tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
13,5246
EURO
15,4809
ALTIN
789,97
BIST
2.072,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
9°C
İstanbul
9°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
6°C
Salı Hafif Yağmurlu
5°C
Çarşamba Az Bulutlu
9°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2021 Kart Kapatılır mı?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2021 Kart Kapatılır mı?

Bankalar ile ilişiği bulunan çoğu kişi kredi kartı borcu icralık olursa ne olur, Kredi kartı takip süreci ne zaman biter, icralık kişi yeni kredi kartı alabilir mi, yapılandırılan kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, banka borçları kaç yılda silinir, Kredi kartı borcu yapılandırma, Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur gibi sorular yanıt arıyor. Bizde sizler için kredi kartı borcu ödenmezse borçlunun karşılaşabileceği konulara değindik. İçeriğimizde tüm bilgileri edinebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu İcralık Olursa Ne Olur?

Kredi kartınızı ödeyemediğinizde bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar ortaya çıktığında en çok merak edilen konulardan biri kredi kartı borcu icralık olursa ne olur? Bu konu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri sizler için yazımıza konu alıyoruz. Yazımızı okumaya devam ederken bankaların kredi kartı borçları ödenmediğinde neler yaptığını öğrenebilirsiniz.

 1. Bankalar, kredi kartı borcunun ödenmemiş olduğunu hatırlatmak için öncelikle kişilere mesaj, posta ve telefon yoluyla bildirimde bulunur.
 2. Borçlu aramalar sonucunda ödemeyi yapmazsa, banka ondan taahhüt etmesini ister ve sözlü ödeme günü alır.
 3. Borçlu, kartını yılda üç kez asgarisini ödememişse, kart nakit kullanıma kapatılacaktır. Ve herhangi bir taahhütte bulunulmazsa, banka yasal takip sürecini başlatır.
 4. Bu süreçte idari bir takip başlatılır ve kartın minimum ödemesi talep edilir.
 5. Banka ile yapılandırma yapılmadıysa, borcunuzu 90 günlük idari takip süresi içinde bankaya ödemelisiniz.
 6. Borçlu, yasal takip sürecinin bir parçası olarak borcunu ödemezse, banka icra takip sürecini başlatır.
 7. 90 günlük idari takip süresi içinde ödeme yapmazsanız, banka size 7 gün daha verir.
 8. Bu süre içinde ödeme yaparsanız, herhangi bir idari işlem yapılmayacaktır. Ancak ödeme yapmazsanız davanız açılacak ve icra ve haciz işlemleriniz başlayacak.
 9. İcra prosedürü açıldığında, icra dairesi tarafından borçluya bir ödeme emri gönderilir. Bu ödeme talimatını aldıktan sonra, kredi kartı borcunuzu 10 gün içinde ödemelisiniz.
 10. Borcun ödenmemesi halinde, yeniden yapılanma için anlaşma sağlanamazsa, banka tarafından borçlu için haciz başlatılır.
 11. Haciz davasının açılmasından sonra, borçlu 3 gün içinde mülkiyet beyanında bulunmalıdır.
 12. Beyanname verildikten sonra, borçlunun beyan ettiği mala göre borcu karşılığında borcu kadarına el konulur ya da maaşının dörtte birine el konulur.
 13. Mal veya maaşı yoksa kişi hapsedilir.
 14. Aynı zamanda kredi kartı borçlarının ödeme gününde düzenli ödenmemesi nedeniyle çeşitli yasal işlemlerin başlatılması, bireylerin kredi notunu düzenli olarak etkilemektedir.
 15. Kişi kredi başvurusu yapmak istediğinde takip sürecini gören bankalar kredi kullandırmaz.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti (Aidatı) Geri Alma konulu yazımızı inceleyiniz.

Maaşınıza Kredi Kartı Borcu Dolayısıyla Haciz Gelebilir mi?

Bu soru, kredi kartı borcunu ödemeyen herkesi ilgilendiren bir sorudur. İlk cevap evet. Borç icrasında en çok kullanılan yöntem maaşların haczedilmesidir. Ancak, ne kadar borcunuz olursa olsun, tamamına el konulmaz. İzniniz olmadan maaşınızın dörtte biri kesilecektir. Ancak talimat verirseniz bu olabilir. Yani banka ile konuşup tüm maaşıma el konulsun ya da belirli miktarın düşürülmesi gerektiğini söyledikten sonra verilen orandan fazlası kesilebiliyor. Sizin rızanız olmadan, hükümet tarafından kararlaştırılan kesinti miktarı sizden alınabilir.

Borç Nedeniyle Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Kredi kartınıza borcu nedeniyle ödeme yapılmazsa banka tarafından kapatılan kredi kartları tekrar açılamaz. Ödemenizi yaptıktan sonra tekrar kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu noktada bilmeniz gereken en önemli şey, ödeme yapmazsanız puanınızın düşeceğidir. Bankalar için güvensizlik olduğu için tüm bankalardan kredi kartı alamayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bankalarla iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Bununla birlikte, olumlu bir yanıt için, ödeme / maaş aldığınız bankaya danışmanız faydalı olacaktır. Çünkü maaş güvenceniz buna bağlıdır ve bankaya güven verecektir. Ayrıntılı bilgi için lütfen maaş aldığınız bankayla iletişime geçin.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Kullanıma Ne Zaman Kapanır?

