tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
9,5278
EURO
11,1048
ALTIN
548,20
BIST
1.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Çok Bulutlu
19°C

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Erteleme 2021 Şartları

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Erteleme 2021 Şartları

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2021 Şartları isimli içeriğimizden çiftçi borç yapılandırma 2021 Resmi Gazete, kredi borcu olan çiftçiye müjde 2021, Kredi borç yapılandırma 2021, Çiftçi borç erteleme 2021, Kredi borcu olan çiftçiye müjde, Ziraat Bankası borç yapilandirma, Tarım Kredi borç erteleme ve  Köylü- çiftçi borcu yapılandırma 2021 başvurusu  gibi konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Erteleme 2021 Şartları

Resmi Gazete‘de yayınlanan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” yürürlüğe girdi. Tarım Kooperatiflerinden kredi çeken çiftçiler, çiftçi kredi borcu yapılandırma şartlarını araştırmaya başladı. Vergi, prim ve SGK gibi alanlarda devlete ait borçların yeniden yapılandırılacağı gibi çiftçi borcu yapılandırması da yapılacak.

Kredi Borcu Olan Çiftçiye Müjde! 2021

2021 yılında Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırma ile ilgili kararın sonucunda, 31 Ağustos tarihinden önce kullandırılan Tarım Kredi Kooperatifi borçları, 5 yıl vade ile yapılandırılacak ve ödemeler 2021 yılının Kasım ayında başlayacaktır. Aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması ile çiftçi borçları, 5 eşit taksit şeklinde ödenecek.

5 Yıl Vadeli Tarım Kredi Kooperatifleri Borç Yapılandırması

Yeniden yapılanma sürecinden geçen çiftçilerin kanun yayınladığı tarihinden itibaren 2. ayın sonuna kadar, İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Yapılandırma kapsamındaki borç, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım kooperatiflerine veya ortaklarına 31 Ağustos tarihinden önce sağlanacak krediler için uygulanacaktır. İlk taksitler 2021 yılında başlayacak ve ilk taksite tekabül eden ayda her yıl ortalama 5 taksitle ödenecektir. 2 ay içerisinde başvuruda bulunan çiftçilerin, borçların ödenmeyen kısımlarına %3 faiz uygulanacak, gecikmeden meydana gelen faizler silinecektir.

2021-2025 Çiftçi Borçları Yapılandırılması

Çiftçilerimizin uzun zamandır beklediği iyileştirme Ziraat Bankası’ndan geldi. Tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçilerimiz ödemelerin ertelenme imkanını bekliyordu. Ziraat Bankası çiftçilere bu konu hakkında yapılandırma getirdi. Çiftçilerin kredi borçları 5 yıla varan vade ile yapılandırılabilecek. 3 Ocak tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan tarımda kredilerin yapılandırmasına ilişkin kararda detaylı bilgi bulunmaktadır.

Ziraat Bankası’na olan borçlarını ödemekte zorlanan çiftçi için Hazine ve Sanayi Bakanından geçtiğimiz aylarda açıklama gelmişti. Çiftçilerimizin ödemediği ya da ödeyemeyeceği tarımsal borçları yeniden finansmanla yapılandırılacak ve kapatılacaktır. Yapılan açıklamada çiftçinin üzerindeki yük hafifletilecek. Borçlarda vadelendirme olacaktır. Bu yeniden yapılanma Ziraat Bankası’na olan borçları kapsamaktadır. Ziraat Bankası ile kullandıkları tüm kredilere 5 yıl vadeli % 9 oranında faiz oranları uygulanacak. Tarım faaliyetlerinde kullanılmak üzere kredi borçlarını ödemeye zorlanan çiftçilere Ziraat Bankası ile kredi borçlarını yeniden yapılandırma fırsatı verildi. Bu yapılandırma ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar ödenmesi gereken ancak ödenmemiş borçları kapsamaktadır.

Ziraat Bankası, son yıllarda da çiftçimizin ihtiyaç duyduğu tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere çiftçilere verilen tarımsal kredilerin 5 yıla kadar vade imkanı sunmuştur. 2021 yılında bu gelenek bozulmamış ve yeniden yapılanma düşük faiz oranları ile gerçekleştirilmiştir.

Çiftçilere 10 Bin TL. Faizsiz Bereketli Kredi Müjdesi! hakkında bilgi için tıklayınız.

