tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
11°C
İstanbul
11°C
Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
13°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
Çarşamba Gök Gürültülü
18°C

Öğrencilere Para Yardımı 2021 Başvuruları (CORONA)

Öğrencilere Para Yardımı 2021 Başvuruları (CORONA)

Korona virüs salgın nedeniyle Devlet, destekler vermeye devam ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şartlı eğitim yardımı olarak öğrencilere yardım yapıyor. Kız öğrencilere 75 TL, erkeklere ise 50 TL olacak şekilde şartlı eğitim yardımı veriliyor. Öksüz ve yetim 41 bin öğrenciye aylık olarak 150 TL verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eğitim öğretim alanında çocuğu okul okuyan ailelere okul için yardım parası verilmektedir. Burs veren kurum ve kuruluşlar haricinde öğrencilere maddi yardım desteği 821 TL olmaktadır. Başvuru yapmak isteyen kişilerin yazımızı incelemesi gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında ilkokul, ortaokul ve lise dönemi öğrencilerine aylık yardım başvurusunun şartlarını, SED yardım başvurularının nasıl yapılacağı, yardım parası sorgulama, devletin öğrencilere para yardımı, Devletin öğrencilere verdiği para yardımı, SED yardımı, Öğrenciye 1000 TL yardım, Öğrencilere para yardımı Korona, Öğrencilere para yardımı başvuru formu, Öğrencilere para yardımı corona, Öğrenci yardımı başvuru gibi konular hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyiniz.

Öğrencilere Para Yardımı Corona

Öğrencilere devlet tarafından SED adı altına yardım yapılmaktadır. Bu yardım eğitim ve öğretim gören öğrencilere sağlanan devlet desteği olmakta. Verilen bu yardımın tutarı her yıl belirlenen oranlarda öğrencilere yapılmaktadır. 2020 2021 eğitim öğretim dönemleri için yardım tutarları belirlenmiştir. Bu yardıma okul okuyan öğrencilerin velileri başvuruda bulunabilirler. Ekonomik nedenlerden dolayı okul okuyan çocuklara eğitim alanında maddi imkanı bulunmayan aileler maddi yardım yapılıyor. Bu desteğin aylık miktarı ise 684 TL ile 821 TL arasında değişmektedir.

Öğrencilere Para Yardım Başvurusu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından okul okuyan ve ihtiyaç sahibi öğrencilere Sosyal Ekonomik Destek (SED) adı altında yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen kişilerin gerekli şartları sağlaması ve istenilen belgeler ile birlikte başvuru yapması gerekir.

SED Yardım

2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılında SED Yardımı almadan önce “SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?” adlı yazımızı inceleyiniz.

Öğrencilere Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Kamu kurum ve özel kuruluşlar ya da hayırsever kişiler tarafından öğrencilere nakit desteği vermektedir. Bu destekler arasında kamu kurumlarının verdiği nakit desteğine başvuru yapılmalı, şartlar uygun değil ise diğer burs ve kredi veren özel kurumlara başvuru yapılmalıdır.

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 2. İş adamları ve Holdingler tarafından verilen burslar,
 3. Ticaret kuruluşlarınca verilen burs ve destekler,
 4. KYK Burs ve Kredi Desteği,
 5. Başarılı öğrencilerin okullarından aldıkları burslar,
 6. Vakıflar ve Derneklerin bursları,
 7. Hayırsever vatandaşların verdiği eğitim ve öğretim yardımları

Öğrencilere KYK Burs ve Kredi

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından öğrencilere eğitim ve öğretim dönemlerinde burs ve kredi desteği verilmektedir. Öğrencilere burslar geri ödemesiz olarak veriliyorken, kredi ise eğitim – öğretim yılı sona erdiğinde taksitler halinde geri ödemeli olarak verilmektedir. “Devlet Bursu Nasıl Alınır? 2021 Şartları” adlı yazımızda öğrencilere KYK tarafından verilen para yardımları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öğrencilere Para Yardımı 2021 Başvuruları

Öğrencilere Para Yardımı 2021 Başvuruları

SYDV Öğrenci Para Yardımı

Valilik ile Kaymakamlıkların bünyesinden faaliyetlerine devam eden ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan SYDV tarafından ihtiyaç sahibi ailelere çocukların eğitim ve öğretimleri için para desteği sağlanmaktadır. Bu yardım için ihtiyaç sahibi öğrencilerin velileri başvuruları şahsen gerçekleştirmesi gerekir. Başvurular için gereken evraklar aşağıdakilerdir;

 1. Öğrenim belgesi (Okul Müdürlüğünden öğrencinin hangi okulda okuduğunu gösteren alınan belge)
 2. Velinin ve öğrencinin kimlik kartı fotokopileri,
 3. Dilekçe
 4. Gelir Tespit Belgesi

Başvuru sonucunda öğrencilerin kırtasiye, okul servisi ve benzeri maddi giderleri karşılanmaktadır. Bu yardım ödemeleri ise aylık olarak yapılmakta ve geçici yardım olmaktadır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yükseköğrenim gören okuyan ve zor durumda olanlara eğitim – öğretim dönemleri boyunca yılda 9 ay süreliğine her ay düzenli olarak yardım verilmektedir. 2020 – 2021 eğitim ve öğretim yılında her üniversite öğrencisi için aylık 300 TL ve açık öğretim öğrencisi için de aylık 90 TL öğrenim yardımı yapılmaktadır.

