tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1905
EURO
34,9792
ALTIN
2.508,88
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır? 2023 Parayla Ustalık Belgesi

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır? 2023 Parayla Ustalık Belgesi

Parayla ustalık belgesi nasıl alınır? güzellik merkezi açmak için ustalık belgesi nasıl alınır, MEB ustalık belgesi başvuru, Meslek lisesi mezunları ustalık belgesi nasıl alınır, ustalık belgesi e-devlet, ustalık belgesi nasıl alınır 2023, sınavsız ustalık belgesi nasıl Alınır, ustalik-belgesi başvuru, MYK Belgesi fiyatları, Myk Belgesi nedir, MYK belge ücreti geri ödeme, Kalfalık belgesi ücreti, MYK belge yenileme ücreti, MYK sınav ücreti geri ödeme 2023, Myk belgesi nasıl alınır, ustalık belgesi başvuru tarihi 2023, MEB ustalık belgesi, usta öğretici belgesi nasıl alınır gibi konularda araştırma yapan kişiler içeriğimizden güncel bilgileri alabilirler.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık Belgesi, bir işe girmek veya kendi işinizi kurmak istiyorsanız, bir ustalık belgesi almanız gerekecektir. Ustalık belgesi almak oldukça kolaydır, fakat resmi prosedürü tamamen tamamlamanız gerekir. Kanunla belirlenen birçok meslekte çalışabilmek için ustalık belgesi almanız gerekir. Başvuru için 2023 yılı için yürürlükte olan yasanın gerektirdiği koşullar ve başvurular için belli şartlar aranmaktadır. Yüksek lisans sertifikası almak için doğrudan çalışmanız veya ustalık belgesi sınavına girmeniz gerekir.

Parayla Ustalık Belgesi Alınır mı?

Ustalık belgesi mesleki eğitim merkezlerinden (Çıraklı Eğitim Merkezi) alınır. Mesleki eğitim merkezleri daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlıydı. Fakat yakın zamanda 6764 sayılı Kanun ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne entegre edilmiştir.

Kimler Ustalık Belgesi Alabilir?

Ustalık belgesine, aynı meslekte kalfalık belgesine sahip olanlar, aynı meslekte bir meslek lisesinden mezun olanlar ve ilkokul mezunlarının toplam 11 yıldır meslek icra ettiğini belgeleyenler, lise mezunları ve üzeri ustalık belgesi sınavına girerek sosyal güvenlik kurumu hizmet belgesi ile 8 yıl süreyle ilgili meslekte çalışmışlardır. Artık ustalık belgesi alınabilir.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen mesleklerden, bakanlığın ilan ettiği tarihten itibaren üç ay içinde başvuran kişilerden, 18 yaşını dolduranlar doğrudan kalfalık sınavlarına alınır. Eğitimlere katılım sonrasında kapsamı ve süresi bakanlıkça belirlenecektir.

Sınavları geçenlere kalfalık belgesi verilir. Kalfalık belgesi alan ve 22 yaşını doldurmuş kişilere ustalık sınavını geçmeleri kaydıyla ustalık belgesi verilir. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarından 1985-1986 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar ortaöğretime eşdeğer eğitim kurumlarından mezun olanlar doğrudan ustalık belgesi alırlar. Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından veya mesleki ve teknik eğitim kurumlarından en az üç yıl süreyle mezun olanlar, bakanlık tarafından düzenlenen ustalık eğitimlerine katılabilir veya doğrudan ustalık sınavına girebilirler.

Maddeler halinde belirtilen kişiler ustalık belgesi için başvuruda bulunabilirler. Ustalık belgesi nasıl alınır:

 • Kalfalık belgesine sahip ilk veya ortaokul mezunları
 • Ustalık belgesi için başvuracakları branşta 3 yıllık meslek lisesi mezunları
 • Açık meslek okulunda eğitim görmüş ve yüz yüze eğitim bölümünü tamamlamış kişiler
 • Ustalık belgesi, Mesleki Eğitim Merkezi tarafından alınmadan önce ilgili Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından verilmiş ustalık belgesine sahip kişiler
 • Elektrik tesisatçısı yetki belgesine sahip kişiler
 • MYK tarafından verilen 4. seviye yeterlilik belgesine sahip kişiler
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş 4. Seviye kurs sertifikasına sahip kişiler

Ustalık Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Bir ustalık veya kalfalık belgesi almanın genellikle iki yolu vardır. Birincisi eğitime devam etmek ve ikincisi sınava eğitim almadan doğrudan girmek. İlk seçenekte mesleki eğitim merkezlerinde çıraklık eğitimine katılarak 2-3 yıl sonra sınava girilir ve kalfalık belgesi alınır. Daha sonra açılan İleri Meslek Edindirme kursuna ve teorik derslere katılmak zorunludur.

