Güncel Ajans

Esnaf Kredi Sicil Affı Şartları 2020 Başvuru Nasıl Yapılır?

Esnaf Kredi Sicil Affı Şartları 2020 Başvuru Nasıl Yapılır?

Gündemden neredeyse hiç düşmeyen kredi sicil affı, geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan aftan sonra kredi borcu olan kişiler tarafından sürekli takip ediliyor. Borcu olan esnaflara sicil affının gelip gelmeyeceği her an araştırılıyor. Esnaf kredi sicil affı için bir tarih beklerken sicil affı başvurularının nasıl yapılacağını da merak ediyor. Esnaf kredi sicil affı ve başvuru şartları hakkında bilgiye yazımızdan erişebilir aynı zamanda da corona sicil affı, kredi sicil affı, sicili bozuk esnafa kredi, torba yasa sicil affı 2020, bankalar ne zaman sicil affı uygulayacak, Kredi sicil affı başvurusu, Bankada sicili bozuk olanlara af, TBMM sicil affı 2020, sicil affı çıktı mı, kredi sicil affından yararlanacak olan kişiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

TBMM Sicil Affı 2020 EKİM

Sicil affı hakkında nihayet beklenen haber geldi. Meclise teklif olarak sunulan sicil affı yasası Ekim ayında meclisin gündeminde. Korona virüs salgın sebebiyle ertelenmiş olan borçlar için ödeme zamanın gelmesiyle vatandaşlar tarafından sicil affı araştırılmaya başlanıyor. AK Parti vekilleri tarafından hükümetin gündemine taşınan sicil affı ile mevcut borçların uzun vadelere yayılması, gecikme faizinin silinmesi veya azaltılması gibi çalışmaların somut hale gelmesinin ardından Ekim ayında sicil affı Meclise sunulacak.

Sicil affı başvurusu nasıl yapılır? diyorsanız ilgili yazımıza tıklayınız.

Sicil Affı Yasa Tasarısı

Korona virüs salgın sürecinin başında ülke ekonomisinin zarar uğramaması için devlet tarafından birden çok kredi ve destek paketleri faaliyete geçirildi. Paket halinde açıklanan kredilerde vatandaşların beklediği sicil affı yasasının TBMM’den torba yasayla beraber geçeceği açıklandı. Önümüzdeki tarihlerde resmi gazetede yayınlanarak uygulamaya konulacak olan torba yasanın içerisine kredi sicil affı da eklenecektir. Ayrıca bu yasanın içine karşılıksız çek affı da dahil olacak ve meclisten geçecektir.

Kredi Sicil Affı Hangi Borçları Kapsıyor?

Vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle takip edilen kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisinden torba yasayla beraber geçeceği bekleniyor. TBMM’den torba yasa ile geçeceği planlanan sicil affı esnaflar, borçlular, kredi kartı ve kredi sahiplerine uygulanacak. Esnaflar tarafından sıfır faizli krediler dışında en fazla sicil affı gündemde. Fakat yazımızın başında da belirtecek olursak, kredi sicil affı şuan için yalnızca yasa tasarısı halindedir. Yakın tarihte meclisten geçeceği planlanan sicil affı, resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecektir. Konu hakkında resmi gazetede karar yayınlanmasından sonra 6 ay içinde borcuna yapılandırma yapan ya da borcunu ödeyen vatandaşların tüm borçları silinecek böylelikle aftan yararlanmış olacaklardır.

