tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,1873
EURO
34,9443
ALTIN
2.496,38
BIST
10.937,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
Cumartesi Az Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
21°C

Öğrencilere Sed Yardımı Başvuru Formu 2023 Ne Zaman Yatar?

Öğrencilere Sed Yardımı Başvuru Formu 2023 Ne Zaman Yatar?

Devletten öğrencilere Sed yardımı 2023, sed yardımı sorgulama, SED yardımı başvuru formu, sed yardımı e-devlet, SED yardımı başvurusu sorgulama, Sed yardımı e-devlet başvurusu nasıl yapılır, sed yardımı 2023’de ne kadar olacak, Sosyal Ekonomik Destek başvuru sorgulama, maddi yardım başvurusu, Sed yardımı kaç ay verilir gibi konular hakkında tüm bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Öğrencilere Sed Yardımı Başvuru Formu 2023

Kısaca SED yardımı olarak bilenen Bakanlıkça verilen yardım 2023 yılında da devam etmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşların çocuklarına yapılan yardım ile amaçlanan okul dönemi boyunca 9 ay olmak üzere sosyal ekonomik destek sağlamaktadır. Çocuklu aileler tarafından oldukça yoğun bir şekilde araştırılan sosyal ekonomik destek yardımı, internette en çok; sed yardımı 2023’de ne kadar olacak? SED yardımı kayıt bulunamadı ne demek? sed yardımı e-devlette neden gözükmüyor? gibi sorularla aratılıyor. Bizde sizler için yazımızda sed yardımı son dakika haberlerini ve sed yardımı başvurusunu ele aldık..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvurusu

SED Yardımı ile verilmekte olan nakdi destek detaylarına değinmeden önce öncelikle Sosyal Ekonomik Destek yardımının ne olduğundan söz etmek gerekir. SED guncelajans.com yardımı Sosyal Ekonomik Destek adı ile ifade edilmektedir. Öğrencilere yapılan bu yardım Resmi Gazete’de yayınlanmış SED Yönetmeliği kapsamında verilmektedir. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliği incelemek için tıklayınız.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Maddi Yardım Başvuruları için tıklayınız.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da halen uygulanmakta olan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca desteklenen yardım ile ilgili olarak; Eğitim çağında olan ihtiyaç sahibi öğrencilere, bir okul dönemi boyunca verilen ve nakdi desteğin yalnızca Bakanlık tarafından belirlenmektedir. SED Yardımının amaçları ise şu şekilde sıralanabilir.

Sosyal Ekonomik Destek (SED) Yardımı

 1. Maddi zorluktan dolayı eğitimini tamamlayamayacak nitelikte olan öğrencilere verilen destek ile çocukların eğitime geri kazandırılması
 2. SED yardımı desteğinden yararlanarak çocukların ailelerin yanından yaşam sürdürmeleri amaçlanmıştır.

Yukarıdaki ilave olarak SED yardım ile gençlere tanınan önceliğin yanında sağlık problemleri sebebiyle sed yardımı başvurusu yapanların başvuruları dikkate alınacak ve öncelik onlarda olacak. Verilen nakdi desteğin yanı sıra aynı zamanda rehberlik hizmeti de yine öğrenciye verilmektedir.

Sed Yardımı Ne Kadar Odu? 2023

Sed yardımları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen memur maaşının katsayılarına göre belirlenmektedir. Sed yardımı ödeme miktarı, o yıl için geçerli olan katsayıya göre hesaplanır ve öğrencilere verilir. Sosyal ve ekonomik destek hizmetleri hakkında yayınlanan yönetmelik doğrultusunda verilecek olan sed yardım destek miktarı, en yüksek devlet memuru maaşı tutarının  oranlarına göre ödeme yapılmaktadır. 2023 yılına göre Sosyal ve Ekonomik Destek yardımı ödeme oranları:

Katsayı oranına göre belirlenen, Devletten Öğrencilere Sed Yardımı 2023:

EĞİTİM GRUPLARI Oranlar % 2023 Yılı Ekonomik Destek Tutarı
Okul öncesi çocuklar için %60 1.118 TL
İlköğretime devam eden çocuklar için %75 1.677 TL
Orta öğretime devam eden çocuklara %80 1.789 TL
Orta öğretim çağında, okula gitmeyen çocuklara %65 1.375 TL
Yüksek öğretime devam eden çocuklara %90 2.004  TL
Kuruluş bakımından ayrılan gençlere %40 846 TL

SED Yardımı Kimler Alabilir?

