tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
13,4326
EURO
15,2192
ALTIN
795,40
BIST
2.014,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Karla Karışık Yağmurlu
3°C
İstanbul
3°C
Karla Karışık Yağmurlu
Cumartesi Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazar Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Pazartesi Çok Bulutlu
3°C
Salı Çok Bulutlu
3°C

Tazminat Alma Şartları 2021 Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tazminat Alma Şartları 2021 Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

2021 tazminat alma şartları, 10 yıllık tazminat ne kadar 2021, tazminat hesaplama, e-devlet tazminat hesaplama, net maaştan tazminat hesaplama, kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi 2021, kıdem tazminatı tavanı 2021, ihbar tazminatı hesaplama, Tazminat alma taktikleri, tazminat almanın yolları, işten tazminat alarak ayrılmanın yolları 2021, tazminat almanın şartları, raporla tazminat alma, tazminat alarak işten atılmanın yolları, tazminat almanın yolları 2021, kendi isteğiyle işten ayrilan tazminat alabilir mi 2021, İhbar tazminatı hesaplama, 15 yıl kıdem tazminatı nasıl alınır, Kıdem tazminatı nasıl alınır Avukat, İhbar tazminatı nasıl alınır  gibi konular hakkında tüm bilgiler içeriğimizde yer almaktadır. 

Tazminat Alma Şartları 2021 Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

2021 Tazminat hesaplama’da asgari ücret 500 lira artırılarak 2 bin 825 liraya çıkarıldı. Yeni asgari ücretin uygulamaya getirmesinin ardından kıdem tazminatı, işsizlik maaşı, analık ve askeri borç, genel sağlık sigortası primi, yaşlılık aylığı ve engellilere ödenen emekli aylığı için tavan fiyatları da değişti.

 • Azami kıdem tazminatı 7.117,17 liradan 8651,62 liraya yükseldi.
 • İşsizlik maaşının miktarı ödenen miktara bağlıdır; Alıcının 1168,27 liralık maaşı 1.420,14 liraya, alıcının maaşı 1.389,37 liradan 1.688,91 liraya, alıcının maaşı 2336,53 liradan 2840,28 liraya yükseldi.
 • Engellilik ödeneği için asgari ücret yüzde 21,56 artırıldı.
 • Doğum kredisi ve askeri borçlanma günlük 31,39 liradan 38,15 liraya, en yüksek ise 235,44 liradan 286,20 liraya yükseldi.
 • Genel sağlık sigortası primleri 88,29 liradan 107,32 liraya yükseldi.
 • Yaşlılık aylığı 711,5 liradan 864,89 liraya, engellilere ödenen aylık 851,95 liradan 1.035,63 liraya yükseldi.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatını hesaplama: Gerektiren bir nedenle iş sözleşmesinin feshi halinde, her bir tam çalışma yılı için 30 gün brüt maaş tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan kalan süreler de orantılıdır ve hesaplamaya dahil edilir. Kıdem tazminatı hesaplanırken, çalışana ödenen ücretlere ek olarak, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve paralarla (seyahat parası, yemek yardımı, düzenli ikramiye ödemeleri vb.) Ölçülebilen ödemeler de dikkate alınır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan azami kıdem tazminatı ile sınırlıdır.

İş Sözleşmesi Biten Çalışanların Tazminat Alma Yolları

İş sözleşmesi işveren tarafından tek taraflı olarak feshedilen bir çalışanın, yasal haklarını nasıl alacağına dair birçok sorusu vardır ve bu sorulara cevap arar. İş sözleşmesi biten çalışanların tazminatını almak için nereye gitmesi gerekir? 4857 İş Kanunu bu konuda ne diyor? İşte detaylar..

İş sözleşmesi biten çalışanların tazminatını almak için nereye gitmesi gerekir?

İşverenin sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmesi ve aynı zamanda çalışanı işten çıkarması durumunda, kazanılmış haklarını, ücretini, fazla mesaisini ve fazla mesaisini nasıl alacağına dair birçok soru vardır. Ortaya çıkan haklara istinaden patronun fazla işçiyi işten nasıl çıkaracağı, iş sözleşmesi feshedilen işçilere tazminat almak için nereye gitmelidir? Görevden alınan bir çalışanın hakları nelerdir?

İşten Çıkarılan Bir Çalışan Ne Yapmalıdır? İşvereni tarafından, işine son verilen çalışanın haklarını alabilmesi için gerekenler kısaca şu şeklinde sıralanabilir İşverenin işten çıkarılan çalışanın haklarından yararlanabilmesi için yapması gerekenler kısaca şöyle sıralanabilir.

İş Sözleşmesi Feshedilen İşçi Ne Yapmalı?

 • İş sözleşmesinin sebepsiz yere feshedilmesi,
 • Fesih ihbarında belirtilen gerekçenin geçerli bir sebep olmadığına dair beyan ile
 • İşten çıkarma bildirimini aldıktan sonra bir ay içinde iş mahkemesine şikayette bulunma hakkına sahiptir. Bu hak, 4857 sayılı İş Kanunu’nda açıkça düzenlenmektedir.

Bir işçi, gideceği bir dava nedeniyle işe iade davasını kazanırsa, işveren, iadesine karar verilen bir çalışanı işe almazsa, mahkeme tarafından belirlenen ücret tutarını ve 4 ila 8 ay arasında ödemesi gerekir.

