Güncel Ajans

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

Sed yardımı başvurusu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülmekte olup aynı zamanda Sosyal Ekonomik Destek adı ile anılmaktadır. Kısaca SED yardımı olarak bilenen Bakanlıkça verilen yardım 2020 yılında da devam etmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşların çocuklarına yapılan yardım ile amaçlanan okul dönemi boyunca 9  ay olmak üzere sosyal ekonomik destek sağlamaktadır. Çocuklu aileler tarafından oldukça yoğun bir şekilde araştırılan sosyal ekonomik destek yardımı, internette en çok; sed yardımı 2020’de ne kadar olacak? SED yardımı kayıt bulunamadı ne demek? sed yardımı e-devlette neden gözükmüyor? gibi sorularla aratılıyor. Bizde sizler için yazımızda sed yardımı son dakika haberlerini ve sed yardımı başvurusunu ele aldık..

SED Yardımı Son Dakika (EKİM)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının yapmış olduğu açıklamasına göre Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamında 128 bin çocuğa 133,3 milyon TL sed ödemelerinin 15 Ekim 2020 tarihlerine kadar ihtiyaç sahibi muhtaç ailelerin hesaplara yatırılacağı bildirildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, sed yardımı ödemelerinin 8 Ekim ile 15 Ekim 2020 tarihleri arasında hesaplara aktarılacağı ifade etmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu

SED Yardımı ile verilmekte olan nakdi destek detaylarına değinmeden önce öncelikle Sosyal Ekonomik Destek yardımının ne olduğundan söz etmek gerekir. SED guncelajans.com yardımı Sosyal Ekonomik Destek adı ile ifade edilmektedir. Öğrencilere yapılan bu yardım Resmi Gazete’de yayınlanmış SED Yönetmeliği kapsamında verilmektedir. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliği incelemek için tıklayınız. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da halen uygulanmakta olan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca desteklenen yardım ile ilgili olarak; Eğitim çağında olan ihtiyaç sahibi öğrencilere, bir okul dönemi boyunca verilen ve nakdi desteğin yalnızca Bakanlık tarafından belirlenmektedir. SED Yardımının amaçları ise şu şekilde sıralanabilir.

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Yardımı

  1. Maddi zorluktan dolayı eğitimini tamamlayamayacak nitelikte olan öğrencilere verilen destek ile çocukların eğitime geri kazandırılması
  2. SED yardımı desteğinden yararlanarak çocukların ailelerin yanından yaşam sürdürmeleri amaçlanmıştır.

Yukarıdaki ilave olarak SED yardım ile gençlere tanınan önceliğin yanında sağlık problemleri sebebiyle sed yardımı başvurusu yapanların başvuruları dikkate alınacak ve öncelik onlarda olacak. Verilen nakdi desteğin yanı sıra aynı zamanda rehberlik hizmeti de yine öğrenciye verilmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Zehra Zümrüt Selçuk SED yardım ile ilgili olarak;

“131 bin çocuğumuz için 138 milyon TL ödeme yapacağız. SED ile çocuklarımızı aile yanında destekleyerek aile bütünlüğünü koruyor ve çocuklarımızın üstün yararını gözetiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sed Yardımı 2020’de Ne Kadar Olacak?

Sed yardımları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen memur maaşının katsayılarına göre belirlenmektedir. Sed yardımı ödeme miktarı, o yıl için geçerli olan katsayıya göre hesaplanır ve öğrencilere verilir. Sosyal ve ekonomik destek hizmetleri hakkında yayınlanan yönetmelik doğrultusunda verilecek olan sed yardım destek miktarı, en yüksek devlet memuru maaşı tutarının aşağıda belirtilen oranlarına göre ödeme yapılmaktadır. 2020 yılına göre Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı ödeme oranları;

YILLAR 2020 Ocak-Haziran
En yüksek Devlet memuru katsayısı 9500
Memur maaş katsayısı 0,146061
En yüksek Devlet memuru maaşı 1.387,58

Katsayı oranına göre belirlenen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sed yardım ödeme miktarı ise;

EĞİTİM GRUPLARI Oranlar % 2020 Yılı Ekonomik Destek Tutarı
Okul öncesi çocuklar için %50 693,79 TL
İlköğretime devam eden çocuklar için %75 1.040,68 TL
Orta öğretime devam eden çocuklara %80 1.110,06 TL
Orta öğretim çağında, okula gitmeyen çocuklara %50 693,79 TL
Yüksek öğretime devam eden çocuklara %90 1.248,82 TL
Kuruluş bakımından ayrılan gençlere %40 555,03 TL

SED Yardımı Kimler Alabilir?

SED yardım tutarlarının 2020 yılında 1.248,82 TL kadar çıkarılması üzerine vatandaşlar tarafından en çok merak edilen diğer bir konuda Sosyal Ekonomik Destek (SED) Yardımını kimlerin alabileceğidir. Bakanlıkça kamuoyuna duyurulan Sosyal Ekonomik Destek yardımından yararlananlar;

Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılabilmektedir.

