Güncel Ajans

Kredi Kartı Limit Artırımı (BDDK Yeni Düzenleme)

Kredi Kartı Limit Artırımı (BDDK Yeni Düzenleme)

BDDK’dan kredi kartı limitleriyle ilgili yapılan yeni düzenleme ile yüksek kredi kartı limiti sahibi olmak isteyen vatandaşlar düzenlemenin detaylarını merak ediyor. Kredi kartı hakkında son dakika olarak kayıtlara geçen yeni düzenleme haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) açıklamasına göre bankada parası ya da altın hesabı olan kişiler yüksek limitli kredi kartı kullanabilecektir. Kredi kartı limit artırımı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı inceleyiniz.

Kredi Kartı Limit Artırımı

Korona virüs salgın nedeniyle maddi açıdan etkilenen vatandaşların tüketimlerinde de değişimler meydana geldi. Özellikle sokağa çıkma yasağı dönemlerinde tüketiciler ihtiyaçlarını e-ticaret ve mobil uygulamalar aracılığıyla karşıladılar. Salgın sırasında teknoloji kullanımının en yoğun olduğu sektörlerden biri bankacılık ve perakende sektörü olmuştur. Salgın döneminde mobil uygulama ve temassız kart kullananların sayısı artarken, normalleşmenin başlamasıyla vatandaşlar mobil ve temassız şube ödeme alışkanlıklarını sürdürüyor.

BDDK, Haziran ayında yaptığı düzenleme ile uzaktan erişim cihazları ile kredi kartı sözleşmesi imzalanmasının yolunu açmıştır. Mevcut BDDK düzenlemeleri ile kart çıkaran kuruluşlar, nakit, kıymet, nakit benzeri ve kıymetli maden hesapları için kredi kartı limitini, eşdeğer tutarı aşmamak ve rehin sözleşmesine tabi olmak şartıyla, gelir beyan etme ve geliri doğrulama yükümlülüğüne tabi olmaksızın kredi kartı limiti tespit edebilecek.

Son Dakika BDDK Kredi Kartı Limit Düzenlemesi

Analistler, kredi kartı sahibi olacak bir gerçek kişinin aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda, tüm kart veren kurumlardan alınabilecek toplam kredi kartı limitinin 2.000 TL olarak belirlendiğini hatırlattı. BDDK’nın söz konusu düzenlemesiyle bankada parası ya da altın hesabı olanlara yüksek kredi kartı limitinin tahsis edilmesinin yolunun açıldığını ifade eden analistler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yüzde 31,3 seviyesinde kayıt dışı çalışan bulunduğunu ve bunların resmi olarak bankalara belge sunamadığını ancak bu kişilerin bankalarda mevduatının bulunduğuna dikkati çekti.

Kredi Kartı Limit Artırımı (BDDK Yeni Düzenleme)

Kredi Kartı Limit Artırımı (BDDK Yeni Düzenleme)

Analistler, asgari ücretten bordrosu düzenlenen fakat aylık kazancı daha fazla olan kişilerin de yüksek limitli kredi kartı alamadığını ifade etti. Hem mevduat sahiplerinin hem de aylık gelirini belgeleyemeyen kişilerin bu yeni düzenlemeyle kredi kartı edinebilmesinin kredi kartı adedi ve hacminin gelecek dönemlerde artmasına katkı sağlayacağını belirten analistler; kartlı ödeme sisteminin, kayıt dışı ekonominin sisteme dahil edilmesi, vergi gelirlerinin artması, ekonomide canlılık yaratarak büyümeye katkı sağlaması, banka müşterisi olmayan kesimin finansal sisteme dahil edilmesi gibi birçok ekonomik ve toplumsal faydasının olduğunu da değindi.

İlginizi Çekebilir-  En Uygun Kredi Veren Bankalar 2020

Bireysel Kredi Kart Bakiyesi

18 Eylül tarihinde BDDK tarafından elde edilen verilere göre bireysel kredi kartlarının bakiyesi 129.3 milyar TL seviyesinde bulunmaktadır. Geçtiğimiz yılın sonunda 115.4 milyar TL olan bireysel kredi kart bakiyesi 8.5 ayda 13.8 milyar TL artış göstermiştir.

Korona virüs salgının ülkemizde görülmeye başladığı Mart ayı baz alındığında bireysel kredi kartı bakiyesi ortalama 6 aylık dönem için 12.8  milyar TL, kurumsal kredi kart bakiyesi ise 11.3 miyar TL yükselmiştir.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Ağustos ayı verilerine göre ülkemizde 72.6 milyon adet kredini kartının, 176 milyon banka kartını olduğunu ve toplam kart sayısının 248.6 milyon (adet) civarında bulunmaktadır.

BDDK’ nın Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği‘ne buradan ulaşabilirsiniz .

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 - Tüm Hakları Saklıdır.