Güncel Ajans

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? 2020 Başvuru İşlemleri

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? 2020 Başvuru İşlemleri

Geçim sıkıntısı çeken vatandaşların gıda, kömür, barınma gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra nakit olarak da maddi destek verildiği söylenebilir. Dar gelirli ve zor durumda olan kişilere yapılacak yardımın ayni ve nakdi olmasının dışında en önemli koşul, tüm yardımları karşılaması gereken ihtiyaç eşiği olarak belirlenen gelir düzeyi olarak ifade edilirken, vatandaş, ilgili konunun ihtiyacı tespit edilirse yardım alma hakkına sahiptir. Aynı zamanda ilgili kurumların sağladığı bu parasal destek toplumda “fakirlik maaşı” olarak nitelendirilmektedir. 2020 yılı için geçerli muhtaçlık sınırı ve muhtaçlık başvuruları ve 2020 muhtaçlık sınırı hesaplama, 2020 muhtaçlık sınırı ne kadar, Engelli maaşı muhtaçlık sınırı 20202022 muhtaçlık sınırı 2020, muhtaç aylığı başvurusu e-devlet, Muhtaç aylığı, Engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir, Muhtaçlık maaşı konuları hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler içeriğimizde bulunmaktadır.

2020 Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine temel ihtiyaçlarını karşılamaları için sosyal yardım sağlanmaktadır. Öncelikle ihtiyaç sahibi muhtaçlık maaşı almak isteyenlere başvuru merkezlerinin Vakıfların Genel Müdürlükleri olduğunu söylemeliyiz. Gerekli şartları sağlayanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilirler. Yoksulluk maaşından yararlanmak isteyenler, bir değişiklik olmadıkça aylık olarak düzenli bir şekilde fakirlik maaşı almaya devam ediyor.

Engelli Maaşı Almak İçin Kişi Başına Düşen Gelir

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “fakirlik maaşı” adı altında nakit olarak ödenir. Yoksulluk maaşının belli şartları vardır, maaş yardımından yararlanmak isteyenlere hane içerisinden bir kişiye ödenen bir ücret türüdür. Asgari ücrete göre muhtaçlık sınırı her yıl değişmektedir. Kısaca, muhtaçlık sınırını hesaplamak için uygulanacak yıl için asgari ücretin bilinmesi gerekir.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar 2020 Başvuru İşlemleri

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar 2020 Başvuru İşlemleri

2020 Muhtaçlık Sınırı Hesaplama

Muhtaçlık sınırı, asgari ücret tutarının 3’te 1’i olarak hesaplanır. Asgari ücretin üçte birinin hesaplaması yapılırken asgari geçim indirimi asgari ücret miktarından eksiltilmektedir. Kalan tutarın 3’te 1’i muhtaçlık sınırı olarak hesaplanır ve o yıl geçerli olur. 2020 yılı muhtaçlık sınırı hesaplaması ise;

Güncel asgari ücret tutarından (2.324 TL), 220 TL asgari geçim indirimi (AGİ) çıkarıldığında 2.104 TL kalmaktadır. Kalan 2.104 TL’nin 3’te 1’i ise muhtaçlık sınırı olmaktadır. Böylelikle 2020 yılı muhtaçlık sınırı 701 TL’dir. Geliri 701 TL altında olan vatandaşlar muhtaçlık sınırı altında olarak değerlendirilir.. 2020 yılı için muhtaç aylığı, yetim çocuklara ve engelli vatandaşlara aylık olarak 914,49 TL olarak verilmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Altında Kişilere Verilen Yardımlar

Geliri hesaplamış olduğumuz muhtaçlık sınırının altında olan kişilere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) yardım parası vermektedir. Bu yardımlara aşağıda yer verilmiştir.

