Güncel Ajans

Nafaka Hesaplama Nasıl Yapılır? 2020

Nafaka Hesaplama Nasıl Yapılır? 2020

Boşanma sürecinde tarafların birbirinden alacakları haklar kapsamında hangi nafaka türleri nelerdir? Boşanma sürecinde tarafların sahip olduğu haklar, nafaka sınırı var mı, nafaka nasıl hesaplanır, Ne kadar nafaka öderim, Örnek nafaka miktarları, nafaka hesaplama, Çocuğun nafaka miktarı 2020, Nafaka ücreti nasıl hesaplanir, Nafaka nasıl hesaplanir, Maaşa göre nafaka gibi tüm konuların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Nafaka Türleri Nelerdir?

Türk hukuk sistemine göre nafaka türleri; Yoksulluk nafakası, iştirak nafakası,  dava içerisinde konuya ilişkin tedbir nafakası olmak üzere 3 çeşit nafaka bulunmaktadır. Boşanma davaları açıldıktan sonra cayma talebi yapılır ve taraflar adına oluşturulacak muvafakat name ile nafaka bağlanır. Duruşma sırasında, erkeğin ve kadının ikamet ettiği yerin mali durumu da polis tarafından araştırılır, nafaka kesin değildir, artırılabilir veya azaltılabilir.

Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Nafaka ödemeleri tarafların mali durumuna göre değişiklik gösterebilir. Nafaka ödemelerinde değişiklik dilekçe ile müracaat edilerek yapılabilir. Nafaka tedbiri, davayı açtığınız tarihten davanın sonuçlandırıldığı tarihe kadar devam eder, ardından nafaka tedbir süresi sona erer. Aile mahkemesi hakimi, dilekçenin talep etmesi halinde meşru taraf için yoksulluk nafakası da verebilir. Açılan davada, yapılan taleplerin üzerinde nafaka ödemesi yapılmamaktadır. Örneğin dava dilekçesinde taraflardan biri 100.000 liralık maddi tazminat isterse hâkim 200.000 liralık maddi tazminat vermemektedir.

Örnek Nafaka Miktarları

Ödenecek tazminat miktarı, hakimin gerekçesine bağlı olarak bu davadaki tanıklara göre, delil ve delillere göre iddia edilen 100.000 liradan az olabilir veya hiç vermeyebilir. Aylık 1000 liralık tedbir ve aylık 1000 liralık yoksulluk nafakası ayda toplam 2000 lira istenirse hâkim 3000 liralık nafaka vermez. Burada eşin mali durumuna göre, talep edilen miktarla sınırlı veya hatta altında ayarlanacaktır. Nafaka tutarları talepleri aşmaz. İştirak nafakası, çocuğa bağlana nafaka olmaktadır.

Online Nafaka HESAPLAMA

Yİ-ÜFE ile güncelleme hesaplama aracı üzerinden nafaka artış oranı hesaplaması yapılabilmektedir. Örneklendirmek gerekirse; başlangıç hangi ayın endeksine göre güncellenecek olduğunu veri girişini hesaplama aracına yazılmalıdır. Böylelikle TÜİK verilerine göre; 2020 Ocak ayı ile 2019 Ocak ayı karşılaştırılarak endeks güncel hesaplaması yapılabilmektedir. 200 TL tutarında bağlanan bir nafaka hesaplaması da aynı şekilde bu hesaplama aracından yapılabilir. Güncellenecek olan tutar: 200 TL. Güncelleme çarpanı ise 1.0884 olduğunda nafaka 217.68 TL’yi bulmaktadır. TÜİK hesaplamaları için tıklayınız.

Boşanma Sürecinde Taraflar Hangi Haklara Sahiptir?

Boşanma işlemleri sırasında taraflar maddi ve manevi tazminat ve nafaka alma hakkına sahiptir. Boşanma sürecinde sadece kadınlar değil erkekler de nafaka, maddi ve manevi tazminat talep etme hakkına sahiptir. Tarafların nafaka talepleri açılan dosya türüne ve kişilerin gelirlerine göre hesaplandığından, tarafların hakları kişiden kişiye değişmektedir.