Bir yıl içinde 3 veya daha fazla kredi kartı borcunun asgari tutarda bile ödenmemesi durumunda banka kredi kartınızı iptal edecektir. Kredi kartınızdan sadece minimum tutarı 2 ay üst üste öderseniz veya sadece bir kez ödeme yaptıysanız, ödeme yapmadığınız takdirde kartınız geçici olarak kapatılacaktır. Bu durum bankadan bankaya değişmektedir.

Kartınız ödeme yapıldıktan 24 saat sonra açılabilir ya da ödeme yaptıktan sonra kartınız tamamen iptal edilebilir. Bunun için kredi kartını kullandığınız banka ile iletişime geçerek bilgi alabilir ve ödeme yapabilirsiniz. Takibe düşen borçlarınızı sorgulamak için e-devlet sisteminde size açılan dosyaları ve bankaya ait bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

İcralık Olana Kredi Kartı Verilir mi?

Bankalar, kredi kartı ve kredi verirken müşterilerinden belirli koşullar talep etmektedir. Bu koşullar kredi notunuzu ve düzenli gelirinizi içerir. Düzenli bir geliriniz varsa ve sizden istenen gelir belgenizin ilk yılındaki tutarın iki katı tutarında kredi kartına sahip olabilirsiniz. Kredi kartınızı kullandıkça bu kullanım limiti ikinci yılda 4 kat artacaktır. Ancak kara listeye alınan kişilerin kredi kartı başvurusu genellikle onaylanmaz.

Fakat bazen maaş aldığınız bankalar düşük de olsa size kredi kartı verebilir. Sahip olduğunuz kredi kartı ile kredi puanınızı yükseltebilir ve 1 yıl sonra kredi kartı limitinizi artırabilir ya da yüksek limitli kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka kartları ya da kredi kartları hakkında yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.

Kredi Kartı Limit Artırımı (BDDK Yeni Düzenleme) tıkla ve öğren!

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi?

Bankaların borç için haciz işlemleri doğrudan evlere yapılmamaktadır. Önce kişinin maaşına el konulur. Kişinin geliri veya maaşı yoksa haciz memuru eve gönderilir ve belirtilen mallar ipotek edilir. Borcu tahsil etmek için banka borcu müzayedeye çıkarır ve satıştan sonra borcu alıp kalan parayı sahibine iade eder. Arsa, tarla, ev gibi gayrimenkulleri de satabilir. Banka kartları ve kredi kartları kanununu incelemek için buraya tıklayınız.

Kredi Kartı Borcu İçin Tapuya Haciz Gelir mi? tıkla ve bilgilen!

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı

Borcunuzun sona ermesi ve kaldırılması için en az 10 yıl var. Bu süreçte bankalar tarafından herhangi bir işlem veya talepte bulunmazsanız, geliriniz görülmezse borcunuz 10 yıl sonra sona erecek ve borcunuz kapanacaktır. Bu işlemler sizi kara listeye alacaktır. Ve tüm bankacılık işlemleriniz olumsuz etkilenecek ve bankalar sizi güvende bulmayacaktır. Bu nedenle, çok iyi düşünerek ödeme yapabildiğiniz kadar bir kredi kartı veya sınırlı kredi başvurusunda bulunmanız sizler için yararlı olur.

Yapılandırılan Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğinizde, kartınızı yapılandırdığınızda sizler için listelenen tarihler aralığında ödemeyi kaçırdığınızda, 7 günlük ek bir işlem vardır. Bu süreci doldurduğunuzda banka artık dosya işlemlerine başlıyor. Bu sürecin sonunda maaşınıza haciz getirilir. Bundan sonrasında ise yasal işlem başlatılır. 90 gün içinde ödeme yapılmazsa dava avukatlık olur ve banka borcu varlık şirketlerine aktarır.

Bu durum sicilinizi etkileyecek, kredi ve kart başvurunuzu olumsuz etkileyecek aynı zamanda da taleplerinizi olumsuz hale getirecektir. Ödenmemiş borçlarınız, icra ve iflas kanunu hükümlerine göre 20 yıl içerisinde hem banka borcunuz hem de siciliniz temizlenecek böylelikle zaman aşımına uğrayacaktır.

Kart sahipleri yaşanabilecek olası ödeme zorluklarında muhakkak şubeye haber vermelidir. Banka neden ödeme yapılmadığını bildiğinde verilecek tüm doğru bilgi de kullanıcıya kredisinde veya kredi kartında insiyatif kullanabilir. Doğru iletişimin tüketici için faydası vardır. Ve banka süreçler için insiyatif sağlayabilir. Bilgi verilmediğinde doğal olarak banka müşterisine yasal süreç başlatacaktır.

Kart sahipleri, ödeme güçlüklerini mutlaka şubeye bildirmelidir. Banka ödemenin neden yapılmadığını bildiğinde, verilecek tüm doğru bilgiler de kullanıcı ile kredi veya kredi kartında inisiyatif kullanabilir. Sonuç olarak doğru iletişimin tüketici açısından avantajları vardır. Bilgi verilmediği takdirde, banka doğal olarak müşterisi için yasal süreç başlatacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.