Güncel Ajans

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar 2020 (Koronavirüs)

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar 2020 (Koronavirüs)

Ülkemizde yardıma muhtaç binlerce aile bulunmaktadır. Birçok ailenin erzak, barınma yardımı ve yakacak yardımları gibi yardımlara ihtiyacı olmuş olsa da genel olarak bakıldığında en fazla aranan yardım türü nakdi yardım türü olmaktadır. Bu nedenle maddi durumu iyi olmayan hanelere nakit para yardımı yapan birçok kurum bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi kişilerde maddi yardım yapan kurum ve kuruluşların listesini araştırmaktadır. Maddi durumu oldukça iyi olan vatandaşlar, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatarak destekler bulunmaya 2020 yılında da devam etmektedir. Birçok ünlü isimin aralarında bulunduğu sanatçılardan, Sivil Toplum Kuruluşlarına kadar birçok yardımsever kişiler ve yardım yapan kuruluşlar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için 2020 yılında maddi yardım yapan kurum ve kuruluşları ele aldık.

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar 2020

Maddi durumu iyi olmayan, geliri geçimlerini karşılayamayacak kadar düşük olan muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelere bazı kurum ve kuruluşlar yardım etmektedir. Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Aile Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)
 • İHH Vakfı
 • Belediyeler
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)
 • Sosyal Hizmetler Müdürlüğü

gibi kurum ve kuruluşlar düzenli olarak ihtiyaç sahibi yoksul ailelere yardım yapmaya 2020 yılında da devam etmektedir. Yukarıda maddeler halinde belirtilen maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar, ihtiyaç sahibi kişilere gıda, barınma, sağlık, eğitim alanlarında yardımlar yapmaktadır.

Maddi Yardım Yapan İş Adamları Kimlerdir?

Hacı Boydak, Mustafa Koç, Öner Hekim, Ahmet Kocabıyık, Berat Ösen, Şenol Şankaya, Armağan Metin İlci, Necati Kurmel, Murat Dedeman, Fevzi Keskinoğlu,  Sadettin Saran, Nafi Güral, Ali Nihat Gökyiğit, Erol Bilecik, Muzaffer Çilek, Firuzhan Kanatlı, Ali Raif Dinçkök, Begümhan Doğan Faralyalı, Hayrettin Çaycı, Şerafettin Memiş, Erdem Çenetsiz, Zeki Yurtbay, Ahmet Said Kavurmacı, Davut Doğan, Erden Timur, Ahmet Eren, Avni Çelik, Sinan TARA, İpek Ilıcak Kayaalp, Tuncay Özilhan, Mehmet Ali Aydınlar, Ali Doğramacı,  Şerife İnci Eren, Serhat Alpagut, Burak Kızılhan, Feyyaz Berker – Alev Berker, İbrahim Erdemoğlu, Ahmet Nazif Zorlu, İbrahim Çeçen, İdil Yiğitbaşı, Fikret Öztürk, Hüsnü M. Özyeğin, Ekrem Akyiğit, Serdal Akyürek, Sedat Özgür  olarak bilinmektedir.

Korona virüs salgını haricinde de düzenli olarak muhtaç ailelere yardım yapan ünlüler ise; Müge Anlı, Esra Erol, Seda Sayan, Serap Akkaya olduğu biliniyor.

Para Yardımı Yapan Hayırseverler

Korona virüs salgınında normalleşme sürecine girilmiş olsa da yardımseverler tarafından halen daha ihtiyaç sahibi kişilere yardımlar yapılmaya devam edilmektedir. Ekonomi de yaşanan sıkıntılarda binlerce kişiye yardımseverler sayesinde yardımlar ulaştırılıyor. Maddi yardımda bulunan kişilerde iş insanları, sanatçılar, futbolcular ve holding sahipleri yer almaktadır. Salgın sürecinde maddi sıkıntılar yaşayan hanelere destek olabilmek amacıyla gizli yardımsever kişiler, ev ev gezerek gıda, barınma ve nakdi yardım olan insanları tespit ederek yardım gönderiyor. Bazı durumlarda ise gizli yardımsever kişiler isimlerini gizli tutarak yardımlarını ulaştırmaya devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir-  Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Kullanılır? 2020

Muhtaç kişilerin kurumlara başvuruları sonrasında gerekli araştırmalara yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi kişilere para yardımı yapılabilmektedir. Nakdi yardım yapan kurumlar arasında STK’lar, vakıflar ve derneklerde yer almaktadır.

