Güncel Ajans

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir?

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir?

Öğrenci okul numarasının nasıl öğrenilebileceği veli ve öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Korona virüs salgını nedeniyle eğitim öğretim hayatı öğrenciler için evlerinde gerçekleşirken öğrenci okul numaralarının bu süreçte nereden ve nasıl bulunacağı hakkında veli ve öğrenciler bilgilendirilmek istiyor. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığının öğrenci portalı bulunmakta ve bu portal aracılığıyla öğrencinin birçok bilgisine erişim sağlanabilmektedir. Bu sistem hepimizin duyduğu e-okul sistemidir. Öğrenciler T.C kimlik numarası ve okul numarasını ilgili alanlara yazarak sistem üzerinden tüm bilgilerini görüntüleyebilirler. E-okul giriş sayfasında iki giriş seçeneği yer almaktadır. Bunlardan ilki bahsetmiş olduğumuz öğrenci ve velilerin bilgi alabileceği alan diğeri ise yönetimin giriş yapabileceği alan olmaktadır. E-okul sistemine giriş yapabilmek için öğrencinin okul numarasının bilinmesi gerekir. Bu yazımızda öğrenci okul numarası nasıl öğrenilir? e-okul numarası öğrenme, e-devlet okul numarası öğrenme, E-okul öğrenci numarası sorgulama, MEB okul numarası Öğrenme, Okul numarası Öğrenme lise 2020, AÖL öğrenci Numarası Öğrenme gibi konular hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

E-Okul Öğrenci Numarası Öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bilişim Sistemleri üzerinden velilere ve öğrencilere bilgi ve hizmet verebilmek amacıyla kurulan e-okulda, velinin öğrenci için bilmesi gereken tüm bilgiler yer almaktadır. Çağımız gereği neredeyse her işlem online sistem üzerinden yapılmaya başlanmışken okul sistemi de e-okul aracılığıyla online olarak sunulmaktadır. Önceki yıllarda veliler, çocuklarının eğitim bilgileri hakkında bilgi sahibi olabilmek için mutlaka öğretmenlerle görüşmek durumundaydı. E-okul sistemi ile öğrenci hakkında sınav bilgilerine ve devamsızlık bilgilerine kolaylıkla erişilebiliyor. Okul yönetimi iste bu sistem ile sınav tarihlerini, sınav sonuçlarını, öğrenci kayıtlarını, devamsızlık işlemlerini ve karneleri online olarak e-okul üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda öğrenci numarası öğrenme işlemi e-okul tarafından yapılabiliyor.

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir

E-okul uygulamasına aşağıdaki adımları takip ederek giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş için https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılmaktadır. Öğrencinin hesabına girilebilmesi için tek seferlik giriş kodu, kullanıcı adı ve şifre istenilen bölümlere doldurulmalıdır. Öğrencinin adı kısmına T.C kimlik numarası, şifre kısmına da öğrencinin numarası yazılmalıdır.
 • E-okul sistemine giriş yapılması için bazı güvenlik sorunlarının da yanıtlanması gerekmektedir. Bu sorular genellikle öğrencinin kimlik kartında yer alan bilgiler olmaktadır. Doğum yeri, doğum yılı gibi sorular doğru cevaplandığında sisteme giriş yapılır.
 • Daha sonrasında ise ne tür bilgi öğrenilmek isteniyorsa ise oraya tıklanılması gerekir.
 • Ayriyeten App Store ve Google Play Store aracılığıyla cihazlar üzerinden uygulama yüklenebilmektedir. Kullanıcı adı ve şifre uygulamaya ilk girişte istenir, uygulamaya her girişte bu bilgiler olmadan giriş sağlanabilmektedir.

Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından öğrencilerin okula ilk başladığı andan itibaren mezun olana kadar tüm bilgilerini sistem üzerinde toplamaktadır. E-okul üzerinden yönetim girişlerini devlet ve özel eğitim kurumları bilgi girişi sağlayabilmektedir. Anaokulundan liseye kadar eğitim veren tüm okullar bu sistem üzerinden gerekli işlemlerini yapabilmektedir. Velileri bilgilendirmek amaçlı, Veli Bilgilendirme Sistemi uygulamaya konulmuştur. Bu sayede veliler tüm bilgilere, sınav tarihlerine, sonuçlarına ve duyurulara erişim sağlayabilmektedir. Aynı zamanda öğrencilerde bu sistem üzerinden giriş yapabilmektedir.

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir

Mobil Bilgi Servisi Numara Öğrenme

Online olarak velilerin bilgilendirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı mobil servis uygulaması başlatmıştır. İnternet veya uygulama üzerinden bilgi almak istemeyen velilere SMS aracılığı ile bilgi verilmektedir. Mobil bilgi servisini, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone tarafından sağlamaktadır. Bu GSM operatörleri e-okula yönetim tarafından girilen tüm bilgileri anlık olarak velilere kısa mesaj olarak göndermektedir. Fakat mobil bilgi servisi uygulaması ücretli olmaktadır. Bilgi sorgulama yapılmak istenildiğinde 1 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Abone olup bilgileri anlık olarak takip etmek isteyen velilerden ise aylık 2.5 TL abonelik parası alınmaktadır. Bu mobil bilgi servis uygulamasına üye olunması gerekir. Öğrencinin T.C kimlik numarası yazılarak 8383’e kısa mesaj gönderildiğinde öğrencinin tüm bilgilerinden anında haberdar olunabilmektedir. Abonelik işlemlerinin iptalini yapmak isteyen veliler ise İPTAL yazarak 8383’e kısa mesaj göndermesi gerekecektir. İptal edilmeyen abonelikler hiç her ay tarafınızdan belirli ücret kesilecek ve öğrenci hakkında bilgiler SMS ile bildirilmeye devam edecektir.

Öğrenci hakkında tüm bilgileri hemen öğrenebilmek için gerçekleştirilen mobil bilgi servisi, okul idaresinin sisteme bilgilerinin girmesine göre velilere gönderilecektir. Bilgiler telefonuma mesaj olarak gelmiyor diyorsanız, okul yönetimi sisteme henüz bir bilgi girmediğinden kısa mesaj alamıyorsunuz demektedir. Aynı zamanda açıköğretim, ortaokul ve lise öğrencilerin bilgileri de bu sisteme dahil edilmiştir. Aylık 2,5 TL ödeme yaparak toplamda 30 adet bilgilendirme mesajı alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir-  E-Devlet Din Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-Devlet Okul Numarası Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı e-devlet kapısı üzerinden okul numarası sorgulaması gerçekleştirebilmektedir. Öğrenci velileri, bu uygulama üzerinden çocukları hakkında tüm bilgilere erişebilmektedir. Aynı zamanda da öğrencinin okul numarasını öğrenebilmektedir. Yazımızda ele aldığımız öğrenci okul numarası öğrenme işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ayriyeten öğrencinin devamsızlık bilgileri, sınav bilgileri ve ders programı gibi bilgilerini de görüntüleyebilirsiniz. Kısaca e-devlet sistemi üzerinden Milli Eğitim Bakanlığının öğrenci bilgi sisteminde mevcut tüm bilgilere erişim sağlanabilmektedir. Buradan bilgi almak isteyen velilerin e-devlet şifresi olması gerekiyor. T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılmasının ardından aranılan tüm bilgiler görüntülenebilmektedir. Şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden 2 TL ile şifre alabilirler. Fakat mevcut şifresini kaybeden kişilerden PTT, 4 TL ücret almaktadır.

