tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
18,5039
EURO
18,1433
ALTIN
988,22
BIST
3.179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
19°C

Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi? 2022 Memur Ek İşleri

Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi? 2022 Memur Ek İşleri

Devlet Memurları özel sektörde çalışabilir mi, Sözleşmeli memur ek is yapabilir mi, Devlet memuru ssklı çalışabilir mi, Memur başka bir işte çalışabilir mi? 2022, Devlet memuru part time çalışabilir mi, Memur e ticaret yapabilir mi, Devlet memuru psikolog özelde çalışabilir mi, Memurun başka iste çalışması cezası, Devlet memurlarının başka bir işte çalışması, 657 sayılı Kanun, Memurlar danışmanlık yapabilir mi, Devlet memuru başka yerde sigortalı olabilir mi, Memur ticaret yaparsa cezası nedir gibi konular memur vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor.

Memurların ek gelir elde etmek için farklı işlerde çalışma arzusu araştırmalara neden olmakta. Yönetmeliklere bakıldığında, birçok memur, memurların hangi işlerde çalışabileceklerini ve çalışırlarsa memurluk hizmetlerinde sorun olmayacağını merak ediyor. Konu hakkında detaylı bilgileri yazımızdan bulabilirsiniz.

Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi? 2022

Devlet memurlarının yönetmeliği uyarınca, kamu personeli esnaf ve tacir gibi sektörlerde çalışamaz. Aynı şekilde ticarette ve sanayide iş yapamazlar. Bazı meslekler bu durumun dışında bırakılırsa memurların hangi mesleklerde çalışabileceğini merak ediyorlar. Kamu hizmetine ilişkin kanun ve yönetmeliklere göre kamu personeli esnaf ve tacir sayılabilecek meslekleri icra edemezler. Ticarette ve sanayide çalışamazlar. Satış temsilcisi veya acentesi olamazlar. Memurlar, ticari ve bağımsız faaliyette bulunmak üzere büro, büro, klinik ve benzeri yerleri açamazlar. Genel çerçeve bu olmakla birlikte, özel kanunlarda belirtilen bazı görevler bu yasakların dışında tutulmuştur.

Memurların sık sık araştırdığı sorulardan biri, şirketlerde ortaklıkların sağlanıp sağlanamayacağıdır. 657 sayılı kanunda Devlet memurları yönetmeliğinde anonim şirketlere veya halka açık limited şirketlere ortak olup olmama konusunda bir sorun bulunmamaktadır. Böylelikle kamu görevlileri bağlı bulundukları şirketin yönetimini üstlenmedikleri ve denetim yapmadıkları sürece şirketlere ortak olabilmektedirler.

Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi?

Memur Başka Bir İşte Çalışabilir mi?

Memurlar Ücretli Öğretmenlik Yapabilir mi?

Öğretmenler de devlet memuru olarak kabul edildiğinden, birçok öğretmen, öğretmen olarak çalıştıkları saatler dışında öğrencilere doğrudan bir ücret karşılığında öğretip öğretemeyeceklerini araştırıyor. Daha çok merak edilen konulardan biri de fizyoterapistler, sosyal hizmet uzmanları, sosyologlar, psikologlar, psikolojik danışmanlar veya öğretmenler gibi yetkililerin ücretli kurslar verip veremeyeceğidir.

Devlet okullarında görev yapan öğretmenler ihtiyaç halinde sadece çalıştıkları kurumlardan izin almak kaydıyla okullarda ücretli ders verebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken tek bir şey var. Memur olarak aldığı maaşın en fazla yarısını almak şartıyla ders de verebilir. Ders verme ehliyetine sahip uzman eğitmen, usta öğretici, psikolog ve psikolojik danışman gibi diğer görevliler de kurumdan izin almak kaydıyla özel eğitim kurumlarında haftada 10 saati geçmemek üzere ücretli ders verebilirler.

Memurların Yapacağı Diğer İşler Nelerdir?

Kamu görevlilerinin kar ve kazanç elde edebilecekleri ticaret yapmalarına da izin verilmiyor. Devlet memurlarına özellikle kozmetik satışı gibi konularda yasak getirilirken, memurların çocukları da bu tür işleri yaparsa, devlet tarafından verilen aile yardım ödeneği azaltılır. Son zamanlarda yetkililer tarafından sorgulanan meslek taksi şoförlüğüdür. Birçok acente bir plaka satın alıp kiralamayı düşünse de, plaka kiralamadan sonraki kar ve kazançlar nedeniyle bu yasal olarak yapılamamaktadır.

Devlet memurları mesleklerinin dışında pek çok iş yapabiliyorlar. Bunlar;

 • Bilirkişilik ve hakemlik yapabilirler.
 • Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde görev alabilirler.
 • Gayrimenkul ve menkul geliri elde edebilirler.
 • SSK veya BAĞ-KUR’a bağlı olmayan bu ve buna benzer işlerden gelir elde edebilirler.
 • Sosyal ve mesleki kuruluşların bazı organlarında görev alabilirler.
 • Zirai kazançlar sağlayabilirler.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da memurların ücretsiz izinlerde bile bu kadar kârlı ve karlı işler yapamayacaklarıdır. Nedeni ise, memur olan kişi ücretsiz izin alsa bile memur statüsünde olup, belirlenen tüm haklardan yararlanmaktadır.

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizleri takip ediniz. guncelajans.com

Yorumlar

 1. yizINbftg dedi ki:

  GcVgKreWa

 2. utku dedi ki:

  Çalışamazz.