Güncel Ajans

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 GÜNCEL

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 GÜNCEL

Özel hastanelere muayene olmak isteyen kişiler için 2020 yılı itibariyle özel hastane muayene ücretlerinde değişikliğe gidildi. Yapılan araştırmalara göre 2020 yılı için belirlenen muayene ücretlerine ilişkin özel ve devlet hastaneleri olmak üzere nasıl belirlendiği ne kadar olduğu tahlil ve ameliyat ücretlerine ilişkin sorulara cevaben sizler için yazımıza Özel Hastanelerde Muayene Ücretinin ne kadar olduğuna dair araştırma yaptık. Özel hastane tahlil ücretleri 2020, Profesör özel muayene ücretleri, Özel hastane muayene ücreti sorgulama, Özel hastane yatak ücretleri 2020, Özel hastane muayene ücreti 2020, Özel hastane röntgen ücreti 2020, Özel hastane ameliyat ücretleri ilgili detaylar yazımızda..

Özel Hastane Muayene Ücreti Sorgulama

Bir rahatsızlık veya hastalıkta devlet hastaneleri yanı sıra özel hastanelere gitmeyi tercih eden birçok insan vardır. Nedeni bilinmez ancak özel hastanelerde daha iyi daha geniş bir muayene süreci ve sanki rahatsızlığı özel hastanelerde yapılan tetkikler ile daha çabuk atlatacağına inanma düşüncesi diyebiliriz. Bu sebeple kişiler tarafından oldukça rağbet gören özel hastanelerin her geçen yıl geçmiş yıla muayene ücret fiyatları artmaktadır. Şu şekilde örnek verecek olursak; Nüfusa bağlı olarak en çok rağbet gören bir özel hastaneye ödeyeceğiniz muayene ücreti ile daha düşük nüfusu barındıran bir özel hastane muayene ücreti için ödeyeceğiniz bedel elbetteki farklılık gösterecektir. Bunun birçok nedeni olduğunu söylemek mümkün ve bu nedenlerin başında hastanenin size sunduğu hizmet skalasının çok olması, hastanenin yerleşim yeri ve hastanenin içinde bulunduracağı hasta kapasitesi vb. gibi bir çok neden özel hastane fiyatlarını belirlemektedir.

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 GÜNCEL

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 GÜNCEL

Her özel hastanede fiyat farklılıkları gözlemlendiği gibi hastanenin her bölümü içinde ayrı ücretlendirmeyle karşılaşmanız mümkün. Diyelim ki; bir özel hastanede dahiliyeye gidecekseniz 500 TL ödeyecekken göz hastalıkları bölümü için 300 lira gibi bir tutar ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bölümlerde değişkenlik gösteren fiyatların aslında muayene olacağınız doktorun unvan derecesine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Az önce verdiğimiz örnekteki gibi göz hastalıklarında olacağınız muayene ücreti profesör tarafından yapılacaksa 300 TL iken uzman doktor tarafından yapılacak muayenenin bedeli 150 TL olacaktır. O halde özel hastane fiyatlarının belirlenmesinde;

 • Hastanenin konumu,
 • Hastaneden sunulan hizmetler
 • Hastanenin kapasitesi
 • Hastanedeki her bölümde uygulanacak ücret tarifesi
 • Her bölümün doktorlarının unvan dereceleri gibi durumlar özel hastane fiyatlarını ne yazık ki sabit kılmaz.

Özel Hastane Muayene Ücreti 2020

Öncesinde de belirttiğimiz üzere özel hastanelerde belirlenen ücretler her hastaneye göre farklılık göstermektedir. Belli başlı etmenlerin ücretler etkilediği üzere aşağıdaki tablo da yer alan ücretler özel hastanelerde uygulanan muayene ücret tarifesidir. Ancak belirtmeliyiz ki en sağlıklı muayene ücret fiyatına tercih ettiğiniz hastaneden bilgi alarak ulaşabilirsiniz. Aşağıda özel hastanelerin hastalara özel hizmet sağladıkları muayene ücretleri verilmiş olup muayene katılım payı olan 15 TL ek olarak hastalardan alınacak olan muayene ücretleri 2020 yılı için itibariyle;