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar 2020 (Koronavirüs)

Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar 2020 (Koronavirüs)

Yardımseverlere Nasıl Ulaşabilirim?

Yardımsever kişilere ulaşabilmenin durumu korona virüs salgın sürecinde ciddi oranda artmıştır.  Maddi açıdan sıkıntı çeken yoksul kişiler yardımseverlere internet vasıtasıyla sosyal medya üzerinden ulaşabilmektedir. Ayriyeten hayırsever iş adamları yardım kampanyalarını başlatarak ihtiyaç sahibi kişilere desteklerde bulunmaktadır. Yardımsever kişiler yardım isteğinde bulunan vatandaşlara yine internet üzerinden ulaşabilmekte. Online ortamda yapılan yardım taleplerinin adresleri tespit edilerek maddi yardım yapan kurumlar, kuruluşlar ve şahıslar bu sayede bulunabilmektedir. Bunların haricinde kişi bulunduğu mahallenin muhtarlığına maddi durumunu belirterek gizli bir şekilde yardım yapan kişilere ulaşabilmektedir.

Fakirlere Yardım Yapan Sivil Toplum Kuruluşları

Muhtaç durumda olan vatandaşlara yardım yapan birçok kuruluş bulunmaktadır. Bunların başında Sivil Toplum Kuruluşları (STK) gelmektedir. Yardım kampanyaları ile ihtiyaç sahibi ailelere desteklerde bulunan STK’lar nakdi ve gıda yardımları yapmaktadır. İhtiyaç sahibi kişiler bulundukları İl ve İlçenin Sivil Toplum Kuruluşlarına başvuruda bulunarak yardım talebi edebilmektedir.

Nakdi Para Yardımı Yapan Şirketler 2020

 1. Abdi İbrahim
 2. Ağaoğlu
 3. Doğuş Holding
 4. Sabancı Holding
 5. Koç Holding
 6. Kıraça Holding
 7. Erciyes Anadolu Holding
 8. M. Özyeğin Vakfı
 9. Zorlu Holding
 10. Anadolu Grubu
 11. Dedeman Holding
 12. Enka İnşaat
 13. Gama Holding
 14. Bilkent Holding
 15. Doğan Holding
 16. Yıldızlar Yatırım
 17. Borusan Holding

gibi şirketler vakıfları aracılığıyla düzenli bir şekilde ihtiyaç sahibi muhtaç ailelere nakdi para yardımı yapmaya devam etmektedir.

Maddi Yardım Dernekleri

Devlet tarafından muhtaç kişilere maddi desteler verilmektedir. Bu kişilere yardımlar dernekler ve vakıflar aracılığıyla da ulaştırılabilmektedir. Devlet kurumları, muhtaç kişilere gıda, barınma ve eğitim gibi birçok alanda yardım etmekte. Muhtaç durumda ve ihtiyaç sahibi kişiler yaşadıkları bu durumu İl ve İlçe Kaymakamlığına ve Belediyelere müracaatta bulunarak belirtebilmektedir.

Maddi durumunu olmayan kişiler belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından araştırılmaya alınmakta, ihtiyaçlarının olup olmadığı tespiti gerçekleştikten sonra yardımlar yapılabilmektedir. Durumu olmayan kişilere yardım için kurulmuş olan kurumlardan bir diğeri ise Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. İhtiyaç sahibi kişilere yardımların yapılmasında öncü olan Vakıflar Genel Müdürlüğü, maddi durumu olmayan muhtaç kişilere yardım ederek birden fazla yardımlarda bulunabiliyor. Yardım başvurusunda bulunan kişiler müdürlük tarafından araştırmaları yapılır ve kişilerin muhtaçlık durumlar tespit edildiğinde devletin muhtaç kişiler için ayrılan fonundan yardım yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.