Kalfalık belgesinin verildiği tarihten itibaren 2 yıl süreyle ilgili mesleği icra ettiğini belgeleyenler, yani pratik bir talepte bulunarak, sınavı geçerek bir ustalık belgesi alabilirler. İkinci seçenekte, herhangi bir eğitim almadan, denklik ile ilgili pozisyonda çalıştığını gösteren bir ustalık belgesi alabilir ve meslek lisesinden mezun olanlar doğrudan ilgili mesleğe giriş yapabilirler.

Kalfalık Ustalık Sınavları Ne Zaman Yapılır? 2023

Bu sınavlar, Şubat, Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere yılda üç kez yapılır. Bunlardan başka sınav yoktur. Denklik belgesine sahip olanlar çıraklık eğitimini tamamlayarak kalfalık sınavına gireceklerdir. Meslek lisesinden mezun olup aynı meslekte ustalık belgesi almak isteyenler, programlanan sınavlara girebilecekler.

Burada önemli olan denklik sınavına girecek kişilerin sınavdan en az 1 ay önce denklik işlemlerini yapması gerektiğidir. İl Denklik Komisyonu belirli zamanlarda toplandığı için başvuru süreci ve denklik belgesi biraz zaman alacaktır.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır? 2023 Parayla Ustalık Belgesi Alınır mı?

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır? 2023 Parayla Ustalık Belgesi Alınır mı?

Ustalık Belgesi Almak Ne Kadar Sürer?

Denklik başvurusunda bulunduklarını belgeleyerek başvuranlar 3-4 ay içinde kalfalık belgesini alacaklardır. İlk başvurudan itibaren 1-2 aylık denklik süresi, 1 aylık sınav süresi ve 1 aylık belge basım süreci olacağı için 3-4 ay sürer. Ustalık belgesi için bir sonraki sınav dönemi beklenir. Örneğin, kalfalık belgesini Şubat ayında alan kişi Haziran ayında ustalık sınavına girerse, toplam süre Ocak-Temmuz arası yani en az 6 ay olacaktır.

Parayla Ustalık Belgesi Nasıl Alınır? 2023

Belirli bir işyeri açabilmek için bir ustalık belgesi zorunluğu bulunmakta ve işyeri açmak istedikleri meslek için bir ustalık belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Eğitim süreci ve sınavlarla zaman kaybetmek istemeyen bazı kişiler, nakit ile ustalık belgesi alarak işyeri açmayı tercih etmektedir.

Ancak bu süreç yasal değildir ve tam bir suç oluşturmaktadır. Ayrıca parayla ustalık belgesi satan kişi de bu suça ortaktır ve işyerinde bir hata veya kaza olması durumunda belge sahibi de suçlu olacaktır. Hangi mesleğe yönelik bir işyeri açmak istiyorsanız, bu alanda ustalık belgesine sahip olmak mesleğinize ve işinizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

Ustalık Belgesi Geçerlilik Süresi 2023

Ülkemizde meslekler için 8 kademe bulunmakta olup kalfalık belgesi 3. kademe ve usta belgesi 4. kademe kadardır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ve 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Yasası’na göre tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mesleki eğitim sertifikasına sahip olması zorunludur.

Özellikle MYK tarafından yayınlanan 48 meslekte çalışanlar, ilgili meslekte meslek lisesi diplomasına, ustalık belgesine veya mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. Bu bağlamda kalfalık belgesi mesleki yeterlilik belgesinin yerine geçmez. Kalfalık belgesi 3. kademe belge olmasına rağmen MYK kendi belgelerinde 3. kademe mesleki yeterlilik belgelerini kabul etmekte ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kalfalık belgesini kabul etmemektedir.

