tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? 2023 Öğretim Görevlisi Maaşları

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? 2023 Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim görevlisi nasıl olunur? Üniversitede öğretim görevlisi maaşı, araştırma görevlisi nasıl olunur, Öğretim elemanı nedir, myo’da öğretim görevlisi olmanın yeni şartları 2023, Meslek yüksek okulu öğretim görevlisi maaşları, Dr öğretim üyesi nasıl olunur, Dr öğretim üyesi ile uzman doktor arasındaki fark nedir gibi konular son zamanlarda sık sık araştırılıyor. Yazımızda öğretim görevlisi nasıl olunur ve öğretim görevlisi maaşları ne kadar ulaşabilirsiniz.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi nasıl olunur, öğretim görevlileri, doktora gerektirmeyen ve özel uzmanlık gerektiren konularda ders vermek üzere geçici veya sürekli olarak yükseköğretim kurumlarında görevlendirilen kişilere denir. Doktorasını tamamlayanlar kendi uzmanlık alanlarında Doçentlik Sınavına başvurabilirler.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? 2023

Öğretim görevlisi nasıl olunur; Öğretim görevlisi olabilmek için mezun olduktan sonra Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavını (ALES) geçmek gerekir. ALES sınavını geçtikten sonra atanmak istediğiniz üniversite tarafından sözlü mülakat düzenlenir.

Öğretim elemanı başvuruları, “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen ya da Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre yapılır.

Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

2023 yılında öğretim görevlisi maaşları, akademik personelin mesleki deneyimine ve kamu hizmeti derecesine bağlı olarak değişmektedir. 2023 yılı araştırma görevlisi maaşları: 14.543 TL olmuştur.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? 2023 Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim Görevlisi Nedir? Öğretim Elemanı Nedir?

Öğretim görevlileri, fakültelerin bölüm başkanları tarafından atanan alanlarda lisans dersleri vermekle sorumlu profesyonellerdir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda öğretim üyesi, “Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanı” olarak tanımlanmaktadır. Bu ifadeden anlaşılacağı gibi üniversitelerde ders vermek amacıyla öğretim üyeleri istihdam edilmektedir. Yasaya göre öğretim görevlisi haftada en az 12 saat ders vermek zorundadır.

Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar?

Öğretim görevlileri, yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı olarak kabul edilen değerli meslek mensuplarındandır. Yükseköğretim Kanununda belirtilen amaç ve ilkelere uygun olarak ders içeriklerini hazırlar, planlar ve öğrencilere aktarır. Fakülte dekanlıkları tarafından kendilerine verilen derslerin yürütülmesinden sorumludurlar. Asistan olmayan öğretmenler genellikle iki yıllık sözleşmelerle başlar. Sözleşmelerin uzatılıp devam ettiğini bilinmektedir.

Öğretim Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

Lisans derecesi ve ALES puanı alma ve ilgili üniversitenin sözlü mülakatını geçme gibi şartların dışında, öğretim görevlisi olacak kişinin sahip olması gereken bazı nitelikler vardır. Öğretim görevlisi nasıl olunur, şartları;

 • İleri derecede sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmak,
 • Uzmanlık alanlarında araştırma yapabilmek,
 • Bilgi ve tecrübeyi öğrencilere en iyi şekilde aktarmak,
 • Yayınlanmış araştırmaları incelemek,
 • Bilimsel seminer ve akademik konferanslara katılım,
 • Orijinal, özgün fikirler üretmek,
 • Araştırma ve bölümün hedeflerine ulaşmak için disiplinli bir şekilde çalışmak.

Öğretim Görevlisinin Görevleri Nelerdir?

Öğretim görevlisinin okuldaki görevleri aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Sorumlu olduğu lisans derslerini hazırlar ve yürütür,
 • Araştırma sonuçlarını paylaşır,
 • Mesleki gelişimini sürdürür,
 • Eğitim materyallerinin geliştirilmesine yardımcı olur,
 • Öğrenci ödevlerini ve sınavları hazırlar,
 • Akademik sonuçlar hakkında geri bildirim sağlar,
 • Makale ve diğer bilimsel yayınları yazar,
 • Öğrenci ilerlemesini, başarısını ve derslere katılımını izleyerek kayıt altında tutar,
 • Kaliteli bir müfredatın geliştirilmesine, planlanmasına ve uygulanmasına katkıda bulunmak,
 • Bölüm ve fakülte toplantılarına katılır,
 • Fakülte ve bölüm çalışma gruplarına destek sağlar.

Öğretim Görevlisi İş İmkanları

Türkiye’deki üniversitelerin akademik kadrosunun çoğunluğunu araştırma görevlileri ve öğretim görevlileri oluşturmaktadır. Yine öğretim görevlilerinin büyük çoğunluğu yüksekokullarda , eğitim fakültelerinde ve güzel sanatlarda çalışmaktadır. Ayrıca öğretim görevlileri yazılı ve görsel basında danışmanlık hizmetleri de verirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.