tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Az Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? 2023 Muhtaçlık Sınırı Hesaplama

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? 2023 Muhtaçlık Sınırı Hesaplama

2023 yılı için geçerli muhtaçlık sınırı ve muhtaçlık başvuruları ve 2023 muhtaçlık sınırı hesaplama, 2023 muhtaçlık sınırı ne kadar, Engelli maaşı muhtaçlık sınırı 2023, muhtaçlık sınırı 2023, muhtaç aylığı başvurusu e-devlet, Muhtaç aylığı, Engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir, Muhtaçlık maaşı konuları hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler içeriğimizde bulunmaktadır.

Geçim sıkıntısı çeken vatandaşların gıda, kömür, barınma gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra nakit olarak da maddi destek verildiği söylenebilir. Dar gelirli ve zor durumda olan kişilere yapılacak yardımın ayni ve nakdi olmasının dışında en önemli koşul, tüm yardımları karşılaması gereken ihtiyaç eşiği olarak belirlenen gelir düzeyi olarak ifade edilirken, vatandaş, ilgili konunun ihtiyacı tespit edilirse yardım alma hakkına sahiptir. Aynı zamanda ilgili kurumların sağladığı bu parasal destek toplumda “fakirlik maaşı” olarak nitelendirilmektedir.

Muhtaçlık Sınırı 2023 Ne Kadar?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine temel ihtiyaçlarını karşılamaları için sosyal yardım sağlanmaktadır. Öncelikle ihtiyaç sahibi muhtaçlık maaşı almak isteyenlere başvuru merkezlerinin Vakıfların Genel Müdürlükleri olduğunu söylemeliyiz. Gerekli şartları sağlayanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilirler. Yoksulluk maaşından yararlanmak isteyenler, bir değişiklik olmadıkça aylık olarak düzenli bir şekilde fakirlik maaşı almaya devam ediyor.

Engelli Muhtaçlık Sınırı 2023

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “fakirlik maaşı” adı altında nakit olarak ödenir. Yoksulluk maaşının belli şartları vardır, maaş yardımından yararlanmak isteyenlere hane içerisinden bir kişiye ödenen bir ücret türüdür. Asgari ücrete göre muhtaçlık sınırı her yıl değişmektedir. Kısaca, muhtaçlık sınırını hesaplamak için uygulanacak yıl için asgari ücretin bilinmesi gerekir.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Başvuru İşlemleri

Muhtaçlık Sınırı Hesaplama 2023

Muhtaçlık sınırı, asgari ücret tutarının 3’te 1’i olarak hesaplanır. 3’te 1’i muhtaçlık sınırı olarak hesaplanır ve o yıl geçerli olur. 2023 yılı muhtaçlık sınırı hesaplaması:

Güncel asgari ücret tutarının 3’te 1’i muhtaçlık sınırı olmaktadır. Böylelikle 2023 yılı muhtaçlık sınırı 1.125,97 TL’dir. Geliri 1.125 TL altında olan vatandaşlar muhtaçlık sınırı altında olarak değerlendirilir. 2023 yılı için muhtaç aylığı, yetim çocuklara ve engelli vatandaşlara aylık olarak 1.125 TL verilmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Altında Kişilere Verilen Yardımlar

Geliri hesaplamış olduğumuz muhtaçlık sınırının altında olan kişilere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) yardım parası vermektedir. Bu yardımlara aşağıda yer verilmiştir.

