tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Az Bulutlu
Pazar Az Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

KYK ve Burs Ücretleri Ne Kadar? 2023 KYK Bursu Ne Zaman Yatar?

KYK ve Burs Ücretleri Ne Kadar? 2023 KYK Bursu Ne Zaman Yatar?

2023 yılında KYK burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan üniversite öğrencilerine aylık 650 TL ödeme yapılıyor. Kyk bursu ne kadar olacak 2023, Kyk bursu kaç ay veriliyor, Kyk bursu ne kadar 2023, KYK bursu artacak mı 2023, Kyk bursu ne zaman yatacak, Önlisans KYK bursu ne kadar, KYK burs miktarı 2023 gibi konular hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlarımıza “KYK ve Burs Ücretleri Ne Kadar? 2023 KYK Bursu Ne Zaman Yatar?” başlıklı yazımızda KYK ile ilgili tüm bilgileri veriyoruz.

KYK ve Burs Ücretleri Ne Kadar? 2023

2023 eğitim öğretim yılı KYK ve burs ücretleri:

 • Lisans ve önlisans öğrencilerine 850 TL.
 • Yüksek lisans öğrencilerine 1700 TL.
 • Doktora öğrencilerine 2.550 TL.

2023 KYK Kredi Miktarı

KYK öğrenim kredisi; yüksek öğrenim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri maddi açıdan desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak vasıtasıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç para olmaktadır. Öğrenim kredisi borcu ise; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilmektedir.

2023 KYK ve Burs Ücretleri Ne Kadar?

2023 yılında öğrencilere verilecek burs ve kredi miktarları ise;

 • Yüksek Lisans öğrencilerine: 1.700 TL
 • Lisans öğrencilerine: 850 TL
 • Doktora öğrencilerine ise 2.550 TL

tutarında ödemeler aylık olarak yapılacaktır. Bu zamlı miktarlar Ocak ayında öğrencilerin hesaplarına yatırılacaktır.

KYK Burs Nedir?

5102 sayılı Yükseköğretim Öğrencilerine Burs / Kredi Verilmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre başarılı ve muhtaç öğrencilere ücretsiz / karşılıksız olarak verilen paradır.

KYK Bursu Ne Zaman Yatar?

KYK burs ve kredi başvuru ücretlerinin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Ocak ayı içerisinde ödenmeye başlanması beklenmektedir.

KYK ve Burs Ücretleri Ne Kadar?

KYK ve Burs Ücretleri Ne Kadar? 2023

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (KYK) bilgi almak için tıklayınız.

KYK Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

Öğrencilerin T.C kimlik numarasına göre yapılacak olan ödemelerde T.C kimlik numarasının sonu;

 • “0” olanlar 6 Ocak
 • “2” olanlar 7 Ocak,
 • “4” olanlar 8 Ocak,
 • “6” olanlar 9 Ocak,
 • “8” olanlar ise 10 Ocak’ta

ödemelerini alabileceklerdir.

KYK Bursa Hangi Şartlarda Çıkar?

Başvuru sırasında beyan edilen öğrencilerin ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler 12 kurum ve kamu kuruluşu tarafından onaylanmaktadır. Değerlendirmeyi takiben durumu mevzuata uygun olan öğrencilere burs veya öğrenim kredisi verilir.

Krediler Burs’a Dönüşür mü?

KYK kredi ve burs başvurularında kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ödemeleri kredi kapsamından çıkarılıp burs haline getirilebilir. Öğrenim sırasında kredi almaya hak kazanan öğrenciler, KYK tarafından belirlenen “Öncelikli Burslu Öğrenciler” arasında yer almaları durumunda, kredilerini dilekçe ile burs haline getirebilirler.

Okul Uzarsa Kredi ve Burs Devam Eder mi?

KYK tarafından verilen burslar, üniversiteler tarafından belirlenen eğitim sürelerini kapsamaktadır. Bu nedenle okul uzarsa öğrencilere kredi ve burs ödemeleri kesintiye uğrar.

Okul Erken Biterse Kredi ve Burs Devam Eder mi?

Krediler ve burslar, eğitimi desteklemek için sağlanan fonlardır. Okul erken bitirirse, kredi ve burs otomatik olarak kesilecektir. Okulu erken bitirirseniz, aldığınız paradan krediyi geri ödersiniz.

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK bursu, öğrencinin başarısız olması, eğitim kurumundan ayrılması, eğitim kurumundan çıkarılması veya uzaklaştırılması, izin alınması, kaydı bloke etmesi ve sağlık nedenleriyle eğitim kurumuna devam etmemesi durumunda kesilir. Ayrıca öğrencinin eski eğitim kurumunda bir yıl başarısız olması veya öğrenimine bir yıl ara vermesi, kesin hükümle cezalandırılması, süresiz yurttan çıkarma cezasına çarptırılması ve öğrenim kurumunun kapatılması durumlarında öğrenci bursu kesilmektedir.

Öğrenim Kredisi Borcu Nasıl Hesaplanır? 2023

KYK tarafından verilen kredilerden faiz alınmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) göre faiz oranları belirlenmektedir. Öğrenci kredisinden alınacak toplam faiz, kredi tutarının üç katını geçmez.

Kredi Nasıl Ödenir?

KYK, öğrencilere mezuniyetten iki yıl sonrasına kadar süre tanıyor. İki yıl sonra öğrenciler aldıkları krediyi taksitle ödeyebilirler.

Kredi Borcu Ertelenir mi?

Mezun olduktan 2 yıl sonra krediyi geri ödeyecek maddi imkanınız yoksa başvurunuzla ödemeyi bir yıl daha erteleyebilirsiniz. Askerlik hizmeti yapması gereken başvuru sahipleri, askerlik görevindeyken ödemelerini erteleyebilirler. Bu dönemde kredi ödemelerine faiz uygulanmaz.

KYK Erken Ödeme İndirimi Var mı?

KYK, öğrencilerin ödemelerini 2 yıl sonra yapmasını bekliyor. Öğrenciler mezun olduktan hemen sonra ödemek isterlerse faiz indirimi yapılır. Ana para biriminde herhangi bir indirim yoktur. İlk yıl % 30, ikinci yıl % 20 erken ödeme indirimi yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.