tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Az Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Tekel Bayi Açma Maliyeti 2023 Tekel Bayi Kar Marjı

Tekel Bayi Açma Maliyeti 2023 Tekel Bayi Kar Marjı

Tekel bayi açma maliyeti, Tekel bayi açmak, tekel bayi açmak maliyet hesaplaması, tekel bayi-açmak ne kadara mal olur 2023, Tekel bayi kar marjı, Tekel bayi açma maliyeti 2023, Tekel bayi ruhsatı Kaç lira 2023, Tekel bayi Dekorasyon, Tuborg tekel bayi Dekorasyon, Tuborg bayi Destekleri, kosgeb tekel bayi, Tekel bayi açmak için kredi gibi konular hakkında araştırma yapan kişiler içeriğimizden bilgi alabilir ve işyeri açabilirler.

Tekel Bayi Açma Maliyeti 2023

Tekel bayi açmak karlı olduğu kadar da zor olabiliyor. Tekel bayiliği açmak için önce bu işi yapabileceğinizden emin olmalısınız. Çünkü bu iş sabır ve müşteriyi gece geç saatlere kadar beklemenizi gerektiren işlerden biridir. Bu işe kendi başınıza çevirmek neredeyse imkansızdır. Gün içerisinde tekel bayisinde alkollü ürünleri satmayı planlıyorsanız alkol yasağı nedeniyle saat 22:00’ye kadar satış yapabileceksiniz. Bu zorlukların üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorsanız bu iş tam size göre. Tekel bayi açmak iş fikri için yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Tekel Bayi Açmak İçin Gerekenler

Yeni bir iş kapısı arayanlar ve kendi işini yapmak isteyenler için Tekel bayi açmak için gerekenler:

 • İyi bir iş planını yapmalısınız.
 • Bütçenizi belirlemelisiniz.
 • Tekel bayi açılacak yeri özenle seçilmelisiniz.
 • Alkol ruhsatı almanız gerekir.
 • Dükkan ekipmanları almanız gerekir.
 • Reklam için bütçe ayarlamalısınız.
 • İlgili kurumlardan ruhsat ve gerekli izinler alınması gerekir.

Tekel Bayi Ruhsatı Kaç Para? 2023

Tekel bayi açmak için gereken maliyetler her yıl olduğu gibi bu yılda değişmektedir. Tekel bayi ruhsatı; açık içki satış belgeleri için il merkezlerinde veya büyükşehir belediye sınırları içerisinde 1.870 TL, diğer mahallelerde 720 TL olarak belirlendi. Tütün ürünleri ve alkollü içeceklerin toptan satışı için 8.700 TL alınıyor. Her ilin belediyesinde bu fiyatlarda değişiklik yaşanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Tütüncü Dükkanı Açma Maliyeti ve Ruhsatı 2023

Tekel Bayi Açmak İçin Gerekli Belgeler 2023

Her iş yeri gibi tekel bayi açmak için içinde gerekli belgeler vardır. Tekel Bayi Açmak için gerekli belgeler:

 • T.C kimlik kartı ve yerleşim yeri belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İlgili Esnaf Odası ya da Ticaret Odası kaydı fotokopisi
 • Sabıka kaydı (yeni tarihli)
 • Yapı kullanma izni belgesi
 • Tapu fotokopisi
 • İşyeri kiralıksa kira mukavelesi aslı ya da noter tasdikli belgesi
 • Sigorta veya Bağ Kur belgesi ya da emeklilik cüzdanı fotokopisi
 • Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı (varsa Belediyeye geri iade edilecek)
 • “İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır” raporu
 • Çöp konteynır (stopaj) faturası
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi fotokopisi
 • Şirket olması durumunda, İmza sirküleri ve Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi
Tekel Bayi Açmak Şartları ve Kar Marjı

Tekel Bayi Açma Şartları

Tekel Bayi Açma 2023 Şartları

Tekel bayi açmak için 2023 yılında istenen şartlar:

 1. Sadece sigara satışı yapılacaksa en az 20 m2’lik kapalı alan gerekir.
 2. Sigara ile beraber alkol satışı da yapılacaksa en az 30 m2’lik alan gerekmektedir.
 3. İşyerinde buzdolabı meşrubat dolabı bulunması gerekir.
 4. İlgili kişilerce işyeri krokisi çizdirilmesi gerekmektedir.
 5. Tekel dükkanın yeri değiştirilecekse ayriyeten izin alınması gerekiyor.

Bu şartlar tekel bayisi açacak kişiler tarafından bilinmesi gerekmektedir. Tekel bayisinde satılacak ürünlere gelecek olursak:

 • Tekel ürünleri,
 • Meşrubat,
 • Alkollü ve alkolsüz içecekler,
 • Kuruyemiş,
 • Ambalajlı kuruyemiş,
 • Gazete vs.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 10dan Sonra Alkol Satış Cezası Ne Kadar? 2023

Tekel Bayi Açma Maliyeti 2023

2023’de tekel bayi açmak için asgari sermaye 180.000 TL, toplam maliyet ise 180.000 TL ile 250.000 TL arasında olduğu söyleniyor. Tekel bayi dükkanı açabilmek için belirli koşullar gereklidir; Sigara satmak için 20 m2, içkili sigara varsa 30 m2 alan tutmanız gerekir. Alkollü ve alkolsüz içecekler için özel bir buzdolabınız da olmalıdır. İşyeri için uygun bir yer seçtikten sonra, yerleşim taslağına uygun hareket etmeniz de gerekir.

