tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
23°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C

Muhasebeci Maaşları Ne Kadar? 2023 Ön, Genel Muhasebe

Muhasebeci Maaşları Ne Kadar? 2023 Ön, Genel Muhasebe

Muhasebeci maaşları ne kadar 2023, Muhasebeci aylık maaş, Bilgisayarlı muhasebe ne kadar maaş alır, Mali Müşavir maaşları 2023, Muhasebeci maaşları özel sektör, Serbest muhasebeci Maaşları, Bağımlı Mali Müşavir maaşları 2023 tüm bilgiler yazımızda mevcut. Sizde muhasebeci olmak istiyorsanız öncelikle yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Muhasebeci Maaşları Ne Kadar?

Muhasebeci maaşları konusunda sabit aralıklardan söz edilemez. Çalışılan firma, muhasebe alanındaki deneyim, firma özelinde kazanılmış deneyim, diploma ve sertifikalar maaş miktarını belirler. Ortalama düzeydeki bir şirkette görevli muhasebecilerin maaşı 7.000 – 9.500 TL’dir. Ürün giriş çıkışı yapan, alım – satım tabloları oluşturan, stok bilgilerini sisteme giren, evrak düzenleyen ve gerekmesi durumunda fiş kesen ön muhasebeciler, ilgili meslek dalının düşük kademesini oluşturur.

Şirketin işçilerine dair sigorta işlemlerini takip eden, bankaya maaş ödeme talimatı veren ya da elden ödemeler yapan, mali denetlemeler sonrasında yönetime rapor sunan ve şirketin ticari verilerini belgeleyen resmî muhasebeciler üst kademedir. Muhasebeci maaşları: 7.000 – 9.500 TL aralığındadır.

Ön Muhasebeci Nedir?

Ön muhasebeci şirket veya firma bünyesinde çalışır. Çalıştığı firmanın ön muhasebe alanındaki konulara bakar bunlar nelerdir. Firma programından fatura kesimi, düzenlenmesi, stok takibi, Çek senet ve banka hesap takibi yapması firmanın alış ve satış yaptığı firmaların resmi ve gayri resmî cari takibi, firma çalışanlarının maaş ve ücret ödemeleri firma bünyesindeki çalışanların bordro ve ssk takibi yapılmasını sağlar.

Ön muhasebeci firma ile ilgili bu işleri yapar ön muhasebeci belgeli ise 10-12 arası maaş alır eğer değilse 7-8 bin arası ücret alır bunlara yol, yemek, sgk ve agi eklenir.

Muhasebeci (Büro Muhasebecisi) Ne İş Yapar?

Büro muhasebecisi büro ilgili çalıştığı sektörler yani her tür iş yapan firmaları vardır. Firmaların evrak düzen işleme nerede nasıl hangi hesaplar kullanılır. Alış ve satış faturası ne işe yarar nedir. SSK bağ-kur ticaret odası işlemlerini öğrenir. KDV, stopaj, geçici , gelir ve kurumlar vergisi nedir nasıl düzenlenir. Bunları öğrenir mizan detay mizan nedir bunları öğrenir 100-120-191-391-600-770 nedir ne işe yarar işlenirken borç mu alacak kısmına mı işlenir bunları öğrenir:

 • Şahıs ve şirket açılış kuruluş adres değişikliği,
 • Hisse devri,
 • Ortaklık devri.

sermaye artışı yapımı nedir nasıl nereye yapılır bunları öğrenir muhasebecinin temeli burada öğrenilir. Büro eleman maaşları asgari ücretle başlar 3-5 arası değişir mevki ve konuma göre maaşları yükselir. Ön muhasebeci ve büro muhasebeci arasındaki fark büro da pişersin şirkette piştiğini uygularsın büro muhasebecisi + ön muhasebeci = tecrübeli muhasebeci.

Mali müşavir olmak için üniversite bölümleri:

 • İşletme
 • Maliye
 • Kamu yönetimi
 • İktisat

4 yıl bitirip + 2 yıl stajdan sonra SMMM olabilirsiniz staja başlama ve bitirme sınavıyla ismmmo başvurarak mali müşavir olabilirsiniz

Ön Muhasebeci ile Genel Muhasebeci Arasındaki Fark Nedir?

Halk arasında tek kademeli sanılan muhasebecilik ön ve genel olarak ikiye ayrılabilir. Şirketlerin muhasebe departmanındaki sorumlular arasında şu farklar mevcuttur:

Ön Muhasebeci Ne İş Yapar? Genel Muhasebeci Ne İş Yapar?
Günlük mali hareketlenmeleri sisteme kaydeder. Uzun vadeli kayıtlar tutar.
Çek yazma ve çek alma işlemlerini yapar. Şirketin bütçesini denetler.
Verilen hizmetler için fatura keser. Şirketin yıllık ticari hareketlerini raporlar.
Yalnızca şirket dahilinde görevlidir. Banka, vergi dairesi ve diğer şirketlerde firmayı temsil etme yetkisi bulunur.
Stok sayım verilerini genel muhasebeye aktarır. Şirket maliyesi hakkında yönetime bilgi verir.