Boşanmalarda Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Aile kavramı o kadar önemli bir kavramdır ki, ailenin parçalanması ve birliğin sona ermesi çok katı biçimsel koşullara tabidir. Boşanma davaları genel ve özel boşanma gerekçeleri olarak ikiye ayrılır. Boşanma davalarında, boşanmanın özel nedenleri, zina, yaşama niyeti, kötü muamele, akıl hastalığı, terk ve boşanma için çok katı resmi ve kanıta dayalı gerekliliklere bağlı özel nedenlerdir. Bu boşanma davaları da özel boşanma nedenleri arasında sayılıyor. Boşanmanın genel sebebi olarak görülen ciddi uyumsuzluğun taraflar için hayatı dayanılmaz kıldığı göz önüne alındığında, kanıt koşulu burada farklı şekilde değerlendirilmektedir. Türk Medeni Kanunu’na göre nafaka hakkına sahip olanlar kişiler;

  1. Ev hanımları,
  2. Geliri olmayanlar,
  3. İşine son verilmiş kişiler,
  4. Asgari ücretli kişiler,
  5. Düşük geliri olanlar,
  6. Düzenli işi olmayanlar nafaka alabilmektedir.

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımları 2020 (TÜM YARDIMLAR)inceleyebilirsiniz.

Boşanmalarda Nafaka Sınırı Ne Kadar?

Boşanma davaları açıldığında, nafaka tedbiri adı altında yoksulluk nafakası talep edilir. Eşin maddi durumuna göre belirlenecek yoksulluk nafakasının her zaman üst sınırda olacağı bir durum değildir. 300-400 TL gibi tutarlarda giriş yapılabilir. Kişinin hayatına devam edemeyeceği şeklinde bir rakam olmakla birlikte, ters durumun mali durumuna göre alt limite nafaka verilebileceği durumlar da vardır. Taraflardan birinin nafaka alabilmesi için çocuk olması gerekmez. Hukukta kadın nafakası, çocuk nafakasından ayrı olarak verilecek şekilde düzenlenmiştir. Boşanma davası açıldığında, mağdur taraf için yoksulluk nafakası kapsamında alınan tedbir nafakası istenir.

Nafaka Hesaplama Nasıl Yapılır 2020

Nafaka Hesaplama Nasıl Yapılır 2020

Nafaka alabilmek için tarafın kusursuz veya daha az kusurlu olması gerekir. Hâkim, haklarından muzdarip olan taraf için nafaka alır. Kadın ve çocuklar boşanma nedeniyle yoksulluğa düşerse, suçsuz veya daha az kusurlu ise karşı tarafın, tarafların mali durumu ve boşanmadan sonra ne olacağı dikkate alınarak o kişiye bir nafaka ödemesi emredilir. Çocukların velayetini almayan tarafa bu durumlarda nafaka ödemesi emredilir, çocuğun ihtiyaçları için nafaka ödeyecek kişinin ve diğer kişinin geliri çok önemlidir. Kişinin gelirinin yüksek olduğu kanıtlanırsa, yargıç, çocuğun ve kusursuz tarafın yüksek yararına olacak şekilde bir bedelin adil bir şekilde ödenmesini emredebilir. Kişinin gelirinin artırılması gibi durumlarda, kişinin gelirinin tüm gelirleri ile arttığını ispat edebilmek kaydıyla, nafaka artışı talep edilerek nafaka miktarı artırılabilir. Nafaka ödenmediği takdirde icra takibi başlatılır.

İlginizi Çekebilir-  Devlet Hastanesi Diş Teli Fiyatları 2020

Nafaka Ödenmezse Ne Olur?