Resmi Gazete Çiftçi Borç Ertelemesi Detayları

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırma uygulaması ile ilgili uygulanacak kredi detayları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 1. Verilen kredinin kullandırılma tarihleri arasında ( 1 Ocak 2020-31 Aralık 2022) krediye konu olan varlıklarda meydana gelebilecek herhangi bir doğal afetlerden etkilendiği tespit edildiğinde Ziraat Bankasının ve Tarım Kredi Kooperatifinin mevzuatları gereğince vade tarihinden itibaren taksitlendirilebilir.
 2. Doğal afetlerden dolayı oluşacak hasarı karşılamak için kullandırılacak olan kredinin vadelendirme tarihleri arasında ( 1 Ocak 2020-31 Aralık 2022) meydana gelmiş olması gerekir.
 3. Krediyi gerçek ve tüzel kişi-üreticiler kullanabilecek.
 4. Her yıl afetlerde etkilenen üreticiler hasar raporunu TARSİM’den temin ederek başvuru yapabilecek.
 5. 1 ay içinde hasar tespit raporunu alan üreticiler Ziraat Bankasına müracaat etmelidir.
 6. Müracaat işlemlerinde gecikme yaşayan üreticiler için başvurularda 15 gün ek bir süre daha tanınıyor.
 7. Ertelenen krediler için vade sonuna kadar takip işlemleri başlatılamaz.
 8. Erteleme işleminde borçlu ve kefillerin kefaletten çekilme hakkı yoktur.
 9. Hasarlar üretici tarafından belirlenme zorunluluğu vardır. Doğal afetlerin hasar tespitinde TARSİM raporu esas alınır. TARSİM’e konu olmayan tespitler il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca yapılır.
 10. Hasar tespit komisyonunda işleyiş, mevzuat bilgileri Tarım ve Orman Bakanlığınca yayınlanacak tebliğde belirtilir.
 11. Ertelenecek kredi tutarı hasar oranına %10 risk primi eklenerek hesaplanır. Hesaplanan tutarı aşmamak kaydıyla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından belirlenir. Hasardan etkilenen ürünlere kredi kullandırılır. Sigorta tazminatları hesaplanan kredi tutarında düşüldükten sonra anapara üzerinden hesaplanır.
 12. Yatırım dönemi kredilerinde yalnızca ilgili dönemdeki kredi taksitlendirme erteleme işlemi yapılır.
 13. Erteleme işlemi bir yıl süre % 25 ile taksitlendirme ise % 20 faiz oranı ile 5 yıl olarak yapılır.
 14. İlgili krediden 3 kez art arda yararlanma imkanı mevcuttur.
 15. Sözleşmeli üretim yapan çiftçiler yukarıda bahsettiğimiz madde hükümlerinden faydalanamaz.
Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Erteleme 2021 Şartları

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Erteleme 2021 Şartları

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası veya Tarım Bakanlığı başvuru koşulları ve uygulanacak kurumlar hakkında bir açıklama yapmadı ancak Tarım Kredi Kooperatifi’nin borç yapılandırması için koşullar şu şekilde listelenebilir:

 1. Borcun çiftçi tarafından tarımsal faaliyetler için kullanılmış kredi olması, (taşıt, konut vb. hariç)
 2. Borcun Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği veya Ziraat Bankasından kullanılmış olması, (diğer bankalar hariç)
 3. 31 Aralık tarih itibariyle borcun ödenmemiş olması gerekmektedir. Ancak bu tarihten sonra ödenmeyen ya da yeni borçlar hariç tutulacaktır.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırma Ödeme Planı

 1. İlk Taksit: KASIM 2021
 2. İkinci Taksit: KASIM 2022
 3. Üçüncü Taksit: KASIM 2023
 4. Dördüncü Taksit: KASIM 2024
 5. Beşinci Taksit (Son): KASIM 2025

Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi Şartları Neler?

Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi, kendi kapsamında temerrüde düşen borcunu yeniden yapılandırarak 5 yıl vade ve % 9 faizle borçların ödenmesini sağlayacaktır. Çiftçi yapılandırma kredisi koşullarına aşağıda yer verilmiştir.

 1. Borcun ödenmesi gerekirken ödenmediği tarihten itibaren yapılandırma tarihine kadar arada geçen süre zarfında çiftçilere %9 oranında faiz uygulanacaktır.
 2. Uygulanacak olan faizin yarısını Hazine Müsteşarlığının Gelir Kaybı ödeneğinden karşılanacak, başvuru işlemlerini gerçekleştiren çiftçi ise, tarımsal cari faiz oranının yarısını ödemekle mükellef olacaktır.
 3. Bu uygulama “Çiftçi Yapılandırma Kredi Mevzuatının” Resmi Gazete’de yayımlanması ile başlayacaktır.
 4. Yapılandırma başvuruları başladığı anda çiftçiler ilk taksitin ödemesini gerçekleştirecektir.
 5. Çiftçilere borçları için toplamda 5 taksite bölünerek uygulanacaktır.
 6. Yapılandırılan borçlar yılda bir kez ödenecek ve toplam 5 yıl olacaktır.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri nelerdir? tıkla ve öğren!

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması İçin Nereye Başvurulur? 2021

Çiftçilere verilecek borç yapılandırma kredisi, kanunun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından uygulanmaya başlayacaktır. Çiftçilerimiz, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Ziraat Bankası şubesine veya Tarım Kredi Kooperatifine başvurmaları gerekmektedir. Borcunu yapılandıran ve ilk taksitini ödeyen çiftçinin ikinci ödemesi 1 yıl sonra yapılandırılacaktır. Çiftçi bu borç yapılandırmasında gerekli koşullara uygun ise, Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırmasından yararlanabilir.

Yorumlar

 1. isa_bs05 dedi ki:

  Isa