İşten Çıkarılan İşçinin Alabileceği Haklar

İşten çıkarılan işçinin alabileceği haklar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • İhbar tazminatı.
 • Kıdem tazminatı.
 • Birikmiş ücretli izin parası.
 • İşten çıkarıldığının bilgisini aldığı güne kadar olan maaşı.
 • Varsa; Fazla mesai ücreti.
 • İşsizlik ödeneği (İŞKUR tarafından belirtilmiş olan şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir)
 • İşe iade davası açma.

İşten Çıkarılma Sonrası İzlenmesi Gereken Süreç Nedir?

İş yerinden ayrıldıktan sonra haklarınızı kaybetmekten kaçınmanın en kesin yolu, iş hukukuna aşina olan bir hukuk bürosuna başvurmaktır. Çünkü ihbar ve kıdem tazminatının hesaplanmasında kasıtlı veya kasıtsız yapılabilecek hatalar, çalışan haklarının önemli ölçüde kaybedilmesine neden olabilir.

İkale Sözleşmesi Nedir?

Fesih sözleşmesi olarak da bilinen İkale, işçinin ve işverenin ücret şartlarına ilişkin bir sözleşme akdedilerek iş sözleşmesinin feshidir. Bu tür anlaşmalar, her iki tarafın sözleşmeye ilişkin iradesini beyan etmesi durumunda mümkündür. Bu sözleşmelerde karşılıklı uyum sağlandığı takdirde işçi, sözleşme hükümlerinde belirtildiği üzere daha kısa sürede haklarını elde edebilir.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Nedir? Tazminat Alma Şartları 2021

İşten çıkarılan işçiler için en önemli sorulardan biri, ihbar tazminatlarını nasıl alabilecekleri. Tazminat bildirimi, haksız yere işten atılan işçiler için tanınmış bir tazminat hakkıdır. Bu hakkın elde edilmesi için önceki dönemlerde talepler doğrudan iş mahkemesine getirilmiş olsa da, bu tür uyuşmazlıkların yeni çıkarılan kanuna göre ara buluculuk yoluyla çözülebileceği öngörülmektedir. Bu nedenle kıdem tazminatı sorunlarının giderilmesi için mahkemelerin aracılık servisine başvurulması gerekmektedir. Ofisin bulunmadığı yerlerde, fesih şikayetlerini ele almak için Sulh Ceza Mahkemesine başvurulabilir.

İşveren, çeşitli nedenlerle çalışana hizmet sunma sözleşmesini feshedebilir. Ancak işten çıkarılma nedenlerini çalışana yazılı olarak bildirmesi ve bu hususta çalışanın savunmasını kabul etmesi gerekir. Tek taraflı işten çıkarıldıktan sonra işveren,

 1.  6 aydan az çalışan bir çalışan için 2 hafta
 2.  6 aydan 1,5 yıla kadar deneyime sahip bir çalışan için 4 hafta
 3.  1,5 ila 3 yıllık bir çalışan için 6 hafta
 4.  İşyerinde 3 yıldan fazla çalışan bir çalışanına 8 hafta önceden haber vermesi gerekir.

Tazminat bildirimi, yalnızca bir çalışanın kendi iradesiyle işten çıkarılması, askerlik hizmeti, bir çalışanın evlilikle bağlantılı olarak işten çıkarılması, emeklilik durumunda ödenmez. Bunların dışındaki durumlar, işverenin belirli bir süre içinde bir ödeme bildirimi ödemesi gerekir.

İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İşverenin, 4857 sayılı İş Kanunun 17. maddesi uyarınca iş akdinin feshinden önce işçiye gönderdiği ihbar olarak tanımladığı ihbar, yazılı olarak ve çalışanın bu yerde hizmet süresine göre düzenlenir. İşveren bir çalışanı önceden haber vermeksizin işten çıkarırsa, bunu bildirmek zorundadır.

İşverenin bir çalışanı haksız bir durum nedeniyle işten çıkarması veya işverenin istenmeyen işçi davranışı nedeniyle iş sözleşmesini feshetmek istemesi durumunda tazminat ihbarı ile durum ortaya çıkar. Deneme süresi içinde bir çalışanla bir iş sözleşmesi işveren tarafından feshedilirse, işçi işverene bildirimde bulunmak zorunda değildir. 4857 sayılı İş Kanunun 13. maddesi, işçi veya işverenin iş sözleşmesine aşağıdaki ihbar süreleri ile uymaması halinde tazminat ödenmesini öngörmektedir.

İhbar Tazminatı Hesaplama 2021

İhbar tazminatı nasıl hesaplandığına dair bir örnek olarak; Son 30 gün brüt maaşı 2.500 TL olan ve 5 yıl çalışmış bir işçi: 8 haftalık brüt maaş tutarında tazminat ödenmelidir.

 • 3.000 / 30 gün = 83.33 TL günlük
 • 100 x 7 gün = 583.33 TL haftalık
 • 8 hafta x 700 = 4,666.66 TL Brüt İhbar Tazminatı
 • Gelir vergisi: 5.600 x %15 = 699.99 TL
 • Damga vergisi: 5.600 x %0.66 = 30.79 TL
 • 4.666- (699 + 30,79) = 3.935.88 TL ihbar tazminatı ödenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır? 2021 İşsizlik Maaşı Şartları

Yorumlar

 1. latife dedi ki:

  Bilgi için teşekkür ederim.

 2. Muhsin dedi ki:

  Pandemi dolayısı ile işten de çıkartılmıyor ancak patronla aran iyi olacak o sayede anlaşıp tazminat alırsın.