Boşanma davalarında çözülen nafakanın ödenmemesi durumunda kişiye icra takibi başlatılır. İcra ve İflas Kanununa göre icra işlemlerine rağmen nafaka ödenmez ise nafaka borçlusu 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Bu yaptırım para cezasına çevrilemez veya ertelenemez.

Özel Boşanma

Belirli boşanma gerekçeleri için mahkemeye başvuran çiftlerin durumu değerlendirilirken çok katı delil gereklilikleri dikkate alınır. Eşlerin birbirlerine sadakat yükümlülüğüne aykırı olarak karşı cinsle yaşamaları halinde, zina sebebini göstererek bu durumun farkına varılmasını takip eden 6 ay içinde boşanma davasının açılması gerekmektedir. 6 ay içinde açılmayan davalar, özel boşanma gerekçeleri kapsamından çıkarılacak ve taraflar arasında hesaplanacak nafaka miktarlarını da etkileyecektir. Zina gibi belirli nedenlerle açılacak davalar, sonuç olarak çok önemli faydalar sağladığından, açılacak boşanma davasının türü de nafaka hesaplanmasında etkin rol oynamaktadır. Etkilenen taraflar arasında genel boşanma davaları açılacak ve mahrumiyet nedeni iletildikten sonra mahkemeye açılacaktır.

Çekişmeli Boşanma

Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davaları da nafaka hesabında aktif rol oynamaktadır. Sözleşmeli boşanma davalarında taraflar, boşanma ve boşanmanın detayları gibi tüm konularda barışçıl bir anlaşma ile hukuki yollara başvurur. Sözleşmeli boşanma durumlarında, tüm konular üzerinde mutabık kalınmalıdır. Çocuk varsa, çocuğun velayeti, eşinin geçimi, erkeğin bakımı, maddi manevi zarar, yani davanın tüm detayları için başvurmaları gerekir. Sözleşmeli boşanma durumlarında taraflar tüm detaylar üzerinde anlaşmalı ve hakim bu sözleşmeyi onaylamalıdır. Bu tür boşanmalarda, taraflar davalarda nafaka miktarı üzerinde anlaşmaya vardıklarından, aralarında belirlenen miktarlarda nafaka miktarı aylık nafaka eklenir. Çekişmeli boşanma davalarında taraflar herhangi bir konuda anlaşamazlar, hakim tarafından kişinin gelir düzeylerini dikkate alarak destek miktarının belirlenmesine belirli miktarlarda aylık nafaka bağlanmasına karar verilmektedir.

Boşanma sırasında ve sonrasında tarafların sosyo-ekonomik düzeyine göre nafaka miktarı dikkate alınır ve kişinin gelir düzeyine göre nafaka miktarı belirlenir. Diğer tarafın nafaka olarak ödeyemeyeceği bir miktarın tespiti Türk medeni hukukuna göre mümkün değildir. Nafaka miktarı hesaplanırken tarafların sosyo-ekonomik araştırması mahkemede yapılır. Tarafların gelirleri belirlenir. Tarafların gelire ilişkin beyanları da dikkate alınır. Aynı zamanda, nafaka miktarının belirlenmesinde tarafın kusuru da dikkate alınmaktadır.

ÜFE Oranına Göre Nafaka Hesaplama

Nafaka ödeyecek taraf ile iştirak nafakasını ödeyecek tarafın ekonomik durumu bağlantılı ise, çocuğun ihtiyaçları dikkate alınarak hesaplama yapılmalıdır. Taraflar diledikleri takdirde kendi aralarında bir sözleşme yapabilirler, bu sözleşmenin resmi nitelikte olması için hakim tarafından imzalanması gerekir. Gelir artışı gibi durumlarda artan nafaka artış durumlarında TÜİK tarafından yayınlanan ÜFE ve TÜFE artış oranları dikkate alınmaktadır. Hakim tarafından onaylanan ve hesaplanan nafaka miktarı enflasyonun altında kalsa bile yasal işlem yapılabilir ve nafakanın uygun oranlarda artırılması istenebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.