hayvancılıkta kırsal alanların kalkınması için 100 bin TL. hibe verilir. Şehir kalabalığından sıkıldıysanız kırsal alanda tarım veya hayvancılıkla uğraşarak uzman eller proje desteği alabilirsiniz.

2021 Yılı Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri hakkında detaylı bilgiyi yazımızdan alabilir, güncel destek ödemelerini takip edebilirsiniz.

100 Bin TL. Hibe Desteği Alınabilecek Sektörlerin Listesi

 1. Bitkisel ürünler,
 2. Tıbbi ve Aromatik bitki üretimi,
 3. Yöresel tarım ürünleri,
 4. Su ürünleri,
 5. Hayvansal Üretim Projeleri
 6. Bu sektörlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi de proje kapsamında geçerli olmaktadır.

Resmi Gazete’de yayınlanan maddede bu sektörlerle uğraşacak çiftçilerin ürünlerini işlemesi, depolaması ve paketlemesi de geçerli sayılmaktadır.

Uzman Eller Projesi 2021 Başvuru

Teşvikten yararlanmak isteyen çiftçi, Tarım ve Orman müdürü ile yapacağı sözleşme sayesinde başvuruda bulunabilecek. Bu talepler İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılmalıdır. Başvurusunu yapacak çiftçinin Müdürlüğe sunacağı belgeler tam olarak yayınlanmasa bile bazı belgeler başvuruda olmalıdır;

 1. T.C kimlik kartı,
 2. Hibe için tarımsal proje hakkında bilgi veren belgeler,
 3. Öğrenim belgesi (diploma)
 4. Kırsal bölgede ikamet ettiğine dair ikametgah belgesi,
 5. İkamet edilmiyorsa taahhüt belgesi

gibi tüm belgeler teslim edilmelidir. Bakanlığın bir başka kararına göre ise projelerin hazırlanması ve çiftçinin bu projede ilerlemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ama daha doğrusu bu nokta net değildir.

Ön başvurular online sistem üzerinden uzmaneller.tarimorman.gov.tr adresine yapılabilir. Ne yazık ki şuan için proje başvuru süresi dolmuştur.

Uzman Eller Projesi Desteklemeden Yararlanamayacak Kişiler

 • Üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun olmayan kişiler yararlanamaz.
 • Tarım ve Orman Bakanlığına göre diğer hibe programlarına katılanlar çiftçilerin, bu destekten yararlanması söz konusu değildir.
 • Hak sahipleri bu karar kapsamında verilen hibe desteklemesinden yalnızca 1 kez yararlanabilmektedir.

Yaşadığınız Yer Kapsam Alanında Mı?

Yerleşim yeriniz kırsal bir bölgede ve 20.000’den az nüfusu olan bir köydeyse, projeniz bu bölgede de geçerli olabilir. Aşağıda yer alan görsel, Resmi Gazete’den alıntı olarak alınmıştır.

Uzman Eller Projesi 100 Bin TL Hibe Şartları

Uzman Eller Projesi

Uzman Eller Projesi Pilot İller Dışındaki İller

Projeye bağlı olarak bu 4 pilot bölge Resmi Gazete’de geçerlidir. Ancak gelecekte bu karar değişebilir ve pilot bölge sayısı artabilir. Uzman eller projesi ülkemizin tüm illerinde uygulanma beklenmektedir.

Uzman Çiftçilere 100 Bin TL Hibe

 1. Hayvancılık, hayvan sağlığı ve veterinerlik; 157
 2. Ziraat ve bitkisel üretim; 73
 3. Orman ve orman ürünleri; 4
 4. Su ürünleri; 3
 5. Gıda; 1

97’si Mardin, İzmir 49’u, Düzce 51’i ve Amasya’dan 41 vatandaş başvuru yaptı. Uzman Eller projesine toplam 238 vatandaş başvurdu ve böylelikle birden fazla alanda girişimcilere 100.000 TL’ye varan hibe verilecek.

Destek ödemeleri, profesyonel üretim yöntemlerinin geliştirilmesine de katkı sağlamayı hedeflediği Uzman Eller projesi çerçevesinde yapılacak olup, Vali yardımcısının başkanlığında oluşturulacak “Proje Değerlendirme Komisyonu” ile belirlenecektir.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında sağlanacak ve ödemesi Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacaktır. Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen ve belgelendirilmeyen satın alma giderleri için herhangi bir teşvik yapılmayacaktır.

Bu yılın ikinci yarısında da desteklenecek firmaların kar – zarar durumu ve faaliyetleri yakından takip edilecektir. Olumlu etkiler görüldüğünde, projenin 2021-2023 yıllarında tüm illerde hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.