tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,4395
EURO
9,9914
ALTIN
486,45
BIST
1.424
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Sağanak Yağışlı
26°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? 2021 Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? 2021 Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim görevlisi nasıl olunur? Üniversitede öğretim görevlisi maaşı, araştırma görevlisi nasıl olunur, Öğretim elemanı nedir, myo’da öğretim görevlisi olmanın yeni şartları 2021, Meslek yüksek okulu öğretim görevlisi maaşları, Dr öğretim üyesi nasıl olunur, Dr öğretim üyesi ile uzman doktor arasındaki fark nedir gibi konular son zamanlarda sık sık araştırılıyor. Yazımızda öğretim görevlisi nasıl olunur ve öğretim görevlisi maaşları ne kadar ulaşabilirsiniz.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi nasıl olunur, öğretim görevlileri, doktora gerektirmeyen ve özel uzmanlık gerektiren konularda ders vermek üzere geçici veya sürekli olarak yükseköğretim kurumlarında görevlendirilen kişilere denir. Doktorasını tamamlayanlar kendi uzmanlık alanlarında Doçentlik Sınavına başvurabilirler.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? 2021

Öğretim görevlisi nasıl olunur; Öğretim görevlisi olabilmek için mezun olduktan sonra Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavını (ALES) geçmek gerekir. ALES sınavını geçtikten sonra atanmak istediğiniz üniversite tarafından sözlü mülakat düzenlenir.

Öğretim elemanı başvuruları, “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen ya da Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre yapılır.

ALES Sınavları Ne Zaman? 2021

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES/2) 19 Eylül’de gerçekleşecektir. 2021 yılının ikinci sınavı için giriş belgeleri sınavdan önceki hafta, yani 10 Eylül’den sonra yayınlanacak. Sınav sonuçları ise ÖSYM‘nin internet sitesinden 14 Ekim’de açıklanacaktır.

Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

2021 yılında öğretim görevlisi maaşları, akademik personelin mesleki deneyimine ve kamu hizmeti derecesine bağlı olarak değişmektedir. Fakat aylık olarak 5.990 TL ile 6.750 TL arasında değişmektedir.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur? 2021 Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim Görevlisi Nedir? Öğretim Elemanı Nedir?

Öğretim görevlileri, fakültelerin bölüm başkanları tarafından atanan alanlarda lisans dersleri vermekle sorumlu profesyonellerdir. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda öğretim üyesi, “Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanı” olarak tanımlanmaktadır. Bu ifadeden anlaşılacağı gibi üniversitelerde ders vermek amacıyla öğretim üyeleri istihdam edilmektedir. Yasaya göre öğretim görevlisi haftada en az 12 saat ders vermek zorundadır.

Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar?

Öğretim görevlileri, yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı olarak kabul edilen değerli meslek mensuplarındandır. Yükseköğretim Kanununda belirtilen amaç ve ilkelere uygun olarak ders içeriklerini hazırlar, planlar ve öğrencilere aktarır. Fakülte dekanlıkları tarafından kendilerine verilen derslerin yürütülmesinden sorumludurlar. Asistan olmayan öğretmenler genellikle iki yıllık sözleşmelerle başlar. Sözleşmelerin uzatılıp devam ettiğini bilinmektedir.

Öğretim Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

Lisans derecesi ve ALES puanı alma ve ilgili üniversitenin sözlü mülakatını geçme gibi şartların dışında, öğretim görevlisi olacak kişinin sahip olması gereken bazı nitelikler vardır. Öğretim görevlisi nasıl olunur, şartları;

 • İleri derecede sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmak,
 • Uzmanlık alanlarında araştırma yapabilmek,
 • Bilgi ve tecrübeyi öğrencilere en iyi şekilde aktarmak,
 • Yayınlanmış araştırmaları incelemek,
 • Bilimsel seminer ve akademik konferanslara katılım,
 • Orijinal, özgün fikirler üretmek,
 • Araştırma ve bölümün hedeflerine ulaşmak için disiplinli bir şekilde çalışmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi? 2021 Memur Ek İşleri

Öğretim Görevlisinin Görevleri Nelerdir?

Öğretim görevlisinin okuldaki görevleri aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Sorumlu olduğu lisans derslerini hazırlar ve yürütür,
 • Araştırma sonuçlarını paylaşır,
 • Mesleki gelişimini sürdürür,
 • Eğitim materyallerinin geliştirilmesine yardımcı olur,
 • Öğrenci ödevlerini ve sınavları hazırlar,
 • Akademik sonuçlar hakkında geri bildirim sağlar,
 • Makale ve diğer bilimsel yayınları yazar,
 • Öğrenci ilerlemesini, başarısını ve derslere katılımını izleyerek kayıt altında tutar,
 • Kaliteli bir müfredatın geliştirilmesine, planlanmasına ve uygulanmasına katkıda bulunmak,
 • Bölüm ve fakülte toplantılarına katılır,
 • Fakülte ve bölüm çalışma gruplarına destek sağlar.

Öğretim Görevlisi İş İmkanları

Türkiye’deki üniversitelerin akademik kadrosunun çoğunluğunu araştırma görevlileri ve öğretim görevlileri oluşturmaktadır. Yine öğretim görevlilerinin büyük çoğunluğu yüksekokullarda , eğitim fakültelerinde ve güzel sanatlarda çalışmaktadır. Ayrıca öğretim görevlileri yazılı ve görsel basında danışmanlık hizmetleri de verirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.