Bölüm Ortalama Muayene Ücreti Özel Muayene Ücretleri
Beyin Cerrahi 150 TL 150 – 700 TL
Dahiliye 100 TL 100 – 350 TL
Dermatoloji 100 TL 100 – 300 TL
Fizik Tedavi 150 TL 150 – 400 TL
Genel Cerrahi 150 TL 150 – 500 TL
Göğüs Hastalıkları 150 TL 150 – 300 TL
Göz Hastalıkları 100 TL 100 – 350 TL
Kadın Hastalıkları 200 TL 200 – 500 TL
Kardiyoloji 150 TL 150 – 400 TL
Kulak Burun Boğaz 200 TL 200 – 450 TL
Nöroloji 150 TL 150 – 300 TL
Ortopedi 150 TL 150 – 400 TL
Plastik Cerrahi 200 TL 200 – 550 TL
Üroloji 100 TL 150 – 450 TL

Katılım Payı Alınan Hastalar ve Ücretleri

Özel hastaneler muayene ücretlerine ek olarak katkı payı alırlar. 2020 yılı için belirlenen katkı oranı 15 TL’dir. Her sigortalı hasta, sağlık hizmeti alırken prim ücreti ödemekle yükümlüdür. Bu vergi, hasta muayene edilmek istediği hizmetin sekreterliğine girer girmez tahsil edilir. Katkı ücretine istisna yoktur. Sigortalı her hastadan talep edilmektedir. Bu ücretlere ek olarak her hastane muayene ücretlerini kendisi belirler. Bu nedenle, görüşme sırasında masrafların yanı sıra hangi hastaneden randevu almak istediğinizi sormanızda fayda var. Ayrıca sosyal güvenlik kurumunun internet sitesinde ücret hesaplaması için bir pencere bulunmaktadır. Hesaplama, hastanenin adı, ek masrafları, muayene şekli, muayene edilecek hizmet gibi bilgiler girilerek yapılır. Devlet hastanelerinde 2020 yılı muayene ücreti 6 TL olarak belirlendi. Sigortasız vatandaşlarımız için devlet hastanelerinde bir defaya mahsus belirlenen muayene tutarı 50 TL olmaktadır.

İlginizi Çekebilir-  Yetki Belgesi Olmadan Araç Satana 5 Bin TL Para Cezası

Özel Hastane Tahlil Ücretleri 2020

Özel hastanelerin muayene ücretlerinin hastalar tarafından ödenmesinin sonrasında kişiye yapılacak tahlil ücretleri için de ayrı ücretlendirme olacaktır. Özel hastanelerin hemen hemen hepsinde bulunan kan tahlili, idrar tahlili, mikroskopi tahlilleri, radyolojik tahliller, patoloji tahlilleri ve genetik tahliller gibi hastalığın tanısını koymaya yönelik testler içinde ayrı bir ücret ödeyecek olan hastanın tahlil ücretleri muayene ücretleri gibi her hastanede farklılık gösterebilmektedir. Tahlil ücretleri her hastanede ortalama fiyatlardır. Ancak fahiş fiyat politikasının uygulanabilmesi sebebiyle hastalar bu sorun ile ilgili şikayette bulunabilir. Şikayetin değerlemesi Sağlık Bakanlığınca yayımlanan mevzuata göre alınır. Şikayetler içinde ALO 184 irtibat numarası üzerinden iletişime geçilmelidir. Bakanlık tarafından alınan şikayette hastanede uygulanan tedavi yöntemlerinin bedellerine ilişkin hastaya tahsis edilen faturayı talep etmekte ve bu fatura ile gerekeni yapmaktadır. Hastaneden alınacak fatura bu noktada ciddi önem taşımaktadır.

Özel Hastanelerde Tahlil Ücreti Ne Kadar?

