Güncel Ajans

Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Hibe Desteği (GÜNCEL 2020)

Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Hibe Desteği (GÜNCEL 2020)

Tarım ve hayvancılık alanlarında yeni hibe desteği geçtiğimiz günlerde yeni bir yönetmelik ile yürürlüğe girdi. 28 Temmuz 2020 tarihili ve 2800 sayılı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan bu karar gereğince kırsal altyapı projelerine ekonomik anlamda destek sağlanacak. Tarımsal olarak yetiştiricilikten, arıcılığa kadar gerekli makine yardımı ve tıbbi yardımlar olmak üzere birçok alanda hibe desteği verilecektir. Küçük ölçekli işletmelerin eskiye nazaran güçlendirilmesi, gelir durumunun ve güvenirliği arttırılması gibi birden fazla hedefler bu yeni hibe desteği kapsamında sağlanacaktır. 28 Temmuz tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni hibe desteği hakkında bilinmesi gerekenleri “Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Hibe Desteği” adlı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gençlere ve Kadın Çiftçilere %50 Hibe Desteği!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçük aile işletmeleri dahilinde gençlere ve kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık yapılacağını belirtirken, yeni hibe desteği müjdesini verdi.

Ülkemizde tarımsal işletmelerde büyük etki yaratan küçük aile işletmelerinin tesisi oluşturmak için ekonomik gücün yeterli olmadığından dolayı Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, bu konuda özellikle gençleri ve kadın çiftçilerin destekleneceğini belirtti. Bu kapsamda çiftçilere müjde olacak şekilde hibe müjdesini verdi. %50 hibe desteği hakkında Bakan;

“Kırsal Kalkınma yatırırım destekleri ile küçük aile işletmeleri kapsamında ve özellikle genç (18-40 yaş) ve kadın çiftçilerimize 2021-2025 döneminde bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi (meyve sebzelerin dondurulması, kurutulması, konserve, reçel, erişte vb.), paketlenmesi faaliyetlerine %50 hibe desteği vereceğiz. Bunun için yeni dönem Cumhurbaşkanlığı kararını Temmuz ayında çıkardık.

ifadelerini kullandı.

Resmi Gazete’de yayımlanmış olan yeni hibe desteği kararını için tıklayınız. Yayımlanan kadar 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmektedir. Karar hakkında tüm hükümler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Hibe Desteği (GÜNCEL 2020)

%50 Hibe Desteği Öncelik Tanınacaklar

Yüzde 50 yeni hibe desteğinden yararlanacak olan kişilerin;

 1. Genç ve kadın olması,
 2. kırsalda yaşıyor olması,
 3. küçük ölçekli tesis kurulacak olması

gerekmektedir. Bu işletmeler için Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli örnek olarak aşağıdaki işletmeleri gösterdi.

 1. Salamura Yaprak Tesisi,
 2. Bal İşleme ve Paketleme Tesisi,
 3. Sebze Meyve Kurutma Tesisi,
 4. İstiridye Mantarı Üretim Tesisi

Son olarak Uzman Eller Projesinde pilot il olarak seçilen Mardin, Düzce, İzmir ve Amasya illerinin yeni dönemde 81 ilde yayılacağı da belirtildi.

Kimler Yeni Destekten Yararlanamaz?

Hibe desteği kadar kimlerin yeni hibe desteğinden yararlanamayacağı da oldukça fazla bir şekilde merak edilmektedir. Kırsal kalkınma hibe desteklerinden yararlanamayacak olanlar kararda belirtilmiştir. Yeni destekten yararlanamayacak olanlar;

 • kamu kaynaklarından gelir elde eden kişiler,
 • kamu kuruluşları,
 • kamu kuruluşları ile bağlantısı bulunan gerçek kişiler ve tüzel kişiler

2020 yılı yeni hibe desteğinden yararlanamayacaktır. Ayriyeten hibe desteğinden haksız yere yararlandığı tespiti sağlanan kişiler ceza kapsamında beş yıl boyunca destek sunulmamaktadır.

Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Hibe Desteği (GÜNCEL 2020)

Yeni Hibe Desteği Ödemeleri 2020

Her tarım ve hayvancılık alanında destek ödemelerinde olduğu gibi yeni hibe desteğinde de yapılacak olan tüm ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla kişilere ulaştırılacaktır. Yatırımcılardan proje faaliyetleri için herhangi bir durumda masraf ücreti talep edilmemektedir. Proje ödemeleri kişilerin hesaplarına EFT veya havale yolu ile yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir-  Tarım Kredi Kooperatifi İlaç Fiyat Listesi (Güncel)

Hangi Yatırımlar Yeni Hibe Desteği Kapsamında?

Yeni hibe desteğinde, destek verilecek olan yatırımlar tarım ve hayvancılık alanlarında yapılacak yatırımları kapsamaktadır. Bu alanlarda mevcut ürünlerin işlenmesi için işletmenin su, gaz ve elektrik gibi gerekli temel ihtiyaçlara yatırımlar ile destek olunacaktır.

Hibe desteği kararında belirtilen yatırımlar;

 • Aile işletmeciliği faaliyetlerini geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,
 • Bilişim sistemleri ve eğitimi,
 • Arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar,
 • Tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine yardım ve park alanları,
 • Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
 • İpek böceği yetiştiriciliği,
 • Hayvansal ve bitkisel orijinal gübre işlenmesi, paketlenmesi ve dondurulmasına yönelik yatırımlar,
 • El sanatları ve katma değerli ürünler,
 • Kapasite arttırım yardımı, modernizasyon veya teknolojinin yenilenmesine yönelik yatırımlar,
 • Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar,
 • Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği,
 • Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, depolanması ve paketlenmesine yönelik yatırımlar olmaktadır.

Alınan kararlarda yatırımcılar tarıma dayalı ekonomik ve kırsal ekonomik yatırımları için gerekli projelerde toplam 1 adet proje başvurusu yapabilmektedir. Yatırımlar hakkında bilgi vermek gerekirse önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olan tebliğde açık açık belirtilecektir. Tebliğ resmi gazetede yayımlandığı takdirde konu hakkında bilgiye sitemiz üzerinden de ulaşabileceksiniz.

Hangi İllere Hibe Desteği Sağlanacak?

Ekonomik ve kırsal ekonomik altyapı faaliyetlerine ve yatırımlarını kapsayacak olan illerimiz kararda belirtildiği üzere yatırım için elverişli iller seçilecektir. Ancak hibe desteği sağlanacak olan iller henüz Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanmamıştır. Açıklandığı takdirde iller hakkında bilgi vereceğiz.

%50 Hibe Desteği

Tarıma dayalı ekonomik ve kırsal ekonomik altyapı yatırımları projelerde üst limitin %50′ sine kadar yeni hibe desteği sağlanacaktır. Fakat bu projeler  teknolojini yenilenmesinde, kapasite artırım ya da modernize edilmesine yönelik yatırımlar olması gerekir. Ekonomik ve kırsal ekonomik altyapı yatırımları kapsamında yatırımlardan onay alındığı takdirde bu desteği projelendirilmesinin ardından hibe desteği olarak alınabilmektedir. Bu projenin bütçesi, katma değer vergisi dışında hazırlanır ve asıl proje tutarın onaylanmasından sonra hibe desteği üst limitleri belirlenmektedir. Tarım ve hayvancılık sektörlerinde yüzde 50 yeni hibe desteğinden faydalanmak için projenin hazırlanması ve onay alması yeterli düzeyde olmaktadır. Verilecek olan yeni hibe desteğinde hibe ödemeleri için hibe sözleşmesinin imzalanmış olması gerekir ki, bu hibe desteği şartları arasında oldukça önemli olmaktadır.

Yazımızda da belirtiğimiz gibi hibe desteği sağlanacak olan iller şuan için belirli değildir. Tarım ve Orman Bakanlığı konu hakkında açıklamada bulunmasının ardından sizlere bilgi vereceğiz.

2020 yılı tarım ve hayvancılık alanlarında devlet tarafından yapılan destek ödemeleri hakkında güncel bilgi için “2020 Yılı Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  Çoban desteğide varmı?

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.