tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1905
EURO
34,9792
ALTIN
2.508,88
BIST
10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C

Şirketlere Kredi Desteği 2023 (KOSGEB Destekleri 300 Bin TL)

Şirketlere Kredi Desteği 2023 (KOSGEB Destekleri 300 Bin TL)

Kosgeb, girişimcilere ve KOBİ’lere finansal destek sunan kurumlardan biridir. Periyodik olarak faizsiz kredi ve hibe sağlayan kurumun 2023 yılında 300.000 TL faizsiz destek sunacağı açıklandı. Kredi ve hibe şartları, makine ve diğer hibe sektörlerini sizler için inceledik. 60 ay vadeli, sıfır faizli kredi şartları hakkında bilgi için hemen kurumla iletişime geçebilirsiniz. Şirketlere kredi desteği 2023, şirketlere kredi, KOBİ Destek Kredisi, kobi’lere destek kredisi 2023, KOBİ Destek Kredisi Şartları, Ticari kredi veren bankalar, ticari kredi oranları, limited şirketler nasıl kredi kullanır, KOBİ Kredisi gibi konular hakkında bilgi için doğru yerdesiniz.

Şirketlere Kosgeb Desteği 2023

Kosgeb, her sektöre girişimci desteği, araştırma ve geliştirme, işletme geliştirme, laboratuvar hizmetleri ve KOBİ’lerin finansmanına destek veren kuruluşlardan biridir. KOBİ kredi destek programları olan kurumdan destek 2023 yılında da devam edecek. Kosgeb, küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi faiziyle belirli koşullar altında nakit akışı sağlıyor. KOBİ’lerin uluslararası ülkelerle pazardaki rekabet güçlerini artırmak, istihdam alanı yaratmak, üretim kalitesini artırmak, KOBİ’lerin ihracat faaliyetlerinde bulunmalarını sağlamak için krediler verilmektedir.

Faiz destekleri mevcut işletmelerin finansman sorunlarına çözüm aranmaktadır. Bu nedenle işletme ve yatırımlar için gerekli sermaye ile ihracat faaliyetleri için faiz maliyetleri karşılanmaktadır. Kurum tarafından sağlanacak faiz desteği üst limiti 2023 yılı için 300.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu destekler her firma için ayrı ayrı verilecektir. KOBİ’lere verilecek kredilerin koşulları 60 ayı geçmeyecek şekilde belirlendi. Faiz oranları cari faiz oranlarından düşük olmalıdır. Faiz oranlarının belirlenmesinde yerli ve yabancı bankalar önemli rol oynuyor. Detaylar, imzalanan protokole göre belirlenir. Geri ödeme koşulları da bu bankalardan gelen teklifler incelenerek belirlenecektir.

KOBİ Destek Kredisi 300 Bin TL

Kosgeb 27354 sayılı KOSGEB KOBİ Kredilerine İlişkin Faizler Yönetmeliğine göre 2023 yılı 300 bin TL faizsiz kredi  verilmesi planlanıyor. Yönetmeliğin amacı, KOBİ’lerin ülkenin sosyo-ekonomik ihtiyaçlarını karşılamada etkinliklerini artırmak, ekonomik gelişmeler çerçevesinde sanayide entegrasyon faaliyetlerini geliştirmek ve rekabet düzeyini artırmaktır. Bu nedenle Kosgeb tarafından uygun şartlarda geri ödemeli veya hibe şeklinde nakit desteği sağlanmasına karar verildi.

Bu kapsamda protokol sonucu kabul edilen banka, şirketlere ve girişimcilere Türk lirası veya döviz cinsinden kredi veya faiz desteği verebilir. Kredi limitleri ve detayları Kosgeb’in İcra Komitesi tarafından belirlenir.

