tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1905
EURO
34,9792
ALTIN
2.508,88
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2023 T.C. ile Kömür Yardımı

E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2023 T.C. ile Kömür Yardımı

2023 kömür yardımı başvurusu, e-devlet üzerinden kömür yardımı başvurusu, 2023 kömür yardımı başvurusu nereye yapılır, T.C ile kömür yardımı başvurusu, e-devlet kömür yardım başvurusu nasil yapılır, E devletten kömür yardımı başvurusu, kömür yardımı başvuru formu doldur, Sigortalılara kömür yardımı, e-devlet kömür yardım başvurusu nasıl yapılır gibi konular hakkında tüm bilgilere içeriğimizden erişebilirsiniz.

E-Devlet Kömür Yardımı Başvuru Ekranı 2023

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ailelere yönelik yapılan ayni ve nakdi yardımlar geçtiğimiz yıllarda olduğu 2023 yılında da devam ediyor. Bakanlıkça verilen ihtiyaç sahibi ailelere verilen yardımların içinde kömür desteği bulunmakta ve bu destek yakacak yardımı olarak da bilinmektedir. Diğer yardımlarda da olduğu gibi kömür yardımından yararlanmak için bazı şartlar bulunmakta ve bu şartlara uygun olmak gerekmektedir.

Devlet tarafından verilen yakacak yardım başvuruları, İl ve İlçelerde bulunan valilik ya da kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından gerçekleşmektedir. Yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların ilgili makamlara yapacak olduğu kömür yardımı başvurularının ardından T.C kimlik numarası ile yardımdan yararlanıp yararlanılmadığı da sorgulanabilmektedir.

2023 Kömür Yardımı Başvurusu

Ekonomik alanda geçimini zor şartlar altında sağlayan vatandaşlar kış aylarında yakacak yardımı olarak verilen kömür yardımı olarak da bilinen destekten yararlanmak için internetten araştırma yapmaya başlamışlardır. Kış aylarına girildiğinde ihtiyaç sahibi muhtaç aileler devletin odun ve kömür desteği verip vermediği hakkında bilgi sahibi olmak isterken bizlerde konu hakkında tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Devlet ihtiyaç sahip ailelere belirli kurum ve kuruluşlar aracılığı ile yardım ulaştırmaktadır. Yapılan bu yardımlar arasında kış aylarında muhtaç ailelerin kömür ihtiyacının karşılanabilmesi için yakacak yardımı bulunmaktadır. Tabii ki devlet yardımlarını sunarken yalnızca kömür yardımı ile sınırlı kalmıyor.

Kömür yardımı yanında ihtiyaç sahibi ailelere giyim, barınma ve nakit yardımlarında da bulunabilmekte. Fakat konumuz kömür yardımı olduğu için devletin sunduğu yakacak yardımı hakkındaki bilgilere sizlere aktarıyoruz. Devletin sağlamış olduğu diğer yardımlar hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahibi muhtaç aileler öncelikle yaşadıkları semtteki muhtarlıklar aracılığıyla yardım talebinde bulunabilmektedir. Fakat muhtarlık haricinde de yardım başvuruları yapılabilecek makamlar bulunmaktadır. Bunlar ilgili makamlar ise;

 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
 • Belediyeler
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı

Yukarıda sıralanan birimlere ihtiyaç sahibi vatandaşlar kömür yardımı başvurusunda bulunabilmektedir. Yardım talebinde bulunulmadan önce kişiler, fakirlik belgelerini yaşadıkları mahallenin muhtarlığından almalıdır.

Sigortalılara Kömür Yardımı 2023

Kömür yardımı konusunda ihtiyaç sahibi kişiler sigortalı olarak çalışanlara kömür yardımının yapılıp yapılmadığını merak etmektedir. Bu konuya açıklık getirecek olursak sigortalı olarak bir işte çalıştığı halde maddi açıdan yine de sorun yaşayan vatandaşlara kömür yardımı yapılabilmektedir.

Kömür yardımları aile içinde yaşayan kişi sayısına, hangi ilde yaşanıldığına ve bazı durumlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir. Böylece kömür yardımı için yapılan başvurularda, dilekçe üzerine kişi tüm bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmalıdır. Böylelikle asgari ücretli, sigortalı çalışan kişilere kömür yardımı yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Kömür Yardımı

2003 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden yakacak yardımları her yıl kış aylarında ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmaya devam etmektedir. Yakacak yardımı sayesinde muhtaç aileler kış aylarında yakacak odun kömür sıkıntısı çekmemekte. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi muhtaç ailelere en az 500 kilo olmak üzere kömür dağıtımı gerçekleşmektedir.