 1. Dul ve yetim aylığı
 2. Fakirlik maaşı
 3. Çocuk parası
 4. Doğum parası
 5. Yaşlılık aylığı

Muhtaçlık Aylığından Yararlanan Kişiler

Muhtaçlık aylığından diğer tabir ile fakirlik maaşından yararlanacak olan kişiler;

 1. Devlet tarafından sosyal yardım parası almamış olanlar,
 2. Anne ve babası vefat etmiş 18 yaşından küçük olan çocuklara,
 3. Mahkeme kararı olmayan, koruma altına alınmamış bireylere,
 4. Sigortalı bir işte çalışmayanlara,
 5. Muhtaçlık sınırının altında aylık geliri olan kişiler,
 6. Herhangi bir şekilde geliri olmayanlar,
 7. %40 ve üzeri engelli olan vatandaşlar,
 8. Üzerine kayıtlı mal varlığı olmayanlar.
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Başvuru İşlemleri

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar 2023 Başvuru İşlemleri

Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet

İhtiyacı olup muhtaçlık aylığı almak isteyenler için 3 yol vardır. Bunlardan ilki, ikamet edilen bölgenin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne fiziki başvurusu olmaktadır. Diğer başvuru ise gerekli evrakların Vakıflar Genel Müdürlüğü adresine posta ile gönderilmesi ile gerçekleşir. Bu şekilde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne şahsen veya posta yoluyla başvuru yapılabildiği gibi son olarak da online olarak e-devlet üzerinden başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

Muhtaçlık Belgesindeki Bilgiler

Fakirlik belgesinin / muhtaçlık belgesinin üst kısmında başvuru sahibinin mesleki bilgileri yer almaktadır. Uyruk ve doğum kaydı da belirtilir. Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesinde, muhtarın doldurduğu kişinin ihtiyacı olduğunu belirten bir yazı bulunmaktadır. Burada ihtiyaç sahibi kişinin ev adresi detaylı olarak belirtilir. Ardından Ad ve Soyad bilgisi eklenir. Belgenin alt kısmında talep tarihi ile şefin kişisel bilgileri ve imzası bulunmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusunda Gerekli Belgeler

Muhtaçlık aylığı alacak vatandaşların başvuru sırasında yanlarında bulundurması gereken belgeler;

 1. T.C kimlik kartı,
 2. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden alınan muhtaç aylığı engelli formu veya muhtaç aylığı yetim formu
 3. Engellilik durumu varsa; Sağlık kurumlarından alınan sağlık kurulu raporu,

bu belgeler başvuran kişinin yanında olması gerekmektedir. Ayrıca bu bilgilerin eksiksiz ve hatasız olması gerekir.

Başvuru Formuna Nereden Ulaşılır?

Muhtaçlık aylığı / fakirlik maaşı başvurusu, yukarıda belirtilen gerekli belgelerle yapılır. Başvuru formları muhtarlardan temin edilebilir. Ayrıca başvuru formu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden de alınabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girilmesi gerekmektedir. Ana sayfanın faaliyetler bölümünden ihtiyaç aylığı hayır hizmetleri bölümünden tercih edilmektedir. Seçim sonrası açılan sayfada gerekli bilgiler ve başvuru formları bulunmaktadır. Muhtaç aylığı başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Muhtaçlık Aylığı Ne Kadar? 2023

2023 yılı için geçerli olan muhtaç aylıkları, yetim ve engellilere aylık düzenli olarak ödenmektedir. Yoksulluk aylığı 1.125 TL‘dir. Muhtaçlık maaşı almaya hak kazanan kişiler, maaşlarını Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden çekebilirler. Başvuruların ardından değerlendirme süreci olumlu geçtikten sonra Ziraat Bankası veya PTT nezdinde kişiler adına hesap açılır. Her ayın belirli günlerinde bu açık hesaplara 1.125 TL‘lik muhtaçlık maaşı yatırılmakta ve kişiler şubelerden kolaylıkla fakirlik maaşlarını çekebilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Kullanılır? bilgi almak için tıklayınız.

Yorumlar

 1. Asuman dedi ki:

  Benim eşim çalışmıyor 3cocugum var okullar acillicak ihtiyaçlarını karşılayamıyor um kiramı odeyemedim yardımlardan yararlanmak istiyorum bebeğimin bezini bile zor aliyorum

 2. Selma dedi ki:

  Eşim sigortalı çalışıyo maaşı 3550 tl ben kronik lösemi hastasıyım raporum %44 engelli maaşı alabilirmiyim