tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
13,5246
EURO
15,4809
ALTIN
789,97
BIST
2.072,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
9°C
İstanbul
9°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
6°C
Salı Hafif Yağmurlu
5°C
Çarşamba Az Bulutlu
9°C
Perşembe Hafif Yağmurlu
9°C

Kredi Kartı Borcu İçin Tapuya Haciz Gelir mi? 2021

Kredi Kartı Borcu İçin Tapuya Haciz Gelir mi? 2021

Haczedilecek mal yoksa ne olur, Maaşa haciz kalkıyor, Borçlunun üzerinde mal yoksa ne yapılır, Ne kadar borca haciz gelir 2021, İcra borcu ödenmezse ne olur, Mal varlığı olmayana haciz, Banka borcundan dolayı eve haciz gelirmi gibi sorular borçlu vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor. Kredi Kartı Borcu İçin Tapuya Haciz Gelir mi? isimli yazımızda kredi kartı borcunu herhangi bir sebepten dolayı ödeyemeyen kişilerin karşılaşacakları durumları konu alıyoruz. Eve haciz gelirse tapuya haciz konulabilir mi, kredi kartı ödenmezse ne olur? ne kadar borca haciz gelir, kredi kartı borcu için tapuya haciz gelir mi, yapılandırılmış kredi kartı borcu ödenmezse ne olur, eve icra gelir mi? kredi kartı borcu avukat masrafı ne kadar? bu gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı mutlaka okuyunuz.

Kredi Kartı Borcu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Bankalar kişinin kredi notuna ve gelir durumuna göre vermiş olduğu kredi limitlerinin harcamalara göre her ay düzenli bir şekilde yatırılmasını ister. Fakat bazı durumlarda kredi kartı borcunun asgarisi bile ödenemez hale gelir. Bu gibi durumlarda kişi yapılandırma talebinde bulunmalı ve olumlu sonuçlanan yapılandırma taleplerinin ardından kişi yeni ödeme planı ile borcunu kapatmayı hedeflemelidir.

Kredi kartı borçlarını artık zamanında ödeyemeyenler, banka ile iletişime geçmeli ve ödemeler için taksitlendirme talep etmelidir. Bundan sonraki süreçte yapılanmaya sadık kalarak gecikmeden borçların düzenli ödenmesi olacaktır. Kişi yapılandırılmış borçlarını tüm kolaylıklara rağmen ödeyemezse maalesef borcu avukata gidecek ve ödenen borç silinecek ve kişinin borcuna bir de avukat borcu eklenecektir.

Bu durumlara düşenler asgari ödemeyi bile yapamasalar da ileride ne yapacaklarını bilmedikleri için borçları avukata düşmeden önce yeniden yapılandırma için bankayla iletişime geçmeleri çok önemlidir.

BKZ: Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? 2021

Kredi kartı borcunun üst üste 2 ay ödenmediği durumlarda banka tüketiciye ek süre verir ve 90 gün yaklaşırken iki taksitle gecikme yaşanırsa karta gecikme faizi uygulanılır. Pandemi sürecinde bu 90 günlük takip süresi 31 Aralık tarihine kadar 180 güne uzatılmıştır. Bu nedenle kişi önceden 3 ay sonra borcu için avukatlık olacakken artık 6 ay sonra kart borcu avukata gönderilir ve icra takibi başlatılır. Kişiden borcun avukat aracılığıyla kapatılması için ihbar gönderilir.

İhbarın alınmasının ardından ek süre tanınır ve bu sürenin ötesinde ödemelerini hala yapmayanlar aleyhine dava açılır ve mahkeme tarafından borçların tahsil edilmesi işlemi başlatılır. Bundan sonra borçlu, banka ile olan ilişkisi artık avukata devredildiğinden, avukatın oluşturacağı ödeme planına göre yapılan taksitleri ödemekle yükümlü olacaktır.

Yapılandırılmış kredi kartı borcunun sonraki dönemde ödenmemesi durumunda banka hesaplarına el konulabilir ve kişi yine de kartı ödemediği için maaşının % 25’ine haciz gelebilir.

Kredi Kartı Borcu İçin Tapuya Haciz Gelir mi 2020

Kredi Kartı Borcu İçin Tapuya Haciz Gelir mi

Kredi Kartı Borcu Avukatlık Olursa Ne Olur?

Kredi kartı borcu avukatlık olursa ne olur, bankalar borçlunun adresine gönderilecek bildirimleri alır almaz bankayla iletişime geçmeli ve yeni bir ödeme planı talep etmeli ve yeni oluşturulan ödeme planına yapılan ödemelere çok dikkat etmelidir. Taksitler zamanında ödemek zorunda çünkü yeniden yapılanma sonrasında borçlarını aksatanların kredi notları bankaların kara listesine düşecek ve icra işlemleri başlayacaktır.

Yasal takip işlemleri sonucunda avukat borcu da kredi kartı borcuna eklenerek borç hanesi yükselmektedir. Kişinin borcuna kart faizi, noter masrafı, haciz, avukatlık ve takip masrafları eklenerek borç bakiyesi katlanmaktadır. Kredi kartı borcu avukat masrafları ne kadar merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Kredi Kartı Borcu Avukat Masrafı Ne Kadar?

