tiktok iş fikirleri sosyal yardımlar krediler
DOLAR
8,6677
EURO
10,1753
ALTIN
491,19
BIST
1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
17°C
İstanbul
17°C
Gök Gürültülü
Cuma Parçalı Bulutlu
20°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
25°C
Pazartesi Sağanak Yağışlı
24°C

Koyun Kredisi Nasıl Alınır? 2021 Koyun Yetiştiriciliği

Koyun Kredisi Nasıl Alınır? 2021 Koyun Yetiştiriciliği

Koyun kredisi nasıl alınır, devletin koyun desteği şartları, 30 koyun hibe başvurusu 2021, Devlet koyun desteği 2021, 100 koyun desteği, 30 koyun hibe başvurusu 2021, 40 koyun hibe başvurusu, Ziraat Bankası küçükbaş hayvan kredisi, devletten koyun alma şartları gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler içeriğimizden bilgi alabilirler. Bu yazımızda sizlere koyun kredisi nasıl alınır? koyun kredisi şartları nelerdir? hangi banka koyun kredisi verir? cevaplarken merasız koyun yetiştiriciliği, entansif koyun yetiştiriciliği, kapalı koyun yetiştiriciliği hakkında bilgi vereceğiz.

Koyun Kredisi Nasıl Alınır? 2021 Koyun Yetiştiriciliği

Koyun kredisi nasıl alınır, Koyun yetiştiriciliği kazancı, Koyunların en sevdiği yiyecek, Koyun yetiştiriciliği en fazla nerede, Kuzu besiciliği maliyeti, Organik koyun yetiştiriciliği, Koyun besleme programı, damızlık koyun yetiştiriciliği, koyun yetiştiriciliği nasıl yapılır gibi sorun yanıtlarını almak istiyorsanız yazımız tam size göre. Koyun yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyen isteyen kişiler yeterli sermayeyi bulamadığında koyun kredisi çekebilmek için araştırma içerisine girerler.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hayvancılık kredileri ile vatandaşlara kredi imkanı sunan Ziraat Bankası 2021 yılında da kredi kullandırmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık konularında her zaman çiftçilerinin yanında. Faiz indirimli ve uygun ödeme koşullarıyla sizlere finansman kaynağı olacak Ziraat Bankasından kredi kullanarak hayvancılık yapabilir, koyun yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz.

Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Kuzu Besiciliği Maliyeti

Ortalama bir küçükbaş hayvan satış fiyatı 1.000 TL – 1.500 TL civarlarında seyretmektedir. 1.250 TL üzerinden ortalama fiyat ile hesaplama yapmamız gerekirse 1.250 TL x 50 koyun bu da bide 62.500 TL’lik bir krediye ihtiyacımızın olduğunu gösterir. Ancak bizden siz tavsiye toptan gebe sürüsü almanız olacaktır. Bunu nedeni ise toptan alımlardan fiyatlarda ortalama bir tutarda indirim yapılması. Böylece koyun fiyatlarında belirli oranda düşüş yaşayacaksınız.

Ayrıca koyun alacak çiftçiler, yetiştiricilik işi yapmadan önce yetiştiricilik yapılacak yöreye ve bölgeye göre koyun cinslerini tercih etmeleri gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak iklimi de göz önüne bulundurarak daha fazla süt veren koyunları tercih etmelisiniz. En Çok Süt Veren Keçi Cinsleri 2021 (Her Sağımda 10 Litre) buradan bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi 2021

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri beraberliğinde tarımsal üretime dair düşük faizli işletme ve yatırım kredisine ilişkin karar 3 Ocak tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle TKK ve Ziraat Bankası çiftçilere 2021 yılında da sıfır faizli ya da faiz indirimli kredi kullandıracak. Koyun yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimiz krediyi kullanabilmek için 31 Aralık tarihine kadar başvuruda bulunması gerekir. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde hayvancılık kredilerinden faydalanabileceklerdir.

Kararın yayımlanmasının ardından Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararın tebliği, 25 Mart  tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde kredinin uygulama usul ve esasları belirtilmektedir.

