tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,6677
EURO
10,1753
ALTIN
491,19
BIST
1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
17°C
İstanbul
17°C
Gök Gürültülü
Cuma Parçalı Bulutlu
20°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
24°C

Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? 2021 GÜNCEL

Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? 2021 GÜNCEL

TBMM sicil affı, Kredi sicil affı 2021, Torba yasa sicil affı 2021, Banka sicil affı, Son dakika sicil affı, Corona sicil affı, Sicil affı Başvurusu dilekçe örneği, Kredi sicil affı başvurusu gibi konular hakkında detaylı bilgi için yazımızı inceleyiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma 2021

Vatandaşlar tarafından merakla beklenen yapılandırma nihayet geldi. Buna göre birçok borca yapılandırma geliyor. AK Parti vekilleri aracılığıyla meclise taşınan borç yapılandırma ile vatandaşlar mevcut borçlarını vadelere yayarak ödeyebilecek.

Borç Yapılandırma (KYK, Vergi, SGK)

AK Parti Grup Başkanvelili Mehmet Muş, ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda da bulundu. Buna göre, Mehmet Muş vergi yapılandırması teklifinin vergi, SGK, trafik, köprü borcu ve cezalarını kapsadığını belirtti. Mehmet Muş, yapılandırılan borçlara ise 18 ay taksit imkanı tanınacağını da belirtti.

AK Parti Başkanvekili Mehmet Muş şu şekilde açıklamada bulundu:

”Sosyal güvenlik primleri idari cezaları gecikme cezaları ve faiz zamları yapılandırma kapsamında. Burada da yine yıl sonuna kadar müracaat yapılacak. 18 eşit taksite bölünüyor. İlk taksitin Şubat 2020 tarihinden ödenmesi öngörülüyor. Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, su, temizlik vergisi, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları muhtelif ücretlerden alacaklı kurum alacaklarıyla zam ve faizler yapılandırmaya alınan borç alanları.”

Mehmet Muş’un verdiği bilgilere göte TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerini aidat ödemeleri yapılandırma kapsamında. Ayrıca KOSGEB tarafından kullandırılan desteklerin kaynaklarından alacaklar da bu yapılandırma da yer alacaktır.

TBMM Sicil Affı

Vergi borç iptali, SGK prim borç gecikme faizi, faiz indirimi Kurulumu ile İlgili Son Dakika Gelişmelere içeriğimiz devamında erişebilirsiniz. Ekonomi kurmayları, korona virüs salgın nedeniyle uygulanan borç ertelemesinin uzatılmasının yeterli olmayacağını ve yeniden yapılanmaya ihtiyaç olduğunu belirtiliyor. Borçların yeniden yapılandırılması talepleri, AK Parti temsilcileri tarafından hükümetin gündemine alındı.

Uzun vadeli borcun ertelenmesi, temerrüt faizinin kaldırılması veya indirilmesi gibi tedbirler, haklarını kaybedenler için ikinci bir fırsat, çalışmaların meyvelerini verdikten sonra Ekim ayında Meclis’e sunuldu. Bu konuda yapılacak çalışmaların vergi ve prim borçları da dahil olmak üzere devlete olan birçok borcun yeniden yapılandırılmasının yanı sıra köprü geçiş cezaları ve trafik cezalarının da yapılandırılacağı belirtiliyor.

Kredi Sicil Affı 2021

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve esnaflar başta olmak üzere genel olarak borç yapılandırma talepleri, AK Parti vekilleri aracılığıyla hükümetin gündemine geldi. Ekonomi kurmayları, korona virüs salgın nedeniyle faaliyete alınan borç ertelemesinin süresinin uzatılmasının yeterli olmayacağını ve yeni yapılandırmaya ihtiyaç olduğu belirtildi. Böylelikle yapılacak olan çalışmanın vergi ve prim borçları haricinde de köprü geçiş ve trafik cezaları dahil olacak şekilde devlete ait olan borçların yeniden yapılandırılmasını söz konusudur.

Borç anaparasının kademeli olarak ödenmesini, borçlar için ödenmemiş faiz ve cezaların bir kısmının kaldırılmasını ve bakiyenin uzun vadeli taksitlerle dağıtılması öngörülüyor. Ayrıca, borcun yeniden yapılandırılmasına ilişkin önceki koşulları ihlal ederek haklarını kaybedenler yeni talebe dahil edilme planlanıyor.

Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 GÜNCEL

Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 GÜNCEL

Torba Yasa Sicil Affı 2021

AK Parti personeli, borç yapılandırma çalışmalarının somut hale gelmesinin ardından konunun Ekim ayında Meclis gündemine alınacağını söyledi. E-Haciz uygulaması nedeniyle yaşanan sorunlar da AK Parti’nin gündemine geldi. Küçük esnaflar başta olmak üzere vergi ve primlerin ödenememesi nedeniyle banka hesaplarının otomatik olarak bloke edildiğini hatırlatan ekonomi kurmayları;

“Bu kişiler çaresiz kalıyor. Çoğu iş yapamıyor. Alt sektörler de zor durumda. Bir de hesapları bloke olunca hiç kımıldayamıyorlar. O sebeple uzun vadeli, aylık ödemelerin az olacağı bir plan üzerinde duruluyor” ifadelerini kullandı.

Dünden Bugüne Vergi Afları ve Tarihleri

  1. 7 Mart 2002: 4746 sayılı Yasa İle Emlak Vergisi Düzenlemesi
  2. 27 Şubat 2003: 4811 sayılı Vergi Barışı Kanunu
  3. 22 Kasım 2008: 5811 sayılı Vergi Barışı
  4. 13 Şubat 2011: 6111 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu
  5. 29 Mayıs 2013:  6486 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu
  6. 10 Eylül 2014: 6552 sayılı İş Kanunu
  7. 19 Ağustos 2016: 6736 sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun
  8. 27 Mayıs 2017: 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun
  9. 18 Mayıs 2018: 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun

Vergi Borcu Yapılandırma Hesaplaması GÜNCEL

Vergi aslı 108.000 TL olan borcu için kanun gereğince, Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanacak olan 20.250 TL ile birlikte yapılandırılan borç tutarı toplamda, 128.250 TL olmaktadır. Yapılandırılan borç peşin olarak ilk taksit ödeme süresi içinde ödenir ise; Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanan 20.250 TL’den %90 indirim uygulanarak Yİ-ÜFE tutarı olarak [20.250– (20.250x %90)]= 2.025 TL ödenmektedir. Böylelikle vergi mükellefi toplamda 128.250 TL yerine, yalnızca 110.025 TL ödeme yaparak sicil affından yararlanabilecektir.

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcu sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) bağlı olan İnternet Vergi Dairesinin resmi sitesi üzerinden “Borç Bilgilendir Sistemi” butonu seçildikten sonra T.C kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri numarası, annenin, babanın, eşin ve çocuğun T.C kimlik numaraları ilgili alanlara girilerek vergi borcunun olup olmadığı sorgulanabilmektedir. 6552 sayılı kanun gereğince vergi borçlarını yapılandıran vatandaşlar, İnternet Vergi Dairesinin web sitesinde bulunan “6552 Bilgilendirme ve Ödeme” butonundan vergi borçlarını görüntüleyebilmektedir.

Ayriyeten taşıt vergi borcu sorgulamak için yine İnternet Vergi Dairesinin ana sayfasında yer alan “Motorlu Taşıtlar” butonuna tıklanmalıdır. Açılacak olan sayfada “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” yazısına gelinir. Plaka, özel plaka, T.C kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası ve tescil tarihi ilgili bölüme yazılarak yazarak taşıt vergi borcu sorgulanabilmektedir.

Vergi Borcu Sorgulama E-Devlet

Vergi borcunun sorgulama işlemi e-Devlet kapısı üzerinden de gerçekleştirilmektedir. E-devlete başarılı bir şekilde giriş yapılmasının ardından arama butonuna vergi borcu sorgulama yazılması yeterli olmaktadır. İlgili bağlantıya tıklanmasının ardından vergi borcu sorgulanabilir.

Bunun dışında Gelir İdaresi Başkanlığı kısa mesaj ile vergi borcunun sorgulanmasına olanak tanımaktadır. Bunun için kişi “BORC boşluk T.C Kimlik Numarası boşluk Anne Kızlık Soyadının İlk 2 Harfi” yazılarak 1189‘da SMS gönderilmesi yeterlidir.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı

“Vergi Borcu Yoktur” yazısını alabilmek için Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma Dilekçesi forumunun doldurulması gerekmektedir. Ardından Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine kullanıcı kodu ve şifreyle giriş yaparak mükellef dosyasından bu yazı yazdırılabilmektedir.

Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

Sicil affı hakkında çıkan son dakika haberlerinin ardından sicil affı başvurularının nereye yapılacağı vatandaşlar tarafından internette araştırılmaya başlandı. Fakat konu hakkında bankalara yapılacak olan başvurular ile ilgili mevzuat henüz yayınlandı. Sicil affının meclisten geçmesinin hemen ardından tüm bankaların kanun kapsamında işlem yapmaları da beklenmektedir.

Böylelikle vatandaşlar yürürlüğe giren karar neticesinde bankalara borç kapatma ve yeniden yapılandırma başvurusu yapabileceği gibi kredi sicil affı gereğince sicil temizleme ve kara listeden çıkma başvurusunda bulunabileceklerdir.

Kredi sicil affı şartları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.