Güncel Ajans

Kredi Kartı Yıllık Ücreti (Aidatı) Geri Alma 2020

Kredi Kartı Yıllık Ücreti (Aidatı) Geri Alma 2020

Banka kredi kartı ücretleri sistem tarafından yıllık olarak otomatik olarak kesilmektedir. Bu tutar bankaya, kartın türüne göre değişiklik gösteriyor ve 2020 yılında 60 TL ile başlıyor ve 180 TL’ye kadar çıkıyor. Tüketicilerden alınan kredi kartı ücretleri, tüketici hakem heyetine dilekçe vermeye gerek kalmadan e-devlet aracılığıyla geri alınabilir. Kredi kartından alınan masrafların geri alınması mümkün mü, e-devlet üzerinden aidatın iadesi, masrafların geri alınması, tüketim hakem heyeti üzerinden katkı paylarının iadesi, bankaya dilekçe ile başvuruda bulunarak kart ücretlerinin geri alınması hakkında araştırma sonuçlarına ulaşabilir, Kredi Kartı Yıllık Ücreti (Aidatı) Geri Alma isimli yazımızdan detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti (Aidatı) Geri Alma

Bankalar, müşterisi oldukları vatandaşlardan para kazanmak için birçok yol kullanır. Bu yollardan biri, kullanılan kredi kartlarından her yıl aldıkları aidatlar adı altında faturalandırılan kart ücretleridir. Bu ücretler kartın türüne göre 60 TL’den başlayıp 180 TL’ye kadar değişiyor. Hesap özetinizi takip etmeyen biriyseniz, bu ücretler sizin bilginiz dışında kesilir ve son ödeme tarihine ulaşıldığında banka tarafından tahsis edilir. Hesap özetini takip eden biriyseniz, bu kesilen ücretleri herhangi bir yolla geri alabilmeniz mümkün. Bu yöntemleri sizin için yazımızda bir araya getirdik.

Kredi Kartı Aidat İadesi 2020

Kartlardan kesilen kart aidatlarının nasıl geri alınacağını kredi kartı yıllık ücret (aidatı) geri alma adlı yazımızı inceleyerek alabilmeniz mümkündür.

  • Tüketici hakem heyetine bir dilekçe ve hesap ekstranızla beraber başvuruda bulunarak paranızı geri alabilirsiniz.
  • İlgili bankaya başvuruda bulunabilir ve itiraz dilekçesiyle birlikte paranızı geri alabilirsiniz.
  • e-Devlet kapısı üzerinden e-mail yazarak gerekli beyanlarda bulunarak da geri alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Devlete Ait Bankalar Hangileridir? Güncel Liste tıkla ve öğren!

Tüketici Hakem Heyeti Kredi Kartı Aidatı Geri Alma İşlemi

Genellikle kaymakamlıklara giderek tüketici hakem heyetleri tarafından alınan kredi kartı ücretlerini tahsil edebilir. Yargıtay’ın resmi gazetede yayınlanan kararı ile basit bir dilekçe ile anında geri alabilirsiniz. Banka olarak bu işlemi devletten veya özelden bağımsız olarak yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, geri ödemek istediğiniz kart ücretlerini gösteren bir makbuzunuz olmalı ve bunu belgelemelisiniz. Gerekli ücretlerin dekontu ile birlikte hakem heyetine dilekçede uygun yerleri doldurarak ve dilekçeye sahip olduğunuz kesinti makbuzunu ekleyerek talebinizi tamamlayabilirsiniz. Süreci inceledikten sonra hakem heyeti tarafından bankaya iade talebi yapılır. Ortalama 15 gün içerisinde para tarafınıza iade edilir.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti (Aidatı) Geri Alma

Kredi Kartı Yıllık Ücreti (Aidatı) Geri Alma

Kart Aidatı İadesi Garanti Bankası

Garanti bankasının kredi kartı yıllık aidat ücretini geri kazanmak mümkün. En yakın şubeye gidip bankacılık hizmetleri için makbuz alabilirsiniz. Sorumlu kişiden size kart ücretini ödemesini istemeniz gerekecektir. Dilekçeyi gönderdikten sonra 3 iş günü veya 7 gün içinde ödemeler tarafınıza iade edilecektir.

İlginizi Çekebilir-  SSK Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar 2020

BDDK tarafından yeni düzenleme ile Kredi Kartı Limit Artırımı hakkında bilgi için yazımıza tıklayınız.

Kredi Kartı Aidat Geri Alma 2020 E-Devlet

Kredi kartı aidatlarınızı e-Devlet sistemi üzerinden tahsil edebilirsiniz. Bu prosedürleri nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda size adım adım yol göstereceğiz. Devam edin ve işleminize hemen başlayın. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubelerinden belirli tutar ödeyerek hemen sahip olabilirsiniz.

  • E-Devlet sistemine giriş yapılmalı.
  • Kullanılan mail adresi belirlenmeli.
  • Banka tarafından karttan kesilen kart aidatını gösterir dekont olmalı.

Bu adımlardan sonra e-Devlet sisteminin talep kısmına kart ücretini geri almak yazarak sayfaya giriş yapın. Ardından kartın iadesi için postaya ve bankanın iletişim adresine bir metin yazın. Zaten bir dilekçe doldurduysanız ve bankaya bir e-posta yazdıysanız, silmeyin. Ardından, bireysel müşteri hakem heyetine tıklayın. Kimliğinizi doğrulayın ve sağdaki “Yeni uygulama” butonuna tıklayın. Karşılaştığınız yazıları onaylayarak devam edin. Son olarak, adresteki bankaların bir listesi görünecektir, kartınızın bankasını seçin ve ilgili alanları doldurun. Başvuru sürecinizi tamamlayın. Ortalama 15-30 gün içerisinde tarafınıza e-posta ile geri dönüş sağlanacaktır. Gelen mail ile birlikte kartınızın ait olduğu bankaya ileterek kart ücretini geri alabilirsiniz.

Bankaya Dilekçe İle Başvuru Yaparak Kart Aidatını Geri Alma

Bankalar tarafından alınan bu ücretler her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bu eyleme itiraz etme hakkına sahipsiniz. Bankaya giderek, gerekli bilgileri aldıktan sonra başvuru için dilekçe yazmanız gerekmektedir. Sizler için aşağıda örnek dilekçeye yer verdik.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçe Örneği

Türkiye Ziraat Bankası Müdürlüğü’ne 

1234 5678 9876 5432 0987 numaralı bankanıza ait kredi kartımdan …./…./…. tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki …. TL. tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim. 

Ad

Soyad

İmza

Bu şekilde bir dilekçe yazarak kesilen ücreti geri alınabilmektedir. Bu kısımdan sonra incelenecek olanlar;

  1. Bankaya verilmiş olan otomatik ödeme talimatları,
  2. Aylık harcama miktarınız. (En az 750 TL – 1.500 TL arasında bir harcama olması gerekmektedir)

Bu şartlardan birini karşılıyorsanız, çalışan müşteri olmasanız bile sizden kesilen banka kartı aidatının geri alınması mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.