tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,8619
EURO
10,4025
ALTIN
501,33
BIST
1.385
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
25°C
İstanbul
25°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
23°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
21°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Sağanak Yağışlı
20°C

Tohum Destekleme Parası Ne Zaman Ödenecek? 2021 (GÜNCEL)

Tohum Destekleme Parası Ne Zaman Ödenecek? 2021 (GÜNCEL)

Sertifikalı tohum desteği ne zaman ödenecek, 2021 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek, Sertifikalı tohum desteği 2021, Sertifikalı tohum desteklemesi ödemeleri, Sertifikalı tohum desteği son başvuru tarihi gibi konular hakkında gibi konular hakkında araştırma yapan çiftçiler için tohum destekleme parası ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda bir araya getiriyoruz. Bilindiği gibi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal üretim ve hayvancılık adı altında birden fazla kategoride farklı miktarlarda destekleme ödemeleri yapılıyor. Bunlar içerisinde çiftçiler tarafından özellikle yakından mazot ve gübre desteği araştırılıyor. Bunun dışında da Yurtiçi Sertifikalı Tohum Kullanım ve Üretim Destekleri merak ediliyor. Tüm bu konular hakkında detaylı bilgiye içeriğimizden erişebilirsiniz.

Sertifikalı Tohum Desteği Ne Zaman Ödenecek? 2021

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yapmış olduğu açıklamaya göre 7 Mayıs ve 10 Mayıs tarihlerinde toplamda 1.143.689.136 TL’lik destek ödemesi yapılacak. Bu destek ödemelerinin içerisinde sertifikalı tohum desteği de yer alıyor. Buna göre; Sertifikalı tohum üretim desteği kapsamında, 64 üretici firmaya, 37.880.453 TL destek ödemesi yapılacaktır.

T.C kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak olan bu destekleme ödemesinde, T.C kimlik numarasının son hanesi “8,6,4” olanlar 7 Mayıs 2021 tarihinde “2 ve 0” olanlar ise 10 Mayıs 2021 tarihinde tohum destekleme parasını alabilecektir.

2 Nisan 2021 tarihinde Sertifikalı tohum destekleri ödeniyor. Tohum destekleme parası olarak 2 milyon 374 bin 498 TL destekleme ödemesi Cuma günü saat 18:00’dan itibaren üreticilerin Ziraat Bankası hesaplarına aktarılacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 2 Nisan 2021 tarihinde toplamda 394 milyon 514 bin 187 liralık destek ödeniyor. Bu toplam destek tutarının içerisinde sertifikalı tohum kulanım desteği  ve sertifikalı fidan kullanım desteği yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanın yapmış olduğu açıklamaya göre;

 • Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği için 4.952 üreticiye; 2 Milyon 374 Bin 498 TL,
 • Sertifikalı Fidan Kullanım Desteği için 2.454 üreticiye; 9 Milyon 630 Bin 312 TL

çiftçilerin hesaplarına yatırılacaktır.

Yurtiçi Sertifikalı Tohum Üretim Desteği 2021

Tohum üretimi için yapılacak ödemeler, verilecek desteğin şartları ve başvuruların yapılma yeri hakkında bilgiler 2020/31 sayılı Bitkisel Üretim Destekleme Tebliğinde yayımlanmıştır. Basın bülteni kapsamında üreticilere ulusal sertifikalı tohum kullanımı ve üretim desteği sağlanacak. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere ortamı üreten ve kullanan kişilere ayrı ayrı verilecektir. Tohum üretim desteğinden yararlanacak kişilerin ulusal düzeyde desteğe tabi tohumları üretmeleri gerekmektedir.

Sertifikalı, orijinal veya temel ve sertifikalı elit kalitede tohumlara destek verilmektedir. Tohum sertifikasyonu, Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı sertifikasyon kuruluşu tarafından organize edilmektedir. Tohum yetiştiricileri, Denetleme Yönetmeliği Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme bir parçası olarak bir tohum yetiştirme sertifikası almış olmalıdır. İnsanlar üretmek yerine seçiyorlarsa aynı kurumlardan ıslahçı sertifikasına sahip olmaları gerekir. Tohum desteğinden yararlanacak üreticilerin bir ÇKS dosyasına sahip olması gerekir.