Usta Öğretici Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık belgesine sahip kişiler kendi alanlarında eğitim veremezler. Ancak, ustalık yeterliliği almış olanlar, bakanlık tarafından açılacak olan işletme pedagojisi kurslarını başarıyla tamamladıktan sonra kendilerine verilecek olan usta eğitmen sertifikası ile eğitim verebilirler. Bir işyerinde çırak / ustabaşı olarak çalışabilmek için, çırak / ustabaşı uygulamalı eğitiminden sorumlu olacak usta eğitmen sertifikasına sahip bir usta bulunmalıdır.

Usta öğreticilik kursları ile ilgili açılacak ders sayısı en az 12 kişidir ve sayıya göre , mesleki eğitim merkezi tarafından kurs açılır. Kursa katılım şarttır ve kursun dörtte birinden fazlasında devamsızlık yapanlar başarısız olur. Kurs programı toplamda 40 saatlik 8 dersten oluşmaktadır. Kişi kurs sonu sınavını geçerse kişiye Usta Öğreticilik Belgesi verilir.

Ustalık Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Usta veya kalfalık belgesine sahip olanlar, e-devlet sistemine giriş yaparak belgelerini kolayca sorgulayabilirler. Ustalık belgesi sorgulamak için tıklayınız.

Ustalık Belgesi Gerektiren Meslekler Nelerdir?

Ustalık belgesi gerektiren bazı meslekler aşağıda sıralanmıştır:

 • Saç işleri
 • Kalıpçılık
 • Ziraat Makineleri ve Alet Yapım, Tamiri
 • Metal Levha İşleme
 • Alüminyum Doğramacılığı
 • Soğuk Demircilik
 • Tornacılık
 • Vargel Planlayıcılık
 • Taşlama ve Alet Bilemeciliği
 • Kaynakçılık
 • Sıcak Demircilik
 • Kaporta tamirciliği

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Ücretleri Ne Kadar ?

Devlet onaylı özel kuruluşlardan kalfalık ve ustalık belgesi almak isteyenler, hitap ettikleri sektöre göre farklı ücretler ödemek zorundadır. Ustalık belgesi ücreti 2023 yılında 300 TL ile 1.060 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar ise genellikle kursun becerisine ve alacağınız materyale bağlı olarak fiyat değişebilir.

Ustalık Belgesi Olmayanlar Hangi İşleri Kesinlikle Yapamaz?

Ustalık belgesi olmayan kişilerin icra edemeyeceği meslekler şunlardır:

 • Ağır vasıta tecrübe sürücüsü
 • Armürlü dokuma kumaş desen hazırlama elemanı
 • Armürlü dokuma kumaş desinatörü
 • Ayakçı (deri, kürk, hazır giyim)
 • Deri işleri operatörü
 • İplik operatörü
 • İşaretçi
 • Jakarlı dokuma kumaş desen hazırlama elemanı
 • Jakarlı dokuma kumaş desinatörü
 • Kartonpiyer uygulayıcısı
 • Kesimci (deri, ürk, hazır giyim)
 • Kesimci (saraciye)
 • Liman forklift operatörü
 • Otomasyon sistemleri programlayıcısı

Yukarıda sıralanan işler için ustalık belgesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Ustalık Belgesi Kiralama 2023

İşyeri açma sürecinde belirli meslekler için ustalık belgesine sahip olmak zorunludur. Kısa sürede işyerini açmak isteyenler, ustalık belgesi kiralama yöntemini tercih etmektedirler. Bu işyerinde ustalık belgesine sahip kişi çalışıyorsa, genellikle bu yöntemin uygulanmasında herhangi bir sorun yoktur.

Ustalık belgesi kiralayarak işletme açmak, parayla ustalık belgesi almak gibi yasal bir işlem değildir. Ayrıca, ustalık belgesine sahip olan kişi herhangi bir hatadan dolayı suçlanabilmektir. Belirli mesleklerin uygulanmasında mesleki yeterlilik gereklidir ve mesleki yeterlilik ustalık belgesi ile kanıtlanır.

Yorumlar

 1. Reyhan dedi ki:

  Ben kalfalık ustalık belgesi almak istiyorum 1999 2003 tarihlerin de kuaför de çalıştım 2002 2003 yılında çıraklık eğitim gittim ama devam etmedim sigortam ve belgem yok halen belge alabilme şansım var mı 1984 doğumluyum. Bana yardımcı olabilir misiniz

 2. Okan ay dedi ki:

  slm somun civata fabrikasına işe girmek istiyorum ilkokul mezunu olduğum için almıyorlar kalfalık belgesi olanları alıyorlar nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim 05417 ücreti ne kadar kalfalık belgesinin