Yakacak yardımı yapılırken aynı zamanda da devlet, yeraltı işletmelerinin ayakta durmalarına da katkı sağlamaktadır. Yakacak yardımı dışında barınma yardımı adı altında bakımsız ve oturulmayacak durumdaki evlerde yaşayan vatandaşların evlerinin yenilenebilmesi ve bakımının sağlanabilmesi için ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Belediyelerin Kömür Yardımı

Belediyelere yakacak yardımı için başvuruda bulunulabilmektedir. İhtiyaç sahibi kişiler her yıl kış aylarında belirli tarihlerde belirlenen tutarlarda verilen kömür ya da odun yardımları sayesinde muhtaç kişiler ısınma sorunu yaşamamaktadır. Belediyeler tarafından verilen yakacak yardımlarında sabit olarak en az 1 ton kömür dağıtımı yapılmaktadır. Bu miktar, Belediyelerin kendi bünyesinde ayırmış oldukları bütçeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Belediyelerin kömür yardımlarından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler bağlı oldukları Belediyeye başvuru yaparken bazı belgeleri de hazırlaması gerekir. Bunlar belgeler ise;

 • Yardım için başvuru formu
 • T.C kimlik kartı
 • İkametgah belgesi

Bu belgeler ile birlikte Belediyelerin ilgili bölümlerine başvuru işlemleri gerçekleşmektedir. Vatandaşların başvuruları Belediye Zabıta ekipleri tarafından araştırılmakta ve kişinin maddi durumu hakkında mahalle muhtarından bilgi alınmaktadır. Başvuru yapan kişi tarafından verilen bilgilerin doğruluğu tespit edildiğinde başvuru dilekçesinin tarihinden itibaren en fazla 1 ay içinde Belediye ekipleri, ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı / yakacak yardımı yapmaktadır.

Sivil Toplum Kuruluşları Yakacak Yardımı

Sivil toplum kuruluşları kömür yardımlarını belirlenen bölgelere belirli miktarda dağıtımlarını gerçekleştirmektedir. STK’lar aracılığıyla yapılan yakacak yardımlarında kesin bir tarih belirtilmemektedir. Bu tarih yalnızca sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenebilir. Ayrıca STK’ların vereceği kömür yardımı, Belediyeler ve Sosyal Yardım Müdürlüklerinin yakacak yardımları gibi sürekliliği bulunmamaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının il ve ilçe bürolarından ya da internet üzerinden başvuru talebi oluşturabilmektedir. Kış aylarında ihtiyaç sahibi ailelerin yakacak yardımı için başvuruda bulunabileceği kurumlar;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar
 • Belediyeler
 • Sosyal Yardımlar Genel Müdürlükleri

olmaktadır. Bu kurumlar muhtaç kişilere yardım yapmaya ve yardım başvurularını almaya geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da devam etmektedir.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

2023 yılı için geçerli olacak Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar, Ocak 2023 tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlanmış, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen bu kadar 1 Ocak tarihinde de yürürlüğe girmiştir. 2023 kömür yardımı ne zaman dağıtılacak sorusuna cevap, resmi gazetede yer alan 2023 yılı kömür dağıtım takviminde yer almaktadır.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu

Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından çıkarılan taşkömürü, ülke ekonomisine katkı sağlamasının yanında yardıma ihtiyaç olanlara da ulaştırılmaktadır. Kaymakamlıklar ve Valilikler aracılığıyla belirlenen yardıma muhtaç kişilere 35 bin kömür ulaştırılması programa alınmıştır. Şu ana kadar ise belirli tonlarda taşkömürü ihtiyacı olan kişilerin adreslerine teslim edilmiştir. Kömür depolama alanlarında hazırlanan kömürlerin çuvallarına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla “Para ile satılamaz” yazıları da eklenmiştir.

T.C. ile Kömür Yardımı Başvurusu 2023 Sorgulama

Yazımızda belirtmiş olduğumuz ilgili kurumlara kömür yardımı başvuru durumları internet üzerinden sorgulanmaktadır. Vatandaş, T.C kimlik numarası ile kömür yardımı sorgulamalarını gerçekleştirirken devlet tarafından verilen diğer yardımları da sorgulayabilmektedir. T.C il kömür yardımı sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden gerçekleşir. E-devlet üzerinden T.C ile kömür yardımı sorgulamak için tıklayınız.

Yorumlar

 1. Muhsine dedi ki:

  Bana nakit yardımı yapabilir misinz? Eşim vefat etti ihtiyacım var kış geldi ihtiyaç için bitene kızım var