Güncel Ajans

Tapu Kadastro Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Arsa veya tarla satın alınırken yapılacak ilk işlemlerden biri de “tapu parsel sorgulama”dır. Bu aşamada, birkaç yıl önce bu işlemi yapmak için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gitmek gerekiyordu. Fakat bu işlem artık internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Artık tapu ve kadastro departmanına gitmeden web sitesi üzerinden ya da telefonla tapu ve kadastro sorgulama gibi 46 farklı işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada arsanız varsa veya arsa satın almak istiyorsanız, satın almak istediğiniz arsa veya satmak istediğiniz arsa hakkında TKGM ve e-Devlet üzerinden bilgi alabilirsiniz. Başkasına ait tapu sorgulama, Detaylı Parsel Sorgulama, Tapu parsel Sorgulama, 3d parsel sorgulama, Parsel sorgulama 2020 gibi konular hakkında da yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Tapu Parsel Sorgulama 2020

Tapu sorgulama işlemleri e-Devlet ve Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca tapu başvuru sürecini yürütmek için talepte bulunabilirsiniz. Yazımızın devamında tapu kadastro sorgulama hakkında bilgileri detaylı bir şekilde anlattık.

Detaylı Parsel Sorgulama

İki şekilde sorgulayabileceğiniz tapu işlemi için TKGM’yi kullanabilir veya e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımda TKGM talep sürecini sizlere anlatacağız. TKGM sitesinden parsel, pafta ve ada gibi işlemler 3 adımda kolayca öğrenebilirsiniz.  Öncelikle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü resmi internet sitesine girmelisiniz. TKGM resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bağlantıya tıkladığınızda 11 maddeden oluşan kullanım şartlarını okuyup kabul etmeniz gerekecek. Bu şartlara onay verildikten hemen sonra karşınıza harita gelecek ve bu haritanın sol kısmında İl, İlçe, Mahalle, Ada ve Parsel seçimlerini gerçekleştirip sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Tapu Kadastro Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır

Tapu Kadastro Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır

Ada, Parsel ve Pafta Nedir?

  1. Ada: Parsellerden meydana gelmiş, imar planları doğrultusunda hazırlanan ve sınırları kesin olarak çizilmiş topluluğa ada denir.
  2. Parsel: İmar Kanunun 18. maddesine göre düzenlenen parsel, sınırları belli bir arazi bölümüne parsel denir.
  3. Pafta: Büyük bir haritayı, planı ya da modeli oluşturan ayrı parçalardan her birine pafta denir.
İlginizi Çekebilir-  Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru ve Fiyatları 2020

E-Devlet Parsel Sorgulama 2020

Yukarıda bahsedildiği gibi tapu, parsel, pafta ve ada sorgulamak için 2 tür işlem vardır. Birincisi TKBM üzerinden, diğeri e-devlet üzerinden. E-Devlet üzerinden işlem yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz. E-devlet ile bu işlemler;

Öncelikle e-Devlet şifresine ihtiyacınız var. TAKBİS e-Devlet sistemine bağlanarak, arsa ve arazi sorgulama gibi bir çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir;

  1. E-devlet üzerinden burada bulunan bağlantıya girilmesi gerekir.
  2. Açılan pencereye T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilmelidir.
  3. Hizmetler bölümüne Tapu bilgileri sorgulama” butonuna tıklanmalıdır.

Bu şekilde sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Fakat e-devlet üzerinden açılan pencerede tapu bilgileriniz var ise ekranda gösterilecektir. Taşınmaz listesi, taşınmaz detay bilgileri, beyan, şerh, rehin ve irtifak gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Fakat bu bilgiler yok ise “Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemine geçmiş Tapu Sicil Müdürlüklerine ait kayıtlarda; T.C. Kimlik numaranız ile eşleşen herhangi bir kayıt bulunamamıştır.” uyarısı ekranda çıkacaktır.

E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yaptığınızda sizin olmayan tapu bilgisi var ise; en yakın Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne gidilmesi gerekir. Müdürlüğe gittiğinizde herhangi bir yanlışlık var ise düzeltme işlemi yapılacaktır.

Bu arada belirtmemiz gerekirse Tapu ve Kadastro Hizmet hattı ALO 181 olmaktadır.

Başkasına Ait Tapu Sorgulama

Arsa satın alınacağı zaman, tapuda evin gerçek sahibinin kim olduğunu bilmek istendiğinde, genellikle başkasının tapusu hakkında bilgi edinmek arzu edilir. Fakat hukuka aykırı olduğu için başkasının eylemlerini soruşturma sürecini yürütmek yasaktır. Bir başkasının tapu bilgileri hakkında bilgi almak için bir avukata danışmalı ve yasal prosedürleri öğrenmelisiniz.

3D Parsel Sorgulama

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi web sitesi üzerinden yayınlanan 3 boyutlu kadastro projesi videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Tarla tapusuna kredi veren bankaları görüntülemek için ilgili yazımıza tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.