Bu destekten yararlanabilmek için firmalar yasaklı olmamalıdır. Kredi riskleri bankaya aittir. Ayrıca 26858 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile KOBİ’lere kullandırılan kredilerin vadesine 48 ay olarak karar verilmiş ve bankalar ile yapılacak protokolün ardından detaylar açıklanmıştır. Kosgeb, kredi faizinden destek alarak işletmelerin ve girişimcilerin ihtiyaç duyduğu tutarları belirleyerek kredi programları hazırlar. Ardından bankalarla yapılacak protokoller kapsamında kredinin detayları (faiz oranı, ipotek tesis maliyetleri, vade, temettü) dikkate alınarak imzalanır.

Bu destek ile kredi tutarlarının bir kısmı veya tamamı fiilen kurum tarafından karşılanırken, başvuru ücretleri ve vergiler gibi ek masraflar işletme tarafından karşılanmaktadır. Yönetmelikte de belirtildiği üzere, kredilere uygulanan faiz desteğinin azami vadesi 48 ayı, yani 4 yılı geçemez. Kredi limitleri 300.000 TL olacaktır. Taahhüdün gerekli görüldüğü hallerde program içeriği kuruluş tarafından belirlenen taahhüt belgesi istenebilir.

Kosgeb desteği alan işletmenin yasaklı olduğu veya şartlara uymadığı tespit edilirse faiz desteği iptal edilecektir. Desteğin mevzuat dışında kullanılması halinde durum netleşene kadar yeni destek talepleri kabul edilmeyecektir. Kosgeb tarafından toplanacak faiz, yasal faizin yanı sıra şirketler ve girişimcilerden alınacak. Bununla birlikte, anlaşmazlık sona erdiğinde, destek talepleri tekrar kabul edilecektir.

Limited Şirketler Nasıl Kredi Kullanır?

Halka açık limited şirketler, Ticaret Odası’na kaydolur. Bu bağlamda, esnafların kefalet kooperatifinin bir parçası olmadıkları için, esnaflara sunulan kefalet kredilerinden yararlanamazlar. Fakat Ticaret Odası ile yapılan anlaşmalar sonucunda üyelerine sunulan tüm avantajlardan faydalanabilirler.

Faiz Desteği Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

 1. İşletme desteği başvuruları, kuruluşla protokol imzalayan bankanın yazılım sistemleri üzerinden yapılmaktadır.
 2. Bankalar, KOBİ kredi başvurularını dijital olarak kurumun hizmet merkezine iletir. Bu işlem ön onay için gereklidir.
 3. Hizmet merkezi tarafından önceden onaylandıktan sonra başvurular banka tarafından değerlendirilecektir. Diğer bir deyişle, kredinin bu süreçte kullanılması için sicil kaydı izlenecektir.
 4. Kredi başvurusu kabul edilen firmalar Temerküz şubesine yönlendirilir.
 5. Başvurusu Genel Müdürlükçe onaylananlardan gelen bilgiler son onay için kuruma faks ile gönderilecektir.
 6. Banka tarafından kuruma gönderilen isimlerin kredi talepleri 5 iş günü içerisinde dijital olarak onaylanacaktır. Herhangi bir eksiklik varsa, bu eksiklikler ayrılan süre içinde giderilmelidir.
 7. Daha sonra belirlenen süre içerisinde kredi süreci başlayacaktır.

KOBİ Destek Kredisi Şartları

Kosgeb KOBİ kredilerinden yararlanmak için önce KOBİ olmanız gerektiğini söylemek güzel bir şaka olur. Ancak tüm şirketler KOBİ olarak değerlendirilmediği için bir tanımlama yapmak doğru olacaktır. Çünkü KOBİ tanımı değiştirildi. Kosgeb web sitesinde “Kobi miyim?” adında bir sayfa oluşturdu ve bir test hazırladı. Mevcut KOBİ tanımında da değişiklikler de yapılmıştır. KOBİ’lere sağlanan destekten yararlanmak için;

