Güncel Ajans

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır? 2020

SGK Gelir Testi Başvurusu Nereye Yapılır? 2020

Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşların hizmetine sunulmaktadır. GSS’den yararlanabilmek için gelir testi yaptırılması zorunlu tutulmaktadır. Sigortalı olmayanlar ya da sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayanların yararlandığı GSS için gelir testi başvurusu yapılması gerekir. Gelir testi başvurusu e-devlet, gelir testi başvurusu yap, gelir testi 2020, gelir testi nerede yapılır, GSS gelir testi yaptırmayanlar, gelir testi başvurusu nasıl yapılır? Gelir testi başvurusunda istenen belgeler nelerdir?  SGK gelir testi başvurusu nereye yapılır?  gibi konular ve sorular hakkında tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Gelir Testi 2020

Genel Sağlık Sigortası olmayan vatandaşların bu hizmetten yararlanabilmesi için öncelikle gelir testi yaptırması gerekmektedir. Sigortalı bir işte çalışmayan ve bu nedenle de sigortası ödenmeyen vatandaşların kesin olarak Genel Sağlık Sigorta sistemine tabi olması gerekir. Dolayısıyla sigortası ödenmeyen ve geliri bulunmayan her vatandaş Genel Sağlık Sigortası kapsamında hizmet alabilmek için başvuru esnasında istenen gelir testini yaptırmalıdır.

Gelir Testi Başvurusu Yap

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Türk vatandaşlarına sağlanan Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilmek için gerekli olan gelir testi başvuruları, başvuran kişilerin ikamet ettikleri ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından alınmaktadır. Gelir testi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenmiş olsa da başvurular SGK tarafından gerçekleştirilmemektedir. Kişi İlçe kaymakamlıklarına müracaat ederek gelir testi başvurusunda bulunur. Burada kişiye gelir testi formu verilir. Kişi formda istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmalıdır. Asılsız ve yanlış beyan edilmesi durumlarında başvurular geçersiz sayılmaktadır. Bilindiği gibi gelir testi kişinin yaşamış olduğu hane için kişi sayısının toplam gelirine göre asgari ücret üzerinden hesaplanır.

Genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama hakkında bilgi için tıklayınız.

Gelir testi başvurusunda bulunan kişilerin gelir durumlarına göre başvuru formu değerlendirilmeye alınır. SGK tarafından tescil işlemleri yapılarak, ödenecek olan gss prim tutarı belirlenmektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri hesaplanan kişiler, primlerini Sosyal Güvenlik Kurumlarına ödemektedirler.

SGK Gelir Testi Başvurusu İstenen Belgeler

Genel Sağlık Sigortasından (GSS) faydalanmak isteyen kişiler, gelir testine tabi tutulur. Daha öncede bahsettiğimiz gibi gelir testi başvuruları kişinin bağlı bulunduğu İlçe Kaymakamlıkları aracılığıyla tamamlanır. Kaymakamlıkta gelir testi başvurusu gerçekleştirilerek gerekli belgeler ile birlikte başvurular gerçekleştirilmiş olur. SGK gelir testi başvurusunda istenen belgeler sırasıyla;

  • İkametgah belgesi
  • Vesikalık fotoğraf (2 adet)
  • T.C kimlik kartı fotokopisi
İlginizi Çekebilir-  Devlet Huzurevi Yaşlı Bakımevi Başvuru ve Fiyatları 2020

Bu belgeler kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim edilmektedir. Kişinin gelir testi sonucuna göre ödenecek olan prim tutarları da öğrenilebilmektedir.

GSS Hizmet Amacı Nedir?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren çalışmayan, geliri olmayan ya da bakmakla yükümlü durumunda olmayan kişilere Genel Sağlık Sigortası olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilmektedir. SGK’nın Genel Sağlık Sigortası hizmet amacı ise sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar ile primleri kendileri ya da devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanılmasıdır.

Gelir Testi 1/3 Ne Demek?

Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından sosyal güvencesi olmayan vatandaşları tescil edip, GSS sigortalısı olarak tescillenen vatandaşların tescil edildikleri tarihten itibaren 30 gün içerisinde, ikametgahlarının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yapmalarının ardından gelirleri asgari ücretin 3’te 1’inden düşük çıkarsa, primler devlet tarafından karşılanıyor. Fakat gelirleri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkar ise primler kişi tarafından ödenecektir.

2020 Yılı GSS Primi 

Gelir testi sonucu kişinin geliri 3’te 1’inden az çıkarsa (981 TL) primlerin tamamı devlet tarafından karşılanıyor ve kişi böylelikle sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Aylık gelirleri asgari ücretin 3/1 ile asgari ücret arası olan kişiler 2020 yılında 88 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Gelir testi hesaplaması asgari ücret baz alınarak gerçekleştirilir. Kişilerin GSS primlerinin ne kadar ödeyecekleri tespit edilen gelir göre belirlenir. Geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az ya da yüksek olan kişiler gss prim hesaplaması yaparak borç bilgilerine ulaşabilmektedir.

Gelir Testi Başvurusu E-Devlet

E-devlet üzerinden genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan kişiler durumlarını Sosyal Güvenlik Kurumuna online olarak düşürüldüğü için vatandaşlara Genel Sağlık Sigortalısı oldunuz diye bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.