tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
13,4203
EURO
15,2170
ALTIN
791,44
BIST
1.997,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Karla Karışık Yağmurlu
3°C
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Cumartesi Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
3°C
Pazartesi Çok Bulutlu
3°C
Salı Çok Bulutlu
3°C

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır? Topraksız Tarım Maliyeti 2021

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır? Topraksız Tarım Maliyeti 2021

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır? Topraksız tarım, topraksız tarım maliyeti, topraksız tarım projesi, topraksız tarım sistemleri, Hidroponik tarım, topraksız tarım nedir, topraksız tarım domates, topraksız tarım nerede yapılır, 1 dönüm topraksız sera maliyeti 2021, topraksız tarım maliyeti 2021, topraksız tarım sistemleri fiyatları, topraksız tarım serası maliyeti, topraksız tarım marul yetiştirme maliyeti, topraksız tarım projesi, evde topraksız tarım, dikey topraksız tarım maliyeti, topraksız tarım besini gibi konular hakkında araştırma yapan kişiler yazımızdan topraksız tarım ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirler.

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Topraksız tarım, bitkilerin büyümesi için gerekli olan su ve besin maddelerinin toprak dışında farklı katı veya sıvı ortamlarla sağlandığı bir üretim tekniğidir. Bu üretim modeli ile yapay ortamda bitkilere fiziksel destek ile kök bölgesinde ideal besin, su ve hava dengesinin kurulması hedeflenmektedir.

Topraksız Tarımın Önemi

Topraksız tarımın ortaya çıkması ve yaygınlaşmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemlileri nüfus artışı ve arazi sorunlarıdır. Başlıca sorunlardan biri, dünyadaki hızlı nüfus artışı nedeniyle tarım arazilerinin artan nüfusun ihtiyaç duyduğu besini sağlamaya yetmeyeceği fikridir. Şu anda 6,5 ​​milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 9 milyara ulaşması bekleniyor. Bu, % 60-70 daha fazla gıdaya ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Nüfusun gıda ihtiyacını karşılamak ve daha düşük maliyetle gübre ve su yönünden daha yüksek verim elde etmek için topraksız tarım tercih edilmektedir.

Hem ülkemizde hem de dünyada tarıma açılabilecek arazi son derece sınırlıdır. Mevcut arazi, erozyon, kuraklaşma ve yerleşim yeri olarak kullanılması nedeniyle tarım alanları gün geçtikçe küçülmektedir. Özellikle toprak ve su kaynakları yetersiz olan ülkeler, gıda için yabancı kaynaklara bağımlı olmamak için topraksız tarıma yöneliyor. Tüm bunların dışında son yıllarda metil bromit kullanımının yasaklanması da topraksız yetiştiriciliğin yaygınlaşmasında etkili olmuştur.

Topraksız Tarım Maliyeti Ne Kadar? 2021

Topraksız tarım ilk yatırım maliyeti, kullanılan tekniğe bağlı olarak değişir. Türkiye’de topraksız ekimin yapılacağı modern seralarda arazi maliyeti hariç, topraksız tarım maliyeti;

 • Cam seralar için m² ‘ye: 70 – 85 euro,
 • Plastik örtülü seralar için m² başına ise: 50 – 60 euro civarındadır.

En Çok Hangi Ürünlerde Topraksız Tarım Uygulaması Yapılıyor?

Çoğu sebze, tıpkı dünyanın geri kalanında olduğu gibi ülkemizde de topraksız tarım ile yetiştirilmektedir. Şirketlerin % 92’si sebze, geri kalan bölgelerde ise daha fazla süs bitkisi yetiştirilmektedir. Topraksız tarım domates en çok yetiştirilen sebzedir. Daha sonra biber, çilek ve marul domatesi takip eder. Süs bitkisi olarak ağırlıklı olarak orkide, gül ve anthrium gibi kesme çiçekler üretilir.

Topraksız Tarım Gerekli Malzemeler

Topraksız tarım üretiminde gerekli olan ana malzemeler ise;

 • Besin çözeltisi ve suyun verilmesini sağlayan bir kontrol ünitesi
 • Bitki köklerinin bulunduğu kanal
 • Sulama sistemi
 • Katı ortak kültüründe kullanılan materyaller
 • Modern seralarda yapıldığında iklimlendirme elemanları
 • Besin çözeltisi tankları
 • Saksı veya torbalar.
Topraksız Tarım Nasıl Yapılır? 2021 Topraksız Tarım Maliyeti

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır? 2021 Topraksız Tarım Maliyeti

Bitki yetiştirmede kullanılan katı materyaller ise 2 şekilde sınıflandırılmaktadır. Bunlar;

 1. Organik materyaller
 2. İnorganik materyaller

olmak üzere ikiye ayırılır. Organik ve inorganik ortamlar hem tek başına hem de birbirleriyle karıştırılıp kullanılabilmektedir.

