Güncel Ajans

TOKİ Tarımköy Konut Projeleri 2020

TOKİ Tarımköy Konut Projeleri 2020

Toki, köylerde ve kırsal alanlarda uyguladığı tarımsal köy projesi ile 2020 yılında köylerde nitelikli konut üretimi yapmaya devam ediyor. Toki’nin şehirlerdeki yaşam alanlarını yeniden düzenlemek için hayata geçirdiği 100.000 sosyal konut projesinin yanı sıra, köylerde yaşayan vatandaşların talep etmesi halinde köylerde yaşam alanları oluşturmaları için köylerde de devreye alındı. Toki tarım köy evleri, kırsal kesimden insanlara modern köylere kavuşturmayı hedefliyor. Köylere TOKİ Projesi, TOKİ köy evleri başvuru şartları, TOKİ tarım köy evleri fiyatları, TOKİ köy konut projeleri 2020, TOKİ tarım köy evleri gibi konular hakkında gerekli bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TOKİ Köy Konut Projeleri 2020

Ülke genelinde TOKİ aracılığıyla başlatılan tarım köy projeleri kırsal alanlarda yaşayan kişilere modern köy yaşamına olanak tanıyor. Toki tarım köy projesi; nüfusu 40.000’den az olan ilçelerde Belediye ve Kaymakamlıklar, nüfusu 40.000’den çok olan İl ve İlçelerde Belediye ve Valiliklerle veya Kaymakamlıklarla iş birliği içerisinde gerçekleştirilen bir konut projesidir olmaktadır. Bu projenin başlanabilmesi için en az 100 adet konut başvurusu olması gerekmektedir.

Nüfusu 40 binden çok il ve ilçelerde: Belediye ve valiliklerle ya da kaymakamlıklarla
Nüfusu 40 binden az il ve ilçelerde: Belediye ve kaymakamlıklar

Toki, Tarımsal köy projesi kapsamında 2020 yılında kırsal alandaki köylerde alt yapısı, evleri, sosyal olanakları, oyun alanları ve peyzajı ile modern yaşam alanları inşa ederek tarımsal köy projelerini uygulamaya devam etmektedir. Toki, konut ihtiyacına göre bölgenin ihtiyaçlarına ve konumuna göre projeleri gerçekleştirmekte, mevsim şartlarına göre üretilen evler bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda proje ile köylerden şehre göçün engellenmesi ve göç sorununun çözülmesi hedeflenmektedir.

TOKİ Tarım Köy Evleri Fiyatları

TOKİ Tarım köy uygulaması konut tipine göre fiyatlarda değişiklik olmaktadır. Aşağıdaki tabloda ortalama fiyatlar verilmektedir.

Yaklaşık Brüt m² Konut Fiyat Aralığı (yaklaşık)
45-65 m² 67.500 TL – 97.500 TL
65-80 m² 97.500 TL – 120.000 TL
80-100 m² 120.000 TL – 150.000 TL
100-120 m² 150.000 TL – 165.000 TL
110-120 m² 165.000 TL – 180.000 TL
120-130 m² 180.000 TL – 195.000 TL

Tarımsal köy uygulaması 5 farklı projede ev yapmak isteyenler için taksitle verilen bir proje olmaktadır. 45 ila 65 m² alan üzerine inşa edilen ev için fiyatlar 67.500 TL ile 97.500 TL arasında değişmektedir. Bu değişikliğin sebebi, köyün konumu ve çevre düzenlemesine dahil edilecek cami, sosyal tesis ve okulların varlığına bağlı olarak fiyatlarda farklılıklar olmasıdır. Binalar idarenin bölgeye uygun standart projelerinden seçilecek ve talebe göre inşaata başlanacaktır.

TOKİ Köy Konut Projeleri 2020

TOKİ Köy Konut Projeleri 2020

Köylere TOKİ Projesi

TOKİ aracılığıyla yapılacak olan köy konut projeleri faaliyete geçirildi. Konutların bedelleri yüzdelik dilimine göre vade oranlarında değişiklik olmaktadır. Buna göre konut bedelinin;

 1. % 12′ si peşin olacak şekilde 180 ay vadeli (15 yıl)
 2. % 15 peşinat olmak üzere 216 ay vade (18 yıl)
 3. % 20 peşinat için de 240 ay vadeli (20 yıl) olarak satışa sunulmaktadır.
İlginizi Çekebilir-  Köye Ev Yapma Kredisi Veren Bankalar 2020

Ödenecek olan tutarı peşinat olarak ödenen miktara göre değişiklik göstermektedir. TOKİ tarım köy projesine başvuru bedeli düşülmesinin ardından kalan miktar peşin olarak alınmakta ve buna göre vade süresi belirlenmektedir.

TOKİ Köy Konut Projesi Ödemeleri

TOKİ Tarım köy projesinin ilk taksit ödemeleri, evin teslim alınmasının ardından 1 ay sonra başlatılmaktadır.

TOKİ Köy Evleri Başvuru Şartları

Toki köy konut projesine başlamak için belli bir sayının üzerindeki talepler dikkate alınacağından, T.C kimlik numarasını yaşadığınız köy muhtarına vererek talepleri tahsil edebilirsiniz. Köy konut projesinde başvuru sayısının beklenenden fazla olması durumunda, mahalle sakinlerinin seçim kağıtlarının yaşadıkları köyden görünür olması gerekmektedir. Köylerde yapılacak konut türlerini ve sayısını belirlemek için vali, kaymakam veya belediye tarafından anket hazırlanarak ön adaylık talepleri başlatılır.

Konut talebini belirlemek için ilgili kurumlar tarafından yapılan anketin sonuçlarını değerlendiren Anket Sonuçları Değerlendirme Formu, konut başvuru yazısına eklenerek başkanlığa gönderilmelidir. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından TOKİ’ye başvuru yazısı gönderilir ve talep için belirlenen talep sayısı toplanırsa proje için çalışmalara başlanır. Hane başına arsa büyüklüğündeki yerel farklılıklar göz önüne alındığında, projeler başlatılmaktadır. Başvuruları kabul etmek için koşullar var. Bu şartlar arasında Toki projelerinden daha önce faydalanmamış olmak ilk şartlardan biridir.

BKZ: Ziraat Bankası TOKİ Konut Kredisi Şartları 

TOKİ Tarım Köy Evleri

Toki tarafından başlatılan tarım köy konut projeleri çeşitli illerin köylerinde başlatılmıştır. Tamamlanan köy tarım projelerinin güncel listesi aşağıda belirtilmiştir. Tamamlanan projelerin görsellerini görüntülemek için tıklayınız.

 1. Adana Yüreği Buruk köyü,
 2. Afyon Çay,
 3. Aydın İncirliova,
 4. Bayburt Arpalı,
 5. Bingöl Kiğı,
 6. Erzincan Yaylabaşı,
 7. Gümüşhane Kale,
 8. Isparta Büyükkabaca,
 9. Isparta Senirkent,
 10. Van Yeşilköy,
 11. Yozgat Çandır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.