Her hastaneye göre farklılık gösterse bile ortalama özel hastanelerde uygulanan tahlil fiyatları şu şekilde olacaktır.;

 1. Kan ve idrara tahlillerinde; 50 TL – 200 TL
 2. İş güvenliği için tüm tahliller; 250 TL – 400 TL
 3. MR, röntgen ve ultrason tahlillerinde; 150 TL – 500 TL
 4. EKG; 100 TL

bu fiyatlar aralığında değişiklik yaşanabilmektedir.

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 GÜNCEL

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2020 GÜNCEL

Profesör Özel Muayene Ücretleri

Devlet hastanelerde ve araştırma hastanelerinde profesörlere de özel muayene olabilirsiniz. Profesör farkı olarak muayene ücretlerinden fark alınacak olup, fark olarak alınacak olan ücretin, asgari ücretin iki katından fazla olmamaktadır. 2020 yılında asgari ücret 2.324 TL olmuştur. Buna göre 2324 * 2 = 4648 TL olan bu tutar, asgari ücretin zamlanması ile profesör ücretlerinde artış göstermektedir.

Tüm bu ücretler ile birlikte muayene ücretleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

 1. Devlet hastanelerinde muayene tutarı: 6  TL,
 2. Üniversite hastanelerinde: 8 TL,
 3. Eğitim ve araştırma hastanelerinde: 7  TL,
 4. İlaç masrafı olarak emeklilerden %10, çalışanlardan %20 kesinti yapılacaktır.
 5. Reçeteler için 3 TL, 3 adet ilaç kutusundan sonra yazılacak olan ilaçların her biri için 1 TL,
 6. Özel hastanelerde en fazla % 200 nispetinde fark,
 7. Ortez ve vücut haricinde kullanılan protezlerde % 10, % 20 oranlarında tutar talep edilmektedir.

Profesörler tarafından yapılan ameliyatlarda her ameliyat için ünvanı olmayan doktorlara ödenecek ücretler ile hocaların ameliyatları arasında maksimum 1 kat fark olmalıdır. Bu durumda ameliyat için ödenecek ücretin 2.000 TL olduğunu varsayarsak, bu tutar profesör farkı olarak maksimum 1.000 TL’ye bağlanabilir. 10.000 liralık bir ameliyatta 5.000 liraya ihtiyaç duyulacaktır. Özel sigortalı vatandaşlar genellikle özel hastanelerde daha uygun fiyatlı ameliyatları olduğu için özel hastaneleri tercih etmektedir.

Özel Hastane Röntgen Ücreti 2020

 1. Göğüs filmi: 50-80 TL.
 2. Kan tahlili: 50:100 TL.
 3. Ultrason ücreti : 50-500 TL.
 4. EKG ücreti: 50-100 TL.
 5. İdrar tahlili ücreti : 50-200 TL.
 6. Göğüs filmi ücreti : 50-100 TL.
 7. MR ücreti : 50-500 TL.

Daha detaylı ve net bilgiye ulaşmak için kişi ilgili hastaneden bilgi almalıdır.

Özel Hastane Ameliyat Ücretleri

Rahatsızlık üzerine gidilen hastanede aniden hastanın ameliyata alınması yada kişi tercihi ile özel hastanede ameliyat olmak istemesi gerekebilir. Ameliyat ücretlerinin yine her hastane ve her bölüme göre değişiklik gösterebildiği gibi ameliyatı yapacak olan doktorunda unvanı bu noktada çok önemlidir.

Ameliyat ücretleri kesin olarak belirtilmemiş hastane randevusu için aradığınızda dahil gerekli bilgilendirmeyi alamayabilirsiniz. Muayene olurken öğrenebileceğiniz ücretlerde her yıl olduğu gibi bu yılda da değişikliğe gidilmiştir. Örneğin geçtiğimiz senelerde 2.500 TL’ye olduğunuz bir ameliyatı 2020 yılı itibariyle 10.000 TL’ye olabilirsiniz. Sosyal güvencenizin olup olmaması özel hastanede alacağınız hizmette çokta bir değişik göstermeyecek. SGK tarafından karşılanan miktardan kalanını hastanın hastaneye en geç taburcu oluncaya kadar tahsil etmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.