Güncel Ajans

Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri 2020

Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri 2020

Sosyal güvenceye sahip olan kişiler devlet hastanelerine rahatsızlandığında gittiklerinde ücretsiz bir şekilde muayene olma hakkına sahiptirler. Eczaneden herhangi bir ilaç alındığında ufak da olsa bir miktar ücret ödeyebilirler. Bunun nedeni ilaçların SGK kapsamında olmamasıdır. Fakat bu özel hastaneye gelindiğinde farklı olabilir. Özel hastaneye gidildiğinde katılım payı kişiden alınır. Devletin belirlediği katılım payı ise 15 TL olarak bilinmektedir. Kişinin sigortası yok ise ve özel hastaneye gitti ise bir kere olmak kaydı ile 50 TL ödemek zorundadır. Bunun sebebi katılım payı artı muayene ücretidir. Özel ve devlet hastanesine gecelik yatak ücretleri değişiklik göstermektedir. Ortalama özel ve devlet hastanelerinde gecelik yatak ücretleri 1000 TL ve 2000 TL arasında olmaktadır. Eğer odada refakatçi kalacak ise bu ücret biraz daha fazla olmaktadır. Özel ve devlet hastanelerinin yatak ücretleri hakkında bilgi verelim. İşte detaylar..

Özel Hastanelerde Yatak Ücretleri 2020

Özel hastanelerde ameliyat ve yatak ücreti gecelik 1000 TL veya 2000 TL olabilir. Yani özel hastanede ameliyat için 7 gün hastanede kalan bir kişi, 1.000 TL’nin üzerinde toplam 7.000 TL yatak ve oda ücreti ödeyebilir. Fiyatlar gecelik, haftalık ve aylık değişiklik göstermektedir. Refakatçi ücretleri, her hastanedeki yatak ve oda fiyatlarına göre değişmektedir. Oda fiyatları yatak fiyatının 2 veya 3 katına tekabül etmektedir. Örneğin 50 TL olan tek kişilik bir odanın günlük fiyatı 150 TL diyebiliriz. Ameliyat olması durumunda özel bir hastanede ameliyat bedeli ve yatak bedeli dahil ortalama 1.000 TL ve 2.000 TL ödeyebilirsiniz. Özel hastanelerde yatak ve oda fiyatlarını ortalama olarak aşağıda tablo haline getirdik.

Özel Hastaneler Yatak ve Ücretleri
Medical Park Hastanesi  350 TL.
Acıbadem Hastanesi 250 TL.
Ümit Hastanesi 250 TL- 350 TL.
Türkiye Hastanesi 200 TL- 300 TL.

Özel hastanelerin doktor muayene ücretleri ise;

Özel Hastane Muayene Ücretleri
Dahiliye Doktoru 300 TL- 500 TL.
Doçent Doktor 300 TL- 350 TL.
Profesör Doktor 300 TL- 400 TL.
Uzman Doktor 200 TL- 250 TL.

Devlet Hastanesi Yatak Ücretleri 2020

Devlet hastanesinde muayene ücreti: 8 TL – 10 TL’dir. Eğitim, araştırma ve üniversiteler gibi hastanelerde 7 TL, özel hastanelerde 15 TL-30 TL, aile hekimlerinde 2 TL-5 TL arasında değişiyor. Buna ek olarak, hasta özel bir hastaneye gitmişse ve hastalığı acil değilse ücretlidir. Ancak acil hasta ise Sağlık Bakanlığı yeni bildiriminde bu düzene bir düzenleme getirmiş, özel hastanelere sevkle getirilen hastaları ödeme gücüne ve sağlık güvencesine bakmaksızın kabul edecek ve kesinlikle ücret talep etmeyecektir. Ayrıca sağlık merkezlerinde muayene ücretleri ücretsizdir. Aile doktorunuzu muayene etmek veya ilaç yazmak gibi durumlar için sizden herhangi bir ücret alınmayacaktır. Sosyal güvenceniz olmasa bile aile hekiminiz tarafından ücretsiz olarak görülebilir ve sağlık merkezi herhangi bir muayene ücreti almaz. Devlet hastanesinde gecelik yatak ücretleri aşağıdaki gibidir:

  1. Gazi Mustafa Kemal Paşa hastanesi bir gecelik yatak ücreti: 40 TL
  2. Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi yatak ücreti: 50 TL
  3. Bey Tepe Murat Erdi Eker Devlet Hastanesi bir gecelik yatak ücreti: 50 TL
  4. Başkent Üniversitesi Hastanesi bir gecelik yatak ücreti: 50 TL
  5. Hacettepe Üniversitesi gecelik yatak ücreti: 50 TL
  6. Kavaklıdere Bayındır Hastanesi bir gecelik yatak ücreti: 25 TL
  7. Bayındır Söğüt Özü Hastanesi bir gecelik yatak ücreti: 40 TL
Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri

Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri

Devlet Hastaneleri Ameliyat ve Oda Fiyatları

Sosyal Güvenlik kapsamındaysanız, ameliyat olursanız faturalandırılmazsınız. Ancak, güvenceniz yoksa, yapılan işleme bağlı olarak sizden ücret alınacaktır. Özel hastanelerde durum biraz farklıdır. SSK tarafından kapsanan tutarların dışında ücret alınabilir. Tabi bu durum özel amaçlı estetik gibi durumlarda alınır. Detaylı bilgi için kamu hastanelerinin giriş hizmetlerine başvurabilirsiniz. Devlet hastanelerinde pandemi döneminden önce belirli ücretler için yatak ve özel oda ücretleri ödeniyordu. Ancak bu süreç şu anda salgın nedeniyle uygulanmamaktadır. SGK’ya bağlı herkes yatak ücreti ödemeden tedavi edilebiliyor. Tedavi süresinden sonra maliyetler doğabilir ve bunlar medikal ürünlerin ücretleri olmaktadır.