 1. Mikro İşletme: Çalışan sayısının 10’dan az olması, yıllık net satış hasılatının ise 3 milyon TL’ yi aşmıyor olması gerekmekte,
 2. Küçük İşletme: Çalışan sayısının 50′ den az olması, yıllık net satış hasılatının ise 25 milyon TL’ yi aşmıyor olması gerekmekte,
 3. Orta Büyüklükte İşletme: Çalışan sayısının 250’den az olması yıllık net satış hasılatının ise 125 milyon TL’ den az olması gerekmektedir.
  1. Kobi tanımı içerisinde yer almalı,
  2. Yasaklı işletme olmamak,
  3. Ön onay almak,
  4. Protokol imzalanan bankanın kredi başvurusunu kabul etmiş olması,
  5. Protokol şartlarına uygun olmak,
  6. Son olarak ta başvuru sürelerini geçirmemek gerekmektedir.

KOBİ Kredisi 2023

Kosgeb, geçtiğimiz yıl Halkbank ile protokol imzalayarak KOBİ’lere Ar-Ge ve inovasyon desteği sağladı. Bu anlamda sağlanan destek 24 bin ila 30 bin TL kiraya, 20 bin TL başlangıç sermayesi, 300 bin TL makine ve teçhizat alımı kredisi, 150 bin TL teşvik, 100 bin TL proje geliştirme desteği ve personel giderlerini karşılamak için 150 bin TL verdi. Endüstriyel uygulama programı kapsamında 18.000 TL kira desteği, 500.000 TL kredi ve 150.000 TL hammadde ve yazılım giderleri desteği sağladı.

2023 yılı için sağlanacak olan diğer bir Kobi desteği Gelişen İşletmeler Pazarı konusunda verilecektir. Programın amacı, büyüme eğilimi gösterebilecek durumda olan kobilere finansman sağlanması ve BİST A.Ş.’ de (Borsa İstanbul) işlem görmelerini sağlamaktır. Program dahilinde Kobilerin Gelişen İşletme Pazarı’nda halka arz edilmesi konusunda kendilerine;

 • Raporlar sonrası ortaya çıkan masraflar,
 • Merkezi Kayıt Kuruluşu’na kayıt tutarları,
 • Aracılara ödenecek olan komisyon tutarı,
 • Piyasa konusunda verilecek olan danışmanlık ücretleri,
 • Bağımsız denetimler neticesinde ödenecek olan hizmet tutarları,
 • SPK tarafından kayıt sürecinde alınacak olan ücret için geri ödemesiz / hibe niteliğinde destek sağlanmaktadır.
Şirketlere Kredi Desteği 2023 (KOSGEB Destekleri)

Şirketlere Kredi Desteği 2023 (KOSGEB Destekleri)

Şirketlere Kredi KOBİ Gelişen İşletmeler Pazarı Destekleri

Bu amaçla sağlanacak destek miktarları ve oranları yukarıdaki tabloda gösterilmektedir. Bu desteklerden yararlanabilmek için Kosgeb veri tabanındaki firma kayıtlarının güncel olması ve durumunun Anonim Şirket olması gerekmektedir. Kayıtlı olmayanlar mümkün olan en kısa sürede Kosgeb veri tabanına kaydedilmelidir. Program kapsamında destek alabilmek için bilgi beyanının da güncellenmesi gerekmektedir. Ardından başvuru formu doldurulacaktır.

Talebin sonuçları 15 gün içinde firmaya gönderilecektir. Sözleşme, bilgi sistemi tarafından onaylanmalıdır. Bu taahhüt belgesinin süre içinde onaylanmaması halinde başvuru reddedilmiş sayılacaktır. Desteğin başlangıç tarihi, taahhüdün sistem üzerinden işlendiği tarih olacaktır. İlk kez başvuran firmaların bilgileri sistem üzerinde korunacaktır. Mevcut evrakların tekrar talep edilmesi mümkün olmayacaktır. Gelişen işletmeler pazarı destekleri hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuru formlarını görüntülemek için buraya tıklayınız.

Yorumlar

 1. essel finans dedi ki:

  şimdi %3’lük bir prim faiz oranıyla kredi sunuyoruz. Kredimiz güvence altına alındı ve korunuyor.