Sed Yardımı Başvurusu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödeme tutarının belirlendiği ve Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülen Sosyal Ekonomik Destek yardımı için gereken evrakları sizler için listeledik. Sosyal ekonomik destek yardımı başvurusu için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe yolu ile müracaat etmeniz gerekmektedir. Gerekli prosedürlerin işlenmesi ve kişinin sosyal ekonomik destek yardımı almaya hak kazanması ile kişiden talep edilen evraklar;

  • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Eğitim gördüğünü kanıtlayan öğrenci belgesi
  • Gerekli olması durumunda kişiden istenecek olan sağlık kurulu raporu,
  • İşkur ya da meslek kurslarına başvuru belgesi ile yardımı alınabilir.

SED Yardımı E-Devlet

SED yardımı başvurusu ve ödeme bilgileri e-devlet hizmet kapısı üzerinden sorgulanmaktadır. Ön başvurunun e-devlet platformu üzerinden alındığını ve sed desteği almaya hak kazanmanız durumunda yine ödeme bilgilerini e-devletten sorgulama imkanınız bulunmaktadır. E-devlet şifresi ve TCKN ile e-devlete giriş yapılmasının ardından e-devlet anasayfası üzerinde yer alan arama çubuğuna “sed yardımı” yazılır. Açılır pencerede görünen hizmetler üzerinden ön başvuru yapabilirsiniz. Ancak bunun ön başvuru olduğunu belirtmek isteriz. Gerçek başvuruların kabulu İl / İlçe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerince alınmaktadır. Kabul edilen başvuruda herhangi bir yalan beyan tespit edilmesi durumunda;

“Yalan beyanda bulunarak, resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirerek veya sahte evrak düzenleyerek ekonomik destek alan kişi ve aileler hakkında genel hükümlere göre işlem yapılır. Alınan desteğin iadesi istenir. Ödemeyenler hakkında adli ve idari işlem başlatılır.”

SED Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır 2020

E-devlet üzerinden yapılan Sosyal Ekonomik Destek ön başvurusu ise şu şekilde değerlendirilmektedir;

Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile bahşetme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere mail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.

Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememekte bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyor iseler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir.

SED Yardımı Sorgulama

E-devlet üzerinden SED ödemesi başvurusu yapmak için tıklayınız. SED ödeme bilgileri sorgulama sayfasına yönlendirilmek için; Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

SED yardımı kayıt bulunamadı neden yazar? Sed yardımı e-devlette neden gözükmüyor? gibi sorular vatandaşlar tarafından oldukça fazla bir şekilde araştırılıyor. E-devlet üzerinden sed yardım başvuruları yapılabildiği gibi sed parası sorgulama işlemi de yapılabiliyor. E-Devlet aracılığıyla SED yardım parası sorgulama yapmak için tıklayınız. Sorgulama işlemleri sırasında “sed yardımı kayıt bulunamadı” yazısı hak sahibi olmayan kişilerde görülmektedir.

SED Yardımı Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sed yardımları maaş olarak verilmez. Okul çağındaki çocuğun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için verilir ve bu nedenle geçici olmaktadır. Başvuran kişilerin, ekonomik durumlarının düzelmesi ve kendine bakar hale gelmesi durumunda sed yardımları verilmemektedir. Sosyal Ekonomik Destek yardımı alan çocuklar en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının beraberliğinde yürütülen bu yardım ile ülkemizde ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi destek sağlanmaya geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da devam etmektedir. Öğrenciler için devlet bursu nasıl alınır? bilgi almak için tıklayınız.

Maddi Yardım Başvurusu

Maddi yardıma ihtiyacı olan kişi ya da kişilere devlet birçok alanda yardımlarını sunmaktadır. 2020 yılında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi maddi yardım yapan birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Maddi yardım başvuruları için vatandaşların öncelikli bilmesi gereken şart, kişinin muhtaçlık durumunun ispatıdır. Kişi bu durumu ya muhtarlıktan alınan fakirlik belgesiyle ya da kurumların yönlendirdiği yetkililerin araştırmaları sonucunda kanıtlayabilmektedir. Fakirlik belgesi nerelerde kullanılır? diyorsanız “Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Kullanılır? 2020” başlıklı yazımızı inceleyebilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnternetten Yardım Başvurusu

Korona virüs salgın sürecinde ihtiyaç sahibi muhtaç hanelere yapılan maddi yardımlar sonucunda vatandaşlar maddi yardım başvurularının nasıl yapılacağını araştırmakta. Bilindiği gibi maddi yardım başvuruları fiziki müracaat dışında online ortamda da yapılabilmektedir. Genellikle bu başvurular e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemi ile maddi yardım başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka e-devlet şifresi olması gerekir. Bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar ise en yakın PTT’ye müracaat ederek 2 TL karşılığında şifre alabilirler. Böylelikle e-devlet üzerinden yapılan yardımlara başvurular kolaylıkla yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir-  Açık Kapı Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.