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin borçları banka avukatına intikal ettirilir ve borcun tahsil edilmesi için yasal işlem yapılır. Borç avukata düşünce avukat masrafı da alınmaktadır. Avukat yasal ücret tarifesi banka ve avukatın anlaşmasına göre değişmekle birlikte 2 Ocak Resmi Gazete‘de yayımlanan kararda yer aldığı gibi ücret tarifelerine göre tahsil edilmektedir.

  • İcra takiplerinde yapılan işlemler için 600 TL.
  • İcra mahkemelerinde takip edilen dosyalar için 700 TL. olmakla birlikte ücret tarifeleri aşağıdaki gibidir;
Yargı Yerleri ile İcra ve İflas Dairelerinde Yapılan ve Konusu Para Olansa veya Para ile Değerlendirilebilen Hukuki Yardımlara Ödenecek Ücret
İlk 40.000 TL için %15
Sonra gelen 50.000 TL %15
Sonra gelen 90.000 TL. %9,50
Sonra gelen 250.000 TL %7,00
Sonra gelen 620.000 TL %5,00
Sonra gelen 775.000 TL %3,50
Sonra gelen 1.275.000 TL %1,80
3.100,00 TL ve yukarısı için %1,00

Banka avukatlarının farklı anlaşmalarıyla ücret tarifeleri değişse bile bu oranlar da geçerli olabilir. Avukat ücretleri, avukat ve işveren arasında serbestçe kararlaştırılır, böylece ücret tarifesi banka ve avukat arasında serbestçe belirlenebilir.

Yapılandırılmış Kredi Kartı Borcu Ödenmezse

Ayrıca yapılandırılmış kart borcunun ödenmemesi durumunda kişinin tüm gayrimenkul ve araçlarına el konulabilir. El koyma işlemi ile el konulan eşyalar kişiye ait olmalıdır, başkasının kişisel eşyalarına el konulamayacağı için bu işlem kişinin borcu bu eşyalarla tahsil edildiğinde kişileri ciddi şekilde etkileyecektir. Kart borçlarının ödenmemesi durumunda yaşanacak sürecin özeti bu şekilde gerçekleştirilecektir.

Yapılandırılmış kredinin borcu için herhangi bir ödeme yapılmadığında süreç aynı olacaktır, ancak kefil verilmesi durumunda, borç kefile kalacaktır, dolayısıyla borç ödenmezse kefile ödeme için verilen 30 gün içinde tebligat ile uyarı yapılmaktadır. Kişinin borçlarının ödenmemesi halinde kefil sorumlu olacağından, kefilden borcu tahsil etmesi istenecektir. Kefil borcu ödemezse kefil de icra takibi başlatılır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi?

Kredi kartına haciz gelir? Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda insanların en çok merak ettiği şey eve icra gelir mi, mala el konulup konulmaması veya tapunun kaybedilebilmesidir. Kredi kartı borcundan dolayı bankanın arsa, tarla, parsel, ev vb. gayrimenkullerin haciz sürecinden geçmesi nedeniyle satışa sunulabilmesi, ancak ev dahil içerisinden hayatını idame ettirmek için ihtiyaç duyulan hiçbir eşya haciz edilememektedir.

Yeni Düzenlemeler ile Kredi Kartı Borcu Haciz Kalktı

Banka kredisi ve kredi kartı borcu olanların borçlarını zamanında ödememesi, borcun banka tarafından avukata aktarılması ve kişinin ödemeyi kabul etmesi ve ödememesi halinde alacaklı İcra müdürü ile icra sürecini başlatabilir. Yargıtay, bu durumla karşılaşan vatandaşlar için gayrimenkulün haczine ilişkin düzenlemeler yapmaktadır.

Kredi kartı borcu ödenmemiş olanların her türlü mal ve haklarına el konulabilir ancak İcra ve İflas Kanunu’nun 6352 sayılı Kanunun 16. maddesinde yapılan değişikliğe göre borçlunun ihtiyaç duyduğu mallara el konulamaz. İcra ve iflas kanunlarına göre haciz işlemlerinin kaldırılması için belirtilen süreler dolmuş ise, borç aldığınız kişinin veya vekil olan kişinin talebi üzerine icra kaldırılabilir.

Ne Kadar Borca Haciz Gelir? 2021

Borç, kanunen ödenmesi gereken bir yükümlülüktür ve bir borcun icra işlemine konu olabilmesi için borcun varlığının hukuken kanıtlanması gerekir. Bankadan alınan kredi ve kredi kartı borçlarının ayrılan süre içerisinde ödenmesi ve ödeme planına uyulması gerekmektedir.

Borçlunun, yasal olarak zorunlu ödeme süresi içinde ödenmeyen borçlarına itiraz edilmediğinin hatırlatılmasına itiraz etmediği veya ilgili süre içinde borcun ödenmediği hallerde, borçlu için haciz işlemi başlatılır. İcra takibi, alacaklı miktarının değil, alacaklının borcunu tahsil edemediği durumlarda başlatıldığından, buradaki detay, kişilerin borcu ödemediği durumlarda haciz işlemlerini başlatmaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.