Güncel Ajans

Küçükbaş Hayvancılığa 500 TL. Destekleme (2020)

Küçükbaş Hayvancılığa 500 TL. Destekleme (2020)

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine 500 TL’ye kadar destek verileceğini yıl başında bildirildi. Açıklama Küçükbaş Hayvancılık Eylem Planı Toplantısı sırasında yapıldı. Soykütüğü uygulaması küçük hayvancılıkta da faaliyete alınıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önümüzdeki dönemde uygulamayla konulacak ve bu sayede hayvan sistematiği oluşturacağı belirtti. Bakanın yapmış olduğu açıklamaya göre soykütüğü uygulaması ile küçükbaş hayvan yetiştiricilere 500 TL’ye kadar destek verilecektir. Küçükbaş hayvancılığa 500 TL ve detaylı bilgiye ulaşmak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Küçükbaş Hayvancılığa 500 TL

Küçükbaş Hayvancılıkta Soykütüğü Uygulaması başladı. Açıklamayı Tarım Orman Şurası Küçükbaş hayvancılığın güçlendirilmesi eylem planı toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yapmıştı. Uygulama ile küçükbaş hayvanlar daha bilinçli şekilde yetiştirilecektir. Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli açıklamasında şu ifadeler yer verdi:

“Ekonomik değer taşıyan ve değerli ıslahçılarımıza emek verilerek tescili yapılan koyun keçi ırklarımızın ıslahı ve korunması için soy kütüğü ve verim kayıtlarının tutulmasına İnşallah çok yakın zamanda başlayacağız. Böylelikle küçükbaş hayvanlarımızda ıslahan sistematiği oluşturulacak, gelecek nesillerin ana babalarının seçimi, bilimsel parametrelerle yapılarak sürülerimizin ihtiyacı olan pedigrili damızlıklarımızın yetiştirilmesine sağlayacağız. Islah programı kapsamında soykütüğü kaydı tutulan koyun-keçi başına 100 TL. Soy kütüğünden doğan damızlık koç tekerleri kullanan yetiştiricilerimize de koç teke başına 500 lira destekleme ödemesi yapacağız.”

Küçükbaş Hayvancılığa 500 TL. Destekleme

Küçükbaş Hayvancılığa 500 TL. Destekleme

Küçükbaş Hayvancılık Soykütüğü Uygulaması

Soykütüğü uygulaması kapsamında yetiştiricilere destekler verilecek. Ayrıca Bakanlık tarafından küçükbaş hayvan sayısı hedefinin 56 milyon olduğu da belirtildi.

2020 yılı başlarında Tarım ve Hayvancılık sektöründe hizmet veren çiftçiler için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan işletme ve yatırım kredilerinin faiz oranları %12’den %9 seviyesine indirilmişti. Bununla beraber 2020 yılında çiftçiler Ziraat Bankasına ait olan borçlarının 5 yıl vade ile yapılandırılacağı belirtildi. Çiftçi borç yapılandırma hakkında bilgi almak ve yapılandırma başvurusunda bulunmak için linke tıklayınız.

İlginizi Çekebilir-  Devlet Destekli Kaz Yetiştiriciliği Nasıl Alınır? 2020
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.