tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,7652
EURO
10,2948
ALTIN
495,41
BIST
1.398
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
17°C
İstanbul
17°C
Gök Gürültülü
Cuma Parçalı Bulutlu
21°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
24°C
Pazar Az Bulutlu
26°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
25°C

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Sokağa çıkma yasağı cezası itiraz dilekçesi örneği, karantina cezası itiraz dilekçesi örneği, 1593 sayılı kanunun 282.maddesi cezası itiraz dilekçesi örneği, Sigara cezasına itiraz dilekçesi örneği, sokağa çıkma cezası itiraz dilekçesi örneği, Sokağa çıkma yasağı itiraz dilekçesi, Sulh ceza idari para cezasına itiraz dilekçesi, corona idari para cezası itiraz dilekçesi örneği, sokağa çıkma yasağı para cezası itiraz dilekçesi, örneği pdf, sokağa çıkma yasağı cezası itiraz dilekçesi örneği gibi sık sık araştırılan konular hakkında tüm yanıtları yazımızda bulabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından vatandaşlar tarafından en fazla sokağa çıkma yasağına itiraz dilekçesi araştırılmaktadır. Sizler için geçtiğimiz günlerde uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı itiraz dilekçe örneğini paylaşıyoruz bu sayede belgesi indirebilir ve kendi beyanınıza göre gerekli kuruma dilekçeyi teslim edebilirsiniz. Elbette sokağa çıkma yasağına dilekçe ile beraber itiraz etmeniz kesin bir çözüm olmayacaktır. Gelin beraber Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İtiraz Dilekçesi Örneğini inceleyelim.

Sulh Ceza İdari Para Cezasına İtiraz Dilekçesi

Salgın adına alınan önlemlerin bir tanesi de sokağa çıkma kısıtlaması olarak İçişleri Bakanlığı tarafından  uygulamaya konuldu. Yasak ile ilgili Anayasa üzerinde de maddeler bulunmaktadır. Yasağa uymayan ve bir zorunluluk nedeniyle uymak zorunda kalan ya da geçerli bir sebebi olan vatandaşlar sokağa çıkma yasağı itirazının nasıl ve nerede olduğunu merak ediyor. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara 3.150 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Dilekçe yazmak isteyenler, dilekçenin nasıl yazılacağını içeriğimizden öğrenebilirler. Dilekçe Sulh Ceza Mahkemesine sunulur. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara 3.150 TL idari para cezası olarak 15 günlük ödeme süresi bulunmaktadır. Bu süre içinde bir dilekçe göndererek cezaya itiraz edebilirsiniz. İtiraz 15 gün içinde yapılmazsa ve sonuç alınmazsa, kişi adına kesilen idari para cezasını ödemek zorundadır. Ödenmemiş cezalar içinde ilgili hukuki bir yaptırımı da bulunur.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Dilekçenin başına ilgili Sulh Ceza Mahkemesinin adı yazılır. Daha sonra alt kısma itiraz eden kişinin adı, soyadı ve adresiyle beraber idari para cezası miktarı ilgili bölümlere yazılır. İtirazın Konusu başlığı altında itiraz edilen konu anlatılmaktadır. Alt kısmına İtirazlarım bölümü yazılır ve itirazlar gerekçeleri ile birlikte listelenir. Bu bilgiler yazıldıktan sonra sağ alt köşeye sırasıyla imza, ad, soyad ve tarih yazılarak dilekçe tamamlanır.

Sokağa Çıkma Yasağı İtiraz Dilekçesi Örneğine buradan ulaşabilir ve dilekçe örneğini indirebilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Etme Hakkı

Şahsa verilen cezaya itiraz elbette hukuki boyutta mümkündür. Belirlenen yasalar uyarınca kişinin itiraz hakkı vardır. Ancak itirazı yasal bir dayanaktır. Aşağıdaki gibi ifade edilirse; Anayasanın 15. maddesi ve Anayasanın 13. maddesi hükümleri saklı kalmak kaydıyla gerekli itiraz yapılabilir. Anayasanın ilgili maddeleri ise;

13. Madde; “Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.”

15. Madde; “Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde, milletlerarası hukuktan doğan yükümlülükler ihlâl edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir.”

Bir kişinin temel hak ve özgürlüklerinde, öncelikle savaş, seferberlik, sıkıyönetim ve olağanüstü hal nedeniyle doğrudan kısıtlamalar olabilir. Ancak kişi, koronavirüs öncesinde belirtilen durumların hiçbirine dahil olmadığı ve kısıtlamanın anayasal maddelere aykırı olduğu için itiraz etme hakkına sahiptir.

Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden kişi itiraz etmek için Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulunabilmektedir. Cezanın alındığı günden 15 gün süre içerisinde kişi gerekli başvurusunu yapmalı, aksi takdirde idari para cezası kişi için kanunen bir yaptırım olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.