Ziraat Bankası tarafından verilen faizsiz hayvan kredisi başvuru şartları çiftçilerimiz tarafından oldukça merak ediliyor. Ziraat Bankası koyun kredisi ve koyun yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler yazımızın devamında yer alıyor.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Başvuru

Tarım Kredi Kooperatifi (TKK) ve Ziraat Bankası tarafından faiz indirimleri ile kullandırılacak olan hayvancılık kredisi kapsamında koyun yetiştiriciliği yapacak olan kişiler 2021 yılında faizsiz ya da en çok %75 faiz indirimleri ile kredi kullanacak. Koyun yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimiz bu krediden yararlanabilmek için 25 Mart’ta yayımlanan tebliğnamedeki yer alan şartları yerine getirmeleri durumunda sıfır faizli kredi imkanından yararlanabileceklerdir.

Bankanın şubelerinden şahsen yapılacak olan başvurular sonrasında koyun kredisi kullanmak isteyen çiftçilere özel vadeler ile faiz oranları hesaplanarak ödeme planı oluşturulacak böylece faizsiz hayvancılık kredileri banka tarafından kullandırılacaktır. Güncel vade ve faiz hesapları için size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası faizsiz koyun kredisi şartları ve koyun kredisi hesaplamalarını görüntülemek için “Ziraat Bankası Faizsiz Koyun Kredisi Şartları 2021” başlıklı yazımıza tıklayınız.

Koyun Kredisi Başvuru Şartları

Ziraat Bankasına koyun kredisi için başvuruda bulunacak olan çiftçilerde öncelikle banka şubelerine şahsen müracaatta bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Koyunların beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde yem temin faaliyetinde bulunan kişilerden ve ahırları yeterli büyüklükte olan çiftçilerden ÇKS kaydının olma şartı aranmaktadır.

Arsa, tarla, bahçe ve ev gibi taşınmazların tapularının, çekilecek olan krediye karşılık olarak ipotek gösterilmesi ve taşınmaz mallarının tapularının bankaya beyan edilmesi gerekmektedir. Banka tarafından istenen gerekli belgeler ile çiftçiler koyun kredisi başvurusunda bulunabilirler. Koyun kredisinin vade süresini ve aylık taksit tutarını belirten ödeme planı banka tarafından oluşturulacaktır.

Koyun Yetiştiriciliği Karlı Bir İş Midir?

Koyun yetiştiriciliği yaparak kazanç sağlamak için iyi bir planlamanın yapılması gerekmektedir. Öncelikle neden koyun yetiştirmek istenildiğine karar verilmesi gerekir. Elbette koyunlar bir çok nedenden dolayı yetiştirilebilir. Yünlerini, etlerini, derilerini ve sütlerini satarak kazanç sağlanabilir. Koyundan istenilene göre otlak, yem ve üretim uygulamaları birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Koyun yetiştiriciliği için yeterli zaman, deneyim, sermaye ve otlak yok ise koyun yetiştiriciliği için tekrar tekrar düşünmek gerekir.

Yeterli sermaye ve elbette zaman var ise koyun yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Koyun yetiştiriciliği işletmesi kurulumunda birden fazla mali konu ile yakından ilgilenilmektedir. Bu mali konular ise;

 • Koyunların maliyetleri,
 • Çit maliyetleri,
 • Yem masrafları,
 • Aşılama masrafları,
 • Veteriner
 • Çoban
 • Taşıma masrafları

olmaktadır. Bunların yanında da kuzulama için barınak sağlanması da plana katılmalıdır.

Koyun Irkları

 • Yapağı koyun ırkları: Merinos, Ramboullet vb.
 • Sütçü koyun ırkları: Sakız, İvesi, Sardinya vb.
 • Etçi koyun ırkları: Kıvırcık, Karayaka, Hampshire, Southdown vb.
 • Kombine verimli ırklar: Akkaraman, Morkaraman, Kıvırcık, Dağlıç, Romanov vb.
 • Çift amaçlı koyun ırkları ( hem yapağı hem et ): Corriedale, Columbia, Targhee vb.
 • Kürk koyunları: Karagül.

Damızlık Koyun Yetiştiriciliği

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi koyun yetiştiriciliğinde başarılı olmak isteniyorsa iyi bir şekilde plan yapılmalı ve her ayrıntı titizlikle düşünülmelidir. Şimdi sizlere maddeler halinde koyun yetiştiriciliğinde olması gerekenleri aktaracağız.