 1. Dul ve yetim aylığı
 2. Fakirlik maaşı
 3. Çocuk parası
 4. Doğum parası
 5. Yaşlılık aylığı
İlginizi Çekebilir-  Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır? 2020

Muhtaçlık Aylığından Yararlanan Kişiler

Muhtaçlık aylığından diğer tabir ile fakirlik maaşından yararlanacak olan kişiler;

 1. Devlet tarafından sosyal yardım parası almamış olanlar,
 2. Anne ve babası vefat etmiş 18 yaşından küçük olan çocuklara,
 3. Mahkeme kararı olmayan, koruma altına alınmamış bireylere,
 4. Sigortalı bir işte çalışmayanlara,
 5. Muhtaçlık sınırının altında aylık geliri olan kişiler,
 6. Herhangi bir şekilde geliri olmayanlar,
 7. %40 ve üzeri engelli olan vatandaşlar,
 8. Üzerine kayıtlı mal varlığı olmayanlar.
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar 2020 Başvuru İşlemleri

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar 2020 Başvuru İşlemleri

Muhtaç Aylığı Başvurusu E-Devlet

İhtiyacı olup muhtaçlık aylığı almak isteyenler için 3 yol vardır. Bunlardan ilki, ikamet edilen bölgenin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne fiziki başvurusu olmaktadır. Diğer başvuru ise gerekli evrakların Vakıflar Genel Müdürlüğü adresine posta ile gönderilmesi ile gerçekleşir. Bu şekilde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne şahsen veya posta yoluyla başvuru yapılabildiği gibi son olarak da online olarak e-devlet üzerinden başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

Muhtaçlık Belgesindeki Bilgiler

Fakirlik belgesinin / muhtaçlık belgesinin üst kısmında başvuru sahibinin mesleki bilgileri yer almaktadır. Uyruk ve doğum kaydı da belirtilir. Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesinde, muhtarın doldurduğu kişinin ihtiyacı olduğunu belirten bir yazı bulunmaktadır. Burada ihtiyaç sahibi kişinin ev adresi detaylı olarak belirtilir. Ardından Ad ve Soyad bilgisi eklenir. Belgenin alt kısmında talep tarihi ile şefin kişisel bilgileri ve imzası bulunmaktadır.

Fakirlik Maaşı Başvurusunda Gerekli Belgeler

Muhtaçlık aylığı alacak vatandaşların başvuru sırasında yanlarında bulundurması gereken belgeler;

 1. T.C kimlik kartı,
 2. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden alınan muhtaç aylığı engelli formu veya muhtaç aylığı yetim formu
 3. Engellilik durumu varsa; Sağlık kurumlarından alınan sağlık kurulu raporu,

bu belgeler başvuran kişinin yanında olması gerekmektedir. Ayrıca bu bilgilerin eksiksiz ve hatasız olması gerekir.

Başvuru Formuna Nereden Ulaşılır?

Muhtaçlık aylığı / fakirlik maaşı başvurusu, yukarıda belirtilen gerekli belgelerle yapılır. Başvuru formları muhtarlardan temin edilebilir. Ayrıca başvuru formu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden de alınabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girilmesi gerekmektedir. Ana sayfanın faaliyetler bölümünden ihtiyaç aylığı hayır hizmetleri bölümünden tercih edilmektedir. Seçim sonrası açılan sayfada gerekli bilgiler ve başvuru formları bulunmaktadır. Muhtaç aylığı başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Fakirlik Maaşı Nereden Alınır?

2020 yılı için geçerli olan muhtaç aylıkları, yetim ve engellilere aylık düzenli olarak ödenmektedir. Yoksulluk aylığı 914,49 TL’dir. Muhtaçlık maaşı almaya hak kazanan kişiler, maaşlarını Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden çekebilirler. Başvuruların ardından değerlendirme süreci olumlu geçtikten sonra Ziraat Bankası veya PTT nezdinde kişiler adına hesap açılır. Her ayın belirli günlerinde bu açık hesaplara 914,49 TL‘lik muhtaçlık maaşı yatırılmakta ve kişiler şubelerden kolaylıkla fakirlik maaşlarını çekebilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Kullanılır? bilgi almak için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.