Burs Veren Vakıflar, Dernekler, Holdingler ve İş Adamları

Belediyeler, Fevzi Akkaya Vakfı,
Tekfen Vakfı, Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı,
Türk Diyanet Vakfı, Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı,
Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı,
Taşkent Vakfı, Şahinler Vakfı,
Atatürkçü Düşence Derneği, TADEV,
Türk Eğitim Vakfı, Ahlat Kültür Eğitim Vakfı,
21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, Adnan Kahveci Vakfı,
İstanbul Ticaret Üniversitesi, Rumeli Eğitim Vakfı,
Alarko Holding, Ali Demir Vakfı,
Toplum Gönüllüleri Vakfı, Yumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı,
TEV, Diyanet Vakfı,
Şahinler Holding, Meb,
Birlik Vakfı, Türk Dil Kurumu,
Sema Yazar Gençlik Vakfı, Kızılay Gençlik Müdürlüğü,
İzzet Baysal Vakfı, Sağlık Eğitim Vakfı,
Mehmet Zorlu Vakfı, Sema Yazar Gençlik Vakfı,
Anadolu Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı,
Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii Vakfı, Tekfen Vakfı,
Hüsnü Özyeğin Vakfı, Cafer Sadık Abalıoğlu,
Afrika Vakfı, Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi,
İstanbul Sanayi Odası Vakfı İbrahim Çeçen Vakfı,
Tubitak, Elginkan Vakfı,
İstanbul Ticaret Odası, İto,
Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı, Sabancı Vakfı,
Alarko Vakfı, Türk Petrol Vakfı,
Ahmet Yesevi Vakfı, İş Dünyası Vakfı,
Darendililer Eğitim Vakfı, İstek Vakfı,
İstanbul Teknik Üniversitesi, Taşkent Vakfı,
İstanbul Üniversitesi, Nuh Çimento Sanayi Vakfı
Türkiye Milli Kültür Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,
Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri, Çağdaş Eğitim Vakfı,

Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu

İstanbul, İzmir ve Ankara gibi Büyükşehirlerin haricinde Türkiye genelinde eğitim ve öğretim gören binlerce öğrencilere nakit para yardımı yapan vakıflar, devlet kurumları, dernekler, iş adamları ve hayırseverler bulunmaktadır. Her kuruluşun başvuru şartları ve burs miktarları kuruluşların bütçelerine göre verilmektedir.

KYK tarafından verilen geri ödemesiz destekte herhangi bir sorun olmasa da, KYK’dan kredi alan öğrenciler ileride bir işte çalışmaları halinde kredi geri ödemelerinde birçok sorun yaşayabilmektedir. Bu nedenle öğrencinin KYK kredisinin geri ödenmesi gerektiğini belirtir ve buna göre başvuru yapması gerektiğini belirtmeliyiz.

Öğrenci Yardım Parasını Kimler Alabilir?

 1. T.C vatandaşı olmak yardım alabilmenin en önceki şartı olmaktadır.
 2. Ödeme maaş şeklinde değil, ailenin maddi durumuna göre verilmektedir. Ekonomisi iyiye giden ailenin öğrenci desteği kesilmektedir.
 3. Her aile Bu yardıma yalnızca bir defa başvuru yapabilmektedir.
 4. Destek alan öğrenci ailelerine SYDV tarafından 6 ayda 1 defa olmak üzere denetleme yapılmaktadır.
 5. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı okul okuyan çocuk yardım desteği vermektedir. Bu destek haricinde ayrı bir destek vermemektedir.
 6. Lise ya da Üniversitedeki öğrencilere en az 456 TL, en fazla ise 821 TL maddi yardım yapılmaktadır.
 7. Maddi destek ailenin geçimini için değil, öğrencinin eğitim ve öğretim masraflarını karşılanabilmesi için verilmektedir.
 8. Maddi destek için aileler diğer ihtiyaçları için SYDV’na başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 9. Öğrencilere verilen SED yardımına icra işlemi uygulanmamaktadır.
 10. Yanlış beyanda bulunarak haksız ödeme alan kişilerin tespit edilmesi durumunda aldıkları ödemeler, yasal faizleriyle birlikte geri alınmaktadır.

Öğrencilere 821 TL Para Yardımı

2020 2021 eğitim ve öğretim yılı için yardımı başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile buradan başvuru yapılabilmektedir. Eğitim-öğretim yardımı sorgulama için tıklayınız.

Yorumlar

 1. Mustafa Yaşar dedi ki:

  Yardım