İlginizi Çekebilir-  Alkol Promil Hesaplama 2020 (Promil Sınırı)
YATAK ÜCRETLERİ AÇIKLAMA  ÜCRET
Standart yatak tarifesi 45,00 TL.
Pandemi bakım hizmeti Sadece pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tedavilerde S510010 ile birlikte faturalandırılır. Ayrıca pandemi süresince pandemi olgusu olup olmadığına bakılmaksızın S510090 kodu ile birlikte faturalandırılır. 667,00 TL.
Kuvöz 89,25 TL.
Kot (beşik) 63,00 TL.
Yoğun bakım 156,00 TL.
Steril oda 201,00 TL.
İzole radyoaktif tedavi odası 90,00 TL.
Gündüz yatak tarifesi 34,00 TL.
Refakat 15,00 TL.

Özel Hastane Muayene Ücretleri

Özel hastanelerde muayene ve hizmet bedelleri, her hastanenin belirlediği kurulun mutabakatı ve kararı ile belirlenir. SGK girişiniz yoksa 30 TL ile 100 TL arasında değişen muayene ücretlerini ödeyebilirsiniz. Ancak sigortalı iseniz 30 TL ile 50 TL arasında özel hastanelerde muayene olabilirsiniz. Tüm özel hastaneler genelinde branş, hizmet ve hekim ücretleri ortalama olarak aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Muayene ücretleri ortalama 50 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Bununla birlikte, her hastanenin kendi oranları vardır. Hastanenin dahiliye numarasıyla veya doktorunuzla iletişime geçerek bunları sorgulayabilirsiniz. SGK ile bir anlaşmanız olduğunda ve özel ve sigorta için incelendiğinde, ortalama fiyatlar tablodaki gibidir.

SGK İLE ANLAŞMALI ÖZEL HASTANE BÖLÜMLERİ ÜCRETLER
Beyin Cerrahi 30- 100 TL.
Özel Muayene 50- 150 TL.
Kadın Hastalıkları 50- 100 TL.
Nöroloji 25- 100 TL.
Dahiliye 20- 100 TL.
Kulak Burun Boğaz 25- 80 TL.

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri hakkında bilgi için tıklayınız.

Üniversite Hastanelerinde Oda Ücretleri

Üniversite hastanelerinde tedavi ve muayene ücretleri en az 8 TL – 10 TL’dir. Elbette profesör, doçent gibi branşlar değişiklik gösterebilir. Ancak özel bir muayene için hocadan veya başka bir doktordan randevu alırsanız ortalama 300 TL-500 TL muayene ücreti ödemeniz gerekebilir. Yine bu, doktordan doktora, hastaneye ve bölüme farklılık gösterebilir. Üniversite hastanelerinde sigortalı hastalar için özel oda ve yatak ücretleri ödenmez ancak sigortalı değilseniz bu oran hesaplanır ve ortalama 200 TL ödeyebilirsiniz.

Üniversite Hastaneleri Muayene ve Ameliyat Ücretleri

Üniversite hastanelerinde muayene ücretleri 8 TL ile 15 TL arasındadır. Ücretler ameliyat olmak istediğiniz bölüme göre farklı olabilir. Ancak, devlet kapsamındaki ameliyatlar için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Plastik cerrahi gibi özel ameliyatlar için ödeme yapabilirsiniz. Muayene olduğunuz üniversite hastanelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Emekliler için ilaç katılım payı % 10 olmaktadır. Emeklilerin muayene katılım payı emekli maaşlarından düşülür. Eczaneler ise tahsilat talep edemez. Ayrıca sadece emekli değil, çocuk dahil eş de emekli maaşından düşülür. Emekliler için muayene ücretleri de emekli maaşlarından düşülür. Ayrıca sigortalıların muayene bedelleri de eczaneler tarafından karşılanmakta yani muayene ücreti ödenmeksizin ilaç bedelleri maaşlardan düşülmektedir. Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama bilgi için tıklayınız.

Korona Virüs Testi Ücretli mi?

Korona virüs testi ücretli mi? bu soru son zamanlarda bir hayli soruluyor. Korona testi devlet ve özel hastanelerde ücretsiz olmaktadır. Sağlık Bakanlığının açıklaması üzerine korona virüs testleri ve tedavi için özel, üniversite ve devlet hastanelerinde hiçbir ücret alınmayıp salgın süresince ücretsiz test ve tedavi yapılacağı duyurulmuştur.

Özel Hastanelerde Muayene Ücreti Geri Alma

Özel hastaneler muayene ücretlerini kendileri belirler. Özel hastanelerde ortalama muayene ücretleri bu yıl her doktor için 75 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Muayene fiyatlarını hastanelerden öğrenebilirsiniz. Yasadışı bir ücret talep edildiğinde, Sosyal Güvenlik Kurumu, hastanelere alınan ücretin 5 katına yakın bir ceza uygulayabilir. Bu şikayetleri SABİM‘den yapabilir ya da 184’ü arayarak bildirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.