Sertifikalı Tohum Desteği Ödeme Miktarları 2021

Tohum üretimi için verilecek olan destekler ve tutarları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Çeltik üretimi yapan kişilere kg başına; 0,25 kuruş,
 • Yonca yetiştiriciliği için kg başına; 4.00 TL,
 • Fiğ, yem bezelyesi, korunga üretimi için kg başına; 1.50 TL,
 • Arpa, yulaf, tritikale, çavdar yetiştiriciliği için kg başına; 0,08 kuruş,
 • Aspir, mercimek, kuru fasulye ve nohut yetiştiriciliği için kg başına; 0,50 kuruş,
 • Soya fasulyesi yetiştiriciliğine kg başına; 0,35 kuruş,
 • Buğday ve patates yetiştiriciliği için kg başına; 0,10 kuruş,
 • Yer fıstığı yetiştiriciliği için kg başına; 0,80 kuruş,
 • Kanola (Kolza); 1,20 TL,
 • Susam; 0,60 kuruş.

Hububat Fark Ödemesi 2021 Hububat Desteği Nasıl Alınır? bilgi almak isterseniz tıklayınız.

Yurtiçi Sertifikalı Tohum Üretim Desteği

Tohum üretimi desteğinin bir parçası olarak sağlanan destek miktarları belirtilmiştir. Orijinal, temel ve üstün tohumlar üretildiğinde, ortamın yüzde 100’ü eklenecektir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı arazinin yurt içinde üretilmesi ve tohumluk üretiminin ulusal sertifikalı olması halinde satılacak ve tohumlar için ödenmesi gereken sübvansiyonlar kilogram başına ödenecektir. Sertifikalı fidan üretimi için de destek verilecek ve parça başı ödeme yapılacaktır.

Tohum Üretim Desteği İçin Gereken Şartlar

Yurtiçi sertifikalı tohum üretimi alanında faaliyet gösteriyor ve devlet desteği almak istiyorsanız, belirli koşulları karşılamanız gerekir. Aksi takdirde sağlanan yardımdan yararlanamazsınız. Gerekli koşulları şu şekilde sıralanabilir;

 • Destekten yararlanmanın ilk şartı, tohumluk üretimini destekleyecek bir tohum kuruluş sertifikasına sahip olmaktır,
 • Üretim alanını çiftçi kayıt sistemine kaydettirmek,
 • Etkilenen tohum kuruluşunun geçerlilik kontrolünü geçtikten sonra,
 • Başvurunun tamamı için gerekli belgeleri hazırlayıp ilgili bakanlığa sunmak,
 • Belgelerin alım satım tarihlerinin belgeden erken olmaması,
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olunsa bile güncel olmaları gerekmektedir. Bu nedenle başvuru anında FRS bilgileri güncel olmayan kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
Tohum Destekleme Parası Ne Zaman Ödenecek? 2021

Tohum Destekleme Parası Ne Zaman Ödenecek? 2021

Başvuru için yetiştiricilerin yerine getirmesi gereken şartlar bu şekildedir. Yetkili bakanlık tarafından başvuru yapılırken izlenecek prosedürler sırasıyla aşağıdaki gibi olacaktır. İşlemler sonunda, yardımdan yararlanmada herhangi bir engel yoksa Bakanlıkça belirlenen tarihlerde yetiştirici hesaplarına ödeme yapılacaktır. Başvurusu kabul edilenler için izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir;

 • Üreticiler tarafından onaylanan tüzel kişilerce sahip olunan tohum işletme belgesi tohumluk sertifikasyon süresini kapsıyor mu yoksa başvuru tarihinde geçerli mi? Sorunları incelenecek ve denetlenecektir.
 • Sonraki işlemde ÇKS kayıtlarının güncellenmesi aynı kurum tarafından doğrulanır.
 • Adaylar değerlendirildikten sonra olumlu olan YTK tarım bilgi sistemine kullanıcı bağlantıları yapılacaktır. Ayrıca veri giriş yetkisi de tanımlanacaktır.
 • Detaylı bilgiler yetkili kişiler tarafından oluşturulur.
 • Onaylı tohum kuruluşu tarafından hazırlanan icmaller yetkili bakanlığa gönderilir.
 • Son olarak bakanlık ödemeleri Ziraat Bankası’na gönderecek. Ödeme süreleri geldiğinde, başvuruları kabul edilen ve yardım almaya hak kazananlar ödemelerini T.C.’nin son hanesine göre alabilecekler.