SED yardım tutarlarının 2023 yılında arttırılması kadar çıkarılması üzerine vatandaşlar tarafından en çok merak edilen diğer bir konuda Sosyal Ekonomik Destek (SED) Yardımını kimlerin alabileceğidir. Bakanlıkça kamuoyuna duyurulan Sosyal Ekonomik Destek yardımından yararlananlar;

Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılabilmektedir.

SED Yardımı Başvurusu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödeme tutarının belirlendiği ve Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülen Sosyal Ekonomik Destek yardımı için gereken evrakları sizler için listeledik. Sosyal ekonomik destek yardımı başvurusu için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe yolu ile müracaat etmeniz gerekmektedir. Gerekli prosedürlerin işlenmesi ve kişinin sosyal ekonomik destek yardımı almaya hak kazanması ile kişiden talep edilen evraklar;

 • Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğitim gördüğünü kanıtlayan öğrenci belgesi
 • Gerekli olması durumunda kişiden istenecek olan sağlık kurulu raporu,
 • İşkur ya da meslek kurslarına başvuru belgesi ile yardımı alınabilir.

SED Yardımı E-Devlet

SED yardımı başvurusu ve ödeme bilgileri e-devlet hizmet kapısı üzerinden sorgulanmaktadır. Ön başvurunun e-devlet platformu üzerinden alındığını ve sed desteği almaya hak kazanmanız durumunda yine ödeme bilgilerini e-devletten sorgulama imkanınız bulunmaktadır. E-devlet şifresi ve TCKN ile e-devlete giriş yapılmasının ardından e-devlet ana sayfası üzerinde yer alan arama çubuğuna “sed yardımı” yazılır.

Açılır pencerede görünen hizmetler üzerinden ön başvuru yapabilirsiniz. Ancak bunun ön başvuru olduğunu belirtmek isteriz. Gerçek başvuruların kabulü İl / İlçe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerince alınmaktadır. Kabul edilen başvuruda herhangi bir yalan beyan tespit edilmesi durumunda;

“Yalan beyanda bulunarak, resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştirerek veya sahte evrak düzenleyerek ekonomik destek alan kişi ve aileler hakkında genel hükümlere göre işlem yapılır. Alınan desteğin iadesi istenir. Ödemeyenler hakkında adli ve idari işlem başlatılır.”

Devletten Öğrencilere Sed Yardımı

Öğrencilere Sed Yardımı Başvuru Formu 2023 Ne Zaman Yatar?

E-devlet üzerinden yapılan Sosyal Ekonomik Destek ön başvurusu ise şu şekilde değerlendirilmektedir;

Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile bahşetme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere mail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.

Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememekte bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyor iseler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir.

SED Yardımı Başvurusu Sorgulama

E-devlet üzerinden SED ödemesi başvurusu yapmak için tıklayınız. SED ödeme bilgileri sorgulama sayfasına yönlendirilmek için; Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

SED yardımı kayıt bulunamadı neden yazar? Sed yardımı e-devlette neden gözükmüyor? gibi sorular vatandaşlar tarafından oldukça fazla bir şekilde araştırılıyor. E-devlet üzerinden sed yardım başvuruları yapılabildiği gibi sed parası sorgulama işlemi de yapılabiliyor. E-Devlet aracılığıyla SED yardım parası sorgulama yapmak için tıklayınız. Sorgulama işlemleri sırasında “sed yardımı kayıt bulunamadı” yazısı hak sahibi olmayan kişilerde görülmektedir.

SED Yardımı Kaç Ay Verilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sed yardımları maaş olarak verilmez. Okul çağındaki çocuğun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için verilir ve bu nedenle geçici olmaktadır. Başvuran kişilerin, ekonomik durumlarının düzelmesi ve kendine bakar hale gelmesi durumunda sed yardımları verilmemektedir. Sosyal Ekonomik Destek yardımı alan çocuklar en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının beraberliğinde yürütülen bu yardım ile ülkemizde ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi destek sağlanmaya geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da devam etmektedir. Öğrenciler için devlet bursu nasıl alınır? bilgi almak için tıklayınız.

