tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
9,5418
EURO
11,0813
ALTIN
550,48
BIST
1.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Rüzgarlı
16°C
İstanbul
16°C
Rüzgarlı
Çarşamba Parçalı Bulutlu
18°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
15°C
Cuma Çok Bulutlu
16°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C

SGK Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama 2021

SGK Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama 2021

Gelir testi başvurusu e-devlet, gelir testi başvurusu yap, gelir testi 2021, gelir testi nerede yapılır, GSS gelir testi yaptırmayanlar, gelir testi başvurusu nasıl yapılır? Gelir testi başvurusunda istenen belgeler nelerdir?  SGK gelir testi başvurusu nereye yapılır?  gelir testi başvurusu e-devlet, Gelir testi başvurusu yap, Gelir testi yaptırdıktan sonra ne yapılacak, Gelir testi başvurusu yap online, Gelir testi için gerekli evraklar 2021, gelir testi formu doldurulmuş örneği, gelir testi 1/3 ne demek gibi konular ve sorular hakkında tüm detaylar SGK Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama 2021 başlıklı yazımızda yer almaktadır.

Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşların hizmetine sunulmaktadır. GSS’den yararlanabilmek için gelir testi yaptırılması zorunlu tutulmaktadır. Sigortalı olmayanlar ya da sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayanların yararlandığı GSS için gelir testi başvurusu yapılması gerekir.

SGK Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama 2021

Genel Sağlık Sigortası olmayan vatandaşların bu hizmetten yararlanabilmesi için öncelikle gelir testi yaptırması gerekmektedir. Sigortalı bir işte çalışmayan ve bu nedenle de sigortası ödenmeyen vatandaşların kesin olarak Genel Sağlık Sigorta sistemine tabi olması gerekir. Dolayısıyla sigortası ödenmeyen ve geliri bulunmayan her vatandaş Genel Sağlık Sigortası kapsamında hizmet alabilmek için başvuru esnasında istenen gelir testini yaptırmalıdır.

Gelir Testi Başvurusu Yap

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Türk vatandaşlarına sağlanan Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilmek için gerekli olan gelir testi başvuruları, başvuran kişilerin ikamet ettikleri ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından alınmaktadır. Gelir testi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenmiş olsa da başvurular SGK tarafından gerçekleştirilmemektedir.

Kişi İlçe kaymakamlıklarına müracaat ederek gelir testi başvurusunda bulunur. Burada kişiye gelir testi formu verilir. Kişi formda istenen tüm bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmalıdır. Asılsız ve yanlış beyan edilmesi durumlarında başvurular geçersiz sayılmaktadır. Bilindiği gibi gelir testi kişinin yaşamış olduğu hane için kişi sayısının toplam gelirine göre asgari ücret üzerinden hesaplanır.

Genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama hakkında bilgi için tıklayınız.

Gelir testi başvurusunda bulunan kişilerin gelir durumlarına göre başvuru formu değerlendirilmeye alınır. SGK tarafından tescil işlemleri yapılarak, ödenecek olan gss prim tutarı belirlenmektedir. Genel Sağlık Sigortası primleri hesaplanan kişiler, primlerini Sosyal Güvenlik Kurumlarına ödemektedirler.

SGK Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama 2021

SGK Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama 2021

SGK Gelir Testi Başvurusu İstenen Belgeler

Genel Sağlık Sigortasından (GSS) faydalanmak isteyen kişiler, gelir testine tabi tutulur. Daha öncede bahsettiğimiz gibi gelir testi başvuruları kişinin bağlı bulunduğu İlçe Kaymakamlıkları aracılığıyla tamamlanır. Kaymakamlıkta gelir testi başvurusu gerçekleştirilerek gerekli belgeler ile birlikte başvurular gerçekleştirilmiş olur. SGK gelir testi başvurusunda istenen belgeler sırasıyla;

  • İkametgah belgesi
  • Vesikalık fotoğraf (2 adet)
  • T.C kimlik kartı fotokopisi

Bu belgeler kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim edilmektedir. Kişinin gelir testi sonucuna göre ödenecek olan prim tutarları da öğrenilebilmektedir.

GSS Hizmet Amacı Nedir?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren çalışmayan, geliri olmayan ya da bakmakla yükümlü durumunda olmayan kişilere Genel Sağlık Sigortası olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilmektedir. SGK’nın Genel Sağlık Sigortası hizmet amacı ise sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar ile primleri kendileri ya da devlet tarafından ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanılmasıdır.

Gelir Testi 1/3 Ne Demek?

Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından sosyal güvencesi olmayan vatandaşları tescil edip, GSS sigortalısı olarak tescillenen vatandaşların tescil edildikleri tarihten itibaren 30 gün içerisinde, ikametgahlarının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yapmalarının ardından gelirleri asgari ücretin 3’te 1’inden düşük çıkarsa, primler devlet tarafından karşılanıyor. Fakat gelirleri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkar ise primler kişi tarafından ödenecektir.

2021 Yılı GSS Primi 

Gelir testi sonucu kişinin geliri 3’te 1’inden az çıkarsa (981 TL) primlerin tamamı devlet tarafından karşılanıyor ve kişi böylelikle sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Aylık gelirleri asgari ücretin 3/1 ile asgari ücret arası olan kişiler 2021 yılında 88 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Gelir testi hesaplaması asgari ücret baz alınarak gerçekleştirilir. Kişilerin GSS primlerinin ne kadar ödeyecekleri tespit edilen gelir göre belirlenir. Geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az ya da yüksek olan kişiler gss prim hesaplaması yaparak borç bilgilerine ulaşabilmektedir.

Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama E-Devlet

E-devlet üzerinden genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan kişiler durumlarını Sosyal Güvenlik Kurumuna online olarak düşürüldüğü için vatandaşlara Genel Sağlık Sigortalısı oldunuz diye bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.