Alkol ve tütün satışı “nakit” olarak yapılır. Ülkemizde alkol ve alkollü ürünlerin satışı konusunda bayilere / toptancılara taksitli satış söz konusu değildir. Bu sebeple bayiyi açıp ürünleri alır taksit halinde öderim diye düşünmeyin.

2023 yılında tekel bayiliği açmanın maliyeti en az 150.000 TL gibi görünüyor. Bu tutar elbette satın alınacak ürünlere göre değişiklik gösterecektir. Büfenizden ne kadar çok ürün toptan alırsanız, o kadar çok kar elde edersiniz. Tekel bayiliği açmak istiyorsanız, verdiğimiz belgelerin dışında ilgili kişiler ve belediye ile görüşmeniz sizlere yardımcı olacaktır. Tekel bayiliği açarken dikkat etmeniz gereken en önemli detay dükkan seçimidir. İşlek bir cadde üzerinden açılacak dükkan size yarar sağlayacaktır.

Tekel Bayi Kar Marjı 2023

Tekel bayi ne kadar kazanır örnek bir hesaplama yapmak gerekirse;

 • Sigaradan %4 ile %6 arası, alkollü ürün satışından da %8 ile %11 arası kar elde edilmektedir.
 • Aylık 50.000 TL ciro yapan bir tekel bayi 4.000 TL ile 6.000 TL arasında kar sağlayabilir.

Tekel Bayi Açmak ve Ayrıntıları

Tekel bayiliği almadan önce distribütörlerle iletişime geçin bu sizin satışlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için doğru marka yerleşimleri yapmanıza yardımcı olacaklardır. Tekel bayiliği açmak herkes için doğru olmayabilir ve bugün birçok kişi tekel bayilik açılışları yapıyor. Tekel bayiliği açmak, kendi işinizi kurmak gibidir ve bunu yine de kolayca yapabilirsiniz. Bu nedenle tekelci firmanın gerektirdiği şart ve prosedürleri sizin düşündüğünüze göre yerine getirmek zorundasınız. Tekel firması ile anlaşma yapmadan önce belli bölgelerde mağazalar bulmanız ve bu bayiliğin işlek bir caddede olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Açtığınız bayide ne kadar çok ürün hattınız varsa, cironuz ve dolayısıyla kazancınız o kadar büyük olur. Ana cadde üzerindeki ortalama bir büfenin aylık geliri 6.000 lira ile 30.000 lira arasında değişmektedir. Bu ciro bölgeden bölgeye değişmektedir. Özellikle atıştırmalık çerez gibi ürünlerde çeşitlilik yaratabilirsiniz. Daha fazla kar elde etmek için açık çerezler de satabilirsiniz. Siz de bayiliğinizde dijital loto ve şanslı top gibi milli piyango ürünlerini satabilir ve iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Tekel Bayi Açmak Forum

Alkollü içecekler devlet tarafından kontrol edilen bir iştir. Yeni işinize başlamak için herhangi bir adım atmadan önce, ilgili resmi kurumların tüm kararlarını dikkatlice araştırmalısınız. Ülkemizde tütün, alkol ve alkollü içecek satmak isteyen kişi ve kuruluşlar Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (TAPDK) yetki belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

İşinizi sorunsuz bir şekilde yürütmek istiyorsanız, önce gerekli tüm ruhsat ve izinleri araştırmanız size fayda sağlayacaktır. Alkollü içecekler sektörü 3 kademeli bir dağıtım sistemine sahiptir. Bira, şarap ve diğer alkollü içecek üreticileri ürünlerini distribütörlere, distribütörler de bu ürünleri perakendecilere satmaktadır.

Bölgenizdeki dağıtım sistemini kesin bir şekilde anlamalı ve sattığınız ürünleri satın alacağınız distribütörlerde hesap açmalısınız. Bölgenizdeki rekabet ortamını ve ortalama alkol tüketimini iş planınıza dahil etmeyi de unutmayın. Tüm bunlara dayanarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir işyeri bulmanız gerekiyor. İşyerini belirledikten sonra kurulum yapılması gerekir. Raflara, buzdolaplarına, yazarkasaya, POS cihazlarına ve güvenlik sistemlerine (kamera) ihtiyacınız olacak.  Ayrıca Tuborg tekel bayi dekorasyon konusunda da destek sunmaktadır. Bu şekilde dekorasyon ve tabelalar için ödeme yapmazsınız.

Yorumlar

 1. Hakkı yavuz dedi ki:

  Kendi işimin sahibi olmak için desteğiniz bekliyorum

 2. Serhat çankaya dedi ki:

  Kendime tekel bayii açmak istiyorum işlerin ilerleyişi için desteginizi rica ediyorum

 3. Manisali hatun dedi ki:

  Bir bayan olarak tekel bayisi acmak istiyorum destek lutfen