SED Yardımı Ayın Kaçında Yatar? 2023

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da süreli yardımlar, ayın 1’i ve 10’u arasında sed yardımı almaya hak kazanan kişilerin hesaplarına yatırılır. Elbette sed ödemeleri Bakanlığın belirlediği tarihlerde de gerçekleşebilmektedir.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı başvurusunda beyan edilen bilgilerin tutarsızlığı, adres değişikliği ve adres değişikliğinin bildirilmemesi gibi durumda kesilir. Ayriyeten ekonomik durumda düzelme ve okuyan çocukların eğitimlerine ara vermesi durumlarında da sed yardımı hemen kesilmektedir.

SED Yardımı Hangi Bankadan Alınır?

Sed yardımları her ay verilmemektedir. E-devlet üzerinden sed yardımı gördüğünüzde yardım ödemeleri devlet bankalarından herhangi birine yapılmaktadır. Genellikle sed yardımları Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır.

Maddi Yardım Başvurusu

Maddi yardıma ihtiyacı olan kişi ya da kişilere devlet birçok alanda yardımlarını sunmaktadır. 2023 yılında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi maddi yardım yapan birçok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Maddi yardım başvuruları için vatandaşların öncelikli bilmesi gereken şart, kişinin muhtaçlık durumunun ispatıdır.

Kişi bu durumu ya muhtarlıktan alınan fakirlik belgesiyle ya da kurumların yönlendirdiği yetkililerin araştırmaları sonucunda kanıtlayabilmektedir. Fakirlik belgesi nerelerde kullanılır? diyorsanız “Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımızı inceleyebilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnternetten Yardım Başvurusu

Korona virüs salgın sürecinde ihtiyaç sahibi muhtaç hanelere yapılan maddi yardımlar sonucunda vatandaşlar maddi yardım başvurularının nasıl yapılacağını araştırmakta. Bilindiği gibi maddi yardım başvuruları fiziki müracaat dışında online ortamda da yapılabilmektedir.

Genellikle bu başvurular e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemi ile maddi yardım başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka e-devlet şifresi olması gerekir. Bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar ise en yakın PTT’ye müracaat ederek 2,5 TL karşılığında şifre alabilirler. Böylelikle e-devlet üzerinden yapılan yardımlara başvurular kolaylıkla yapılabilmektedir.

Yorumlar

 1. Serpil seçer dedi ki:

  Merhaba ben Serpil bir oğlum var nafakam 700 TL
  Oğlum Eymen davam sürüyor işsizim nolur nakdi yardım destegim kesilmesin e devlet de goremiyorum kaydı

  1. Burs dedi ki:

   Benimde gözükmüyor muhtemelen ocak ayı zammından kaynaklanıyordur

   1. Pınar dedi ki:

    Daha görünmüyor sizdede aynımı acaba

  2. Pınar dedi ki:

   Daha görünmüyor sizdede aynımı acaba

   1. Zuzu dedi ki:

    Bende de gözükmüyor. Nekadar zam geldi acaba

 2. Esma dedi ki:

  Ben sed başvurusunda bulundum beni aradılar raporu heyete gondericez dediler artık bidaha bilgi vermediler acaba heyet ne karar verdi öğrenmek istiyorum nasıl öğrene bilirim

  1. Ayşe dedi ki:

   Yardım ma muhtacım

   1. Yardim dedi ki:

    Bulundugun yerin sosyal yardimlarina basvurabilirsin

 3. kevser.gulmez dedi ki:

  kiraciyim.iki.cocoğum.var.ben.bir.birgun.calişyom.birgun.calışmiyom.caĺışmiyor.kirami.faturalarimi.odyemiyom.bir.oğrencim.var.istediyini.almiyom.yardım.istiyom

 4. Adile dedi ki:

  Bügün ayın 11 sed kayıt bulunamadı diyor ağrıda sizce sistemi her ay gürünüyordu

 5. Ömer dedi ki:

  3 çocuk babasıyım 3 okula gidiyor lise okul Orta okul İlk okula gidiyor maddi yardım almak istiyorum