krediler ihtiyaç kredisi maddi yardım iş fikirleri desteklemeler ödemeler
DOLAR
7,7000
EURO
9,1386
ALTIN
418,79
BIST
1.535
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
9°C
İstanbul
9°C
Az Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
13°C
Çarşamba Yağışlı
13°C
Perşembe Yağışlı
8°C
Cuma Çok Bulutlu
9°C

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Başvuru Tarihleri

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Başvuru Tarihleri

Çiftçilere mazot desteği 2020 yılında da verilmeye devam ediyor. Mazot gübre desteğinden faydalanabilmek için  başvuru tarihleri 2020 yılı için açıklandı. Bu desteklerden yararlanmayı merak edenler için Mazot desteği nasıl alınır bu yıl için mazot gübre desteği ne kadar, mazot gübre desteği başvurusu, destek ödemesi sorgulama gibi konuları yazımızda bulabilirsiniz.

Mazot Gübre Desteği 2021 Tarım Destekleri

Başvuruda bulunan çiftçilere mazot ve gübre desteklemesi verilmektedir. Elbette bu desteklemeleri alabilmek için çeşitli koşullar bulunmaktadır. Mazot gübre desteği başvurusu için dilekçe doldurarak, bu yılki mazot desteğini almaya hak kazanabilirsiniz.

Mazot Gübre Desteği 2020 Yılı Ödeme Tarihleri

2021 yılına ait mazot gübre desteği Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Tarım Destekleri 2020 yılının Mart ayında verildi. 1 milyar 987 milyon 581 Bin TL’lik tarımsal destekler aşağıdaki listede yer almaktadır. Bilindiği gibi ödemeler T.C Kimlik numarasının son hanesine göre Bakanlık tarafından belirtilen tarihlerde yapılmaktadır.  Mart ayında verilen içinde mazot gübre desteği bulunan tarımsal destekler ve tutarları:

  • MAZOT GÜBRE DESTEĞİ: 1.145 Milyar TL
  • ANAÇ KOYUN – KEÇİ DESTEĞİ: 580 Milyon TL
  • HUBUBAT – BAKLAGİL DESTEĞİ: 120 Milyon TL
  • DANE MISIR DESTEĞİ: 20 Milyon TL
  • HAYVAN HASTALIK TAZMİNATI: 16.2 Milyon TL
  • TİFTİK KEÇİ İLAVE DESTEĞİ: 226 Bin TL
  • SERTİFİKALI TOHUM VE FİDAN ÜRETİM DESTEĞİ:6,8 milyon TL
  • HASTALIKTAN ARİ İŞLETME KÜPE UYGULAMALARI:  155 bin TL
  • DEPREM ZARARI ÖDEMELERİ: (Hayvan ve yem yardımı) 2 milyon 200 bin TL TOPLAM 1 milyar 987 milyon 581 Bin TL’lik destek ödemesi Mart ayında yapılmıştı.

2021 Yılı Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri hakkında tüm destek ödemelerini görüntülemek için tıklayınız.

Destekleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mazot ve Gübre desteğinden yararlanmak için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlıysanız, bu dilekçeyi il veya ilçe tarım müdürlüğüne göndermeniz yeterlidir. Gübre desteğinden yararlanmak için en az 1 dönüm tarım arazisine sahip olmak yeterlidir. Gübre desteğinde önemli bir detay var. Tek bir parseliniz 50 dönüm ve üzerinde ise, bu arazi için toprak testi yaptırmadıysanız, bu arazi için mazot yardımı alacaksınız ancak gübre için yardım alamazsınız. Diyelim ki 122 dönümlük tek bir araziniz var. Bu topraklar için 3 toprak testi yaptırmanız gerekir. Çünkü her toprak testi 50 dönümlük bir alanı kapsıyor. 122 dekar toprak için 2 toprak testi yaparsanız 100 dekara gübre desteği alırsınız ancak 22 dekara gübre desteği alamazsınız. Toprak analizlerini yaptırırken bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

Mazot Gübre Desteği Başvuru Örnek Dilekçe

……………………………………………………Tarım İl/İlçe Müdürlüğüne 

5488 Sayılı Tarım Kanunu’nun 19’uncu maddesi ve Çiftçi Kayıt Sistemine Dahil Olan Çiftçilere Mazot,  Gübre ve Toprak Analizi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2010/10)  gereğince Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve söz konusu Tebliğ hükümlerine uyacak şekilde tarımsal üretimde bulunduğum tarım arazisi için aşağıda (X) işareti ile işaretlemiş olduğum desteklemelerden yararlandırılmam ve bu ödemelerin T.C. Ziraat Bankasında açılan/açılacak hesabıma aktarılması için gereğini arz ederim.