Tohum Üretim Desteği İçin Gerekli Evraklar 2021

Bu destekten yararlanmak için ekim yaptığınız yerin il veya ilçe tarım müdürlüklerine başvurabilir ve aşağıdaki belgeler ile taleplerinizi iletebilirsiniz.

 • Yetkili kişilerden alınacak tohumculuk kuruluş belgesi,
 • Başvuru dilekçesi
 • ÇKS kaydının olduğunu gösteren belge,
 • Alım satıma ilişkin belgeler ve tohumluk sertifikalarına ilişkin bilgiler (sertifika fotokopileri),
 • Tohum üretimi ile ilgili bilgiler,
 • Sisteme tohum çeşitlerinin girildiğini ve satış yapılması gerektiğini gösteren belgeler.
 • Üretilecek tohumların veya fidanların üretim tarihleri vardır. Yani bu tarihlerde yapılan üretimler desteklenecektir.

Yurtiçi Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği

Desteğin yurtiçi sertifikalı tohum üreten ve kullananlara ayrı ayrı verildiğinden bahsetmiştik. Vatandaşlar için herhangi bir çaba sarf etmediği için sertifikasız tohum kullanımı daha yoğun kullanılmaktadır. Ancak, sertifikalı ürünlerin veriminin her zaman daha yüksek olduğunu bilmenizi isteriz. Tohum kullanımına yardım için verilecek meblağlardan yararlanmak için susam ve yer fıstığı ürünleri hariç olmak üzere Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ekinde sayılan havzalarda kullanılabilir. Tohum kullanım desteğinden yararlanacak çiftçiler aşağıdaki koşulları sağlamalıdır;

 • Yetiştirici tarafından yurt içinde üretilen ve yurtiçi sertifikalı tohumların üretimi,
 • Yetkili tüzel kişiler adına sözleşmeli olmak kaydıyla sertifikalı tohum yetiştirenler,
 • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı arazide tohum alanlara,
 • Ürünleri belgelendirme kuruluşları tarafından sertifikalandırılan kişiler,
 • Ekim yapılan arazi alanı ve tohum miktarının her türlü bitkiye uygun olduğu,
 • Denetleme Yönetmeliği ve Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirmede belirtilen hükümlere göre tohum tüccarlarından veya tohum üreticilerinden tohum satın alanlar,

yararlanabilir. Tohumların ülkede üretilmemesi durumunda, yurtiçi sertifikası bulunmaması ve ekimin yapıldığı bölgenin ÇKS’ye kayıtlı olmaması veya ÇKS kaydının güncel olmaması durumunda destek alamazlar.

Tohum Destekleme Tutarları Ne Kadar? 2021

Tohum kullanımı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklemelerin tutarları şu şekildedir:

Fiğ, yem bezelyesi ve korunga 20 TL
Buğday ve arpa 8,50 TL
Patates 80 TL
Yer fıstığı 15 TL
Susam, aspir, kanola 4 TL
Yonca 30 TL
Soya fasulyesi, kuru fasulye, nohut, mercimek 20 TL
Yulaf, çavdar, tritikale 6 TL
Çeltik 8 TL

Tohum kullanımının desteklenmesi için yapılacak ödemeler dekarın alanına göre verilir. Örneğin çeltik tohumu kullanan üreticiler dekar başına 8 TL alacak. Yani kişi 10 dönümlük bir yeri varsa 80 TL destek alabilecek. Tohum kullanım yardımından yararlanacak çiftçilerin gerekli belgelerle birlikte il veya ilçe tarım ve orman müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Tohum Destekleme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Yurtiçi sertifikalı tohum kullanımı için destek talep formu,
 • Başvuru dilekçesi,
 • Tohum satış faturası,
 • Taahhütname,
 • Tohumluk sertifikalarının fotokopisi (Tohumluk sertifikaları ve analizlerinden sonra düzenlenen raporların geçerlilik süresi, veriliş tarihinden itibaren bir yıldır.)

Başvuru tarihleri belgelerle birlikte duyuruluyorsa, başvurularınızı belgelerin alınması için son tarihe kadar iletebilirsiniz. Ancak tohum kullanımıyla ilgili yardım taleplerine ilişkin henüz bir bilgi verilmedi. Başvuru tarihlerini yayınlandığında sizleri bilgilendireceğiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.