Ön muhasebecilerle genel muhasebeciler arasındaki farklar eğitim durumundan kaynaklanır. Ön muhasebe sorumluları çoğunlukla ticaret lisesi mezunu olurken genel muhasebeciler iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin maliye, ekonometri, iktisat, işletme bölümlerinden mezundur.

Muhasebeci Maaşları Ne Kadar?

Muhasebeci Maaşları Ne Kadar? 2023

Nasıl Ön Muhasebeci Olunur?

Ön muhasebeci olmak isteyenler lise mezunu olmak zorundadır. İşe girilmek istenen firmanın kullandığı muhasebe programını bilmek ve pratikte uygulama yapabilmek ön muhasebeci olmaya yeter. Ticaret lisesinde okuyanlar direkt muhasebeye yönelik eğitim aldıkları için bu departmanda iş bulmaları nispeten kolaydır. Fatura, irsaliye, stok giriş – çıkışı ve işletme çek – senet takibi yapması gereken ön muhasebecilerin yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmeleri gerekir.

Nasıl Genel Muhasebeci Olunur?

Genel muhasebecilere serbest muhasebeci veya mali müşavir adları da verilir. “Mali müşavir olmak için hangi bölüm okunmalı?” sorusuna verilebilecek cevaplar şunlardır:

 • Ekonomi
 • Ekonometri
 • Finans
 • Bankacılık
 • Uluslararası İlişkiler
 • Kamu Yönetimi
 • Maliye
 • İktisat
 • Siyaset

Sayısal ve eşit ağırlık puan türüyle öğrenci alan birçok bölüm, mali müşavir olmak isteyenler için uygundur. Kurumsal mali işleri idare eden genel muhasebeciler, bu mevkiye gelmeden önce diplomalarını ve istenen evrakları Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’na ibraz etmelidir.

Gerekli başvuru ücreti ödendikten sonra bir dosya hazırlanır. Mali müşavir olma sürecindeki faaliyetleriniz kayıt altında tutulur. Dönemsel farklılıklar gösterebilen yazılı sınavlara girerek ve staj süresini tamamlayarak mali müşavir olabilirsiniz.

Muhasebeci Maaşları Ne Kadardır? 2023 Muhasebeci Maaşları

Muhasebecilik kamu sektöründe ve özel sektörde yoğun ihtiyaç duyulan bir meslektir. Devletin her kademesinde muhasebeciler istihdam edilir. Memuriyet derecesine ve çalışılan devlet kurumuna bağlı olarak muhasebeci memur maaşları 7.000 – 9.000 TL arasında değişir.

Muhasebeci Memur Nasıl Olunur?

Devlet kadrolarında meydana gelen açıklar lise veya üniversite mezunu vatandaşlarla kapatılır. İhtiyaca göre lise mezunu muhasebecilerin ve İİBF bölümlerinden mezun muhasebecilerin kadroya atanması mümkündür. Yapılması gereken, muhasebeci alımı yapacak bakanlığın veya devlet dairesinin aradığı şartları yerine getirmektir.

Bir muhasebeci ne kadar maaş alır?” sorusuna kesin cevap verilemediği gibi, memur statüsüyle işe başlayacak memurların detayları da kesin bilinemez. KPSS’den geçer puan almak, devlet memuriyetine engel olan suçları (hırsızlık, rüşvet, anayasal düzene isyan, irtikap, iftira, terör, taciz) işlememiş olmak temel şartlardır.

Muhasebeci Yorumu

Bir muhasebeciden muhasebeci nasıl olunur yorumu:

“Muhasebeci olmak için lise den ticaret lisesi okuyorsun son sene stajı büro da çalışarak işin inceliklerini beyannameleri nasıl oluşturulduğu içindekilerin ne işe yaradığı 191 391 satış alış 100 600 ne işe yaradığını nerde nasıl kullanılacağını mahsup fişi nasıl girildiğini ssk:

 • Bağkur işlemleri,
 • Adres değişikliği,
 • Hisse devri nasıl yapıldığını,
 • Çek senet bono ne işe yaradığını ,

Öğrenerek tecrübe eşittir muhasebe öğrenerek devamı büro da 2-3 sene bitirdikten sonra, daha temel konuları:

 • KDV stopaj vergisi
 • Geçici vergi kurumlar
 • Vergisi beyannamesi yaparak
 • Mizan detay mizan ne olduğunu
 • Şirket şahıs kuruluşu öğrenerek

4 yıl üniversite 2 yıl staj sonra mali müşavir staja başlama sınavı sonra staj bitince bitirme sınavına girince ismmmo odasına başvuru yapınca mali müşavir olabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Batmanlı şehmus dedi ki:

  güzelll