Ödemeye ilişkin düzenlenen ve askıya çıkarılan icmallere, askı süresi içerisinde itiraz etmediğim takdirde kesinleşmiş icmal bilgilerinin doğruluğunu kabul etmiş sayılacağıma, ayrıca söz konusu ödemeyi Karar ve Tebliğ esaslarına aykırı olarak haksız yere aldığımın tespit edilmesi halinde, aldığım ödemeyi, ödeme tarihinden itibaren işleyecek gecikme zammı ile birlikte, gayrikabil-i rucu hiçbir itiraz beyan etmeden, ilk talepte 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümleri çerçevesince geri vermeyi kabul ve taahhüt ederim.

Dilekçenin sağ alt bölüme, Adı Soyadı, T.C. Kimlik No, Telefon no ve Adres yazılır ve mazot gübre başvuru dilekçesi imzalanır.

Mazot Gübre Desteği Hesaplama

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bu desteklerin ayrıntılarını görüntülemek için tıklayınız.

Mazot ve gübre destekleri ürün başına verilir. Ekilmesi gereken ürünler aşağıdaki tabloda gösterilmektedir. Gübre desteğinde buğday, arpa, yulaf için dekar başına 8 TL, diğerleri için 4 TL olarak verilmekte. Mazot desteği ise ürün türüne göre değişiklik arz etmektedir.

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Ek olarak, bir toprak analizi gereklidir. Toprak analizi desteğinden yararlanabilmek için bakanlık tarafından onaylanmış bir laboratuvar olmalıdır. Arazi analizi yaptırmayan çiftçiler mazot ve gübre sübvansiyonlarından yararlanamayacak. Bu destekler ise 2021 yılında da verilmeye devam edecek.

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Mazot Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

2021 Yılı Tarım Destekleri Bütçesi Belli Oldu!

Çiftçinin sabırsızlıkla beklediği 2021 yılında ödenecek tarımsal destek bütçesi belli oldu. Tarımsal destek, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2021’de 22 milyar lira olarak değerlendirildi. Toplam destek bütçesinde artış olmadı. Ancak bütçede önemli değişiklikler yapıldı. Bazı kalemler için destek artırıldı, diğerleri için azaltıldı. En çarpıcı olanı ise mazot gübre ve hayvancılık desteklerinde 787 milyon TL’lik bir azalma olacak. Sertifikalı tohum ve fidan kullanımında 186 milyon liralık artış bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 27 Ekim tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı“na göre 22 milyar TL ödenek ayrılmıştır. Destek bütçesinde herhangi bir artış olmadığı için üretimin artması nedeniyle birçok kalemdeki destekler gerçek olarak azalacaktır. Buna göre çiftçiler daha az destek alacak.

2021 Yılı Tarım Destekleri Bütçesi

2021 Yılı Tarım Destekleri Bütçesi

2021 Mazot Gübre Desteği Ne Kadar?

2021 yılında, çiftçinin en çok kullandığı iki girdi olan mazot ve gübre desteğinde 229 milyon lira azaltılacak. Mazot için çiftçilere geçtiğimiz yıl 2 milyar 901 milyon lira destek ödemesi yapılırken, 2021’de ise %6,1 düşüş ile 2 milyar 724 milyon lira ödenecek. Böylece çiftçi, 2021’de mazot için 177 milyon lira daha az alacak.  Çiftçilere gübre destek ödemesi ise aynı dönemde %6,2 azalarak 840 milyon liradan 788 milyon liraya düşecek. Çiftçi, 2021’de bu yıla göre 52 milyon lira daha az destek alacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.