Bankada Sicili Bozuk Olanlara Af

Henüz sicil affı hakkında yeni bir karar çıkmış olmasa da yürürlüğe girmesinin ardından birçok kişi aftan yararlanabilecek. Kredi sicil affından yararlanacak olan kişiler ise;

  • kredi borcu olanlar,
  • kredi kartı borcu olanlar,
  • kara listeye alınan kişiler,
  • karşılıksız çek ve senet kullanan kişiler,
  • kredilerin ödemelerini aksatan kişiler
İlginizi Çekebilir-  Esnaf Kredisi Borcu Erteleme ve Yeni Esnaf Kredisi 2020

aftan yararlanabilecektir. Sicil affı yasası ile yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk 6 ay içerisinde borçlarının yeniden yapılandırmaları ve tamamını ödemeleri halinde kişiler kara listeden çıkarılacaktır. Böylelikle borcunu yapılandıran veya ödeyen esnafların bozuk kredi sicilleri temizlenecektir. Fakat aksine ilk 6 ay içinde borçlarını ödemeyen ya da yapılandırmayan kişilerin sicilleri silinmeyecek ve kredi kullanım hakları da olmayacaktır. Bu yasa ile birlikte vergi borçlarında da yapılandırma imkanı tanınacaktır.

Esnaf Kredi Sicil Affı Şartları 2020 Başvuru Nasıl Yapılır

Torba Yasa Sicil Affı 2020

Vatandaşlar tarafından uzun zamandır beklenen sicil affı, yürürlüğe girmesinin ardından esnafların ve birçok borçlu vatandaşların kredi sicilleri temizlenecek. Kredi sicil affı sayesinde kara listeye girip beş yıl bekleme durumu da ortadan kalkacak. Kişi kredi için bekleme süresi olmadan ihtiyaç, konut ve araç kredisi kullanabilecek. Bankalar da bu duruma olumlu olarak bakmaktadır.

Bankalar Ne Zaman Sicil Affı Uygulayacak? 2020

Esnafların merakla beklediği sicil affı yasası meclisin gündeminde fakat ne zaman yürürlüğe gireceği ise merak konusu. Borcu olan vatandaşlar bankaların ne zaman sicil affı uygulayacağını araştırıyor. Kara listede olan kişilerin yüzünü güldürecek olan kredi sicil affı yasasının meclisten önümüzdeki günlerde geçeceği söylentiler arasında yer alıyor. Yazımızda daha öncede açıkladığımız gibi karşılıksız çek affı da torba yasaya dahil edilmiş durumda. Torba yasa meclisten geçerse karşılıksız çek affı da geçecektir. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen, kredi yüzünden kara listeye giren, sicili bozuk olan kişiler resmi gazetede yayınlanacak kararın ardından kredi sicil affından yararlanabilecek. Sicil affı kredisi veren bankalar ise;

  1. Vakıfbank sicil affı başvurusu ile bu krediden yararlanabilirsiniz.
  2. Sicili bozuk esnafa kredi Halkbank tarafından verilmektedir.
  3. Ziraat Bankası sicil affı kredisi ile vatandaşlar sicillerini temizleyebilirler.

Kredi Sicil Affı Başvurusu

Daha öncede belirttiğimiz gibi esnafların kredi sicil affından faydalanabilmesi için affın yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ilk altı ay içinde borçların yapılandırılması veya tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu iki seçeneği uygulamayan vatandaşlar kredi sicil affından yararlanamayacak ve kara listede kalmaya devam edecektir. Sicil affından yararlanıp sicilin temizlenmesi için gereken şartlar ise;

  • Kara listeye girmeye ya da sicilin bozulmasına neden olan borçların tamamının ilk 6 ay içinde ödenmesi,
  • Tamamı ödenemiyor ise bile yine ilk 6 ay içerisinde borçlar için yapılandırma talebinde bulunulması gerekmektedir.

Kredi sicil affı başvurusuna gelecek olursak vatandaşlar ilgili bankalara başvuruda bulunarak borç yapılandırması yapabilecekler. Af uygulanmaya konulduğundan itibaren kredi sicili bozuk olan kişilere yapılandırma imkanı tanıyan ve tekrardan kredi veren bankalara cezai yaptırımlar uygulanmayacaktır.

Esnaf Kredisi Borcu Erteleme ve Yeni Esnaf Kredisi” başlıklı içeriğimizi inceleyebilir, kredi ertelemesi ve yeni kredi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.