Güncel Ajans

Miras Tarla Kredisi Şartları 2020-2021 Yeni Destek

Miras Tarla Kredisi Şartları 2020-2021 Yeni Destek

Türkiye’de daha önce çeşitli sektörler için sağlanan düşük maliyetli kredi kampanyalarına bir yenisi daha eklenmeye hazırlanıyor. Kamu bankaları tarafından verilecek olan bu kredi ile tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçilecek. Yeni açıklanan düşük faizli ve uzun vadeli destek Miras Tarla Kredisi Şartları ve detaylarına tarımda mirasçıya yeni destek kredisi isimli içeriğimizden erişebilirsiniz.

Türkiye’de vatandaşlara yönelik düşük maliyetli çeşitli kredi kampanyaları ile bazı sektörler desteklendi. Bu destek kredileri ile normalleşme sürecinde konut satışları rekor kırarken konut stoklarında ciddi bir azalma meydana geldi. Otomobil sektörüne de düşük maliyetli kredi imkanı tanıyan hükümet burada da piyasanın canlanmasına katkı sağladı. Şimdi ise tarım arazilerinin bölünmemesi kamu bankaları tarafından bir destek kredisi başlatılacağı bildirildi.

Miras Tarla Kredisi Şartları 2020-2021

Tarım arazileri için mirasçılara verilecek olan düşük faizli ve uzun vadeli kredileri diğer mirasçıların hakkını satın almak isteyen vatandaşlar kullanabilecekler. Bu şekilde tarım arazisi mirasçılar arasında bir kişide kalmış olacak. Böylelikle arazi bölünmesi yaşanmayacak ve tarımsal üretim sekteye uğramayacak. Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 yılı programında yer alan bilgilere göre önümüzdeki yıl tarım arazileri için ucuz mirasçı kredisi uygulanmaya başlanacak. Programda;

“Tarım arazilerinin miras ve satış yollarıyla bölünerek tarımsal üretimin azalmasının önüne geçilecek, mirasçılara arazi alımında finansal destek sağlanacak.”  ifadelerine yer verildi.

Tarımda Mirasçıya Yeni Destek Kredisi

Tarımda Mirasçıya Yeni Destek Kredisi

Tarımda Düşük Faizli Uzun Vadeli Kredi Desteği

Yeni destek kredisi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleşecektir. Kredi Garanti Fonu aracılığı ile sağlanacak olan krediler tarım arazisi mirasçılarına kamu bankaları aracılığı ile verilecek. Bu krediler uzun vadeli olduğu gibi aynı zamanda da düşük faizli olacaktır.

İlginizi Çekebilir-  Kırsal Kalkınma Projelerine %50 Hibe Desteği

Tarım Arazilerinde Mirasçılık Sistemi

Yapılan kanuni değişikliklerle beraber tarım arazileri en fazla 20 dönüme kadar bölünebiliyor. 20 sönüm altındaki bölünmeler devlet tarafından izin verilmiyor. Bu noktada mirasçıların birbirlerine tarım arazilerindeki haklarını satmaları gerekiyor. Ancak son dönemlerde büyük bir talep doğunca tarım arazilerinin fiyatları yükseldi. Bu durumda mirasçılar diğer mirasçılardan satın alma işlemini yapamıyorlar. Bundan dolayı araziler paylaşılamadığı gibi tarımsal üretim de gerçekleştirilemiyor.

Çiftçiye En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Tarım Arazilerine Kamu Bankalarından Kredi

2021 yılında tarımsal arazilerdeki miras yoluyla bölünmenin önüne geçilebilmesi için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aracılığı ile vatandaşlara destek kredisi verilecek. Bu kredinin en az 10 yıl vadeli olacağı bildirilirken faiz oranının ise sembolik olacağı iletildi. Yeni destek kredilerinin maliyetini ise Hazine karşılayacak. Ortaya çıkacak zararın tarımsal üretim ile giderilmesi hedefleniyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.