Genel olarak organik ortam, inorganik ortama göre daha yüksek katyon değişim ve su tutma kapasitelerine sahiptir. Bu nedenle, organik ortam ile karışımlar sulama ve gübrelemede yapılabilecek hataları tolere edebilir. En yaygın organik ortam, turba ve kokopittir. Bunların dışında mantar kompostu, çeltik kabuğu ve ağaç kabuğu da kullanılmaktadır.

İnorganik ortamlar, kök bölgesinin havalandırılması üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. En yaygın olarak kullanılan inorganik malzemeler perlit, pomza, kum, taş yünü ve cüruftur. Türkiye önemli miktarda perlit ve pomza rezervine sahip bir ülkedir. Kokopit ve kaya yünü ise ithal edilmektedir.

Türkiye Topraksız Üretim 2021

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de seralarda topraksız tarım yapılmaktadır. Türkiye, 2018 verilerine göre 77.209 hektarlık sera alanıyla dünyada 4’üncü, Akdeniz ülkeleri arasında 2. sırada yer almaktadır. Ancak topraksız tarım sadece yüksek teknolojili seralarda uygulanabilir. Bugün ülkemizdeki seraların % 3’ü serada topraksız tarım yapılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ziraat Bankası Faizsiz Seracılık Kredisi 2021 Şartları

İllere bakıldığında seracılığımızın başkenti Antalya ilk sırada yer almaktadır. Antalya sırasıyla Mersin, İzmir, Manisa, Yalova ve Afyon izlemektedir. Başlangıçta Akdeniz kıyı bölgesinde yaygın olan alanlar, daha sonra jeotermal kaynakların bulunduğu bölgelere taşınmıştır.

Topraksız Tarım Tipleri

Topraksız tarım üretimin yapıldığı ortama göre 2 farklı tipte gerçekleşmektedir.

 1. Katı Ortam Kültürü (Üretim sulanan katı ortamlarda yapılmaktadır)
 2. Su Kültürü

Topraksız Tarım Su Kültürü

Topraksız tarımda üretimin doğrudan besin çözeltisinde yapıldığı sistem olarak bilinir. Bu işlem aşağıda belirtilen şekillerde uygulanır. Bunlar:

 • Durgun Su Kültürü: Bu, topraksız yetiştirmenin en eski uygulamasıdır. Ticari bir önemi yoktur ve bugün sadece bitki besleme araştırmalarında kullanılmaktadır.
 • Akan Su Kültürü: Bu kültürde bitkiler, besin çözeltisinin aktığı kanallarda büyür. “Derin su kültürü” ve “besin film tekniği” olarak iki farklı şekilde uygulanır. Gelişmiş ülkelerde yaygındır. İlk maliyet oldukça yüksektir.

Topraksız Tarım Katı Ortam Kültürü

Dünyada en çok kullanılan kültür olmaktadır. Bitkiler, besleyici solüsyonlarla zenginleştirilmiş ortamlarda büyür. Bitkilerin kökleri, destek ve tampon görevi gören güçlü bir ortamda büyütülür. Diğer topraksız tarım uygulamalarına kıyasla, daha düşük bir başlangıç maliyetine sahiptir ve uygulaması daha kolaydır. Kültür ortamı olarak organik ve inorganik malzemeler kullanılır. Aşağıdaki şekillerde uygulanır:

 • Saksı kültürü
 • Yatak kültürü
 • Torba – paket kültürü şeklinde uygulanmaktadır.

Topraksız Tarımda İklimin Önemi

Orantılı nem, sıcaklık ve ışık gibi iklimsel faktörler tüm bitki çeşitlerinin yetiştirilmesinde en önemli faktörler olarak dikkat çekmektedir. Bitkilerin normal büyüme dönemleri dışında uygun olmayan iklimlerde kaplandığı seracılıkta iklim faktörü daha fazla önem kazanır. Serada bitkinin talebine uygun iklim koşulları karşılandığında yıl boyunca üretim yapılabilmektedir.

Topraksız tarımın uygulandığı modern seralarda aydınlatma, havalandırma, ısıtma ve karbondioksit uygulaması ile uygun bir ortam sağlanır. Bununla birlikte, özellikle ısıtma, şirketin en büyük maliyet kalemi olduğu için, sınırlayıcı  etkisi de vardır. Seraları ısıtmak için enerji kaynağı olarak fuel oil, LPG, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlar kullanılmaktadır.

Günümüzde biokütle, güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yaygınlaşıyor. Fosil yakıtlar içinde kaliteli kömür kullanımı maliyeti düşürmekle beraber jeotermal sıcak su kaynaklarının kullanımı en ekonomik ısıtma yöntemi olarak göze çarpıyor. Türkiye’nin jeotermal kaynaklar açısından dünyada 7., Avrupa’da ise 1. sırada olması, büyük bir avantaj olarak öne çıkıyor. Günümüzde biokütle, güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Fosil yakıtlar arasında kaliteli kömür kullanımı maliyetleri düşürürken, jeotermal sıcak su kaynaklarının kullanılması en ekonomik ısıtma yöntemi olarak öne çıkıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.