Öğrenci Okul Numarası Nasıl Öğrenilir

E-devlet kapısı üzerinden öğrenci okul numarası öğrenme işlemi için öncelikle
öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ogrenci-bilgi-sistemi adresine tıklanmalıdır. Açılacak sayfa veliden kimlik doğrulaması yapılmasını isteyecektir. Kimlik doğrulama butonuna basıldığında T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlete başarılı bir şekilde girdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı velisi olunan öğrencinin okul numarasına erişebilirsiniz. Aynı zamanda veli bilgilendirme sistemi üzerindeki bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Kişi e-devlet şifresi alabilmek için;

 • 15 yaşının tamamlaması,
 • T.C vatandaşı olması gerekir.
 • Başkası adına e-devlet şifresi alınmaz. Ancak kendilerine vasi tayin edenler şifre alabilmektedir.

E-Devlet ile E-Okulun Farkı Nedir?

E-okul sistemi ile veliler öğrencilerin bilgileri görüntülerken yalnızca bir öğrenciyi takip edebilirken, e-devlet kapısı üzerinden ise veliler nüfuslarına kayıtlı tüm çocukların okul bilgilerine tek bir başlık adı altında inceleme yapabilmektedir. Bu nedenle e-Devlet sistemi daha kapsamlı hizmet vermektedir. E-devlet sistemi ile veliler, öğrencilerin kimlik numaraları ve okul numaraları olmadan sisteme girebilmektedir.

E-devlet kapısı üzerinden;

 • Diploma bilgisi,
 • Ders programı,
 • Öğrenci sınav bilgileri,
 • e-Karne,
 • Okul nakil durumu,
 • Okula kayıt durumu,
 • Devamsızlık durumu,
 • Proje ödevleri notları,
 • sınav sonuçlarına

ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda açık öğretim ortaokul ve açık öğretim lise öğrenci velileri de bu bilgilere ulaşabilmektedir. Kısacası velisi olduğunuz öğrenci hakkında bilgi almak için SMS yolunu, e-okulu ya da e-devlet kapısını kullanabilirsiniz.

EBA canlı ders girişi için “EBA Canlı Ders Girişi Nasıl Yapılır? (Kesin Yöntem)” adlı içeriğimizi inceleyiniz.


Okul Numarası Öğrenme Lise 2020

Lise okul numarasını öğrenmek için internet üzerinden e-okul sitesine giriş yapılmalıdır. Ardından tek seferlik verilen şifreyle giriş kodunu ve kullanıcı adı şifre bölümlerini doldurulmalıdır. Tek kullanımlık şifreden sonra sisteme giriş yaparak öğrenci sorgulamadan bilgiler görüntülenebilmektedir. Kullanıcı adı, T.C. kimlik numarası, şifre ise öğrenci numarası olmaktadır. Bir diğer yöntem ise okul Müdürlüğünden öğrenci numarası alınabilmektedir.

Okul Numarasız E-Okula Giriş

Öğrencinin okul numarası olmadan e-okula giriş yapması mümkün değildir. Fakat okul numarası öğrenmek için e-Devlet üzerinden giriş yapılarak öğrenebilir ve e-okul sistemine okul numarası, T.C kimlik ve okul bilgileri doldurulup giriş yapılabilmektedir.

AÖL Öğrenci Numarası Öğrenme

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan e-Devlet sisteminden AÖL öğrencisi olarak okul durumu, notlar ve tüm işlemlerini kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Açık öğretim lise giriş bilgilerinizi öğrenmek için sisteme giriş yaparak kısa bir süre içinde AÖL öğrenci numarası öğrenebilmekte ve gerekli işlemler hemen yapılabilmektedir.

Eski Okul Numarası Öğrenme

Eski okul numarasının öğrenilmesi için iki farklı seçenek bulunmaktadır. İlk olarak, eski okulunuza ulaşarak gerekli bilgileri vererek öğrenebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise e-Devlet üzerinden giriş yaparak sorgulama kısmına okul numarası yazarak açık öğretim, lise, ilkokul gibi tüm okullara ait öğrenci okul numaraları görüntülenebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.