 • 1- Kaç adet koyun satın alınacağına karar verilmelidir.

Koyun yetiştiriciliği yapmadan önce kaç tane koyun satın alınacağına iyi karar verilmelidir. Çünkü koyun sayısına göre arazinin tercihi yapılacaktır.

 • 2- Hayvanların otlayacağı alan seçimi yapılmalıdır.

Hayvanların otlayacağı otlaklar verimli olmalıdır ki sizlere verim sağlayabilsin. Koyunların başı boş gezmemeleri ve hayvan saldırılarının önüne geçebilmek için bölgeye yeterli miktarda çit yapılması gerekmektedir. Koyunlar için barınak sağlanması da hayvanların yetiştirileceği bölgenin iklim şartlarına uygun seçilmesi gerekir. Belirtmek gerekirse ıslahı yapılmamış meralarda en çok 10 koyun otlatılabilmektedir.

 • 3- Sertifikalı koyun üreticisinden koyun siparişi sağlanmalıdır.

Koyun siparişleri, bilinen bir üretici tarafından alınmasına özen gösterilmelidir. Bu üreticiler internet aracılığıyla iyice araştırılmalıdır.

 • 4- Otlak haricinde koyunlar kış aylarında yemleme yapılmalıdır.

Koyunları kuraklıkta ya da kış aylarında ya da otlatılamadıkları zamanlarda her gün yemlemeye özen gösterilmelidir.

 • 5- Koyunların suları temiz olmalıdır.

Koyunların ulaşabileceği uzun yalaklarda temiz su bulundurulması gerekir. Bu suyun günlük olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Günlük olarak su değişimi yapılmaz ise koyunlar hasta olabilirler.

 • 6- Düzenli olarak hayvanlar yıkanmalı ve taranmalıdır.

Koyunlar düzenli olarak yıkanmalı ve taranmalıdır. Koyunlar yün için yetiştiriliyorsa düzenli tımarlama sonucu sağlıklı ve temiz yün elde edebilir.

 • 7- Koyunların sağlığı için veteriner bulundurulması gereklidir.

Koyunların kurtlanmaması için düzenli olarak ilaçlanmalıdır. Hayvanları hastalıklara karşı korumak için veteriner bulundurulması gerekmektedir.

Koyun Yetiştiriciliğinde İhtiyaç Duyulanlar

 • Koyun tarağı
 • Koyun şampuanı
 • Yün makasları
 • Koyunların yetiştirileceği arazi
 • Koyun
 • Hayvan yemi

Koyun Yetiştiriciliği İpuçları

Koyun üretiminde için sizlere bazı ipuçları vermek gerekirse;

 1. Hayvanların kuzulama zamanında kuzuların ve dişi koyun bakımı için fazladan zamana ihtiyaç vardır. Yanlarına yırtıcı hayvan yaklaştırılmaması gerekir. Genç olan kuzular ve anneler güvenli doğum alanlarına götürülmelidir.
 2. Koyunların yünlerini kırpmak, aşılamak, doğurtmak, ayaklarını kontrol ve tıraş etmek gibi faaliyetleri yapabilmesi için kişinin yeterli güce sahip olması gerekir.
 3. Kişinin saman fiyatları konusunda bilgiye sahip olması gerekmektedir.
 4. Tilki ve kurt gibi yırtıcı hayvanlar kuzuların doğduğu alandan uzak tutulmalıdır.
 5. Koyun yetiştirmek için bağlı olunan bölgedeki ilgili resmi kurumlardan izin alması da gerekmektedir.

Merasız Koyun Yetiştiriciliği

Entansif koyun yetiştiriciliği, merasız koyun yetiştiriciliği olarak da bilinmektedir. Merasız koyun yetiştiriciliğinde en önemli detay ise yem kaynağı ve yemlemedir. Kapalı koyun bakımında kilo almaya yatkın koyun ırklarına sahip olunması gerekir. Ardından koyunlar için planlı ve detaylı olacak şekilde yem reçetesi çıkartılması gerekmektedir. Entansif koyun üretiminde en az yem maliyeti ile en yüksek verimi sağlamaktadır.

Yorumlar

 1. Hanifi beniçe dedi ki:

  Köye dönüş projesi